Ağız ve Diş Sağlığı

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20'lik diş ağrısı neden olur? 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? 20'lik diş ağrısı geçmiyorsa doktora görünmek gerekir mi? 20'lik diş ağrısı nasıl geçer veya nasıl dindirilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

20’lik diş ağrısı nasıl geçer?

Siz veya tanıdığınız herhangi biri, hayatının belli bir döneminde 20’lik diş ağrısını yaşamıştır. Henüz yaşamadıysanız veya böyle bir ağrıdan muzdarip iseniz; çevrenizdeki çoğu insan, yirmilik dişinizi hemen çekebilmesi için diş hekiminizi ziyaret etmenizi söyleyecektir. Bu fikir bazen işe yarayabilir, ancak herkes için uygun değildir ve başka bir çözüm yolu, dişinizi çektirmeden ağrınızın dinmesine yardımcı olabilir. Özellikle, diş ağrısından kurtulmak için ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Bu makale, yirmilik diş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacak 20 maddelik çözüm yollarını ve evde uygulayabileceğiniz ilaçları içermektedir.

Diş ağrısı nasıl geçer?

20’lik diş ağrısına ne iyi gelir?

1. Tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz

Diş hekiminize ya da bu acıyı yaşayan herhangi birine, yirmilik diş ağrısına doğal bir çözümün ne olduğunu sorarsanız, duyacağınız ilk cevap tuzlu suyla gargara olacaktır. Bu yöntem, yirmilik diş ağrısını gidermek için en etkili ve aynı zamanda en kolay çözümlerden biridir.

Dişlerinizi ve diş etlerinizin etrafını ılık tuzlu suyla çalkalamak, ağız bakterilerini öldürür ve sağlıklı diş etlerinin oluşumunu destekler. Bazen yirmi yaş dişleri ortaya çıkarken kist oluşturabilir veya çevredeki dişlere zarar verebilir. Bu nedenle ağzınızı zararlı bakterilerden uzak tutmak için, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri tuzlu suyla gargaradır.

2. Soğuk ve sıcak kompres uygulayabilirsiniz

Ağrılı bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrıyı, şişmeyi ve hassasiyeti en aza indirmenin en iyi yoludur. Eczaneden bir buz torbası satın alabilir, buzu bir havluya veya plastik torbaya sararak da kendiniz buz torbası oluşturabilirsiniz. Buz torbası bölgeyi uyuşturacak ve yirmi yaş dişlerinin ağrısını önleyecektir. Alternatif olarak, rahatlamak için bir ısıtma yastığı da kullanabilirsiniz. Isı akışı, vücuttaki gerilimi serbest bırakır ve kan akışını artırarak ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Sıcak veya soğuk kompresi 15 dakika uygulayın ve ardından tekrar uygulamadan önce, aynı süre kadar bekleyin.

3. Nane kullanabilirsiniz

Nane kullanmak, akıl dişinden gelen ağrıyı gidermenin en iyi yollarından biridir. Nane, diş ağrısını hafifletmeye ve enfeksiyona neden olan, ağızdaki zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olan, anestezik maddelerle doludur. Ayrıca nane, ağzınıza taze bir aroma ve tat da verecektir.

Naneyi dişlerinize iki şekilde uygulayabilirsiniz. İlk olarak, ağrıyan bölgeye 20 dakika boyunca üzerinde duracağı taze nane yaprağı koyabilirsiniz veya ağrıyan dişin üzerine, bir pamuklu çubuk yardımıyla nane yağı uygulayabilir ve birkaç dakika bekletebilirsiniz. Kısa bir süre sonra, yirmilik diş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

4. Vanilya özütü deneyebilirsiniz

Vanilya özütü, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılsa da başka bir faydası daha vardır. Vanilya özütü, yirmilik diş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu aroma verici sıvı, öjenol adlı bir madde içerir, bu da onu, diş ağrısı için mükemmel bir çözüm yapar. Bu sıvıyı kullanmak için, bir pamuğa veya parmak ucunuza birkaç damla vanilya özütü damlatın ve ağrıyan dişinize veya diş etlerinize sürün.

5. Kullanılmış çay poşetlerini deneyebilirsiniz

Çoğu zaman enfekte yirmilik diş, etrafındaki diş etlerini şişirebilir dolayısıyla kişiye ağrı ve rahatsızlık verebilir. Neyse ki, bu zor zamanlarda çay poşetleri hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Çaydaki tannik asit, iltihap önleyici özelliklere sahip olduğundan diş ağrısı için etkili bir ilaç olabilir.

Bu yöntemi kullanmak için, demlenmiş bir suyun içine çay poşetini bırakın. Çay poşeti soğuduktan sonra ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Bu yöntem, iltihabınızı azaltacak ve ağrınızı hafifletecektir.

6. Salatalık dilimleri kullanabilirsiniz

Yirmilik diş ağrınızı dindirmek için canlandırıcı bir şey istiyorsanız, salatalık dilimleri bu konuda size yardımcı olabilir. Küçük salatalık dilimlerini kesin ve buzdolabına koyun. Yirmilik dişiniz size ağrı verdiğinde, doğrudan ağrıyan dişin üzerine kestiğiniz dilimlerden bir tane koyun. Salatalığın serinliği, diş ağrınızı hafifletecek ve size rahatlık sağlayacaktır.

7. Karanfil yağı kullanabilirsiniz

Karanfil yağı, diş ağrısı için en iyi ilaçlardan biridir. Karanfil yağındaki öjenol, ağrılı dişinizi yatıştırabilen antibakteriyel ve anestezik özellikler içerir. Ayrıca karanfil yağı, iltihap ve mantar oluşumu önleyici özelliğe de sahiptir. Dolayısıyla ağzınızda diş eti iltihabı mevcutsa, iltihabı da önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla karanfil yağı damlatın ve şişmiş diş etlerinizin çevresini bu çubukla ovalayın. Karanfil aroması size çok ağır geliyorsa, az miktarda zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. Yağı gün boyunca birkaç kez uygulayın.

8. Guava yaprakları deneyebilirsiniz

İltihaplı yirmilik dişiniz size dayanılmaz bir acı veriyorsa, guava yaprakları ağrıyı gidermede harika bir çözüm olabilir. Bu yapraklar; ağrı önleyici, antibakteriyel ve dezenfekte edici özelliklere sahiptir. Acıyı sona erdirmek için yaprakları yavaşça çiğneyin ve yapraklardaki suyun acınızı dindirmesine izin verin. Alternatif olarak, üç ila beş adet yaprağı beş dakika kaynatın, ardından suyun soğumasını bekleyin ve bu suyla ağzınızı çalkalayın.

9. Soğandan faydalanabilirsiniz

Diş ağrınız için bu kapsamlı doğal ev ilaçları listesinde soğanı bulmak garip olabilir. Ancak zonklayan bir diş ağrısı için bir çözüm aradığınızda soğan da size bu konuda yardımcı olabilir. Soğanlarda bulunan bazı kimyasallar, enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrının giderilmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, keskin kokuya veya tada sahip soğanların, rahatlama sağlamak için tatlı olanlardan daha iyi olduğudur.

10. Kabartma tozu kullanabilirsiniz

Kabartma tozu da diş eti şişmesi ve diş ağrısından kurtulmak için iyi bir ev ilacıdır. Biraz diş macunu alın, kabartma tozu ile karıştırın ve karışımı ağrıyan dişe uygulayın. Birkaç dakika içinde ağrıyan dişin iyileştiğini fark edeceksiniz.

11. Aloe vera jeli kullanabilirsiniz

Aloe vera jeli, yirmi yaş dişinin etrafındaki ağrı ve iltihabı azaltmak için güvenli bir seçenektir. Ayrıca yirmi yaş dişleri çıktığında, zedelenen diş etlerinin iyileşmesini de hızlandırır. Diş ağrısından kurtulmak için aloe vera jelini, ağzınızda ağrı olan bölgeye uygulayın.

12. Çay ağacı yağı kullanabilirsiniz

Ağızdaki bakterileri öldürmek için güçlü bir şey arıyorsanız çay ağacı yağı bu konuda bir numaradır! Çay ağacı yağının güçlü bir aromatik olduğunu ve doğrudan ağrıyan dişinize uygulamaktan kaçınmayı unutmamalısınız.

Güvenli bir uygulama için, çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ile karıştırın. Daha sonra diş etlerindeki ağrı ve bakterilerden kurtulmak için, karışımı hassas diş etlerinize uygulayın.

13. Sarımsak ve zencefili karıştırabilirsiniz

Ezilmiş sarımsak, diş apsesine neden olan mikropları etkili bir şekilde öldürebilir. Sarımsak ve ezilmiş zencefilden bir macun yapmak, durumunuz için daha faydalı olabilir. Ayrıca ağzınızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayarak, ağrınızın azalmasına ve iltihabın yok olmasına yol açabilir.

14. Aspirin kullanabilirsiniz

Yirmilik diş ağrısından kurtulmanın yaygın yollarından biri de aspirin kullanmaktır. Aspirin ağzınızda yaşadığınız ağrı ve rahatsızlığı kolayca giderebilir. İlaç prospektüsünü dikkatlice okuyun ve önerilen dozdan fazlasını tüketmeyin.

15. Mentol kullanabilirsiniz

Mentol, dokunduğunuzda serinlik hissi veren ağrı kesici bir maddedir. Diş ağrınızı hafifletmek için, mentol alkol ve nane aroması içeren bir ağız gargarasına, biraz su ekleyin. Daha sonra seyreltilmiş solüsyonu ağrıyan bölgeye uygulayın veya ağzınızı bu suyla çalkalayın.

16. Zerdeçal kullanabilirsiniz

Zerdeçal, mide ağrılarından kurtulma konusunda harika bir seçenektir. Diş ağrısından kurtulmaya yardımcı olabilecek, iltihap önleyici ve sakinleştirici özelliklere de sahiptir. Yirmilik diş ağrısında zerdeçal kullanmanın bir yolu; şişmiş diş etlerine ezilmiş zerdeçal parçaları sürmek veya bir miktar suda zerdeçalı kaynatıp, daha sonra bu suyla ağzınızı çalkalamaktır.

17. Buğday çimi kullanabilirsiniz

Buğday çimi, yaraları iyileştirmede ve yirmi yaş dişi ağrısını gidermede önemli bir rol oynayabilir. Hassasiyeti en aza indiren ve enfeksiyonlara neden olan bakterileri ortadan kaldıran yüksek miktarda klorofil içerir. Buğday çimi suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

18. Kekik yağı kullanabilirsiniz

Kekik yağı, bakterileri öldürmede ve ağız enfeksiyonlarını önlemede yardımcı olur. Ayrıca, ağrı ve iltihabı hafifletebilir. Kekik yağının çok güçlü bir aromatik olduğunu unutmayın; bu nedenle, kullanmadan önce daima seyreltin. Tek bir damla kekik yağını, bir çay kaşığı hindistancevizi veya badem yağı ile karıştırın. Pamuklu çubukla veya parmak ucunuzla günde iki kez karışımı diş etlerinize veya dişlerinize sürün.

19. Esansiyel kekik yağı kullanabilirsiniz

Kekik, geleneksel tıpta ağrı kesici olarak kullanılır. Dolayısıyla yirmi yaş dişinin çıkmasıyla gelen ateşi ve ağrıyı tedavi edebilir. Ilık bir bardak suya, birkaç damla esansiyel kekik yağı damlatın ve bu karışımla güzel bir gargara yapın. Öte yandan esansiyel kekik yağını, pamuklu bir çubuk yardımı ile diş etlerinize de sürebilirsiniz.

20. Kapsaisin kullanmayı düşünebilirsiniz

Kapsaisin, acı biberde bulunan bir bileşendir, ağrı ve şişliğin giderilmesine yardımcı olur. Spesifik olarak, farklı vücut ağrılarını ortadan kaldırır ve bazen sinir liflerini uyuşturur. Kapsaisin; diş etlerinizi tahriş edebilir, bu nedenle büyük bir sorun yaşamamak için, önce belli bir bölgeye küçük bir miktar uygulayın ve ne olduğunu gözlemleyin. Bir bardak suya; bir veya iki damla kapsaisin özütü dökün ve solüsyonla ağzınızı çalkalayın. Alternatif olarak, pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye de uygulayabilirsiniz.

Özet olarak

Yirmi yaş dişlerinin ağrısının tamamen geçmesi yaklaşık iki ila üç ay sürebilir. Ancak, bu dişlerin bir araya gelmeyeceğini unutmayın, bu nedenle bu ağrılı semptomların zaman zaman sizi rahatsız etmesine göz yummalısınız.

Tekrarlayan baş ağrıları yaşıyorsanız, dişlerinizde zonklayıcı ağrı, tükürüğünüzde kan veya diş etlerinizin altında apse varmış gibi hissediyorsanız, hemen en yakınınızdaki bir diş hekimine veya kendi diş hekiminize görünmelisiniz. Ayrıca herkes yirmilik diş çekimi için uygun bir aday değildir; bu nedenle diş çekimi konusunda, birkaç diş doktoruna muayene olarak tavsiye alabilirsiniz.YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu