Ortopedi ve Travmatoloji

Kadınlarda Sırt Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kadınlarda sırt ağrısı ciddi midir?

Kadınlarda sırt ağrısı birçok potansiyel nedenden dolayı meydana gelebilir. Sırt ağrısı nedenlerinden bazıları kadınlara özgü koşullarla ilgilidir, bazıları ise cinsiyet fark etmeksizin herkesin başına gelebilir.

Kadınlara sırt ağrısı bazen adet dönemiyle ilgili sorunlardan dolayı kaynaklanırken, bazen ise daha ciddi ve tedavi gerektiren bir durumun işareti olabilir.

Kadınlarda sırt ağrısı neden olur?

1. Adet öncesi sendromu

Adet öncesi sendromu, birçok kadının adet dönemlerinden önce yaşadığı bir durumdur. Birçok potansiyel semptomu vardır ve muhtemelen bunların hepsi yaşanmaz. Genel olarak, semptomlar şunları içerir.

Fiziksel belirtiler şunlardır:

Duygusal ve davranışsal belirtiler ise şunlardır:

Adet öncesi sendromu genellikle adetinizden birkaç gün önce başlar ve adet döneminiz başladıktan bir veya iki gün sonra sona erer.

2. Adet öncesi dismorfik bozukluk

Adet öncesi dismorfik bozukluk, semptomların günlük yaşamı önemli ölçüde etkilediği daha ciddi bir adet öncesi sendromu formudur. Bu duruma sahip bazı kişiler semptomları olduğunda günlük işlerini yerine getirmekte bile zorlanabilirler. Ancak, adet öncesi sendromuna göre adet öncesi dismorfik bozukluk daha az görülür.

Adet öncesi dismorfik bozukluğun duygusal, davranışsal ve fiziksel semptomları da adet öncesi sendromuna benzer. Bununla birlikte, bazı semptomlar daha şiddetli olabilir. Belirtiler genellikle adetinizden önceki hafta başlar ve adet olduktan birkaç gün sonra sona erer.

Ailenizde depresyon ve diğer duygu durum bozuklukları geçmişi varsa veya ailenizde adet öncesi dismofik bozukluk geçmişi varsa, siz de kadınlarda sırt ağrısı oluşturan bu bozukluk açısından risk altındasınız demektir.

kadınlarda sırt ağrısı nedenleri

3. Endometriozis

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, endometriyal doku olarak bilinen rahmin sınırlarını çizen dokunun rahmin dışında büyüdüğü bir durumdur. Endometriozis ile, bu doku genellikle yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvisi kaplayan diğer dokularda büyür. Hatta idrar yolu ve bağırsak etrafında bile büyüyebilir.

Kadınlarda sırt ağrısı endometriozisin en yaygın semptomudur. Diğer semptomlar ise aşağıdakileri içerir:

Not: Endometriozis ayrıca adet dönemleriniz haricinde kanamaya neden olabilir. Şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunları, özellikle adet döneminiz boyunca yaygın olabilir. Endometriozis hamile kalmanızı da zorlaştırabilir.

4. Dismenore

Çok ağrılı adet kanaması dismenore olarak bilinir. Genellikle yönetilebilir olmasına rağmen, bazı insanlarda çok şiddetli olabilir.

Aşağıdaki durumlarda dismenore riski daha yüksek olabilir:

 • 20 yaşın altındaysanız
 • Sigara içiyorsanız
 • Adet döneminizde ağır kanama oluyorsa
 • Ailede başkasının ağrılı adet döngüleri varsa
 • Altta yatan bir rahatsızlığınız varsa

Dismenore ağrısı genellikle alt karın, sırt, kalça ve bacaklarda hissedilir. Genellikle 1 ila 3 gün sürer. Ağrı ya donuk donuk ya da acı çekecek derecede bıçak gibi olabilir.

5. Gebelik

Kadınlarda sırt ağrısı hamilelik sırasında yaygındır. Çünkü ağırlık merkeziniz değiştikçe, kilo alırken ve hormonlarınız doğum için hazırlanırken bağlarınızı gevşeterek ağrı tetiklenebilir.

Gebelik nedeniyle kadınlarda sırt ağrısı (sağ, sol veya her iki tarafta da olabilir) hamileliğin beşinci ve yedinci ayları arasında gerçekleşir, ancak çok daha erken de başlayabilir. Zaten bel sorunlarınız varsa hamilelik sırasında sırt ağrınız olma olasılığı daha yüksektir.

Genellikle acı çektiğiniz en yaygın yer belinizin hemen altında ve kuyruk kemiğinizin karşısındadır. Sırtınızın merkezinde, belinizin çevresinde de ağrı olabilir. Bu ağrı bacaklarınıza da yayılabilir.

Kadınlarda sırt ağrısının diğer nedenleri

Hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilecek sırt ağrısı nedenleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

6. Kas gerginliği

Kas gerginliği, bel ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Sürekli ağır bir şeyler kaldırma
 • Ağırlık kaldırırken yanlış pozisyonda kaldırma
 • Ani hareket yapılması
 • Kas veya bağın aşırı gerilmesi

Not: Kasları zorlayan hareket tipini yapmaya devam ederseniz, sonunda bu durum sırt spazmlarına neden olabilir. Dikkatli olmak lazım.

7. Siyatik

Siyatik, vücudunuzdaki en uzun sinir olan siyatik sinirin sıkışması veya yaralanmasından kaynaklanan bir semptomdur. Bu, alt omurganızdan, kalçalarınızdan ve bacaklarınızın arkasından geçen sinirdir.

Siyatik, yanma hissi gibi bir ağrıya veya belinizde bıçak gibi hissedilen bir ağrıya neden olur. Genellikle bir bacağa uzanır. Ağır vakalarda bacak uyuşması ve güçsüzlük de olabilir.

kadınlarda sırt ağrısı nedenleri tedavisi

8. Bel fıtığı

Omurganızın herhangi bir yerinde, kaymış bir disk olabilir. Alt sırt, kaymış diskler için daha yaygın alanlardan biridir. Kaymış bir disk etrafındaki sinirlere ve kaslara fazladan baskı uygulayabilir ve bu da kadınlarda ve erkeklerde, sağ veya sol tarafta sırt ağrısı yapabilir.

Kadınlarda sırt ağrısı sebebi de olabilen bel fıtığı belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Ağrı ve uyuşma (çoğunlukla vücudun bir tarafında meydana gelir)
 • Kollarınıza veya bacaklarınıza uzanan ağrı
 • Geceleri veya belirli hareketlerle kötüleşen ağrı
 • Durduktan veya oturduktan sonra kötüleşen ağrı
 • Kısa mesafelerde yürürken ağrı
 • Açıklanamayan kas zayıflığı
 • Etkilenen bölgede karıncalanma, ağrı ve yanma hissi

Not: Ağrı türleri her kişide farklı olabilir. Eğer böyle bir ağrı günlük hayatınızı etkiliyorsa, vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır.

9. Disk dejenerasyonu

Yaşlandıkça, omurganızdaki diskler yıpranmaya başlayabilir. Dejenerasyon ayrıca yaralanmalar veya tekrarlayan hareketlerden de kaynaklanabilir. Çoğu insan 40 yaşından sonra disk dejenerasyonuna maruz kalır. Bu her zaman ağrıya neden olmaz, ancak bazı insanlarda ve kadınlarda şiddetli ağrıya neden olabilir.

Not: Dejenerasyon en çok boynunuzda ve sırtınızda yaygındır. Ağrı, kalçalarınıza ve uyluklarınıza kadar uzanabilir ve gelip gidebilir.

Kadınlarda sırt ağrısı ne zaman doktor kontrolü gerektirir?

Bazı durumlarda, sırt ağrınızın nedenini belirlemek için doktora gitmek önemlidir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünmelisiniz:

 • Ağrı yürüyemeyecek kadar dayanılmazsa
 • Sırt ağrınıza ateş eşlik ederse
 • Dışkı ve idrar yapma ihtiyacını kontrol edemezseniz
 • Bacaklarınızda ağrı, uyuşma veya karıncalanma varsa
 • Bacakları uzatırken ağrı artıyorsa
 • Şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız
 • Sırt ağrınız şiddetli ve günlük yaşamınıza müdahale ediyorsa
 • Endometriozis belirtileriniz varsa
 • Hamilelik sırasında vajinal kanama, ateş veya idrar yaparken ağrı varsa
 • Sırt ağrısı bir kazadan sonra meydana gelmişse
 • Kendi kendine evde tedaviyle geçmiyorsa

Kadınlarda sırt ağrısı nasıl geçer?

Sırt ağrınız adet döneminiz veya kas gerginliğinizle ilgili durumlardan kaynaklanıyorsa, ağrınızı hafifletmek için aşağıdaki ev yöntemlerini denemek isteyebilirsiniz.

İşte madde madde kadınlarda sırt ağrısına iyi gelen şeyler:

 1. Isıtma yastığı:
  Sırtınıza uygulanan bir ısıtma yastığı dolaşımı artırabilir, bu da besinlerin ve oksijenin sırtınızdaki kaslara ulaşmasını sağlar.
 2. Sıcak banyo:
  Sıcak bir banyo dolaşımı artırarak kas ağrısı ve sertliği azaltabilir.
 3. Ağrı kesiciler:
  İbuprofen gibi reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler sırt ağrınızı ve adet döneminizle ilişkili diğer ağrı türlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak ilaç alırken yine de doktora danışmakta fayda vardır.
 4. Egzersiz yapmak:
  Aktif kalmak dolaşımınızı iyileştirebilir ve gergin kaslara iyi gelebilir.
 5. Esneme egzersizi:
  Düzenli esneme hareketleri sırt ağrısını azaltmaya veya geri gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 6. Buz torbası:
  Sırt ağrınız bir kas gerginliği veya yaralanmadan kaynaklanıyorsa, bir buz torbası iltihabı, ağrıyı ve morarmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. Yastık:
  Yan uyuyorsanız dizleriniz arasına bir yastık yerleştirmek veya sırt üstü uyuyorsanız dizlerin altına yerleştirmek sırt ağrısını ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 8. Bel desteği:
  Bel desteği olan bir sandalye veya koltuk tercih etmek otururken sırt ağrınızı hafifletebilir.

Sonuç olarak

Kadınlarda sırt ağrısı birçok farklı durum ve altta yatan faktörlerden dolayı olabilir. Eğer adet döneminize yakın ağrı başlıyorsa, muhtemelen bu döngünüzle alakalı bir durumdan kaynaklanıyordur.

Ağrınız, kas suşları, siyatik veya fıtıklaşmış bir disk gibi yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak herkesi etkileyebilecek durumlardan da kaynaklanabilir.

Kadınlarda sırt ağrısı tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Birçok durumda, önce evde uygulanabilecek önlemleri deneyebilirsiniz. Ancak, sırt ağrınız düzelmezse veya kötüleşirse, teşhis ve tedavi için doktorunuza danışmalısınız.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu