Sağlıklı Yaşam

Kırmızı Şarap Faydaları Nelerdir? En Önemli 7 Faydası

Kırmızı şarap içmek için bir nedene mi ihtiyacınız var? Dünya çapında yapılan araştırmalar sayesinde, şarabın sağlığa olan 7 olumlu etkisini sizlere için hazırladık. İşte şarap hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olacak harika bilgiler!

1. Kalp hastalıklarıyla mücadele eder

Araştırmalar, kırmızı şarapta bulunan resveratrolün, şarabın sağlığa olan faydalarının asıl nedeni olabileceğini gösteriyor. Resveratrol, kan damarlarınızın işleyişini korumaya yardımcı olan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen önemli bir bileşendir.

Bu güçlü antioksidan, kırmızı şaraba rengini veren ezilmiş kırmızı üzüm kabuklarından gelir. Ancak bardağınıza lezzet katmaktan daha fazlasını yapmaktadır. Amerikan Kalp Derneği’ne göre resveratrol, atardamarlarınızı sağlıklı tutabilir ve kardiyovasküler (kalp ve kan damarı) hastalık riskinizi %25 ila %40 oranında azaltabilir.

Portakalın faydaları nelerdir?

2. Kolesterol düzeylerini dengeler

Yüksek kolesterol, birçok insan için önemli bir sorundur ve kardiyovasküler sorunlara büyük katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar bir kez daha resveratrolün yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya iyi kolesterol) seviyenizi yükseltmek ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya kötü kolesterol) seviyelerini düşürmek için etki ettiğini gösteriyor.

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız, günlük egzersizinizi yaptıktan sonra, kendinize bir kadeh şarap doldurmak isteyebilirsiniz.

Elmanın faydaları nelerdir?

3. Kan şekerini düşürür

Tip 2 diyabet hastaları için de iyi haberler var: Orta derecede kırmızı şarap tüketimi kan şekerini düşürebilir. İki yıllık bir araştırma, alkolün diyabetli insanlar için güvenli olmadığı efsanesini çürütmüştür.

Daha yakın tarihli bir araştırma ise, şeker hastalığı olan insanların şarabın faydalarından yararlanmaları için yemekle birlikte içmeleri gerektiğini göstermiştir. Çalışma ayrıca, genetik olarak yavaş metabolizması olan kişilerin, akşam yemeğinde içtikleri şaraptan olumlu yönde etkilendiklerini kaydetmiştir.

Domatesin faydaları nelerdir?

4. Hafıza işlevini korur

Aşırı alkol tüketmek hatırlamadığınız bir geceye yol açsa da ölçülü miktarda kırmızı şarap içmek hafıza kaybını yavaşlatabilir ve potansiyel olarak Alzheimer hastalarına yardımcı olabilir.

alışmalarda daha fazla ilerlemeye ihtiyaç olmasına rağmen, Teksas A&M Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonuçları, kırmızı şarap tüketiminin ve resveratrol alımının, yetişkinlerin yaşlandıkça ruh halini ve hafızasını iyileştirmelerine yardımcı olmada yararlı olabileceğini göstermiştir.

Armutun faydaları nelerdir?

5. Çeşitli kanser türleriyle savaşır

Kırmızı şarabın kansere olan faydaları konusunda bazı tartışmalar mevcuttur. Ancak araştırmacılar kırmızı üzümdeki antioksidanların, hücrelere zarar veren serbest radikalleri savuşturan ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğu konusunda hemfikir görünmektedir. İçmek veya içmemek, sahip olduğunuz veya risk altında olduğunuz kanser türüne bağlı olabilir.

Şarabın kansere olan en büyük faydası kolon kanserine karşı olmuştur. Bununla beraber en büyük uyarılar da meme kanseri riski taşıyan kadınlara yöneliktir. Şarap içmek hakkında endişeleriniz varsa ve kanser riski taşıyorsanız, kadehinizi doldurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız?

6. Yağ hücrelerini kontrol eder

The Journal of Nutritional Biochemistry’de yapılan bir araştırma, alkol tüketiminin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Oregon Eyaletindeki araştırmacılar, yüksek yağlı bir diyetle beslenen ve ardından Pinot noir (siyah üzüm türü) üzümlerinden özler verilen fareler üzerinde çalışmışlardır.

Çıkan sonuçlar, yemek yiyen ve şarap içen farelerin, üzümlerdeki ellagik asitler sayesinde kan şekerlerinin daha düşük olduğunu ve daha az karaciğer yağı depoladıklarını göstermiştir.

Hızlı kilo vermek için ne yapmalı?

7. Diş rengini beyazlaştırır

Amerika’da yayımlanan Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi tarafından yapılan araştırma, kırmızı şarabın dişlerde olumlu etkilerinin olabileceğini söylemektedir. Görünüşe göre kırmızı şarap ve üzüm çekirdeği özleri ağzınızdaki bakterilerin büyümesini yavaşlatabilir, bu da daha az çürük anlamına gelmektedir. Ancak şarap içtikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız.

Dişler nasıl beyazlatılır?

Ölçülü içmenin önemi

Ölçülü olmak, sağlık için en önemli anahtardır. Kırmızı şarap ve resveratrolün sağlığa faydaları gerçek olsa da doktorlar düzenli olarak alkol tüketmiyorsanız şarap içmeye başlamanızı önermezler. Tipik olarak, 147 ml şarap (bir kadeh) ideal ölçü olarak kabul edilir. Bu nedenle, günde 1 ila 2 kadeh şarabınızı güvenle yudumlayabilir ve sağlığınıza şarapla katkı sağlayabilirsiniz.Kaynak
healthgrades.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu