reklam
Estetik ve Güzellik

Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaşlandıkça genç güzelliğinizi geride bırakmak zorunda değilsiniz. Yüz germe ameliyatı ile yetenekli ve tecrübeli bir estetik cerrahın ellerinde, zamanın ve yer çekiminin etkilerine karşı koyabilir ve yıllar öncesinden hatırladığınız doğal olarak canlı görünümü geri kazanabilir, hatta yaşlanmanın erken belirtilerini daha etkili olmadan ele alabilirsiniz. Aşağıda yüz germe ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatı, yüz dokularını kaldırır ve sarkıklığı daha doğal bir şekilde genç bir yüz görünümüne kavuşturmak için sıkılaştırır. Yüz gerdirmenin, hastanın daha genç bir versiyonu gibi görünmesine yardımcı olarak güzelliği geri kazanmak için işe yaradığı sıklıkla söylenir. Yüz germe ameliyatı, fazlalıkları gidererek, sarkan deriyi, derin kıvrımları yumuşatarak ve derin yüz dokularını kaldırıp sıkılaştırarak, yaptıran kişinin sadece daha genç değil, aynı zamanda “daha iyi” görünmesine de yardımcı olabilir.

Yüz germe ameliyatını kimler yaptırabilir?

Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar ve yüz dokuları hacim kaybeder. Sonunda bu, yüzün alt kısmında “gıdı”, derin kırışıklıklar ve boyunda gevşek deri ile sonuçlanır. Bu yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da, bu yaşlanma belirtilerinden rahatsız olan insanlar iyi bir çözüm olarak yüz germe ameliyatı yaptırmak isteyebilir.

Aşağıdakilerden herhangi biri sizi tanımlıyorsa, yüz gerdirme ameliyatı göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek olabilir:

  • Cilt sarkması nedeniyle yüzünüzün ve boynunuzun görünüşü konusunda kendinizi mutsuz hissediyorsanız
  • Yaşlanan ciltten rahatsız olduğunuz için onları gizleme ihtiyacı duyuyorsanız
  • Aynadaki görüntünüzü gördüğünüzde, yüzünüzün kendinizi hissettiğinizden çok daha yaşlı gösterdiğini hissediyorsanız
  • Yaşlanan bir görünümün kariyerinizi veya kişisel ilişkilerinizi olumsuz etkilediğini hissediyorsanız

Belirtmek gerekir ki; yüz gerdirme işleminin ardından insanlar, görünümleri sağlıklı ve enerjik hislerini daha iyi yansıttığından, sıklıkla öz güvenlerinde büyük bir artış yaşamaktadırlar.

Yüz germe ameliyatı türleri

Yüz germe ameliyatı, bir hastanın ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir ve operasyonu yapacak olan estetik cerrah, tekniklerini buna göre uyarlayacaktır. Yine de genel olarak iki tür yüz gerdirme operasyonu olduğunu söyleyebiliriz.

1- Mini yüz germe ameliyatı

Hafif derecede gıdısı ve cilt sarkması olan insanlar genellikle mini yüz germe için iyi adaylardır. Bu, bir estetik cerrahın, tipik olarak her kulağın üstündeki saç çizgisi boyunca veya kulağı çevreleyen doğal kıvrımlarda bulunan daha kısa kesiler yoluyla derin yüz dokularını sıkılaştırmasına izin veren daha az invaziv bir tekniktir. Bu kesiler sayesinde yanak çevresindeki yapısal dokular kaldırılır ve sıkılaştırılarak çene çizgisinin düzeltilmesi ve “yorgun” görünümün canlandırılması sağlanır.

Kişiye bağlı olarak, sedasyonlu lokal anestezi veya genel anestezi kullanılarak mini yüz germe yapılabilir; estetik cerrahınız kişisel ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneği önerecektir. Bir mini yüz germe, istenmeyen yaşlanma belirtilerini çok belirgin hale gelmeden gidermenize yardımcı olabilir ve daha kapsamlı ameliyat ihtiyacını yıllarca erteleyebilir.

2- Standart yüz germe ameliyatı

Standart veya “geleneksel” bir yüz gerdirme, yüzdeki ve boyun çevresindeki orta ila ileri yaşlanmayı tam olarak ele alacaktır. Ameliyat, mini yüz germe ameliyatından daha kapsamlı ve bu nedenle daha fazla iyileşme süresi gerekse de, sonuçlar daha başarılıdır. Saç çizgisinin hemen arkasında, şakakların yanından başlayıp kulağın ön tarafına biten, doğal kıvrımlara gizlenmiş kesilerle estetik cerrah, cildin altındaki daha derin dokuları yeniden konumlandırabilir ve kırışıklıkları yumuşatmak için fazla cildi çıkarabilir. Bu sayede gıdı ve sarkmaları ortadan kaldırabilir. Çene altındaki cilt ve yüze ve boyuna doğal olarak genç bir hat kazandırabilir.

Yüz germe ameliyatı için cerrah seçmek

yüz gerdirme

Yüz germe ameliyatı, yüz anatomisi konusunda kapsamlı bilgi, çok özel bir cerrahi teknikler dizisi ve estetik detay için son derece gelişmiş bir göz gerektiren karmaşık bir prosedürdür. Estetik cerrahi uygulayan tüm doktorlar asistanlık eğitimlerinde yüz germe ameliyatı konusunda eğitim almazlar, bu nedenle bir yüz germe cerrahı seçmeden önce ev ödevinizi iyi yapmanız önemlidir.

Potansiyel estetik cerrahlara danışırken, yüz estetik cerrahisindeki özel eğitimlerini ve deneyimlerini sorun. Ayrıca, her birinin kaç tane yüz germe işlemi gerçekleştirdiğini öğrenin ve konsültasyonunuz sırasında bolca öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığınızdan emin olun – bu, cerrahınızın estetik tarzı hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Yüz germe ameliyatını düşünen erkekler, bir estetik cerrahın erkek hastalar için yüz germe yapma konusunda deneyim sahibi olduğundan emin olmalıdır; erkek yüzünün anatomisi bir kadından farklıdır ve bilgili bir yaklaşım gerektirir. Bu nedenle erkekler cerrah seçiminde iki kat daha dikkatli olmalıdır.

Yüz germe ameliyatı öncesi

Yüz germe ameliyatından iki hafta önce

Planlanan ameliyatınızdan iki hafta önce, son bir konsültasyon için uzman plastik cerrahınızla görüşmeyi beklemelisiniz. İdari konularla genellikle bu noktada ilgilenilir ve size ameliyat öncesi ve sonrası bakımla ilgili ayrıntılı talimatlar verilecektir.

Yüz germe ameliyatı geçirmeden en az 2 hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmenin iyileşme sürecini engellediği bilinmektedir. Eğer sigara içilirse, yaralarınızdaki kan akışı önemli ölçüde azalır ve iyileşmenizde gecikmelere veya yara bozulmasına neden olabilir. Daha da iyisi sigarayı tamamen bırakmak için neden yaklaşan ameliyatınızı bir katalizör olarak kullanmıyorsunuz?

Aspirin ve kan inceltici özelliği ile bilinen diğer ilaçlardan bu noktada kaçınılmalıdır. Ameliyattan 2 hafta önce kesilecek diğer ilaçlar arasında anti-enflamatuar ilaçlar, vitaminler veya bitkisel ve tamamlayıcı ilaçlar bulunur.

Cerrahınızla aldığınız herhangi bir ilacı ilk görüşmenizde konuşmak çok önemlidir. Neleri almayı bırakmanız gerektiğini ve neleri almaya başlamanız gerekebileceğini size bildireceklerdir. Başarılı bir cerrahi sonuç elde etmek için, cerrahınızın talimatlarını sapma olmadan takip etmeniz önemlidir.

Yüz germe ameliyatından 48 saat önce

Yüz germe işleminizden 48 saat önce alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol sizi susuz bırakacak ve iyileşme sürenizi uzatacaktır. Bu sırada, gerekli ek ilaçları almak da dahil olmak üzere, estetik cerrahınız tarafından size sağlanan ek talimatları izlemeli ve kesinlikle uygulamalısınız.

Yüz germe ameliyatı olunacak gün

Ameliyat sabahı iyi bir duş alın ve saçınızı iyice yıkayın. Saç spreyi dahil saç ürünlerini saçınıza sürmeyin. Ameliyatınızın olduğu gün yanınızda rahat ve bol giysiler getirin. Üstler önden düğmeli veya fermuarlı olmalıdır, böylece kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bu aynı zamanda uyku kıyafetleri için de geçerli olmalıdır. Ameliyattan sonra eğilmekten kaçınmak için ayakkabıların kolay giyilip çıkması şarttır.

Yüz germe ameliyatı genellikle her hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak 3-6 saat sürer. Yüz germe ameliyatı yatarak ve genel anestezi altında yapılır ve bazı durumlarda birkaç gece klinikte kalmanız gerekebilir. Bu yüzden size refakat etmesi için sorumlu bir yetişkini önceden ayarladığınızdan emin olmanız gerekecektir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik cerrahın yüz germe ameliyatı sırasında kullandığı kesin teknik, bir hastanın anatomisi ve kişisel hedefleri, yüz germenin kapsamı (mini veya standart) ve aynı anda başka bir prosedürün uygulanıp uygulanmadığı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Yüz gerdirme tipik olarak genel anestezi kullanılarak yapılır, ancak bazı daha az kapsamlı prosedürlerde sedasyonlu lokal anestezi de kullanılabilir.

İlk kesiler yapıldıktan sonra deri, altta yatan bağ dokusu ve kaslardan ayrılır. Bu, estetik cerrahın daha derin yüz dokularını yeniden konumlandırmasına, sarkmış çeneyi düzeltmeye ve cilt için daha sıkı bir temel oluşturmasına olanak tanır. Daha sonra fazla deri alınır ve kalan deri, cildi aşırı sıkmadan, yüze daha pürüzsüz, daha genç bir kontur vererek yeni gençleşmiş yüz dokularının üzerine nazikçe geri yatırılır.

Yüz germe ameliyatı sonrası

yüz estetiği

Yüz germe, istisnai cerrahi beceri gerektiren karmaşık bir işlemdir, ancak iyileşme süreci çoğu hasta için şaşırtıcı derecede hızlıdır. Hastalar, standart bir yüz gerdirmeyi takiben yaklaşık 2 hafta sonra (yorucu egzersizin yaklaşık 4 hafta beklemesi gerekir) tipik olarak normal günlük aktivitelerine geri döner ve bu süreler normalde bir mini yüz germe işleminden sonra daha da kısadır. Her hasta biraz farklı iyileştiğinden, estetik cerrahınız size ameliyat sonrası bakım ve aktiviteye geri dönme için ayrıntılı talimatlar verecektir.

Ameliyat olanların yüz germe ameliyatını takiben sahip oldukları başlıca endişelerden biri, prosedürlerinden sonra ne kadar kısa sürede daha güzel görünecekleridir ve bu anlaşılır bir şeydir. Çünkü örneğin bir meme veya vücut prosedürünün aksine, bölgeyi kolayca giysi ile kapatamazsınız. Yüz germe ameliyatından sonra morarma ve şişlik normaldir ve ameliyattan yaklaşık 2 gün sonra zirveye ulaşır. Bundan sonra morluk ve şişlik yavaş yavaş iyileşecek ve yaklaşık 10 ila 14 gün sonra fark edilmesi zor olacaktır. Estetik cerrahınız, kamuflaj makyajı yapmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Yüz germe işleminden sonra rutininize geri dönerken, yüzünüzü güneşten korumak özellikle önemlidir. Ameliyattan birkaç hafta sonra güneş yanığına karşı daha savunmasız olacaksınız, ayrıca güneşten uzak durmak yara izlerinin olabildiğince göze çarpmadan iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda size yardımcı olması için geniş kenarlı bir şapka giyebilir ve düzenli olarak güneş kremi sürebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatından sonra elde edilen sonuç

Deneyimli ve tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, yüz gerdirme sadece şimdi güzel görünmekle kalmayıp uzun vadeli sonuçlar elde etmek için tasarlanır. Hiçbir şey normal yaşlanma sürecini durduramazken, bir yüz gerdirme işleminden sonra normalden çok daha genç ve güzel görüneceksinizdir.

Ancak, sonuçlarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Sağlıklı ve dengeli bir kiloyu korumak önemlidir çünkü önemli ağırlık dalgalanmaları cildin tekrar bozulmasına neden olabilir. Cildinizi sağlıklı tutmak ve gereksiz yaşlanmadan korumak için tutarlı, kaliteli bir cilt bakımı uygulaması da benimsemelisiniz.

Nitelikli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, yüz germe ameliyatı güvenli bir işlemdir ve görünümünüzü gençleştirmek için mükemmel bir yoldur. Yüz gerdirmenin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenin en iyi yolu, deneyimli ve tecrübeli bir estetik cerraha danışmaktır.

Yüz germe ameliyatı fiyatı

Yüz germe ameliyatının sabit bir fiyatı yoktur ve bu yüzden fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu konuda ameliyat olacağınız estetik merkezinin konumu, estetik cerrahın deneyimi ve benzeri şeyler oldukça önemlidir. Ayrıca, sağlık bakanlığı tarafından internet sitelerinde estetik fiyatları belirtmek yasaklamıştır.

Ameliyatsız yüz germe mümkün müdür?

Geleneksel bir cerrahi yüz gerdirme yaptırmaktan kaçınmak istiyorsanız veya zaten bir yüz gerdirme yaptırdıysanız ve sonuçlarınızı korumanın bir yolunu arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi yararlı, minimal invaziv seçenek vardır. Bu ameliyatsız tedaviler sarkan cildi veya dokuları yeniden konumlandıramaz ama yine de etkili görünüşler sağlayabilir. Ayrıca, cerrahi bir yüz germenin sağlayamayacağı alternatif faydalar sundukları için de birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Ameliyatsız yüz germe hakkında tüm detaylar için ilgili yazımızı okumanızı öneririz.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir