Kadın Hastalıkları ve Doğum

İdrar Yaparken Vajinada Ağrı ve Yanma Neden Olur? 2 Önemli Neden

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma, özellikle genç kadınlarda cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun belirtisi olabilir, Kadınlarda idrar yaparken vajinada ağrı ve yanma aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunu gösteren de yaygın bir semptomdur. Bu makale, idrar yaparken ağrı ve yanma olmasının olası nedenlerini ve bu konuda neler yapabileceğinizi incelemektedir.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma: Önemli bilgiler

Dizüri olarak bilinen ve her iki cinsiyette de görülen idrar yaparken ağrı ve yanma, genç kadınları sıklıkla etkilemektedir. Bu tür rahatsız edici bir semptom genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. Böyle bir enfeksiyon çoğu zaman idrar yolundan kaynaklansa da bazen cinsel yolla bulaşan hastalıklarla da ilgili olabilir. İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanmanın nedeni ne olursa olsun, doğru bir teşhis ve tedavi her zaman gereklidir.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma: En önemli 2 neden

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma hissetmeniz en yaygın iki nedeni idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çalışmalar, bu her iki enfeksiyonun semptomları arasında pek bir fark olmadığını göstermiştir. Bazen ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar, oluşmasına zemin hazırladığı iltihap ve lezyonlardan dolayı kadınlarda idrar yaparken vajina ağrısına neden olabilir.

Eğer sorununuz bir idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, muhtemelen vajinanızda akıntı da fark edersiniz. Vajinanızda herhangi bir akıntı yoksa, muhtemelen sorununuz bir idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanmıyordur. İdrar yolu enfeksiyonunuz gerçekten yoksa, sorun yüksek olasılıkla cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanıyordur.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanmaya da neden olabilen, cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı, cinsel olarak aktif kadınlarda diğer kadınlara göre daha yüksektir. Örneğin, korunmalı olarak cinsel ilişkiye girildiğinde bile, 15-19 yaşındaki kadınlarda klamidya görülme sıklığı diğerlerine göre iki kat daha fazladır. Bunun nedeni, genç kadınlarda vajina yapısının daha hassas olmasıdır. İdrar yaparken vajina ağrısı ve yanmasına neden olabilen bir diğer cinsel yolla bulaşan hastalık ise bel soğukluğu olarak da bilinen gonoredir. Gonore de kadınlarda idrar esnasında ağrı ve yanmaya neden olabilir.

Tedavi edilmeyen klamidya veya gonore enfeksiyonları, fallop tüplerine ve yumurtalıklara zarar verebilir ve pelvik inflamatuar hastalık olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Yapılan çeşitli araştırmalar, cinsel olarak aktif ergen kızların diğer kadınlara göre pelvik inflamatuar hastalığa yakalanma oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Pelvik inflamatuar hastalığınız varsa, doğum ve kısırlık sorunları açısından da risk altındasınız demektir.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma: Nedenin tespiti

Kadınlarda idrar yaparken vajinada ağrı ve yanma olmasının neyden kaynaklandığını tespit etmek önemlidir. Çünkü doğru tedavi, sadece ve sadece doğru bir teşhisle mümkündür. Teşhis konusunda doktorunuz pelvik inflamatuar hastalıktan şüpheleniyorsa, doktorunuz öncelikle pelvik muayene yapacaktır, yani karın ve kasık bölgenizi inceleyecektir. Daha sonra doktorunuz gerekli görürse çeşitli bazı testler (laboratuvar testleri gibi) de isteyebilir, bu sayede tanıyı netleştirir.

Eğer doktorunuz idrar yolu enfeksiyonundan veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa, aşağıda detaylı olarak incelenen muayene ve testlere ihtiyaç duyabilir.

  1. Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar nasıl teşhis edilir?
  2. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma: Tedavi

Herhangi bir enfeksiyonunuz varsa ve bu yüzden idrar yaparken vajinada ağrı ve yanma yaşıyorsanız, doktorunuz şikâyetinizin önüne geçmek için doğru bir teşhisten sonra uygun bir tedavi belirleyecektir. Eğer cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz varsa, aynı anda partnerinizin de tedavi olması önemlidir. Çünkü eğer partneriz de tedavi olmazsa, enfeksiyonun tekrar nüksetme riski vardır.

İdrar yaparken ağrı ve yanma tedavisi, bunu neyin tetiklediğine bağlı olarak değişecektir. Doktorunuz öncelikle doğru bir nedeni belirleyecek ve size uygun tedaviye başlayacaktır. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz oral veya topikal ilaçlar reçete edebilir. İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz büyük ihtimalle çeşitli antibiyotikler reçete edecektir. Eğer pelvik inflamatuar hastalığınız varsa, doktorunuz size uygun ilaçlarla tedaviye başlayacaktır.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma: Doktor kontrolü

Kadınlarda idrar yaparken vajinada ağrı ve yanma geçici bir semptom olabilir. Ancak geçmiyorsa, ağrınız şiddetleniyorsa veya sizi endişelendiriyorsa, doktorunuza muayene olmanızın zamanı gelmiş demektir. Doktorunuz sizi muayene edecek ve size en uygun tedaviyi belirleyecektir.

İdrar yaparken vajinada ağrı ve yanma için hangi doktora gidilir?

Böyle bir şikâyet için gitmeniz gereken doktor, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı (jinekolog) olmalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
DYSURIA (Burning Urine)-A guide for women

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu