Sağlıklı Yaşam

Yaban Mersini Faydaları, Besin Değeri, Vitaminleri ve Olası Zararları

Çok fazla bilinmese de yaban mersini faydaları bir hayli fazladır. Yaban mersini, Ericaceae familyasına ait küçük, tatlı, sulu meyvelerdir. Bu meyveler mavi, kırmızı ve siyahımsı mor arasında değişen çeşitli renklerde mevcuttur. Yaban mersini, ana vatanı olan Kuzey Amerika ülkelerinde büyük miktarlarda yetiştirilmektedir.

Yaban mersini taze ve çiğ olarak yenebilir veya sos, reçel, jöle ve dondurma yapımında kullanılır. Yaban mersini meyvesi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve muazzam sağlık yararları ile bilinirler. Öyleyse, yaban mersininin faydalarına yakından bir göz atalım!

Yaban mersininin besinsel faydaları

Yaban mersini düşük kalorili meyvedir. Yaban mersininin yaklaşık 100 gramı 60 kalori sağlar ve bu miktar oldukça iyidir. Yaban mersini ayrıca karbonhidrat, şeker ve diyet lifi içerir. Yaban mersini mükemmel bir A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini sağlar.

Tüm bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minarel de sağlar. Yaban mersininin bir diğer besinsel faydası da zengin bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Yaban mersini içinde antosiyanin, flavonoller ve bazı fenolik bileşikler de bulunur ve tüm bunlar insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Yaban mersininin beyne faydaları

Yaban mersini faydaları, beyin sağlığı söz konusu olduğunda harikalar yaratır. Her şeyden önce yaban mersini, flavonoidler adı verilen antioksidanlar açısından zengindirler. Bu besinler beyne oksijen ve kan akışını artırmaya yardımcı olur, böylece beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Yaban mersini, yaşlanma sırasında ortaya çıkan hafıza kaybını da önleyebilir.

Ayrıca yaban mersini beyin sağlığı için önemli olan antosiyanin, selenyum, B vitaminleri, bakır, magnezyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller içerir. Yaban mersini merkezi sinir sistemi sağlığını geliştirebilir ve beyin ve sinir hücresi hasarını önleyebilirler.

Yaban mersininin göze faydaları

Yaban mersini faydaları gözleriniz için de etkilidir. Yaban mersini rutin, resveratrol ve kersetin gibi flavonoidler açısından zengindir. Bu bileşikler, makula dejenerasyonunu ve diğer göz sağlığı ile ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur.

Yaban mersini içinde bulunan karotenoidler ve antosiyaninler, gece körlüğünü de iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca yaban mersini, gözleri serbest radikal hasarından koruyabilen antioksidanlar açısından zengindir ve yaban mersini içindeki A vitamini retinanın korunmasına yardımcı olur.

Yaban mersininin kansere faydaları

Yaban mersini, kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olan Pro-antosiyanidinler, resveratrol, flavonoller ve tanen gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidanlar, serbest radikaller tarafından hücre oksidasyon sürecini engelleyerek kanserin önüne geçebilir.

Ayrıca, yaban mersinindeki pterostilbenin bağırsak (kolon) kanseri ve karaciğer kanserini önleyebildiği gösterilmiştir. Luteolin, yaban mersini içinde bulunan bir flavon türüdür ve bu besin, yumurtalık kanseri riskini %30 oranında azaltmaya yardımcı olur.

Yaban mersininin kilo vermeye faydaları

Yaban mersini faydaları kilo vermeyi de destekler. Araştırmalar yaban mersini tüketiminin göbek yağını yakmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yaban mersininin kalorisi düşüktür ve az yağ içerir.

Ayrıca yaban mersini, vücuttaki fazla yağın azaltılmasına yardımcı olan büyük miktarda C vitamini içerir. Tüm bunların yanı sıra yaban mersini, antioksidanlar sayesinde vücuttaki kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye de yardımcı olur.

Yaban mersininin cilde faydaları

Yaban mersini faydaları cildinize de iyi gelir. Antosiyanin ve C vitamini, yaban mersini içinde bulunan antioksidanlardan sadece birkaçıdır. Bu antioksidanlar cildi zararlı ışınlardan korumaya ve hücre oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Bu sayede cilt hasarları, kırışıklıklar ve lekeler gibi sorunların önüne geçmesine yardımcı olur. Yaban mersini akne ve çıbanları azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere de sahiptir.

Yaban mersininin kalbe faydaları

Yaban mersini içindeki antosiyaninler, LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit seviyesini azaltabilen antioksidanlardır. Yabam mersinindeki bu ve benzeri besinler, atardamarlarda plak oluşumunu önleyebilirler ve bu sayede vücuttaki kan akışını azaltabilirler. Bu gibi etkileri nedeniyle yaban mersini çeşitli kalp ve damar hastalığının önüne geçebilir.

Yaban mersininin sindirime faydaları

Yaban mersini faydaları sindirim sisteminiz için de iyidir. Çünkü yaban mersini C vitamini açısından zengindir ve C vitamini, gıda içeriğini parçalayabilen çeşitli sindirim enzimlerini uyarmaya yardımcı olur. Bu nedenle sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur. Düzenli (ve ölçülü) yaban mersini tüketerek ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Yaban mersininin idrar yoluna faydaları

Yaban mersini tüketimi, idrar yolunun iç tabakasında b-coli gibi bakterilerin çeşitli enfeksiyonları tetiklemesini önler. Böylece idrar yollarındaki ağrı ve yanma hissi veya iltihaplanma gibi sorunlar önlenebilir. İdrar yaparken ağrı yaşıyorsanız veya idrar yoluyla ilgili hafif sorunlarınız varsa, beslenme düzeninize yaban mersini eklemeyi düşünebilirsiniz.

Yaban mersininin saça faydaları

Yaban mersini faydaları sadece genel sağlık ve ciltle sınırlı değildir, aynı zamanda saçınıza da katkılar sınar. Yaban mersini, proantosiyanidin kimyasallarının varlığından dolayı saç uzamasını uyarmaya yardımcı olur. Yaban mersini ayrıca içerdiği vitaminler sayesinde saçın erken ağarmasının da önüne geçebilir.

Çünkü bazı vitamin eksiklikleri (B12 vitamini eksikliği gibi) saçın erken yaşta ağarmasına neden olan bir kansızlık türü olan pernisiyöz anemi ile yakından bağlantılıdır.

Yaban mersininin diğer faydaları

Yaban mersini, boğazı yatıştırmaya ve boğazdaki ağrıyı, kuruluğu ve tıkanıklık hissini önlemeye yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca yaban mersini, mükemmel bir C vitamini kaynağı olması nedeniyle soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıkları da önlemeye yardımcı olur.

Yaban mersininin olası zararları ve yan etkileri

Yaban mersini faydaları nelerdir öğrendik, peki ya zararları? Yaban mersini genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Bununla birlikte, altta yatan sağlık sorunları olanlar, beslenme düzenine yaban mersini eklemeden önce muhakkak doktorlarına danışmalıdır. Yaban mersini ayrıca şeker hastalarında kan şekeri seviyesini düşürür.

Bu nedenle yaban mersini tüketirken kandaki şeker oranına da dikkat edilmelidir. Daha büyük miktarlarda tüketmenin getirdiği riskler henüz bilinmediği için hamile veya emziren kadınların çok fazla yaban mersini tüketmemeleri önerilmektedir.

Yaban mersininin besin değeri ve içerdiği vitaminler

Yarım fincan yaban mersini porsiyonu şunları içerir:

  • Kalori: 42
  • Protein: 1 gram
  • Yağ: 1 gramdan az
  • Karbonhidratlar: 11 gram
  • Lif: 2 gram
  • Şeker: 7 gram

Yaban mersini aynı zamanda aşağıdaki vitaminleri içerir:

  • C vitamini
  • K vitamini
  • A vitamini
  • Manganez

Sonuç olarak

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, yaban mersini faydaları bir hayli fazladır. Saçlarımıza, cildimize ve genel sağlığımıza harika katkılar sağlar. Çoğu zaman yaban mersini yemekten herhangi bir zarar gelmez. Ancak bazı insanlarda gıda hassasiyeti ve alerji olabilir. Bu yüzden küçük ve ölçülü miktarlarda yemek önemlidir. Hamille ve emziren kadınlar ise, fazla miktarlarda yemeden önce doktorlarına danışmalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
webmd.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu