Ortopedi ve Travmatoloji

Kadınlarda Sol Kol Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda sol kol ağrısı nedir?

Kadınlarda sol kol ağrısı yaygın bir şikâyettir. Kollarımızı günlük hayatta çok kullanırız; bu yüzden kollardaki kaslar, eklemler ve tendonlarla ilgili sorunlar, sol kol ağrısının nedeni olabilir. Bununla birlikte, kol ağrısı her zaman kolun kendisindeki bir sorundan kaynaklanmaz, vücudun başka bir yerinden de kaynaklanabilir.

Kadınlarda sol kol ağrısı kolun kendisinden kaynaklanmıyorsa, tetikleyici neden daha ciddi olabilir. Sol kolda hissedilen ağrı her zaman olmasa da bazen kalp krizinin belirtilerinden biri olabilir. Bu nedenle, kolunuzdaki bir ağrının endişe kaynağı olup olmadığını anlamak ve ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiğini öğrenmek önemlidir.

Kadınlarda sol kol ağrısı belirtileri nelerdir?

Sol koldaki ağrı aniden başlayıp kısa süreli olabilir veya çok daha uzun süreli, yani kronik olabilir. Bu tür bir ağrı kademeli veya aniden ortaya çıkabilir, şiddetli veya hafif olabilir, kolunuzun yalnızca bir kısmını veya tüm kolunuzu etkileyebilir. Sol kol ağrınıza bazı durumlarda ciddiye alınması gereken başka semptomlar da (örneğin, göğsünüzde ağrı ve sıkışma hissi veya karıncalanma) eşlik edebilir.

Kadınlarda sol kol ağrısı nedenleri nelerdir?

Kadınlarda sol kol ağrısı nedenleri potansiyel olarak bir hayli fazladır. Nedenlerden bazıları ciddi değilken ve kısa sürede kendiliğinden geçerken, nedenlerden bazıları ise tıbbi tedavi gerektirebilir. Sol kol ağrısının en yaygın ve hafif nedeni, koldaki kas gerginliği ve strestir.

Kadınlarda sol kol ağrısının nedenlerinden birisi de kalp krizidir. Bu durumda kol ağrısına göğüste ağrı veya sıkışma hissi, sırt, boyun, omuz veya çenede ağrı, mide bulantısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya yorgunluk eşlik edebilir.

Sol kol ağrısına kalbe kan akışının azalmasıyla ilgili bir durum olan anjina da neden olabilir. Anjinanın da kalp kriziyle benzer semptomları vardır, ancak anjinada bu semptomlar sadece birkaç dakika sürme eğilimindedir.

Kemiklerinizi, eklemlerinizi veya yumuşak dokularınızı etkileyen bir yaralanma veya sorunlar da (kırık, çıkık veya eklem iltihabı gibi) kol ağrısına neden olabilir. Ayrıca, sol kol üzerinde uyumak veya zayıf kan dolaşımı da kol ağrılarının nedenleri arasındadır.

Kadınlarda sol kol ağrısı kalp krizi olabilir mi?

Örneğin bir pıhtı gibi, kan dolaşımınızla ilgili bir sorun nedeniyle kalbinizdeki kaslar oksijensiz kaldığında kalp krizi meydana gelir. Sol koldaki ağrı, kalp krizinin en bilinen belirtisidir. Birisi kalp krizi geçirdiğinde, bu ağrı aniden ortaya çıkar, eforla şiddetlenir, istirahatle hafifler ve genellikle başka semptomlar da vardır.

Kalp krizinin yaygın belirtileri arasında şunlar vardır:

  • Göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma hissi
  • Kolda, sırtta, boyunda, karında, çenede uyuşma veya ağrı
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Halsizlik

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini bir arada yaşarsanız, kalp krizi geçiriyor olabileceğinizden vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanız gerekir.

Kadınlarda sol kol ağrısı nasıl geçer?

Sol kol ağrınız iyi huylu ise, öncelikle dinlenerek, ağrıyan bölgeye buz torbası uygulayarak ve kolunuzu yukarı kaldırarak tedavi edebilirsiniz.

Ağrı bir kırılmadan kaynaklanıyorsa, doktorunuz kolunuzu alçıya alacak ve kolunuzun birkaç hafta alçıda hareketsiz kalması gerekecektir.

Ağrınız kas-iskelet sorunundan kaynaklanıyorsa, bu durumda tedavi ağrı kesiciler, antienflamatuar ilaçlar, dinlenme ve fizyoterapiyi içerebilir.

Ağrı, altta yatan bir kalp rahatsızlığından kaynaklanıyorsa, bu durumda tedavi, yaşam tarzınızda bazı radikal değişiklikler yapmanın yanı sıra ağrıyı gidermek için ilaç almayı içerebilir.

Ağrınız kalp krizinden kaynaklanıyorsa, bu durumda bireysel olarak yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktor tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Sol kol ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Left arm pain: symptoms, causes and treatment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu