Estetik ve Güzellik

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir? Cilde İyi Gelen 9 Besin

Cildi güzelleştiren besinler cildinizin parlamasına yardımcı olabilir. Cildi güzelleştirmek için sağlıklı beslenmek de çok önemli bir faktördür. Cildinizin genç ve ışıltılı görünmesine yardımcı olmak için bu dokuz yiyecekle beraber dengeli bir beslenme düzeni, sizin için harikalar yaratabilir.

Cilde iyi gelen ve cildi güzelleştiren bazı besinler şunlardır:

1- Kivi

Kivi gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, daha az kırışıklığa sahip daha sağlıklı, nemli cilt ile ilişkilidir. Bir lezzetli kivinin içinde cilt dostlu besinlerden 60 miligramdan daha fazlası vardır.

2- Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı, sağlıklı bir çoklu doymamış yağ olan linoleik asit bakımından yüksektir. Araştırmalar, linoleik asidin cildin yaşla birlikte ortaya çıkan kırışmasına ve incelmesine karşı korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

3- Kakao

Flavonoidler, birçok meyve ve sebzenin yanı sıra kırmızı şarap, çay ve kakaoda bulunan antioksidanlardır. Bilimsel bir çalışmada, düzenli olarak sıcak kakao tüketmenin cildi güneşin zararlarından koruduğu, cilde kan akışını artırdığı ve cilt pürüzlülüğünü azalttığı bulunmuştur.

4- Badem

Badem iyi bir E vitamini, flavonoidler ve linoleik asit kaynağıdır. Bu maddeler cildinizin sağlıklı kalmasına ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.

5- Karpuz

Bu harika yaz mevsimi meyvesi, sulu tatlılıktan daha fazlasını sunar. Karpuz, antioksidan özelliklere sahip karotenoid bir bileşik olan zengin bir likopen kaynağıdır. Likopen cildi daha pürüzsüz hale getirebilir ve güneşin zararlarından korunmaya yardımcı olabilir.

6- Soya fasulyesi

Soya fasulyesi, izoflavon adı verilen antioksidanlar içerir. Bazı araştırmalar, izoflavonların cildin kalınlığını, kolajen içeriğini ve elastikiyetini iyileştirebileceğini göstermektedir.

7- Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı, lahana ve diğer koyu yapraklı yeşillikler, daha sağlıklı bir ciltle bağlantılı bir antioksidan olan lutein açısından zengindir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebileceğinden, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir.

8- Havuç

Havuç, zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Bu karotenoid bileşik, cildi güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasara karşı korur. Diğer iyi beta-karoten kaynakları tatlı patates, mango, papaya, ıspanak ve lahanadır.

9- Bitki çayları

Özellikle yeşil ve siyah çaylar, güçlü antioksidanlar olan kateşinler ve epikateşinler içerir. Araştırmalar, bu tür çayları içmenin cildi daha elastik tutmaya ve cilt kanserine karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
9 Foods for Beautiful Skin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu