Sağlıklı Yaşam

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Kiraz Sapı Ne İşe Yarar, Zayıflatır mı?

Kiraz sapı çayı

Kiraz, dünyanın her yerindeki insanlar tarafından tüketilen sevilen meyvelerden biridir. Parlak koyu kırmızı rengiyle bu küçük meyve, oldukça bağımlılık yapabilmekte ve mutfaktan kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Kiraz ve kiraz sapı çayı faydaları arasında; antioksidan ve antienflamatuvar (iltihap önleyici) özelliklere sahip olması, bu çayın sıklıkla tercih edilmesine yol açmaktadır. Kirazlar bol miktarda antioksidan içerir, ayrıca içerdiği besin değerleri ile oldukça zengin bir meyvedir.

Buna rağmen kiraz sapının sağlığa faydaları pek bilinmez, ancak tıpkı kiraz meyvesi gibi birçok besini ve vücut için önemli maddeyi bünyesinde barındırır. Dolayısıyla kiraz sapı oldukça faydalı olduğu için atılmamalı ve kurutularak saklanmalıdır.

Kirazın saplarını ayırarak da hazırlayabileceğiniz kiraz sapı çayının faydalarına yakından bakalım. Lezzetli bir sonuç elde etmek için neler yapılabileceğinizi aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiraz sapı çayı nedir?

kiraz sapı çayının faydaları
Kiraz sapı çayı faydalarının neler olduğunu biliyor muydunuz?

Kiraz sapı çayı, kirazın saplarının kurutulmasıyla elde edilen çaydır. Kiraz sapı çayı birçok sağlık sorunlarının önlenmesinde etkilidir. Bu faydasından dolayı, uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır?

Ülkemizde başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde öne çıkan bir lezzet olan kiraz sapı çayının hazırlanışını öğrenmek, bu çayın tadını her yerde deneyimlemenize yardımcı olacaktır. Kurutulmuş kiraz saplarını 10 dakika kaynattıktan sonra, ocağı kapatın.

Ardından birkaç dakika demlenmesine izin verdikten, suyu süzün ve sonra çayınızı afiyetle için. Sağlık sorunu olan yetişkinlerin bile güvenle tüketebileceği bu çay sayesinde vücudunuzu daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Kiraz sapı çayı ne işe yarar?

Sağlıklı bir yaşam için en iyi seçeneklerden biri olan kiraz sapı çayının insan vücudu üzerindeki etkileri arasında aşağıdakiler bulunur:

 1. Doğal ödem önleyici etkisi sayesinde şişkinliği önler.
 2. Ödem giderildikten sonra vücuttaki fazla kiloların verilmesine yardımcı olur.
 3. Adet sancılarını azaltırken, adet söktürücü etkisiyle de dikkat çeker.
 4. Böbreklerin ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 5. Dolaşım sistemine iyi gelir ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 6. Damar tıkanıklığını önler.
 7. Cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
 8. Selülitlerin gidermesine yardımcı olur.
 9. Sakinleştirici etkisi sayesinde vücudun psikolojik direncini arttırır.
 10. Uyku problemlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Kiraz sapı çayıyla hayatınıza ve sağlığınıza artı değer katabilirsiniz.

Kiraz sapı çayı faydaları nelerdir?

1- Kiraz sapı çayının toksin giderici faydaları

Kiraz sapları, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan maddeler içerir. Çoğu zaman detoks rutinine kiraz saplarının dahil edilmesi, vücuttaki tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında kiraz sapında bulunan antioksidan miktarı, vücudun temizlenmesine de yardımcı olacaktır.

2- Kiraz sapı çayının böbrek taşına faydaları

Kiraz sapları, böbrekleri temizleyen ve böbrek taşı oluşumunu önleyen, iltihap önleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca böbreklerin daha sağlıklı olmasını ve daha iyi çalışmasını sağlayan bazı uçucu bileşikleri ve potasyum tuzlarını içermektedir.

3- Kiraz sapı çayının gut hastalarına faydaları

kiraz sapı çayı ne işe yarar

Kiraz sapı çayı, gut ve romatizma tedavisine de oldukça yardımcı olabilir. Bu hastalıklar; eklemleri, bağları zayıflatır ve şiddetli ağrılara neden olur. Kiraz sapı çayı içerdiği flavonoidlerle (antioksidan türü) beraber anti-inflamatuar özellik göstererek, gut ve romatizmayı etkileyen eklemleri, tendonları, bağları ve kasları güçlendirir.

4- Kiraz sapı çayının kolesterole faydaları

Kiraz sapı çayının kolesterol düşürücü etkileri genel halk arasında pek bilinmese de kolesterol hastalarının birçoğu bu özelliği bilmektedir. Kiraz sapı çayı, kolesterol seviyelerini normale çevirmeye yardımcı olacak sürece katkıda bulunur. Her gün 1 veya 2 fincan kiraz sapı çayı içmek kolesterol seviyenizi oldukça düşürecektir.

5- Kiraz sapı çayının ağrı kesici faydaları

Çoğumuz, ağrıyı çok şiddetli hissettiğimizde aspirin almayı tercih ederiz. Ancak bu tür ilaçlara başvurmak yerine, doğal bir ürün olan kiraz sapı çayını tüketebilirsiniz. Çünkü bu çay; ağrınızı giderecek, sinirlerinizi yatıştıracak ve size sakinleştirici bir etki sağlayacaktır.

6- Kiraz sapı çayının ödeme faydaları

Kiraz saplarını kullanarak ödemi kolayca vücudunuzdan yok edebilirsiniz. Vücudun herhangi bir yerindeki ödem bu sihirli bitki sayesinde tedavi edilebilir. Ayrıca adet döneminde yaşanan şişkinlik de kiraz sapı çayıyla kolaylıkla giderilebilir.

7- Kiraz sapı çayının idrar yolu enfeksiyonuna faydaları

İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde çok acı veren yaygın bir sorundur. Sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve şiddetli vakalarda kanama bu enfeksiyonun ortak belirtileri arasındadır. Ancak kiraz saplarında bulunan antiseptik özellikler, enfeksiyonun tedavi edilmesine ve giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

kiraz sapı çayı içmek zayıflatır mı

Kiraz sapında bulunan antioksidanlar, iltihap önleyici maddeler ve flavonoidler, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte içeriğindeki maddeler, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Kabızlıktan muzdarip olanlar için, bağırsak hareketini daha yumuşak ve kolay hale getirir.

Kiraz sapı çayı nasıl tüketilir?

Bir dahaki sefere kirazları tükettikten sonra saplarını atmayın. Kiraz saplarını güneşte kurutun ve serin bir yerde saklayın. Kiraz saplarını dilerseniz blenderden geçirerek toz halinde de saklayabilirsiniz.

Çayı hazırlamak için; bir bardak suyu kaynatın, içine 1 çay kaşığı kiraz sapı tozunu veya birkaç kiraz sapını ekleyin. Dilerseniz; farklı bir tat vermesi için bir tutam tarçın ekleyin ve 5-6 dakika daha kaynatın. Sıcakken süzün ve biraz soğuduktan sonra tüketin.

Kiraz sapı çayı meyveli bir tada ve kokuya sahiptir. Bu detoks çayının harika faydaları vardır. Çayınızda kuru sapları kullanmak istemiyorsanız, taze olanları da tercih edebilirsiniz.

Kiraz sapı çayının zararları nelerdir?

Kiraz sapı çayı oldukça yararlıdır ve aşırıya kaçılmadığı sürece genellikle güvenlidir. Yine de herhangi bir sağlık sorununuz varsa, kiraz sapı ve çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha uygun olabilir.

Günde 2 fincana kadar tüketilmesi tavsiye edilen bu çayın aşırı tüketimi, sağlığınızı ve vücudunuzu olumsuz etkileyebilir.

Kiraz sapı çayını kimler içemez?

‘Kiraz sapı çayını kimler içemez?’ sorusunun net bir cevabı olmasa da kullanımının sakıncalı olduğu durumlar vardır. Bu nedenle aşağıda sıralanan hastalıkları veya sağlık sorunları olan kişilerin, kiraz sapı çayını doktora danışmadan içmemeleri gerekmektedir:

 • Tansiyon problemi olanlar
 • Kalp sorunları olan kişiler
 • Beyin kanaması ve felç gibi sağlık sorunu yaşamış olanlar
 • Düzenli olarak ilaç kullananlar
 • Ameliyat olmuş veya olacak olanlar
 • Hamile ve emziren kadınlar (Doktor tavsiyesi alınmadan tüketilmemelidir.)

Kiraz sapı çayı faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu