Hamilelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

Pozitif bir hamilelik testi, yoga dersinizin veya akşam yemeğinde bir kadeh şarabın sona erdiğini gösterebilir, ancak bu sevdiğiniz her şeyden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hamileyken cinsel ilişki tamamen güvenlidir ve birçok kadın için oldukça zevklidir. Ancak dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

10.09.2020
203
Hamilelikte Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Neden Olur?

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama hakkında

Bazı kadınlar hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yaşayabilir ve bunun normal olup olmadığını ve olmasını önlemek için ne yapabileceklerini merak edebilirler. Cinsel ilişkiden sonra neden kanamanız olabileceğini, bu konuda ne yapmanız gerektiğini ve hamileyken bunu önlemenin yollarını detaylıca irdeledik.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama neden olur?

Doktorunuz aksini söylemedikçe, hamilelikte ilk üç aylık dönemde cinsel ilişkiye girmek güvenlidir. Özellikle karnınız büyüdükçe yeni pozisyonları denemeniz gerekebilir, ancak genel olarak hamilelik öncesi yatak odası seanslarınızda pek bir şey değişmemelidir.

Bununla birlikte, ilişkiden sonra vajinal akıntı veya kanama gibi bazı yeni yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Ama endişelenmenize gerek yoktur. İlk trimesterde akıntı veya hafif kanama oldukça yaygındır. Aslında, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji, kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 25’inin hamileliğin ilk 12 haftasında kanama yaşayacağını söylüyor. (Kaynak)

Bunu akılda tutarak, aşağıda hamilelikte ilişki sonrası kanamanın tipik nedenlerini öğrenebilirsiniz:

1- İmplantasyon kanaması

Rahim zarına döllenmiş yumurta implant olduktan sonra hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yaşayabilirsiniz. Bu kanama genellikle hafiftir ve 2 ila 7 gün sürebilir. Hamile olmasanız bile, ilişkiden sonra kanama yaşamanız alışılmadık bir durum değildir. Ayrıca, implantasyon kanaması yaşıyorsanız, gördüğünüz kanların bir kısmı meni ve diğer mukusla karışmış olabilir.

2- Servikal değişiklikler

Vücudunuz hamilelik sırasında önemli değişikliklere uğrar, özellikle rahim ağzınız en çok değişen alanlardan biridir. Cinsel ilişkiden sonra ağrısız, kısa ömürlü, pembemsi, kahverengi veya açık kırmızı kan benzeri akıntı, özellikle ilk birkaç ayda rahim ağzınızdaki değişikliklere verilen normal bir tepkidir.

Hamilelik sırasında rahim ağzınız daha hassas hale geldiğinden, derin penetrasyon veya fizik muayene sırasında rahim ağzının zedelenmesi durumunda az miktarda kanama meydana gelebilir.

3- Vajinal raserasyonlar

NYC Health and Hospitals‘da bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Kecia Gaither, aşırı sert cinsel ilişki veya oyuncak kullanımıyla vajinal yırtıklar veya kesikler yaşayabileceğinizi söylüyor . Bu, vajinanın ince epitelinin yırtılması ve vajinal kanamaya neden olması ile sonuçlanabilir.

4- Servikal ektropiyon

Yukarıda sözünü ettiğimiz Dr. Gaither, hamilelikte rahim ağzının daha hassas hale gelebileceğini ve cinsel ilişki sırasında veya ilişkiden sonra kolayca kanama yaşayabileceğinizi söylüyor. Servikal ektropiyon ayrıca hamileliğinizin sonlarına doğru kanamanın en yaygın nedenidir.

5- Enfeksiyon

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Tamika Cross, travma veya enfeksiyonun cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabileceğini söylüyor. Bir enfeksiyonunuz varsa, suçlu serviksin iltihabı olan servisit olabilir. Servisit semptomları şunları içerir:

  • Kaşıntı
  • Kanlı vajinal akıntı
  • Vajinal akıntı (hamilelikte akıntı yazımız ilginizi çekebilir)
  • Cinsel ilişkide ağrı

6- Erken doğum belirtisi

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanamanın cinsel aktivitenizle hiçbir ilgisi olmayabilir ve bu doğumun erken bir işareti olabilir. Dr. Tamika Cross, hamileliğin sonuna geldiğinizde kanlı bir mukus akıntısı çıkabileceğini söylüyor. Bu, mukus tıkacınızın gevşemesi veya yerinden çıkmasının bir sonucu olarak meydana gelir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra daha ciddi kanama nedenleri

Bazı durumlarda, özellikle kan miktarı hafif derecede akıntıdan fazlaysa, cinsel ilişki sonrası kanama daha ciddi bir soruna işaret edebilir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’ne göre, ilişki sonrası ağır kanamalar normal değildir ve hemen ele alınmalıdır. Ayrıca hamileliğinizde ne kadar ilerlerseniz, sonuçlarının o kadar ciddi olduğunu da vurgularlar.

Hamileyken cinsel aktiviteden sonra ağır veya uzun süreli kanama yaşıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Çünkü daha ciddi tıbbi durumlardan birine sahip olabilirsiniz.

İşte hamilelikte ilişki sonrası daha ciddi kanama nedenleri:

1- Plesanta dekolmanı

Dr. Gaither, hamilelik sırasında plasenta rahim duvarından ayrılırsa, hem anne hem de bebek için potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir durum olan plasenta dekolmanı ile karşılaşabileceğinizi söylüyor.

Plasentanın kesilmesi ile cinsel ilişki sırasında ve ilişki sonrasında karın ağrısı veya sırt ağrısının yanı sıra vajinal kanama yaşayabilirsiniz.

2- Plasenta previa

Plasenta rahim ağzını kapladığında, doktorunuz size muhtemelen plasenta previa teşhisi koyacaktır. Dr. Gaither, bunun cinsel ilişkide feci, hayatı tehdit eden kanamaya neden olabileceğini söylüyor.

Bu genellikle ikinci ila üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Cinsel ilişki, plasenta previa’nın bir nedeni değildir, ancak penetrasyon kanamaya neden olabilir.

Plasenta previa’yı bazen fark etmeyi zorlaştıran şey, kanamanın bol olsa da ağrısız gelmesidir. Bu yüzden kan miktarına dikkat etmek çok önemlidir.

3- Düşük

Cinsel mümasenet, düşük yapmanıza neden olmasa da, penetrasyondan sonra ağır kanama fark ederseniz, hamileliğiniz sona erme riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Her saat başı bir pedi dolduran veya birkaç gün süren ağır vajinal kanama, düşüğün en yaygın belirtisidir. Bu semptomları yaşıyorsanız hemen doktora görünmelisiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama için ne yapılmalı?

Cinsel ilişkiden sonra herhangi bir miktarda vajinal kanama, çoğu anne adayında bir miktar endişe ve korkuyu tetikleyebilir. Ancak, doktorunuz hamilelikle ilgili her konuda uzman olduğundan, onlarla görüşmek iyi bir fikirdir.

Bununla birlikte, kanama ağır ve sürekliyse, karnınızda veya sırtınızda ağrı varsa, derhal acil servise gitmeniz gerekir. Böylece doktorunuz kanamanın nedenini belirlemek için tam bir değerlendirme yapabilir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama tedavisi

Cinsel ilişkiden sonra kanamayı tedavi etmenin ilk adımı, özellikle plasenta previa veya plasenta ayrılması gibi daha ciddi bir durumla uğraşıyorsanız, cinsel ilişkiden kaçınmaktır.

Dr. Cross, bunun ötesinde, doktorunuzun, vajinadaki herhangi bir şeyden kaçınan pelvik istirahati önerebileceğini veya bir enfeksiyonla uğraşıyorsanız antibiyotik reçete edebileceğini söylüyor.

Dr. Gaither, aşamaya ve ciddiyete bağlı olarak aşağıdaki durumları tedavi etmek için tıbbi müdahalelerin gerekli olabileceğini söylüyor:

  • Dış gebelik durumunda tıbbi veya cerrahi tedavi ve kan nakli
  • Aşırı kanamalı vajinal laserasyonlar için cerrahi tedavi ve kan transfüzyonu
  • Plasenta previa ve plasental abruption için sezaryen doğum ve kan transfüzyonu

Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama önlenebilir mi?

Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama genellikle altta yatan sorunlardan kaynaklandığından, bunu önlemenin tek bir yolu yoktur. Bazı durumlarda cinsel aktiviteden kaçınmak gerekebilir.

Ancak doktorunuz sizi cinsel faaliyetleriniz için temize çıkardıysa, onlara cinsel pozisyonlardaki bir değişikliğin veya ilişki yoğunluğunu azaltmanın ilişki sonrası kanamayı önleyip önlemeyeceğini sorabilirsiniz. Eğer cinsel ilişkide sınırları zorlamaya alışkınsanız, bu rahatlamanın ve yavaşlamanın tam zamanı olabilir.

Sonuç olarak

Doktorunuz size aksini söylemedikçe, hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durmak gerekli değildir. Bununla birlikte, ilişki sonrası hafif kanama veya akıntı yaşarsanız, miktarı ve sıklığını not edin ve bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın.

Kanama şiddetli ve sürekliyse, ciddi bir ağrı veya kramp eşlik ediyorsa, hemen doktorunuza görünmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/bleeding-after-sex-during-pregnancy
  2. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/sex-and-relationships/bleeding-after-sex-during-pregnancy/
  3. https://www.parents.com/pregnancy/my-life/sex-relationship/bleeding-after-sex-while-pregnant-should-i-worry/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Barbaros Tanrıverdi
23 Nisan 1970 İzmit doğumluyum. İlk okuldan orta öğretime kadar İzmit'teydim. Daha sonra ise İstanbul Üniversite'sinde Tıp Fakültesi kazandım ve eğitimini gördüm. Şu anda ise özel bir hastanede doğum uzmanı olarak çalışıyorum. İnsanların sağlıklı ve kalitelere bilgilere ulaşabilmesi için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum ve yazılanları kontrol ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.