Estetik ve Güzellik

Yüz Germe Ameliyatı Nasıldır? Yüz Gerdirme Hakkında Ne Bilmeli?

Yaşlandıkça genç güzelliğinizi geride bırakmak zorunda değilsiniz. Yüz germe ameliyatı ile yetenekli ve tecrübeli bir estetik cerrahın ellerinde, zamanın ve yer çekiminin etkilerine karşı koyabilir ve yıllar öncesinden hatırladığınız doğal olarak canlı görünümü geri kazanabilir, hatta yaşlanmanın erken belirtilerini daha etkili olmadan ele alabilirsiniz. Aşağıda yüz germe ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatında, yüz dokularını kaldırılır ve sarkıklığı daha doğal bir şekilde genç bir yüz görünümüne kavuşturmak için sıkılaştırılır. Yüz gerdirmenin, kişinin daha genç bir versiyonu gibi görünmesine yardımcı olarak güzelliği geri kazanmak için işe yaradığı sıklıkla dile getirilmektedir.

Yüz germe ameliyatı, yüzdeki fazlalıkları gidererek; sarkan deriyi, derin kıvrımları yumuşatarak ve derin yüz dokularını kaldırıp sıkılaştırarak, yaptıran kişinin sadece daha genç görünmesine de yardımcı olabilir.

Yüz germe ameliyatını kimler yaptırabilir?

Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar ve yüz dokuları hacim kaybeder. Sonunda bu, yüzün alt kısmında gıdı, derin kırışıklıklar ve boyunda gevşemiş deri ile sonuçlanır. Bu yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da yaşlanma belirtilerinden rahatsız olan insanlar iyi bir çözüm olarak yüz germe ameliyatı yaptırmak isteyebilir.

Aşağıdakilerden herhangi biri sizi tanımlıyorsa, yüz gerdirme ameliyatı göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek olabilir:

  1. Cilt sarkması nedeniyle yüzünüzün ve boynunuzun görünüşü konusunda kendinizi mutsuz hissediyorsanız
  2. Yaşlanan ciltten rahatsız olduğunuz için onları gizleme ihtiyacı duyuyorsanız
  3. Aynadaki görüntünüzü gördüğünüzde, yüzünüzün kendinizi hissettiğinizden çok daha yaşlı gösterdiğini hissediyorsanız
  4. Yaşlanan bir görünümün kariyerinizi veya kişisel ilişkilerinizi olumsuz etkilediğini hissediyorsanız

Belirtmek gerekir ki; yüz gerdirme işleminin ardından insanlar, görünümleri sağlıklı ve enerjik hislerini daha iyi yansıttığından, sıklıkla öz güvenlerinde büyük bir artış yaşamaktadırlar.

Yüz germe ameliyatı türleri

Yüz germe ameliyatı, kişinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir ve operasyonu yapacak olan estetik cerrah, tekniklerini buna göre uyarlayacaktır. Yine de genel olarak iki tür yüz gerdirme operasyonu olduğunu söyleyebiliriz.

1- Mini yüz germe ameliyatı

Hafif derecede gıdısı ve cilt sarkması olan insanlar genellikle mini yüz germe için en iyi adaylardır. Bu, bir estetik cerrahın, tipik olarak her kulağın üstündeki saç çizgisi boyunca veya kulağı çevreleyen doğal kıvrımlarda bulunan daha kısa kesiler yoluyla derin yüz dokularını sıkılaştırmasına izin veren görece basit bir tekniktir.

Bu kesiler sayesinde yanak çevresindeki yapısal dokular kaldırılır ve sıkılaştırılarak çene çizgisinin düzeltilmesi ve yaşlı görünümün canlandırılması sağlanır.

Kişinin isteğine bağlı olarak, lokal anestezi veya genel anestezi kullanılarak mini yüz germe ameliyatı yapılabilir; estetik cerrahınız kişisel ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneği önerecektir. Mini bir yüz germe, istenmeyen yaşlanma belirtilerini çok belirgin hale gelmeden gidermenize yardımcı olabilir ve daha kapsamlı ameliyat ihtiyacını yıllarca erteleyebilir.

2- Standart yüz germe ameliyatı

Standart bir yüz gerdirme, yüzdeki ve boyun çevresindeki orta ila ileri yaşlanma görünümlerini tam olarak ele alacaktır. Ameliyat, mini yüz germe ameliyatından daha kapsamlıdır ve bu nedenle daha fazla iyileşme süresi gerekse de sonuçlar daha başarılıdır.

Saç çizgisinin hemen arkasında, şakakların yanından başlayıp kulağın ön tarafına biten, doğal kıvrımlara gizlenmiş kesiklerle estetik cerrah, cildin altındaki daha derin dokuları yeniden konumlandırabilir. Ayrıca, kırışıklıkları yumuşatmak için fazla cildi de çıkarabilir ve bu sayede gıdı ve sarkmaları ortadan kaldırabilir. Bu şekilde estetik cerrah, çene altındaki cilde, yüze ve boyuna doğal olarak genç bir hat kazandırabilir.

Yüz germe ameliyatı için cerrah seçmek

Yüz germe ameliyatı, yüz anatomisi konusunda kapsamlı bilgi, çok özel bir cerrahi teknikler dizisi ve estetik detay için son derece gelişmiş bir göz gerektiren karmaşık bir prosedürdür. Estetik cerrahi uygulayan tüm doktorlar asistanlık eğitimlerinde yüz germe ameliyatı konusunda eğitim almazlar, bu nedenle bir yüz germe cerrahı seçmeden önce araştırmanızı iyi yapmanız önemlidir.

Potansiyel estetik cerrahlara danışırken, doktorunuza yüz estetik cerrahisindeki özel eğitimlerini ve deneyimlerini sorun. Ayrıca, her birinin kaç tane yüz germe işlemi gerçekleştirdiğini öğrenin ve konsültasyonunuz sırasında bolca öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığınızdan emin olun. Çünkü fotoğraflara bakmak, cerrahınızın estetik tarzı hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Yüz germe ameliyatını düşünen erkekler, estetik cerrahın erkek hastalar için yüz germe yapma konusunda deneyim sahibi olduğundan emin olmalıdır. Çünkü erkek yüzünün anatomisi kadınlardan daha farklıdır ve bilgili bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle erkekler cerrah seçiminde iki kat daha dikkatli ve temkinli olmalıdır.

Yüz germe ameliyatı öncesi

1- Yüz germe ameliyatından iki hafta önce

Planlanan ameliyatınızdan iki hafta önce, son bir konsültasyon için uzman plastik cerrahınızla görüşmeyi beklemelisiniz. İdari konularla genellikle bu noktada ilgilenilir ve size ameliyat öncesi ve sonrası bakımla ilgili ayrıntılı talimatlar verilecektir.

Yüz germe ameliyatı geçirmeden en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmenin iyileşme sürecini engellediği bilinen bir gerçektir. Eğer sigara içilirse, yaralarınızdaki kan akışı önemli ölçüde azalır ve iyileşmenizde gecikmelere ve yara izlerine neden olabilir. Daha da iyisi sigarayı tamamen bırakmak için neden yaklaşan ameliyatınızı bir katalizör olarak kullanmıyorsunuz?

Aspirin ve kan inceltici özelliği ile bilinen diğer ilaçlardan bu noktada kaçınılmalıdır. Ameliyattan 2 hafta önce kesilecek diğer ilaçlar arasında anti-enflamatuvar ilaçlar, vitaminler veya bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar bulunur.

Estetik operasyonu yapacak cerrahınızla aldığınız herhangi bir ilacı ilk görüşmenizde konuşmak çok önemlidir. Cerrahınız, neleri almayı bırakmanız gerektiğini ve neleri almaya başlamanız gerekebileceğini bildirecektir. Başarılı bir cerrahi sonuç elde etmek için, cerrahınızın talimatlarını sapma olmadan takip etmeniz önemlidir.

2- Yüz germe ameliyatından 48 saat önce

Yüz germe işleminizden 48 saat önce alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir ve iyileşme sürenizin gecikmesine neden olabilir. Bu sırada, gerekli ek ilaçları almak da dahil olmak üzere, estetik cerrahınız tarafından size sağlanan ek talimatlara harfiyen uymanız gerekir.

3- Yüz germe ameliyatı olunacak gün

Ameliyat sabahı iyi bir duş alın ve saçınızı iyice yıkayın. Saç spreyi de dahil olmak üzere saçınızda herhangi bir saç ürünü kullanmayın. Ameliyatınızın olacağı gün yanınızda rahat ve bol giysiler getirin. Üstler önden düğmeli veya fermuarlı olmalıdır, böylece kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Bu aynı zamanda uyku kıyafetleri için de geçerli olmalıdır. Ameliyattan sonra eğilmekten kaçınmak için ayakkabıların kolay giyilip çıkması şarttır.

Yüz germe ameliyatı genellikle her hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak 3-6 saat sürer. Yüz estetik ameliyatları yatarak ve genel anestezi altında yapılır ve bazı durumlarda birkaç gece klinikte kalmanız gerekebilir. Bu yüzden size refakat etmesi için bir kişi bulmanız gerektiğini de unutmamanız gerekir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik cerrahınızın yüz germe ameliyatı sırasında kullandığı teknik, yüzünüzün anatomisi ve kişisel hedefleri, yüz germenin kapsamı (mini veya standart) ve aynı anda başka bir prosedürün uygulanıp uygulanmadığı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Yüz gerdirme tipik olarak genel anestezi kullanılarak yapılır, ancak bazı daha az kapsamlı prosedürlerde lokal anestezi de kullanılabilir.

İlk kesiler yapıldıktan sonra deri, altta yatan bağ dokusu ve kaslardan ayrılır. Bu, estetik cerrahın daha derin yüz dokularını yeniden konumlandırmasına, sarkmış çeneyi düzeltmeye ve cilt için daha sıkı bir temel oluşturmasına olanak tanır. Daha sonra fazla deri alınır ve kalan deri, cildi aşırı sıkmadan, yüze daha pürüzsüz, daha genç bir kontur vererek gençleşmiş yüz dokularının üzerine nazikçe geri yatırılır.

Yüz germe ameliyatı sonrası

Yüz estetik operasyonları, istisnai cerrahi beceri gerektiren karmaşık bir işlemdir, ancak iyileşme süreci çoğu kişi için şaşırtıcı derecede hızlıdır. Çoğu kişi standart bir yüz gerdirmeyi takiben yaklaşık 2 hafta sonra (yorucu egzersizin yaklaşık 4 hafta beklemesi gerekir) tipik olarak normal günlük aktivitelerine geri döner. Bu süreler normalde mini yüz germe işleminden sonra daha da kısadır. Her hasta biraz farklı iyileştiğinden, estetik cerrahınız size ameliyat sonrası bakım ve aktiviteye geri dönme için ayrıntılı talimatlar verecektir.

Ameliyat olanların yüz germe ameliyatını takiben sahip oldukları başlıca endişelerden biri, prosedürlerinden sonra ne kadar kısa sürede daha güzel görünecekleridir ve bu anlaşılır bir şeydir. Çünkü örneğin bir meme veya vücut prosedürünün aksine, bölgeyi kolayca giysi ile kapatamazsınız.

Yüz germe ameliyatından sonra morarma ve şişlik normaldir ve ameliyattan yaklaşık 2 gün sonra zirveye ulaşır. Bundan sonra morluk ve şişlik yavaş yavaş iyileşecek ve yaklaşık 10 ila 14 gün sonra fark edilmesi zor olacaktır. Estetik cerrahınız, kamuflaj makyajı yapmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Yüz germe işleminden sonra rutininize geri dönerken, yüzünüzü güneşten korumak özellikle önemlidir. Ameliyattan birkaç hafta sonra güneş ışınlarına karşı daha savunmasız olacaksınız, bu yüzden güneşten uzak durmak yara izlerinin olabildiğince göze çarpmadan iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda size yardımcı olması için geniş kenarlı bir şapka giyebilir ve düzenli olarak güneş kremi sürebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatından sonra elde edilen sonuç

Deneyimli ve tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, yüz gerdirme sadece güzel görünüş sağlamakla kalmayıp uzun vadeli sonuçlar elde etmek için tasarlanır. Hiçbir şey normal yaşlanma sürecini durduramazken, bir yüz gerdirme işleminden sonra normalden çok daha genç ve güzel görüneceksinizdir.

Ancak, sonuçlarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin, sağlıklı ve dengeli bir kiloyu korumak önemlidir, çünkü önemli ağırlık dalgalanmaları cildin tekrar bozulmasına neden olabilir. Cildinizi sağlıklı tutmak ve gereksiz yaşlanmadan korumak için tutarlı, kaliteli bir cilt bakımı uygulaması da benimsemelisiniz.

Nitelikli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, yüz gerdirme ameliyatı güvenli bir işlemdir ve görünümünüzü gençleştirmek için mükemmel bir yoldur. Yüz gerdirmenin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu, deneyimli ve tecrübeli bir estetik cerraha danışmaktır.

Yüz germe ameliyatı fiyatı

Yüz germe ameliyatının sabit bir fiyatı yoktur ve bu yüzden fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu konuda ameliyat olacağınız estetik merkezinin konumu, estetik cerrahın deneyimi ve benzeri birçok faktör oldukça önemlidir. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından internet sitelerinde estetik fiyatları belirtmenin yasak olduğunu da bilmenizde fayda vardır.

Ameliyatsız yüz germe mümkün müdür?

Geleneksel bir cerrahi yüz gerdirme yaptırmaktan kaçınmak istiyorsanız veya zaten bir yüz gerdirme yaptırdıysanız ve sonuçlarınızı korumanın bir yolunu arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi yararlı, minimal invaziv seçenek vardır.

Bu ameliyatsız tedaviler sarkan cildi veya dokuları yeniden konumlandıramaz ama yine de etkili görünüşler sağlayabilir. Ayrıca, cerrahi bir yüz germenin sağlayamayacağı alternatif faydalar sundukları için de birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi için Ameliyatsız Yüz Germe yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Yüz germe ameliyatı: Video


Kaynak:


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu