Sağlıklı Yaşam

Testosteronu Artıran Besinler ve Yiyecekler

Testosteronu artıran besinler bir hayli fazladır. İstiridye, kaju fıstığı ve susam gibi bazı yiyecekler hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteron ve libido seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Kadınlarda doğurganlığı destekleyen ve erkeklerde kas kütlesinin büyümesi ile ilgili hormon olan testosteron üretimini artırmaya yardımcı olan bir mineral olan çinko için de harika kaynaklardır.

Sardalya, somon ve keten tohumu gibi omega 3 açısından zengin besinler de kandaki iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL düzeylerini artırmaya yardımcı olarak, testosteron hormonunun üretimini destekler. Nar ve kakao gibi iyi miktarda antioksidan içeren yiyecekler de testosteron üreten hücrelerin, serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olarak, vücuttaki bu hormonun seviyelerini iyileştirir.

Ayrıca düzenli egzersiz yapmak, iyi bir gece uykusu almak ve doğru kiloyu korumak da testosteron seviyelerini doğal olarak artırmaya yardımcı olan stratejilerdir.

Erkeklerde testosteron seviyesini artırmaya yardımcı olan başlıca besinler şunlardır:

1. Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, erkeklerde ve kadınlarda kas kütlesi kazanımını kolaylaştıran magnezyum minareli açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Ayrıca testosteron üretimini artıran temel bir mineral olan çinko açısından zengin bir tohumdur. İdeal tüketim miktarı olarak, günde 4 adet kaju fıstığı tüketerek, sağlığınıza olan faydalarını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. 4 adet kavrulmuş kaju fıstığının (16 gr) kalori değeri 92’dir.

2. Kakao

Kakao, testosteron üretiminden sorumlu hücreleri, serbest radikallere karşı koruyan ve vücuttaki bu hormonun seviyelerini iyileştiren antioksidan bileşikler olan kuersetin ve apigenin açısından zengin bir kaynaktır. Kakao oranı yüksek bitter çikolatayı veya ham kakaoyu bir miktar kahvenize ekleyerek tüketebilirsiniz.

3. Keten tohumu

Keten tohumu; yüksek miktarda omega 3 yağ asitlerine sahip olarak, kandaki iyi kolesterol olarak ifade edilen HDL düzeylerini artırmanın yanı sıra, kötü kolesterol olan LDL düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek oranda lif içermesiyle birlikte, iltihaplanmaya karşı koruyucu bir görev üstlenir. Ayrıca testosteron üretimine doğrudan katkıda bulunur. Yoğurdun veya salatanızın içerisine bir miktar keten tohumu ekleyebilir ya da dilerseniz toz haline getirerek çorbalarınızın içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

4. İstiridye

İstiridye de testosteronu artıran besinler arasındadır. Çinko açısından zengin bir deniz ürünü olan istiridye, erkeklerde testosteron üretimini artırmaya, kadınlarda ise doğurganlığı ve libidoyu iyileştirmeye yardımcı olmak için harika bir seçenektir. Ayrıca potasyum minerali açısından da iyi bir besin kaynağıdır.

5. Avokado

Avokado, iyi miktarda beta-karoten ve omega 3 yağ asitleri içeren bir meyvedir. Antioksidan özelliklere sahip bu meyve, kandaki iyi kolesterol olan HDL düzeylerinin yükselmesine yardımcı olur ve testosteron üretimini artırır.

6. Nar

Nar, erkek testislerinde ve kadınların yumurtalıklarında testosteron üretiminden sorumlu hücreleri, serbest radikallere karşı koruyan bir meyvedir. Bununla birlikte, libido ve kas kütlesi kazanımını destekleyen, antioksidan etkiye sahip yüksek miktarda kersetin, tanen, ellagik asit ile biyoaktif bileşiklere sahiptir. Her gün düzenli olarak bir avuç veya ortalama boyda bir adet nar tüketebilirsiniz. Yeşil çaya oranla, 3 kat daha fazla antioksidan bileşene sahip olan bu meyveyi taze olarak tüketmelisiniz.

7. Yumurtalar

Tavuk, bıldırcın veya ördek yumurtası; testosteron üreten hücreler tarafından kullanılan bir besin maddesi olan D vitaminini yüksek miktarda içerdiğinden, erkeklerde testosteron üretimini artırmaya yardımcı olur. Haftada 3 veya 4 adet tavuk yumurtası tüketebilirsiniz. Eğer kalori alımınız düşükse bu sayıyı artırmanızda bir sakınca yoktur. Bununla birlikte yumurta tercihinizi bıldırcın veya ördek yumurtası olarak da çeşitlendirebilirsiniz. Boyutları dolayısıyla içerdikleri besin değerleri açısından, tüketim miktarlarının farklı olabileceğini unutmayın.

8. Sardalya

Sardalya, hormon üretimine katılan ve testosteron üretiminin artmasına katkıda bulunan, sağlıklı bir yağ olan omega 3 açısından zengin bir balık türüdür. B12 vitaminini ve kemik sağlığını korumada önemli olan kalsiyum açısından da zengin bir kaynaktır. Ayrıca sardalya, erkeklerde testosteron üretimini artırmaya yardımcı olan D vitaminini yüksek miktarda içermektedir. Tüketimi için en uygun zaman olan temmuz ve ağustos aylarında, sardalyayı isterseniz tavada isterseniz ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz.

9. Ispanak

Ispanak da testosteronu artıran besinler arasında yerini almaktadır. Beslenme düzeninize ıspanak eklemek, testosteron üretimini artırmak için harika bir seçenektir. Çünkü bu sebze, A vitamini ve C vitamini bakımından zengin, antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca serbest radikallerle savaşır ve testosteron üretiminden sorumlu hücreleri de korur.

10. Susam

Susam; testosteron üretimini artırmaya, doğurganlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Erkeklerde ve kadınlarda kas kütlesi kazanımını desteklemeye yardımcı olan bir mineral olan çinkoyu yüksek miktarda içerir. Yemek ve salatalarınıza susam ekleyerek hem görünümlerini hem de besin değerlerini zenginleştirebilirsiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu