Sağlıklı Yaşam

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinden elde edilen yağdır. Üzüm çekirdeği yağı genellikle şarap yapım sürecinde kullanılan üzümlerden kalan tohumlardan üretilir. Üzüm çekirdeği yağı, omega-6 yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar gibi besinler açısından zengindir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, birçok faydası olduğu için son zamanlarda popüler bir doğal ürün haline gelmiştir.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

1- Omega-6 yağ asitleri barındırır

Üzüm çekirdeği yağının faydaları arasındaki ilk madde omega-6 yağ asitleriyle ilgilidir. Çünkü üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Vücudunuz bu sağlıklı yağları yapmaz, bu yüzden onları üzüm çekirdeği yağı gibi ürünlerle almanız çok önemlidir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ ile yemek pişirerek üzüm çekirdeği yağı almak, sağlığınıza birçok katkı sağlar.

Omega-6 ile ilgili olarak üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları da bilinmektedir. Çünkü omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir beslenme düzeni, güneşin zararlı ışınlarına karşı daha iyi korumayla da ilgilidir. Bunun nedeni, bu bileşiklerin vücuttaki iltihabı azaltabilmesi ve güneş yanıklarında ağrı ve şişliği iyileştirebilmesidir. Ayrıca cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha iyi koruyabilir.

2- E vitamini açısından zengindir

Üzüm çekirdeği yağının faydalarından bir diğeri de polifenollerin yanı sıra C vitamini, D vitamini ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengin olmasıyla ilgilidir Antioksidanlar, vücudunuz için zararlı olan serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, soya fasulyesi veya zeytinyağından daha fazla E vitamini içerir.

Ayrıca, üzüm çekirdeği yağındaki antioksidanlar bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürebilir. Ayrıca, üzüm çekirdeği yağı kalp hastalığı ve şeker hastalığı (diyabet) gibi kronik durumlardan korunmanızı sağlayarak vücuttaki iltihabı azaltır.

3- Cildi gençleştirir ve güzelleştirir

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları cildinizi canlandırır ve bu sayede cildinizin daha güzel görünmesini sağlar. Üzüm çekirdeği yağı bu özelliğini yağ içindeki asitlerinden alır; bu bileşikler ciltteki kolajeni yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir. Yaşlandıkça cildiniz kolajeni kaybeder ve bu da ciltte donuk bir görünüme ve cildin sarkmasına katkıda bulunur. Üzüm çekirdeği yağındaki kolajen, cildinize genç bir canlılık ve ışıltı verecektir.

4- Harika bir nemlendiricidir

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları arasındaki bir diğer madde ise cildinizi nemlendirme özelliğidir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, içerdiği yağ asidi bileşimi sayesinde cildiniz için ultra nemlendirici bir yağdır. Özellikle kışın cilt kuruluğu yaşama eğilimindeyseniz, duştan sonra üzüm çekirdeği yağı sürmeyi veya ellerinizi yıkayarak yağ ile koruyucu bir tabaka oluşturmayı düşünebilirsiniz.

5- Yara izlerine iyi gelir

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları yara izini iyileştirmek konusunda da oldukça etkilidir. Çünkü üzüm çekirdeğinde bulunan yağ asitlerinin vücuttaki iltihabı azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Üzüm çekirdeğinin zengin yağ asitleri içeriği, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve daha sonra ortaya çıkabilecek yara izi riskini azaltır.

6- Sivilceye sorununa yardımcı olur

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları sivilceye de iyi gelebilir. Sivilce, cilt yüzeyindeki tıkalı gözeneklerden kaynaklanır. Gözenekleriniz kir veya bakteri ile tıkanabilir ve böylelikle sivilceler ortaya çıkabilir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu özellik üzüm çekirdeği yağının bakterileri öldürebileceği anlamına gelir.

7- Üzüm çekirdeği yağının diğer faydaları

Üzüm çekirdeği yağının faydaları sadece harika cilt yaratmakla sınırlı değildir. Antioksidanları ve antienflamatuvar özellikleri nedeniyle üzüm çekirdeği yağı, kanser, kalp hastalığı, diyabet, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve Alzheimer hastalığı gibi kronik durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak bu faydaların ne kadar güçlü olduğunu belirlemek için daha fazla bilimsel çalışma yapılması gerekmektedir.

Üzüm çekirdeği yağının zararları var mıdır?

Üzüm çekirdeği yağı doğal ve güvenli olsa da nasıl elde edildiğine bağlı olarak olası riskler vardır. Çoğu uzman, soğuk preslenmiş yağın kullanılması önerilmektedir, çünkü bu işlem herhangi bir kimyasal içermemektedir.

Mağaza raflarındaki çoğu üzüm çekirdeği yağı, heksan gibi bir kimyasal maddeler kullanılarak çıkarılmıştır. Bu, ekstraksiyon sürecini daha kolay ve ucuz hale getirir, ancak heksan bir nörotoksin, yani beyne zararlı olarak sınıflandırılır.

Üzüm çekirdeği yağı ürünlerinde kimyasalın ne kadarının bulunduğu belli değildir, bu yüzden üzüm çekirdeği yağı alırken soğuk pres seçeneklerini tercih etmelisiniz. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca ısı kullanılarak da çıkarılabilir, ancak bu işlem yararlı özelliklerinden herhangi birini etkisiz hale getirebilir.

Olası alerjik reaksiyon hakkında uyarı!

Daha önce hiç üzüm çekirdeği yağı kullanmadıysanız, cildinizin küçük kısmına bir damla damlatarak başlamak yararlı olabilir. Bir damla üzüm çekirdeği yağını cildinize sürdükten sonra kızarıklık veya kaşıntı gibi herhangi bir reaksiyon fark etmezseniz, muhtemelen alerjiniz yok demektir. Ayrıca, daha önce üzümlere karşı alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız, şimdilik üzüm çekirdeği yağını denememek en iyisidir.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağının ağızdan kullanımı

Üzüm çekirdeği yağı, üzümlerde doğal olarak bulunur, ancak aynı besin değerini taşımaz. Üzüm sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak üzüm çekirdeğinden edilen yağda olduğu gibi aynı konsantre antioksidan ve sağlıklı yağ asitlerine sahip değildir.

Üzüm çekirdeği yağı reçetesiz olarak oral bir takviye olarak alınabilir. Ancak herhangi bir besin takviyesinde olduğu gibi, birçok uzman herhangi bir takviye almadan önce her zaman doktorunuza danışmanızı önermektedir.

Cilt için kullanımı

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydalarından istifade etmek isteyebilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağını cildinizde uygulamak istiyorsanız, öncelikle cildinizi nazik bir şekilde arındırmanız gerekiyor. Daha sonra ise gönül rahatlığıyla üzüm çekirdeği yağını cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildinizde üzüm çekirdeği yağı kullandıktan sonra cildinizin tamamen kurumasına özen göstermeniz gerekir. Endişelenmenize gerek yok, çünkü üzüm çekirdeği yağı diğer yağlar gibi cildinizi yağlı ve yapış yapış bırakmayacaktır.

Sonuç olarak

Üzüm çekirdeği yağını hem gıda takviyesi olarak hem de cildiniz için kullanabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı çoğu zaman güvenlidir ve herhangi bir zararı yoktur. Ancak bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerji konusunda kendinizi garantiye almak için üzüm çekirdeği yağını ilk başta cildinizin küçük bir alanında kullanabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağının size zarar verebileceği hakkında bir kaygınız varsa, doktorunuza danışabilirsiniz. Aslında sağlık uzmanları her zaman, bitkisel bir gıdaya ve yağa başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini bildirmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
What Is Grapeseed Oil?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu