Sağlıklı Yaşam

Mideye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? 9 Süper Yiyecek

Mideye iyi gelen yiyecekleri bilmek önemlidir, çünkü ara sıra herkes mide rahatsızlıkları yaşayabilir. Özellikle mide yanması, mide ekşimesi veya mide bulantısı çok yaygın görülen mideyle ilgili yaygın şikayetlerdir.

Mide rahatsızlıklarının çoğu ciddi nedenlerden kaynaklanmaz ve kişisel bakım önlemleriyle kısa sürede tedavi edilir. Özellikle geçmeyen mide sorununuz varsa, doktora görünmeniz gerekir. Çünkü nadir olsa da mide rahatsızlıkları ciddi bir durumu da gösterebilir.

Mideye iyi gelen yiyeceklerden bazıları şunlardır: [1]

1- Papaya

Papaya, hazımsızlığa yardımcı olabilecek tatlı, turuncu, tropik bir meyvedir. Papaya, papain adı verilen ve yediğiniz yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan ve sindirimi kolaylaştıran bir enzim içerir.

Papaya tohumları ayrıca midede yaşayan, mide ağrısına ve hatta yetersiz beslenmeye neden olabilen parazitlerin yok edilmesine yardımcı olabilir.

Vücudunuz yediğiniz yiyecekleri parçalamak için gerekenden daha az enzim ürettiğinde, bu gerekli enzimlerin miktarını artıracak papaya gibi yiyecekler tüketmek önemlidir.

2- Nane

Bazı durumlarda, mide rahatsızlığı huzursuz bağırsak sendromundan kaynaklanır. Nane ve nane yağı, sindirim sistemindeki kasları gevşeterek bazı huzursuz bağırsak sendromu semptomlarını hafifletebilir. Sindirim sistemindeki bu kaslar kasıldığında, ortaya çıkan spazmlar ağrılı olabilir ve ishale yol açabilir.

Bu gibi durumlarda nane çoğu insan için güvenlidir ancak fıtık, böbrek taşı ve karaciğer veya safra kesesi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

3- Meyan kökü

Meyan kökü, mide rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Çünkü meyan kökü mideyi yatıştırabilir ve aşırı mide asidinin neden olduğu iltihabı azaltabilir. Mide ülseri veya asit reflünüz varsa, meyan kökü bu durumlarla ilişkili ağrıyı azaltmada yararlı bir araç olabilir.

Araştırmalar, meyan kökünün takviye formunun midede mukus üretimini artırarak mideyi aşırı miktarda asitten korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Meyan kökünü çiğ olarak yiyebilir veya takviye şeklinde alabilirsiniz.

4- Keten tohumu

Keten tohumu, kabızlığı ve karın ağrısını hafifleterek bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilecek küçük bir tohumdur. Bu bitkisel gıda, tohum olarak, yağ formunda veya ince toz halinde bulunur.

Araştırmalar, iki haftaya kadar günde sadece bir 30 gram keten tohumu tüketmenin, insanların kabız olduktan sonra tuvalete gitmesini kolaylaştırdığını gösteriyor. Keten tohumu ayrıca ağrılı bağırsak spazmlarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

5- Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu içmek, kusma veya ishal nedeniyle vücutta kaybolan elektrolitleri yerine koymanın harika bir yoludur. Elektrolitler, vücutta uygun bir sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olan minerallerdir ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlarlar.

Mide rahatsızlığınız olduğunda, özellikle sıvı kaybediyorsanız, susuz kalmamak önemlidir. Hindistan cevizi suyu gibi sıvılar, gastrointestinal virüslerin semptomlarını takiben vücudunuzun normale dönmesine yardımcı olacaktır.

6- Kefir

Kefir, yoğurt benzeri fermente bir süt ürünüdür. Kefir, sindirimi uyarmaya ve karında mide ağrısına neden olan mikropların sayısını azaltmaya yardımcı olabilecek on adede kadar canlı probiyotik kültürü içerir.

Probiyotikler bağırsak hareketlerini ve dışkı alışkanlıklarını düzenlemeye ve vücudunuzu düzenli tutmaya yardımcı olabilir. Kefiri çoğu markette bulabilir ve damak tadınıza göre lezzetlendirerek afiyetle yiyebilirsiniz.

7- Çorba

Mide rahatsızlığınız olduğunda, berrak, yumuşak sıvıları tüketmek en iyisidir. Çorba içmek, susuz kalmamanıza yardımcı olabilir ve kendinizi iyi hissetmediğinizde diğer şeylere kıyasla sindirimi daha kolaydır.

Mideniz bozulduğunda veya herhangi bir rahatsızlığı geliştirdiğinizde, çorbanıza damak zevkinize göre (sos veya baharat gibi) ekstra şeyler de ekleyebilirsiniz.

8- Yeşil muz

Yeşil muzlar, mide rahatsızlığına eşlik edebilecek ishali hafifletmeye yardımcı olabilir. Vücudun sindiremediği, dirençli nişasta adı verilen özel bir lif türü içerirler; yeşil muzlar bunun yerine geçer, yağ asitlerini serbest bırakır ve vücudun daha fazla su üretmesini sağlayarak sert dışkıyı yumuşatır.

Nişastanın vücuda daha hızlı salınmasına yardımcı olmak için yeşil muzlar pişirilebilir. Bu yöntemin çocuklara yardımcı olduğu gösterilmiştir, ancak yetişkinlere yardımcı olacağını kanıtlayacak yeterli araştırma yoktur.

9- Patates

Sade patatesler yumuşak bir nişasta türü içerir. Mide rahatsızlığı için, onları oldukları gibi yemek ve tuz veya diğer sosları eklememek önemlidir. Fırında patates mükemmel bir potasyum kaynağıdır ve kustuğunuz zaman onları kontrol altına almak daha kolaydır. Patateslerdeki nişasta, midenizdeki ağrıyı azaltmaya bile yardımcı olabilir.

Mideye iyi gelen yiyecekler: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
10 Foods That Can Help an Upset Stomach

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu