Ortopedi ve Travmatoloji

Sol Kalça Ağrısı Neden Olur? En Önemli 6 Neden ve Yapılması Gerekenler

Sol kalça ağrısı ciddi bir durum mudur? Sol kalçada ağrı neden olur? Neyin belirtisidir? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Geçmesi için ne yapılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sol kalça ağrısı ciddi midir?

Sol kalça ağrısı genellikle ciddi bir semptom değildir. Sol kalça ağrısı çoğu durumda, fazla koşmak veya fazla merdiven çıkmak gibi basit şeylerden kaynaklanır. Basit nedenleri olan kalça ağrılarını ise genellikle dinlenerek, egzersizlere ara vererek ve bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulayarak iyileştirebilirsiniz.

Bazı kalça ağrılarının altında ise daha ciddi nedenler yatabilir. Örneğin sol kalça ağrısı uzun süredir varsa, geçmek bilmiyorsa ve başla semptomlar da eşlik ediyorsa, şikayetinizin altındaki neden daha ciddi olabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en doğru şey, doktorunuza muayene olarak uygun tanı ve tedavi almanızdır.

Sol kalça ağrısı neden olur?

1- Tendinit

Sol kalça ağrısının en yaygın nedenlerinden biri tendinit olarak bilinen tendon iltihabıdır. Tendinit sorununuz varsa hissettiğiniz ağrı genellikle hareketle veya egzersiz yaparken bacağa vuran kalça ağrısı olarak hissedilir. Bu tür bir ağrı, kalça tendonlarını çok sık kullanan sporcularda sık olarak görülür.

Yapılması gerekenler:

Tendinite bağlı sol kalça ağrısı durumunda yapılması gereken ilk şey sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompresi her seferde 15 dakika ve günlük 2 ila 3 defa uygulayabilirsiniz. Eczacınıza danışarak çeşitli ilaçlar da alabilirsiniz.

2- Bursit

Bursit, eklem yerlerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır. Kalça bursitinde hissedilen ağrı daha yoğundur, eklemin tam ortasını etkiler ve ağrı uyluğun yan tarafına doğru yayılabilir. Bazı durumlarda bursit, uyluğun yan tarafında hafif şişmeye neden olabilir ve hatta dokunulduğunda ağrılı olabilir.

Yapılması gerekenler:

Kalçanın yan tarafına sıcak kompres uygulamak ve yere yatıp kalçayı kaldırmak gibi germe egzersizleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, iltihap önleyici ilaçlar almak ve fizyoterapi seanslarından geçmek tavsiye edilebileceğinden, doktorunuzla görüşmeniz de tavsiye edilir.

3- Siyatik sinir iltihabı

Siyatik sinir, her iki kalçadan başlayarak bacaklara ve ayaklara uzanan bir sinirdir. Eğer sol tarafınızdaki siyatik sinir iltihaplanmışsa sol kalça ağrısı yaşamanız ve bu ağrının bacağa vurması muhtemeldir. Siyatik sinir iltihabı genellikle ağır egzersiz ve kalça egzersizi yapan kişilerde görülür. İleri yaşlardaki insanlardaysa bu durum sinir sıkışmasından dolayı ortaya çıkabilir.

Yapılması gerekenler:

Bazı durumlarda siyatik sinir ağrısı, kalçalara ve bele masaj yapılarak ve ayrıca sırt esneme ve güçlendirme egzersizleriyle hafifletilebilir. Ancak bu önlemlere rağmen ağrınız geçmiyorsa, size en uygun tedaviyi almak ve gerekirse fizik tedaviye başlamak için doktorunuza muayene olmanız önemlidir.

4- Artrit

Özellikle 60 yaşın üzerindeki yaşı ilerlemiş kişilerde sol kalça ağrısı genellikle artrit (eklem iltihabı) osteoartrit (kireçlenme) ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi ortopedik sorunların belirtisidir. Bu gibi durumlardan kaynaklanan kalça ağrıları genellikle hareketle beraber kötüleşme eğilimindedir. Örneğin, böyle bir durumunuz varsa oturup kalkarken ağrı hissedebilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

Artrit ve osteoartrit bazı durumlar kendi başınıza alabileceğiniz önlemlerle giderilebilir, ancak osteoporoz daha ciddidir ve tıbbi tedavi gerektirir. Bu nedenle şikâyetiniz geçmiyorsa, sizi endişelendiriyorsa veya başka semptomlarınız da varsa doktora görünmeniz gerekir.

5- Kalçada kırık veya çıkık

Özellikle kalça ağrınız çok şiddetliyse ve günlük rutininizi engelliyorlarsa, ağrınızın nedeni bir kırık veya çıkık olabilir. Kalça kırığı veya çıkığınız varsa yürümede zorluk çekebilirsiniz ve otururken ve kalkarken yoğun ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle yaşlıysanız veya kaza yaptıysanız, bu olasılığı göz önünde bulundurmalı ve gereken önlemleri almalısınız.

Yapılması gerekenler:

Kırık durumunda yapılması gereken en önemli şey vakit kaybetmeden acil servise gitmektir, çünkü kırık çok ciddi bir durumdur. Çıkık durumunda ise yine en kısa zamanda doktorunuza muayene olmalısınız. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra size en uygun tedaviyi başlatacaktır.

6- Hamilelik

Hamilelikte kalça ağrısı, hamile kadınların yaklaşık yarısını etkiler ve içeride büyüyen bebeğin kemikler ve eklemler üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Özellikle gebe kadınlar doğru bir duruş sergilemiyorsa, kalça eklemi gevşer ve bu da daha fazla rahatsızlık yaratır. Bu durum gebe kadınlar için genellikle endişe nedeni olmamalıdır, ancak ağrı çok fazlaysa yine de doktora gidilmesi gerekir.

Yapılması gerekenler:

Hamilelikte kalça ağrısını en aza indirmek için doğru bir duruş sergilemekle işe başlayabilirsiniz. Eğer yine de ağrınız devam ediyorsa, kadın doğum doktorunuza danışarak kalça ateli kullanabilirsiniz veya doktorunuz size alternatif çözümler de sunabilir.

Sol kalça ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Kalça ağrınız çok şiddetliyse, kişisel olarak aldığınız önlemlere rağmen geçmiyorsa veya sol kalça ağrısıyla beraber başka şikayetleriniz de varsa doktora görünmeniz gerekir. Kalça ağrısı şikâyetiniz için tedavi alıyorsanız ve yine de ağrı devam ediyorsa da doktorunuza durumunuzu bildirmeniz gerekir. Böyle bir durumda doktorunuz daha farklı tedavileri gerekli görebilir.

Kalça ağrısı için hangi doktora gidilir?

Kalça ağrınız kendi başına aldığınız önlemlere yanıt vermiyorsa, bu durumda kalça ağrısı için gidilmesi gereken doktor aile hekiminiz veya bir ortopedi uzmanı olmalıdır. Ayrıca, kiropraktörler de kalça ağrınızın nedenini tam olarak belirleyebilirler. Tedavinizin bir parçası olarak, kalçanızı ve belinizi destekleyen kasları güçlendirmek için fizik tedavi de almayı düşünebilirsiniz.

Sol kalça ağrısı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Dor no quadril: 6 causas comuns e o que fazer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu