reklam
Beslenme ve Diyet

Yaban Mersini Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini faydaları nelerdir? Cilde yararı var mıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Yaşlanmayı geciktirir mi? Saçın ağarmasını nasıl önler? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Yaban mersini faydaları hakkında

Yaban mersininin lezzetli olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Birçok insan yaban mersinini sever ve afiyetle tüketir. Peki yaban mersini faydaları nelerdir, hiç düşündünüz mü? Bu harika meyvenin inanılmaz yararları vardır!

Aslında araştırmacılar, besin değeri açısısından zengin meyvelerin faydalarını değerlendirmek söz konusu olduğunda, birçok inceleme yaptılar. Araştırmalar, yaşlanma belirtilerini geciktirmekten kilo vermeye yardımcı olmaya kadar, yaban mersininin daha iyi cilt, saç ve sağlık için birçok potansiyel katkı sağladığını gösteriyor.

Yaban mersininin genel sağlığa faydaları nelerdir?

Yaban mersini, sundukları tüm sağlık yararları nedeniyle süper gıda olarak sınıflandırılmıştır. Pek çok araştırmacı, yaban mersinini dengeli bir diyetin bir parçası olarak dahil edilmesini önermektedir.,

Örneğin; yaban mersini, günlük C vitamini ihtiyacının %25’ini karşılayacak potansiyeldedir ve düşük kalorilidir. Bir porsiyondaki toplam yağ miktarı 0,5 gramdır ve içlerinde kesinlikle doymuş yağ yoktur. Ayrıca, sağlıklı lifler açısından da zengindir.

İşte madde madde yaban mersininin genel sağlığa faydaları:

1- Kilo vermenize yardımcı olur

Yaban mersini faydaları arasında kilo vermeye olan katkısı listenin başındadır. Yaban mersini lif bakımından zengindir ve kalorisi düşüktür, bu da onları kilo vermek isteyenler için öğün aralarında yemek için ideal bir atıştırmalık yapar.

 • Kilo vermek konusunda nasıl işe yarıyor?

Vücudunuz lif üretemez, bu yüzden lif diyetinizde çok önemli bir unsurdur. Yaban mersini, suda çözünebilen lif bakımından zengindir. Çözünür lifler sindirim sürecini yavaşlatır ve bu da sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. (Kaynak)

 • Kilo vermek için nasıl kullanılır?

Yaban mersini diyetinize kolayca dahil edilebilir. Çiğ yemekten pek hoşlanmayanlar için yaban mersini salatası yapmak kolaydır ve oldukça sağlıklıdır. Yaban mersini parçalarını taze yoğurtla karıştırarak ve dilerseniz kalorisiz bir tatlandırıcı ekleyerek de afiyetle yiyebilirsiniz.

2- Yüksek kolesterole iyi gelir

Son araştırmalar yaban mersininin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 • Kolesterolü nasıl düşürür?

Yaban mersini, hücrelerin kolesterolü parçalamasına yardımcı olan pterostilben adlı bir bileşik içerir. (Kaynak)

3- Binoküler görmeyi iyileştirir

Binoküler görme, iki gözle aynı anda görmek demektir. Yaban mersini faydaları arasında, binoküler görmeyi iyileştirmesi ikinci sıradadır. Yaban mersini ve görme arasında bir bağlantı bulmak için yapılan birkaç çalışma vardır.

Araştırmacılar, yaban mersininin gece görüşü üzerinde çok az bir etkiye sahip olduğu sonucuna vardılar, ancak dürbünle görüşü (iki gözle) önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemlediler.

 • Binoküler görmeyi nasıl iyileştiriyor?

Yaban mersininin binoküler görüşü iyileştirmesinin nedeni, içlerinde bulunan antosiyaninlerin ve flavonoidlerin varlığından kaynaklanmaktadır.

Antosiyaninlerin vazoaktif özellikleri vardır, bu da göz kaslarında bulunan kılcal damarları genişlettikleri anlamına gelir ve bu da daha iyi kan dolaşımına ve daha iyi görmeye yol açar. (Kaynak)

4- Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

Yaban mersini faydaları arasında kardiyovasküler hastalık riskini azaltması da vardır. Yaban mersini tüketiminin artması, kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu, bir kez daha yaban mersininde bulunan antosiyaninlere atfedilir. (Kaynak)

 • Kardiyovasküler hastalık riskini nasıl azaltır?

Antosiyaninler, kılcal damarların genişlemesine ve damarları tıkayabilen kolesterolün parçalanmasına yardımcı olur. Bu, kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. (Kaynak)

5- Kanser riskini azaltır

Yaban mersini faydaları devam ediyor! Kanserin, oksidasyonun neden olduğu hasarla yakından ilgili olduğu düşünülmektedir. (Kaynak) Oksidasyonun bir sonucu olan serbest radikaller DNA’ya zarar verebilir ve bu durum kötü huylu hücreler üretebilir.

 • Kanser riskini nasıl azaltır?

Zengin bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini, oksidasyonun neden olduğu hasarı engeller ve bu da dolayısıyla kanser riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

Yaban mersini cilde faydaları nelerdir?

yaban mersininin cilde faydaları

Yaban mersini faydaları sadece genel sağlıkla ilgili değildir, aynı zamanda cildimize de yararlıdır. Daha sağlıklı bir cildin anahtarı genel olarak sağlıklı olmaktır.

Yaban mersini tüketiminin çeşitli cilt sorunlarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Topikal (bölgesel) uygulanmasının hasarlı veya akne (sivilce) eğilimli cildin tedavisi olarak birçok insan tarafından kabul görmüştür.

İşte madde madde yaban mersininin cilde faydaları:

1- Yaşlanma karşıtıdır

Yaban mersini faydaları (cilt için) arasındaki ilk madde yaşlanmaya olan geciktirici etkisidir. Ciltte serbest radikallerin varlığı ciddi cilt hasarına neden olabilir. Kırışıklıklar, cilt kuruluğu ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilir. Varisli damarlar, yaşlanmayla ilişkili diğer belirtiler arasındadır ve bu muhteşem meyve, bu sorunun çözümü olabilir.

 • Yaban mersini yaşlanma belirtilerini nasıl azaltır?

Yaban mersini yemek, yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur. Bir süper gıda olan yaban mersini antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksitlenmesini engelleyen moleküllerdir.

Oksitlenme, bir moleküldeki elektron kaybıdır ve bu da serbest radikallerin üretilmesiyle sonuçlanır. Hücrelere tamamen zarar verebilir, hatta yok edebilirler. Antioksidanlar, serbest radikallerle reaksiyona girerek zarar vermelerini engeller. Bir fincan yaban mersini, A ve C vitamini ve flavonoidler de dahil olmak üzere 13.427 antioksidan içerir. (Kaynak)

Yaban mersinininde bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olarak daha fazla hasarı önler. Ayrıca kan damarlarını güçlendirmede ve varisli damarları iyileştirmede yardımcı olurlar. (Kaynak)

 • Yaban mersini yaşlanma etkisi için cilde nasıl uygulanır?

Yaban mersini, kimyasal bazlı cilt bakım ürünlerinin yerine kullanılabilir. Haftada bir kez kullanılan yaban mersini maskesi cilt hasarını önemli ölçüde azaltabilir.

Bunun için yaban mersinini pişirin ve sonra ezin. Soğuduktan sonra ise yoğurtla karıştırın ve cildinize uygulayın. Yaşlanma geciktirici etkisi için yaban mersini faydalarından bu şekilde istifade edebilirsiniz.

2- Sivilceyi önler ve iyileştirir

Yaban mersini faydaları arasında sivilceleri önlemesi ve iyileştirmesi de vardır. Sivilceye yatkın bir cilde sahip olanlar için yaban mersini lekesiz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olabilir.

 • Yaban mersini sivilceleri nasıl giderir?

Yaban mersini, yüksek konsantrasyonda salisilik asit içerir. Salisilik asit, bölgesel akne (sivilce) tedavisi ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ölü deriyi temizleme, tıkanmış gözenekleri açma ve bakterilere karşı etki etme yeteneği, onu sivilce için çok etkili bir tedavi yapar. (Kaynak)

 • Sivilce tedavisi için yaban mersini nasıl kullanılır?

Yaban mersini püresini, birkaç damla limon ve balla karıştırın. Bu karışımı sivilce olan bölgenize nazikçe uygulayın. Yaklaşık 20 dakika uyguladığınız bölgede kalmasına izin verin. Daha sonra ise ılık suyla durulayın.

Bunun haftada bir kez uygulanması sivilce oluşumunu azaltabilir ve ciltteki lekeleri giderebilir. Ayrıca cilt yağlanmasının kontrolüne de yardımcı olur. Sivilce önleyici etkisi için yaban mersini faydalarından bu şekilde istifade edebilirsiniz.

DİKKAT!

Yaban mersini, limon gibi cildi aydınlatmaya yardımcı olur. Bu yüz maskesi, ciltte kuruluğa neden olabilir, bu durum da maske sonrası nemlendirici kullanımını zorunlu hale getirir.

3- Bize lif sağlar

Aslında, yaban mersini faydaları hususunda ilk konuşulması gereken şey içerdiği liftir. Lifin dengeli bir diyetin ayrılmaz bir parçası olduğu yaygın bir bilgidir. Lif bakımından zengin olan yaban mersini, sadece sindirim sisteminizi sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olur.

 • Lif bize nasıl katkı sağlar?

Lif, maya ve mantarın vücudunuzdan dışkı şeklinde atılmasına yardımcı olur. (Kaynak) Yaban mersini, maya ve mantarların kızarıklık ve sivilceye neden olmadan önce cildimizden atılmasını sağlar.

Yaban mersininin saça faydaları nelerdir?

yaban mersininin saça faydaları

Bol miktarda B vitamini ve proantosiyanidin kaynağı olan yaban mersini saçlar için son derece faydalıdır.

İşte madde madde yaban mersinininin saça faydaları:

1- Saç uzamasını teşvik eder

Yaban mersini, proantosiyanidin kimyasallarının varlığından dolayı saç büyümesini uyarmaya yardımcı olur.

 • Yaban mersini saçları nasıl uzatır?

Saç, keratin adı verilen ölü hücrelerden oluşur. Saç uzaması, yeni hücrelerin üretilmesi nedeniyle ölü hücrelerin saç kökleri tarafından dışarı atılmasıyla oluşur. Yaban mersini, ölü hücrelerin saç kökleri tarafından dışarı atılmasına yardımcı olarak saç büyümesini teşvik eder.

Yaban mersininin bu özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, bir avuç yaban mersini ve zeytinyağını karıştırın. Sonra bu karışımı saçınıza uygulayın. 20-30 dk sonra saçınızı durulayın.

DİKKAT!

Yaban mersini büyük miktarlarda kullanıldığında saçta aşırı kuruluğa neden olabilir. Doğal olarak kuru olan saçlar için, yaban mersini az miktarda kullanmak ve saç maskesine bal eklemek tavsiye edilir.

2- Saçın erken ağarmasını önler

Saçın grileşmesi, saçın pigmentini kaybettiği yaşlanma ile ilişkilidir. Bazı insanlarda erken beyazlamanın nasıl meydana geldiğine dair kesin bir veri olmamasına rağmen, genler ve B12 vitamini eksikliğinin birincil faktörler olduğu söylenmektedir.

 • Yaban mersini saçın ağarmasını nasıl önler?

B12 vitamini eksikliği, saçın grileşmesine neden olan, pernisiyöz anemi olarak bilinen bir duruma neden olur. (Kaynak) Bu durum, iyi bir B12 vitamini kaynağı olan yaban mersinini tüketerek giderilebilir.

Yaban mersininin zararları var mıdır?

yaban mersininin zararları

Yaban mersini faydaları nelerdir bunu öğrendik. Peki ya yaban mersini zararları? Yaban mersini genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Bununla birlikte, altta yatan sağlık sorunları olanlar, diyetlerine yaban mersini eklemeden önce muhakkak doktorlarına danışmalıdır.

Yaban mersini ayrıca şeker hastalarında kan şekeri seviyesini düşürür, bu nedenle yaban mersini tüketirken kandaki şeker oranına da dikkat edilmelidir.

Daha büyük miktarlarda tüketmenin getirdiği riskler henüz bilinmediği için hamile veya emziren kadınların çok fazla yaban mersini tüketmemeleri önerilmektedir. (Kaynak)

Sonuç olarak

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, yaban mersini faydaları bir hayli fazladır. Saçlarımıza, cildimize ve genel sağlığımıza harika katkılar sağlar. Çoğu zaman yaban mersini yemekten herhangi bir zarar gelmez.

Ancak bazı insanlarda gıda hassasiyeti ve alerji olabilir. Bu yüzden küçük ve ölçülü miktarlarda yemek önemlidir. Hamille ve emziren kadınlar ise, fazla miktarlarda yemeden önce doktorlarına danışmalıdır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-blueberries/
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/287710
 3. https://www.health.com/nutrition/groceries/the-health-benefits-blueberries

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir