reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Bacaklarda Ağrı ve Sızlama Neden Olur?

Bacaklarda ağrı ve sızlama nedir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekmektedir? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda öğrenebilirsiniz.

Bacaklarda ağrı ve sızlama olması ne demektir?

Bacaklarda ağrı ve sızlama, hafif bir ağrıdan yoğun bir bıçaklanma hissine kadar değişebilir. Bacak ağrısı ve sızlamanın çoğu aşırı kullanım veya küçük yaralanmalardan kaynaklanır. Rahatsızlık genellikle kısa bir süre içinde kaybolur ve ev ilaçları ile hafifletilebilir. Ancak bazı durumlarda ağrıya ciddi bir tıbbi durum neden olabilir. Şiddetli veya sürekli bacak ağrısı ve sızlama yaşıyorsanız doktorunuza görünmelisiniz.

Altta yatan herhangi bir durum için hızlı bir teşhis ve tedavi almak, ağrının daha da kötüye gitmesini önleyebilir ve uzun vadeli durumu iyileştirebilir. Bacak ağrısı ve sızlamanın daha yaygın nedenlerinden bazıları, doktorunuzun etkili bir şekilde tedavi edebileceği küçük veya geçici durumlardır.

Bacaklarda ağrı ve sızlama neden olur?

Bacaklarda ağrı ve sızlamanın yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1- Kramplar

Bacaklarda ağrı ve sızlama probleminin birincil nedeni, genelliklebir kas krampı veya spazmdır. Kramp, genellikle bacak kasları kasıldıkça ani ve keskin bir ağrıyı tetikler. Sıkılaşmış kaslar genellikle cildin altında görünür, sert bir yumru oluşturur. Çevrede biraz kızarıklık ve şişlik de olabilir. Kas yorgunluğu ve dehidratasyon özellikle baldırda bacak kramplarına neden olabilir. Diüretikler ve statinler gibi bazı ilaçlar da bazı insanlarda bacak kramplarına neden olabilir.

2- Yaralanmalar

Bacaklarda ağrı ve sızlama sıklıkla aşağıdakiler gibi bir yaralanma belirtisidir:

 • Kas gerginliği: Kas liflerinin aşırı gerilmenin bir sonucu olarak yırtılmasıyla meydana gelen yaygın bir yaralanmadır. Genellikle diz kapağı, baldır veya kuadriseps gibi daha büyük kaslarda görülür.
 • Tendinit: Bir tendonun iltihaplanmasıdır. Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan kalın kordlardır. İltihaplandıklarında, etkilenen eklemi hareket ettirmek zor olabilir. Tendinit genellikle diz kirişlerindeki veya topuk kemiğinin yakınındaki tendonları etkiler.
 • Diz bursiti: Diz eklemini çevreleyen sıvı dolu keseler veya bursa iltihaplandığında ortaya çıkar.
 • Shin atelleri: Kaval kemiğinin veya kaval kemiğinin iç kenarı boyunca ağrıya neden olur. Aşırı kullanım sonucu incik kemiği etrafındaki kaslar yırtıldığında yaralanma meydana gelebilir.
 • Stres kırıkları: Bacak kemiklerindeki, özellikle incik kemiğindeki küçük kırılmalardır.

3- Tıbbi durumlar

bacaklarda ağrı ve sızlama neden olur

Bazı tıbbi durumlar genellikle bacak ağrısına ve sızısına neden olur. Bunlar şunları içerir:

 • Ateroskleroz: Yağ ve kolesterol birikmesi nedeniyle arterlerin daralması ve sertleşmesidir. Arterler, vücudunuzda oksijen açısından zengin kanı taşıyan kan damarlarıdır. Bir tıkanma olduğunda, vücudunuzun çeşitli bölgelerine kan akışını azaltır. Bacaktaki dokular yeterince oksijen almazsa, özellikle baldırlada ağrı ve sızlamaya neden olabilir.
 • Derin ven trombozu (DVT): Vücudun derinliklerinde bulunan bir damarda bir kan pıhtısı oluştuğunda ortaya çıkar. Kan pıhtısı, katı halde olan bir kan kümesidir. DVT’ler tipik olarak uzun süre yatak istirahatinden sonra alt bacakta oluşur ve şişlik ve ağrıya neden olur.
 • Artrit: Eklemlerin iltihaplanmasıdır. Bu durum, etkilenen bölgede şişlik, ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Genellikle diz ve kalçadaki eklemleri etkiler.
 • Gut hastalığı: Vücutta çok fazla ürik asit oluştuğunda ortaya çıkabilen bir artrit türüdür. Genellikle ayaklarda ve bacakların alt kısmında ağrı, şişlik, sızlama ve kızarıklığa neden olur.
 • Varisli damarlar: Yetersiz kapakçıklar nedeniyle damarlar kanla dolduğunda oluşan düğümlü ve genişlemiş damarlardır. Genellikle şişmiş veya kabarık görünürler ve ağrılı olabilirler. Çoğunlukla baldırlarda ve ayak bileklerinde görülürler.
 • Enfeksiyonlar: Bacak kemiğindeki veya dokularındaki enfeksiyon, etkilenen bölgede şişlik, kızarıklık veya ağrıya neden olabilir.
 • Sinir hasarları: Bacaktaki sinir hasarı uyuşukluğa, sızlamaya, ağrıya veya karıncalanmaya neden olabilir. Genellikle şeker hastalığına bağlı olarak ayaklarda ve bacakların alt kısmında ortaya çıkar.
 • Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı ve gribe neden olan viral enfeksiyonlar da, üşümeyle birlikte bacaklarda ağrıya ve sızlamaya neden olabilir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama için diğer nedenler

bacaklarda ağrı

Aşağıdaki koşullar ve yaralanmalar da bacaklarda ağrı ve sızlamaya neden olabilir, ancak daha az yaygın nedenlerdir:

 • Disk kayması: Fıtık olarak da bilinen kaymış bir disk omurgadaki sinirleri sıkıştırabilir. Bu, omurganızdan kollarınıza ve bacaklarınıza giden ağrıyı tetikleyebilir.
 • Osgood-Schlatter hastalığı: Diz kapağını incik kemiğine bağlayan tendon gerildiğinde ortaya çıkar. Kemiğe bağlandığı yerde tibia kıkırdağını çeker. Diz altında ağrılı bir yumru oluşmasına neden olarak diz çevresinde hassasiyet ve şişlik meydana gelir. Öncelikle ergenlik döneminde büyüme atakları yaşayan ergenlerde görülür.
 • Legg-Calve-Perthes hastalığı: Kalça eklemi bölgesine giden kan akışının kesilmesi nedeniyle oluşur. Kan kaynağının olmaması kemiğe ciddi şekilde zarar verir ve onu kalıcı olarak deforme edebilir. Bu anormallikler genellikle özellikle kalça, uyluk veya diz çevresinde ağrıya neden olur. Bu öncelikle ergenlik döneminde ortaya çıkar.
 • Femur başı epifiz kayması: Kalça eklemi bölgesinin uyluk kemiğinden ayrılmasıdır ve kalça ağrısına neden olur. Durum yalnızca çocuklarda, özellikle de aşırı kilolu olanlarda ortaya çıkar.
 • İyi huylu tümörler: Kanserli olmayan veya iyi huylu tümörler, uyluk kemiği veya kaval kemiğinde gelişerek ağrı ve sızıya neden olabilir.
 • Kötü huylu tümörler: Uyluk kemiği veya incik kemiği gibi daha büyük bacak kemiklerinde kötü huylu veya kanserli kemik tümörleri oluşabilir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama nasıl geçer?

bacaklarda sızlama

Bacaklarda ağrı ve sızlama genellikle kramplardan veya küçük bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa bunu kendi başınıza tedavi edebilirsiniz. Böyle durumlarda aşağıdaki ev tedavilerini deneyebilirsiniz:

 • Bacağınızı olabildiğince dinlendirin ve bacağınızı yastıklarla kaldırın.
 • Bacağınız iyileşirken rahatsızlığı hafifletmek için aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici kullanın.
 • Kompresyon çorapları veya destekli çoraplar gitin.

Buz uygulayın

Bacağınızın etkilenen bölgesine günde en az dört kez buz uygulayın. Ağrının ortaya çıkmasından sonraki ilk birkaç gün içinde bunu daha da sık yapabilirsiniz. Bir seferde 15 dakikaya kadar buzu ağrıyan ve sızlayan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ilık bir banyo yapın ve gerinin

Ilık bir banyo yapın ve ardından kaslarınızı nazikçe gerin. Bacağınızın alt kısmında ağrı ve sızı varsa, ayak parmaklarınızı hareket ettirerek germeye çalışın. Bacağınızın üst kısmında ağrı varsa, eğilip ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın.

Bunu yerde otururken veya ayağa kalkarken yapabilirsiniz. Her pozisyonu beş ila 10 saniye devam ettirerek bunu deneyebilirsiniz. Ağrınız kötüleşirse esnemeyi bırakın.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bacaklarda ağrı ve sızlama için ne zaman doktora veya acil servise gitmeniz gerektiğini belirlemek bazen zor olabilir. Aşağıdakileri yaşıyorsanız doktora görünmekte fayda vardır:

 • Her iki bacakta da şişlik varsa
 • Rahatsızlığa varisli damarlar neden oluyorsa
 • Yürürken ağrı yaşanıyorsa
 • Ağrı ve sızlama kötüleşmeye devam ediyorsa veya birkaç günden sonra geçmiyorsa

Aşağıdakilerden herhangi biri olursa hemen yardım almalısınız:

 • Ateşiniz varsa
 • Bacağınızda derin bir kesik varsa
 • Bacağınız kırmızı ve sıcaksa
 • Bacağınız soluk ve dokunulduğunda soğuksa
 • Nefes almakta güçlük çekiyorsunuz ve her iki bacağınızda da şişlik varsa
 • Yürümekte zorlanıyor veya bacağınıza ağırlık veremiyorsanız
 • Gıcırdama sesiyle birlikte meydana gelen bir bacak yaralanmanız varsa

Bir dizi ciddi durum ve yaralanma bacak ağrısı ve sızısına neden olabilir. Geçmiyormuş gibi görünen veya diğer semptomların eşlik ettiği bacak ağrısını asla göz ardı etmemelisiniz. Çünkü bunu yapmak tehlikeli olabilir. Bacak ağrınız konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza görünmekten çekinmeyin.

Bacaklarda ağrı ve sızlama önlenebilir mi?

Fiziksel aktivite nedeniyle bacak ağrısı ve sızısını önlemek için her zaman egzersizden önce ve sonra kaslarınızı germek için zaman ayırmalısınız. Bacak kaslarının ve tendonlarının yaralanmasını önlemeye yardımcı olmak için muz ve tavuk gibi potasyum içeriği yüksek yiyecekler yemek de faydalıdır.

Aşağıdakileri yaparak bacaklarda sinir hasarına neden olabilecek tıbbi durumların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz:

 • Haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz yapın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun.
 • Sigara içmekten kaçının.
 • Kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu izleyin ve kontrol altında tutmak için adımlar atın.
 • Kadınsanız alkol tüketiminizi günde bir veya erkekseniz günde iki içki ile sınırlayın.

Bacaklarda ağrı ve sızının belirli nedenlerini önlemenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.


Kayak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.mayoclinic.org/
 4. https://www.medicinenet.com/
 5. https://medlineplus.gov/ency/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir