Sağlıklı Yaşam

Avokadonun Faydaları Nelerdir? 9 Faydası, Besin Değeri, Vitaminleri ve Olası Zararları

Bu yazıda, avokadonun faydalarını, besin değerini, içindeki vitaminleri, olası zararlarını ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Avokadonun faydaları hakkında önemli bilgiler

Avokadonun faydaları bir hayli fazladır. Çünkü avokado; C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra cildin ve saçın nemlenmesine, sağlığının korunmasına yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengin bir meyvedir. Ayrıca avokado, vücutta antioksidan görevi gören, kolesterolü düşürmeye ve kalp hastalıklarının oluşumunu önlemeye yardımcı olan omega-3 gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içermektedir.

Domatesin faydaları nelerdir?

Bu şahane meyve, tokluk hissini artıran ve bağırsaklarda şeker emilimini düzenleyen lif açısından zengin olduğu için, kilo vermek için diyetlere eklenebilir. Ayrıca diyabet hastaları tarafından da kullanılabilir. Ancak avokado kalorisi yüksek bir meyve olduğu için, küçük porsiyonlarda tüketilmesi daha uygundur.

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado düzenli tüketildiği takdirde aşağıda bulunan faydaları sağlayabilir:

1. Cildinizi güzelleştirir ve nemli tutar

Avokadonun cilde asıl etkisi çatlaklar, kırışıklıklar ve selülitle savaşmaktır. Çünkü cilde sıkılık veren bir madde olan kolajen metabolizmasına yardımcı olan C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca bu meyve, cilt hücrelerinin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olan, daha fazla elastikiyet veren ve sağlıklı bir görünüm kazandıran antioksidanlara da sahiptir.

Portakalın faydaları nelerdir?

2. Kas kütlesi kazanımını destekler

Avokadonun faydalarından kaslı görünmek isteyen insanlar da yararlanabilir. Avokado, fiziksel aktiviteden önce tüketildiğinde kas kütlesinin oluşumuna yardımcı olur, çünkü iyi yağlar açısından zengindir. Vücuda egzersiz yapmak için gerekli enerji ve kas iyileşmesini destekleyen proteinler sağlar.

Bu meyve ayrıca kas kasılması için önemli bir mineral olan magnezyum ve antrenman sırasında yorgunlukla savaşmaya, krampları önlemeye yardımcı olan potasyum açısından da zengin bir kaynaktır.

Elmanın faydaları nelerdir?

3. Folik asit sağlar

Avokadonun faydalarından sorumlu olan önemli bileşenlerden biri folik asittir ve avokado, folik asit açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle avokadonun düzenli tüketimi; kırmızı kan hücreleri, trombositler (kan pulcukları) ve beyaz kan hücreleri gibi kan hücrelerinin oluşumunu uyarmaya, kansızlığı önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca folik asit, bebeğin sinir sisteminin oluşumunda rol oynayan bir vitamin olduğu için, hamile kalmayı planlayan veya hamileliğin ilk üç aylık dönemindeki kadınların beslenme düzenine dahil etmesi gereken mükemmel bir seçenektir.

Armutun faydaları nelerdir?

4. Kilo vermeye yardımcı olur

Avokadonun faydalarından biri de kilo vermenizi yardımcı olmasıdır. Avokado her 100 gramı için 3 gram lif sağlayabilen, çoğunlukla çözünmeyen lif bakımından zengin bir meyvedir. Lif, tokluk hissini artırdığı ve kan şekerini düzenlediği için iştahınızı kontrol etmenize ve aşırı gıda tüketiminden kaçınmanıza olanak sağlar.

Ayrıca içerisinde metabolizmanın düzgün çalışması için gerekli olan B vitaminleri de vardır. Ancak, yağ açısından zengin olduğu için avokado çok fazla kaloriye sahiptir; bu nedenle diyetlere küçük porsiyonlarda dahil edilmesi önerilir.

Nasıl hızlı kilo verilir?

5. Beyin işleyişini geliştirir

Avokadonun beyin için ana faydası, sahip olduğu omega 3 sayesinde kan dolaşımını uyardığı ve konsantre olma yeteneğini arttırdığı için, hafıza kapasitesini geliştirmektir.

Ek olarak, folik asit ve magnezyum açısından zengin olan bu meyve, konsantrasyon ve motivasyonu da geliştirmeye yardımcı olan nörotransmiterlerin (nöronlar arası etkileşimi sağlayan kimyasal maddeler) sentezine katıldıkları için, depresyon, bunama veya Alzheimer’ın önlenmesine de yardımcı olur.

Kivinin faydaları nelerdir?

6. Kalp hastalıklarını önler

avokadonun besin değeri ve vitaminleri
Avokado, kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir.

Avokadonun faydaları kalbimize de iyi gelir. Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ olan fitosterol açısından zengin bir meyve olan avokado, kalp hastalığı riskini artıran kan belirteçlerini azaltmaya, toplam kolesterolü, trigliseritleri ve kötü kolesterol olan LDL’yi düşürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, iyi kolesterol olan HDL’nin sentezini destekler, arterlerde (atar damarlar) yağ plaklarının birikmesini önler ve kalp sağlığını destekler. Avokado ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olan önemli mineraller olan potasyum ve magnezyum açısından da zengindir.

Kirazın faydaları nelerdir?

7. Kanser riskinizi azaltır

Avokadonun faydaları sadece bazı sorunlara iyi gelmesiyle sınırlı değildir, avokado kanser gibi çeşitli tıbbi sorunların da riskini azaltır. Omega-3 ve C, A ve E vitaminleri gibi antioksidanlar içermesi nedeniyle, düzenli olarak tüketilen avokado, vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu nötralize etmeye ve stres sürecini azaltmaya yardımcı olur.

Ek olarak, avokadoda bulunan bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asit, tümör hücresi ölümünü sağlayabildiği için iltihap ve kanser önleyici etkiye sahiptir.

Çileğin faydaları nelerdir?

8. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur

Avokadonun faydaları sindirim sağlığımız için de geçerlidir. Avokado gibi lif bakımından zengin meyve ve sebzelerin düzenli tüketilmesi; dışkı geçişinin rahatlamasını sağlar. Böylece, dışkıların daha sulu veya hacimli olduğu durumlarda çıkışını kolaylaştırarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Şeftalinin faydaları nelerdir?

9. Saçınızın nemini ve parlaklığını artırır

Avokadonun faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir, avokadonun faydaları aynı zamanda saçınız için de geçerlidir. Avokado saç maskelerinde kullanıldığında, saç tellerinin nemini artırır ve büyümelerini destekler. Bunun nedeni yağ, B ve E kompleksi vitaminleri açısından zengin, saçları daha parlak ve sağlıklı hale getiren bir meyve olmasıdır.

Avokadonun besin değeri ve içerdiği vitaminler

100 gramlık avokadonun içerdiği enerji ve bazı besin değerleri aşağıdaki gibidir:

BESİNMİKTAR
Kalori160
Karbonhidrat8.53 gr
Protein2 gr
Kalsiyum12 mg
Demir0.55 mg
Magnezyum29 mg
C vitamini10 mg
B6 vitamini0.257 mg
A vitamini7 mcg
E vitamini2.07 mg
Kaynak

Avokadonun zararları var mıdır?

Avokado tüketiminde herhangi bir zarar yoktur, ancak avokadonun faydaları bir hayli fazla olsa da yüksek kalorili bir meyvedir. Bu nedenle ölçülü olarak tüketilmelidir. Meyveye karşı alerjisi olabilecek insanlar olabilir, ancak bu durum oldukça nadir görülen bir şeydir.

Yağ veya kalori kısıtlamasının gerekli olduğu belirli diyetlerde avokadodan kaçınılmalı veya ara sıra tüketilmelidir. İdeal miktar, küçük bir avokado veya daha büyük bir meyvenin yarısı arasında değişebilir. Haftada yaklaşık üç kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Avokado nasıl saklanmalıdır?

Avokado kesildikten sonra hızla kararır. Bu nedenle kesintinin sadece tüketim anında gerçekleşmesi önemlidir. Meyvenin sadece yarısını kullanacaksanız, diğer kısmını çekirdeğiyle birlikte buzdolabında saklayın ve streç film ile sarın. İç kısmının üzerine biraz limon sürülmesi de tavsiye edilir. Çabuk bozulma eğiliminde oldukları için çok olgun olanları satın almamaya özen gösterin.YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu