reklam
Beslenme ve Diyet

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Güvenli midir? Nelere dikkat etmek gerekir? Zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeğinden elde edilen yağdır. Genellikle şarap yapım sürecinde kullanılan üzümlerden kalan tohumlardan üretilir. Omega-6 yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar gibi besinler açısından zengindir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ popüler bir takviye haline gelmiştir.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

İşte madde madde üzüm çekirdeği yağının genel sağlığa ve cilde faydaları:

1- Omega-6 yağ asitleri barındırır

Üzüm çekirdeği yağının faydaları arasındaki ilk madde omega-6 yağ asitleridir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Vücudumuz bu sağlıklı yağları yapmaz, bu yüzden onları diyetimize almamız çok önemlidir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ ile yemek pişirmek gibi diyetlerimize eklemenin çeşitli sağlık yararları vardır.

Omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, güneşe karşı daha iyi koruma ile ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, bu bileşiklerin vücuttaki iltihabı azaltabilmesi ve güneş yanıklarında ağrı ve şişliği iyileştirebilmesidir. Ayrıca cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha iyi koruyabilir.

Azaltılmış iltihaplanma, omega-6 yağ asitlerinin yara iyileşmesini hızlandırmasının nedenidir. Daha iyi cilt korumasının bir başka yararı da daha parlak, daha genç görünen bir cilttir. Omega-6 yağ asitleri, kırışıklıklar ve cilt kuruluğu gibi cildi yaşlanma belirtilerine karşı korunmaya yardımcı olabilir. (Kaynak)

2- E vitamini açısındam zengindir

Üzüm çekirdeği yağı, polifenollerin yanı sıra C, D ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, soya fasulyesi veya zeytinyağından daha fazla E vitamini içerir.

Antioksidanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürebilir. Ayrıca, bizi kalp hastalığı ve şeker hastalığı (diyabet) gibi kronik durumlardan korunmamızı sağlayarak vücuttaki iltihabı azaltırlar. (Kaynak)

3- Cilde esenlik katar

üzüm çekirdeği yağının faydaları

Üzüm çekirdeği yağının faydaları cildimizi canlandırır. Üzüm çekirdeği yağı, bu özelliğini yağ asitlerinden alır; bu bileşikler ciltteki kolajeni yeniden inşa etmeye yardımcı olabilir. Yaşlandıkça cildimiz kollajeni kaybeder ve bu da donukluğa ve cildin sarkmasına katkıda bulunur. Kolajen cilde genç bir canlılık ve ışıltı verir.

4- Harika bir nemlendiricidir

Üzüm çekirdeği yağının faydaları arasında cildimizi nemlendirme özelliği de vardır. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, yağ asidi bileşimi sayesinde cildimiz için ultra nemlendirici bir yağdır. Özellikle kışın cilt kuruluğu yaşama eğilimindeyseniz, duştan sonra üzüm çekirdeği yağı nemlendiricisi sürmeyi veya ellerinizi yıkayarak yağ ile koruyucu bir tabaka oluşturmayı düşünebilirsiniz.

5- Yara izlerine iyi gelir

Üzüm çekirdeği yağının faydaları yara izini de iyileştirir. Üzüm çekirdeği yağındaki yağ asitlerinin vücuttaki iltihabı azalttığı kanıtlanmıştır. Bu yaraların daha hızlı iyileşmesine ve yaranın kronik inflamasyona bağlı yara izini azaltmasına yardımcı olabilir. (Kaynak)

6- Sivilceye yardımcı olur

Üzüm çekirdeği yağının faydaları sivilceye de iyi gelebilir. Sivilce, cilt yüzeyindeki tıkalı gözeneklerden kaynaklanır. Gözeneklerimiz kir veya bakteri ile tıkanarak sivilce çıkmasına neden olabilir. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu da bakterileri öldürebileceği anlamına gelir. Üzüm çekirdeği yağı ve sivilce önleme arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlayan büyük ölçekli çalışmalar olmasa da, denemeye değer olabilir.

7- Diğer faydaları

Üzüm çekirdeği yağının faydaları sadece harika ciltlerle sınırlı değildir. Antioksidanları ve anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, kanser, kalp hastalığı, diyabet, gastrointestinal rahatsızlıklar ve Alzheimer hastalığı gibi kronik durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak bu faydaların ne kadar güçlü olduğunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Üzüm çekirdeği yağının zararları var mıdır?

üzüm çekirdeği yağının zararları

Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ doğal ve güvenli olsa da, nasıl elde edildiğine bağlı olarak olası riskler vardır. Çoğu uzman, soğuk preslenmiş yağın kullanılmasını önermektedir, çünkü bu işlem herhangi bir kimyasal içermemektedir.

Mağaza raflarındaki çoğu üzüm çekirdeği yağı, heksan gibi bir kimyasal kullanılarak çıkarılmıştır. Bu, ekstraksiyon sürecini daha kolay ve ucuz hale getirir, ancak heksan bir nörotoksin olarak sınıflandırılır.

Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ ürünlerinde kimyasalın ne kadarının bulunduğu belli değildir, bu yüzden satın alırken soğuk pres seçeneklerini tercih etmelisiniz. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ ayrıca ısı kullanılarak da çıkarılabilir, ancak bu işlem yararlı özelliklerinden herhangi birini etkisiz hale getirebilir.

Olası Alerjik Reaksiyon

Daha önce hiç üzüm çekirdeği yağı kullanmadıysanız, cildinizin küçük kısmına bir damla damlatarak başlamak yararlı olabilir. Kızarıklık veya kaşıntı gibi herhangi bir reaksiyon fark etmezseniz, muhtemelen daha büyük bir miktarı denemek güvenlidir. Daha önce üzümlere karşı alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız, şimdilik yağını da denememek en iyisidir.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Aradığınız faydaya bağlı olarak üzüm çekirdeğinden elde edilen yağı oral olarak veya deri yoluyla kullanabilirsiniz.

Takviye olarak kullanımı

Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, üzümlerde doğal olarak bulunur, ancak aynı besin değerini taşımaz. Üzüm sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak ekstrakte edilen yağda olduğu gibi aynı konsantre antioksidan ve sağlıklı yağa sahip değildir.

Üzüm çekirdeğinden üretilen yağ reçetesiz olarak oral bir takviye olarak alınabilir. Ancak herhangi bir besin takviyesinde olduğu gibi, Ulusal Sağlık Enstitüleri, herhangi bir takviye almadan önce her zaman doktorunuza danışmanızı önerir. (Kaynak)

Cilt için kullanımı

Ciltte kullanmak için üzüm çekirdeği yağı ürünleri market raflarında ve doğal güzellik dükkanlarında vardır. Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağı içeren çoğu yağ ve losyon günde bir kez kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ürününüzü, cildinizi nazik bir temizleyici ile yıkadıktan sonra uygulamalısınız.

Üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, uygulandıktan sonra tamamen kurumalıdır. Çünkü yapışkan veya yağlı bir his bırakmaz, bu nedenle sabah veya gece uygulanabilir. Şu anda retinol veya salisilik asit gibi sert cilt için tedaviler alıyorsanız, tahrişe neden olabileceğinden cildinizde denemekten kaçınmanızda fayda vardır.

Sonuç olarak

Herhangi bir doğal sağlık takviyesinde olduğu gibi, üzüm çekirdeğinden elde edilen yağın da hiçbir garantisi yoktur. Potansiyel faydalar umut verici görünse de, sonuçlar büyük olasılıkla karışık olacaktır. Neyse ki, herhangi bir yan etki riski son derece düşüktür, bu da onu küçük cilt problemleri için değerli bir seçenek haline getirir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir