Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Önemli bilgiler

Bazı kadınlar hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yaşayabilir ve bunun normal olup olmadığını, bunun olmasını önlemek için ne yapabileceklerini merak edebilirler. Gebelikte ilişki sonrası kanama çoğu zaman ciddi bir durumdan kaynaklanmasa da bazı durumlarda daha ciddi nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Bu nedenle, hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanamanın tüm olası nedenlerini öğrenmeniz önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Yaygın nedenler

Doktorunuz aksini söylemedikçe, hamilelikte ilk üç aylık dönemde cinsel ilişkiye girmek güvenlidir. Özellikle karnınız büyüdükçe yeni pozisyonları denemeniz gerekebilir, ancak genel olarak hamilelik öncesi yatak odası seanslarınızda pek bir şey değişmemelidir. Bununla birlikte, hamilelikte ilişkiden sonra vajinal akıntı veya kanama gibi bazı yeni yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Ama endişelenmenize gerek yoktur. İlk üç aylık dönemde akıntı veya hafif kanama oldukça yaygındır. Aslında, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji, kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 25’inin hamileliğin ilk 12 haftasında kanama yaşayacağını söylüyor.

Bunu akılda tutarak, aşağıda hamilelikte ilişki sonrası kanamanın tipik nedenlerini öğrenebilirsiniz:

1. İmplantasyon kanaması

Rahim zarına döllenmiş yumurta yerleştikten sonra hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yaşayabilirsiniz. Bu kanama genellikle hafiftir ve 2 ila 7 gün sürebilir. Hamile olmasanız bile, ilişkiden sonra kanama yaşamanız alışılmadık bir durum değildir. Ayrıca, implantasyon (yerleşme) kanaması yaşıyorsanız, gördüğünüz kanların bir kısmı meni ve mukusla da karışmış olabilir.

2. Servikal değişiklikler

Vücudunuz hamilelik sırasında önemli değişikliklere uğrar, özellikle rahim ağzınız en çok değişen alanlardan biridir. Cinsel ilişkiden sonra ağrısız, kısa ömürlü, pembemsi, kahverengi veya açık kırmızı kan benzeri akıntı, özellikle ilk birkaç ayda rahim ağzınızdaki değişikliklere verilen normal bir tepkidir.

Hamilelik sırasında rahim ağzınız daha hassas hale geldiğinden, ilişkide derin giriş-çıkış veya fizik muayene sırasında rahim ağzının zedelenmesi durumunda az miktarda kanama meydana gelebilir.

3. Vajinal raserasyonlar

NYC Health and Hospitals‘da bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Kecia Gaither, aşırı sert cinsel ilişki veya oyuncak kullanımıyla vajinal yırtıklar veya kesikler yaşayabileceğinizi söylüyor. Bu gibi fantezi durumlar, vajinanın ince epitelinin (koruyucu hücreler) yırtılması ve vajinal kanamaya neden olması ile sonuçlanabilir.

4. Servikal ektropiyon

Yukarıda sözünü ettiğimiz Dr. Gaither, hamilelikte rahim ağzının daha hassas hale gelebileceğini ve cinsel ilişki sırasında veya ilişkiden sonra kolayca kanama yaşayabileceğinizi söylüyor. Servikal ektropiyon ayrıca hamileliğinizin sonlarına doğru kanamanın da en yaygın nedenidir.

5. Enfeksiyon

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Tamika Cross, travma veya enfeksiyonun cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabileceğini söylüyor. Bir enfeksiyonunuz varsa, suçlu serviksin (rahmin vajinaya bağlanan kısmı) iltihabı olan servisit olabilir.

Servisit semptomları şunları içerir:

  • Kaşıntı
  • Kanlı vajinal akıntı
  • Vajinal akıntı (hamilelikte akıntı yazımız ilginizi çekebilir)
  • Cinsel ilişkide ağrı

6. Erken doğum belirtisi

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanamanın cinsel aktivitenizle hiçbir ilgisi olmayabilir ve bu durum, erken doğumun bir işareti olabilir. Dr. Tamika Cross, hamileliğin sonuna geldiğinizde kanlı bir mukus akıntısı çıkabileceğini söylüyor. Bu, mukus tıkacınızın gevşemesi veya yerinden çıkmasının bir sonucu olarak meydana gelir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Ciddi nedenler

Bazı durumlarda, özellikle kan miktarı hafif derecede akıntıdan fazlaysa, hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama daha ciddi bir soruna işaret edebilir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’ne göre, ilişki sonrası ağır kanamalar normal değildir ve hemen ele alınmalıdır. Ayrıca hamileliğinizde ne kadar ilerlerseniz, sonuçlarının o kadar ciddi olduğunu da vurgularlar.

Hamileyken cinsel aktiviteden sonra ağır veya uzun süreli kanama yaşıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Çünkü daha ciddi tıbbi durumlardan birine sahip olabilirsiniz.

İşte hamilelikte ilişki sonrası kanamanın ciddi nedenleri:

7. Plesanta dekolmanı

Dr. Gaither, hamilelik sırasında plasenta rahim duvarından ayrılırsa hem anne hem de bebek için potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir durum olan plasenta dekolmanı ile karşılaşabileceğinizi söylüyor. Plasentanın kesilmesi ile cinsel ilişki sırasında ve ilişki sonrasında karın ağrısı veya sırt ağrısının yanı sıra vajinal kanama yaşayabilirsiniz.

İlgili yazı: Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı

8. Plasenta previa

Plasenta rahim ağzını kapladığında, doktorunuz size muhtemelen plasenta previa teşhisi koyacaktır. Dr. Gaither, bunun cinsel ilişkide feci, hayatı tehdit eden kanamaya neden olabileceğini söylüyor.

Bu genellikle ikinci ila üçüncü üç aylık önemde ortaya çıkar. Cinsel ilişki, plasenta previa’nın bir nedeni değildir, ancak bundan dolayı cinsel ilişkideki giriş çıkış sırasında kanamaya neden olabilir.

Plasenta previa’yı bazen fark etmeyi zorlaştıran şey, kanamanın bol olsa da ağrısız olmasıdır. Bu yüzden kan miktarına dikkat etmek çok önemlidir.

9. Düşük

Cinsel münasebet, düşük yapmanıza neden olmasa da cinsel ilişkiden sonra ağır kanama fark ederseniz, hamileliğiniz sona erme riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Her saat başı bir pedi dolduran veya birkaç gün süren ağır vajinal kanama, düşüğün en yaygın belirtisidir. Bu semptomları yaşıyorsanız hemen doktora görünmelisiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Yapılması Gerekenler

Cinsel ilişkiden sonra herhangi bir miktarda vajinal kanama, çoğu anne adayında bir miktar endişe ve korkuyu tetikleyebilir. Ancak, doktorunuz hamilelikle ilgili her konuda uzman olduğundan, onlarla görüşmek iyi bir fikirdir.

Bununla birlikte, kanama ağır ve sürekliyse, karnınızda veya sırtınızda ağrı varsa, derhal acil servise gitmeniz gerekir. Böylece doktorunuz kanamanın nedenini belirlemek için tam bir değerlendirme yapabilir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Tedavi

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanamayı tedavi etmenin ilk adımı, özellikle plasenta previa veya plasenta ayrılması gibi daha ciddi bir durumla uğraşıyorsanız, cinsel ilişkiden kaçınmaktır.

Dr. Cross, bunun ötesinde, doktorunuzun, vajinadaki herhangi bir şeyden kaçınan pelvik istirahati (cinsel ilişkiden kaçınmak gibi) önerebileceğini veya bir enfeksiyonla uğraşıyorsanız antibiyotik reçete edebileceğini söylüyor.

Dr. Gaither, aşamaya ve ciddiyete bağlı olarak aşağıdaki durumları tedavi etmek için tıbbi müdahalelerin gerekli olabileceğini söylüyor:

  • Dış gebelik durumunda tıbbi veya cerrahi tedavi ve kan nakli
  • Aşırı kanamalı vajinal laserasyonlar için cerrahi tedavi ve kan transfüzyonu
  • Plasenta previa ve plasental abruption için sezaryen doğum ve kan transfüzyonu

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama: Önleme

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama genellikle altta yatan farklı sorunlardan kaynaklandığından, bunu önlemenin tek bir yolu yoktur. Bazı durumlarda cinsel aktiviteden kaçınmak gerekebilir.

Ancak doktorunuz sizi cinsel faaliyetleriniz için temize çıkardıysa, onlara cinsel pozisyonlardaki değişikliklerin veya ilişki yoğunluğunu azaltmanın ilişki sonrası kanamayı önleyip önlemeyeceğini sorabilirsiniz.

Eğer cinsel ilişkide sınırları zorlamaya alışkınsanız, içinde olduğunuz dönem rahatlamanın ve yavaşlamanın tam zamanı olabilir.

Sonuç olarak

Doktorunuz size aksini söylemedikçe, hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durmak gerekli değildir. Bununla birlikte, ilişki sonrası hafif kanama veya akıntı yaşarsanız, miktarı ve sıklığını not edin ve bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın.

Not: Kanama şiddetli ve sürekliyse, ciddi bir ağrı veya kramp eşlik ediyorsa, hemen doktorunuza görünmelisiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu