Sağlık Rehberi

Genel Cerrahi Neye Bakar? Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel cerrahi

Genel cerrahi doktorları; karın, göğüsler, sindirim sistemi, endokrin sistem ve cildi etkileyen hastalıklara, yaralanmalara ve diğer durumlara bakarlar. Ayrıca, tedavinin bir parçası olarak biyopsileri, laboratuvar testlerini ve görüntüleme testlerini de değerlendirirler. Genel cerrahi doktorları, her yaştan insanı çok çeşitli yöntemlerle tedavi edebilir.

Aşağıda, genel cerrahinin ilgilendiği tıbbi durumları ve hastalıkları öğreneceksiniz.

Genel cerrahi neye bakar?

1. Karın ağrısı

Karın ağrısı, göğüs kemiği ile kasık arasındaki herhangi bir yerde oluşur. Karın ağrıları bıçak gibi veya keskin, kısa veya uzun ömürlü olabilir. Karın ağrısı nedenleri arasında enfeksiyonlar, inflamatuar durumlar, tıkanıklıklar, tümörler ve üreme organları ile ilgili sorunlar yer alır.

Kabızlık gibi bazı durumlar kendiliğinden veya tıbbi tedavi ile düzelir. Diğer zamanlarda, kimyasal gebelik gibi ağrının nedenini çözmek için ameliyat gerekir.

2. Sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi, yiyecekleri işler, besinleri emer ve atıkları dışarı atar. Sindirim sistemi ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesini içerir. Bu organların her biri hastalık geliştirebilir.

Apandisit, genel cerrahların tedavi ettiği en yaygın sindirim sistemi sorunlarından biridir. Genel cerrahın baktığı diğer yaygın sindirim sistemi hastalıkları arasında reflü hastalığı, mide ülseri, gastrit, karaciğer sirozu, pankreatit ve iltihaplı bağırsak hastalığı bulunur. İltihaplı bağırsak hastalığı, ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içerir. Bu durumlardan herhangi birini tedavi etmek için genel cerrahi prosedürü gerekebilir.

3. Fıtık

Fıtıklar, iç organlar ve dokular kasın zayıf bölgelerinden dışarı çıktığında ortaya çıkar. Karın, fıtıkların ortaya çıkması için yaygın bir bölgedir. Bu bölge, önceki bir ameliyat bölgesini, kasık bölgesini, doğrudan göbeğin (göbek deliğinin) etrafını ve karnın ortasındaki bölgeyi içerir.

Bazı fıtıklar kendiliğinden kaybolur, sonra tekrar ortaya çıkar ve ayakta veya ağır kaldırma ile kötüleşir. Fıtıklar zamanla kendiliğinden de büyüyebilir. Tedavi için, çıkıntılı dokuyu tekrar yerine koymak, bölgeyi kapatmak ve güçlendirmek amacıyla genel cerrahi ameliyatı gerekebilir.

4. Tiroid sorunları

Tiroid beziniz boynun ön tarafında bulunur ve metabolizmayı kontrol eden hormonları üretir. Tiroid ile ilgili sorunlar da genel cerrahinin uygulayacağı ameliyat gerektirebilir. Tiroidektomi veya tiroid çıkarılması, tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için yapılan ameliyattır.

Tiroidektominin en yaygın nedeni tiroid kanseridir. Genel cerrahi doktorları ayrıca bu ameliyatı hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması), guatr (büyümüş tiroid bezi) ve kanserli olmayan tiroid tümörleri, nodülleri veya kistlerini tedavi etmek için de yaparlar.

5. Varisli damarlar

Varisli damarlar genellikle bacaklarda oluşur ve kabarık damarlar olarak görünür. Damarların içindeki valfler zayıfladığında veya bozulduğunda ortaya çıkarlar ve kanın damarlarda birikmesine neden olurlar. Varisli damarlar ağrıya, şişmeye ve bacak yaralarına neden olabilir. Ayrıca kan pıhtılaşması riskini artırabilirler.

Tedavi, bacakları kaldırmayı ve bacaklardaki dolaşımı iyileştiren destek hortumu takmayı içerir. Skleroterapi (damarların skarlaşmasına ve solmasına neden olan bir solüsyonun enjeksiyonu), radyofrekans tedavisi (şişmiş damarları en aza indirmek için radyofrekans enerjisinin kullanılması) ve lazer tedavisi (damarları küçültmek için lazer ışığı kullanan) rahatlığı ve görünümü iyileştirebilir.

Genel cerrahi hangi hastalıklara bakar?

Sonuç olarak

Doktorunuz herhangi bir sağlık sorunu için genel bir ameliyat önerirse veya acil ameliyata ihtiyacınız varsa, genel cerrahi doktorları sizi ameliyat edebilir.


Kaynak
Common Conditions General Surgeons Treat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu