Ortopedi ve Travmatoloji

Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı Ne Belirtisidir? Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı neden olur? Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Doktor kontrolü gerekir mi? Etkili egzersizler var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nedir?

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı, kalçalar arasında hissedilen ağrı ve genital bölge boyunca hissedilebilen ağrı da dahil olmak üzere, omurganın en alt bölgesindeki herhangi bir rahatsızlıktır. Kuyruk kemiği, omurgayı pelvise bağlayan kalkan şeklinde kaynaşmış kemik grubu olan sakrumun altındaki kemikli bir sivri uçtur. Tıbbi olarak, kuyruk kemiğine koksiks denir ve kuyruk sokumu kemiği ağrısına koksidinia veya koksigodini denir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı genellikle ciddi bir hastalık, bozukluk veya bir durumun belirtisi değildir; nadiren bir tümörün belirtisi olabilir. Kuyruk sokumu ağrısı travma (kuyruk sokumu yaralanması), vajinal doğum, artrit (eklem iltihabı) ve özellikle sert bir yüzeyde uzun süre oturmaktan kaynaklanabilir.

Nedene bağlı olarak, kuyruk sokumu kemiği ağrısı aniden ortaya çıkabilir, yavaş yavaş gelişebilir veya uzun bir süre boyunca gelip gitme eğiliminde olabilir. Kuyruk sokumu ağrısı, yalnızca belirli durumlarda, örneğin bir sandalyeden kalktığınızda ortaya çıkabilir veya sürekli bir donuk ağrı gibi hissedilebilir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı genellikle kendi kendine düzelme eğilimindedir. Ancak bacaklarda veya ayaklarda his veya hareket kaybı, idrar yapmada veya dışkı yapmada zorluk, ağrılı cinsel ilişki veya cinsel ilişkide zorluk çekme ile birlikte kuyruk sokumu ağrısı yaşıyorsanız, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı neden olur?

Kuyruk sokumu ağrısı, aşağıdakiler dahil cilt, kaslar, bağ dokuları, sinirler veya kemiklerdeki sorunlardan kaynaklanabilir:

 • Kuyruk sokumu kemiğinde veya çevresinde çürükler
 • Deri veya omurilik sinirlerinin kistleri
 • Kireçlenme (osteoartrit)
 • Kuyruk sokumunda veya çevre kemiklerde kırık
 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Kas gerginlikleri
 • Kas spazmları
 • Gerilmiş veya yırtılmış bağlar
 • Normal doğum yapmak
 • İyi huylu tümörler

Ciddi nedenler

Bazı durumlarda, kuyruk sokumu kemiği ağrısı, aşağıdaki gibi acil bir ortamda hemen değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir travmanın belirtisi olabilir:

 • Araba kazası
 • Kafa çarpması eşliğinde düşme
 • Büyük bir yükseklikten düşmek
 • Endüstriyel kaza

Çok nadiren, kuyruk sokumu ağrısına kötü huylu (kanserli) bir tümör neden olabilir, ancak bu çok olası değildir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısına eşlik edebilecek belirtiler nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısı belirtileri, altta yatan nedene bağlı olarak değişecektir. Kuyruk sokumuna özgü akut (aniden ortaya çıkan) kuyruk sokumu ağrısı yaşayabilirsiniz (örneğin bir kırık nedeniyle) veya diğer vücut sistemlerinden kaynaklanan belirtileriniz olabilir. Örneğin, artrit gibi dejeneratif omurilik hastalığı, sinir köklerini sıkıştırabilir ve bu sinirlerin hizmet ettiği vücut kısımlarında duyu kaybına neden olabilir.

Sinirle ilgili belirtiler

Kuyruk sokumu ağrısı, aşağıdakiler gibi sinirle ilgili belirtilerle beraber ortaya çıkabilir:

 • İdrar yapma sorunları
 • Dışkı yapma sorunlara
 • Bacaklarda his kaybı
 • Kuyruk kemiğinde veya çevresinde his kaybı
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük

Diğer belirtiler

Sinir sıkışması veya sinir hasarına bağlı olmayan kuyruk sokumu ağrısına aşağıdaki belirtiler eşlik edebilir:

Ciddi semptomlar

Kuyruk sokumu ağrısı, acil olarak tıbbi kontrol gerektiren aşağıdaki gibi belirtilerle beraber de ortaya çıkabilir:

 • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • Ayak parmaklarını oynatamama
 • Bilinç kaybı veya zihinsel durumda değişiklik
 • Vücudun herhangi bir yerini hareket ettirememek
 • Herhangi bir eklemde görünüm bozukluğu

Kuyruk sokumu kemiği ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Kuyruk sokumu ağrısının en yaygın nedenleri büyük ölçüde kapsamlı bir tıbbi geçmişe ve bir doktor tarafından yapılan fizik muayeneye dayanarak belirlenir.

Kuyruk sokumu bölgesinde yakın zamanda meydana gelen yaralanmalar ve ağrıyı daha iyi veya daha kötü hale getiren faktörler hakkında doktora verdiğiniz bilgiler, teşhis konusunda doktorunuza yardımcı olacaktır.

Kuyruk sokumu kemiğiniz hassasiyet, kızarıklık, şişme ve morarma gibi görsel semptomlar açısından da incelenecektir. Doktorunuz hassasiyet derecesini belirlemek için, ağrıyan bölgenize dokunmak ve bastırmak isteyebilir.

Kırık ve çıkık gibi durumların değerlendirmesi için, doktorunuz kuyruk sokumunuzun röntgenine ihtiyaç duyabilir. Röntgen genellikle herhangi bir düşme veya yaralanmadan sonra ortaya çıkan ağrı için gerekli olabilir.

Röntgen yeterli olmazsa ve tümör gibi ciddi bir durumun şüphesi varsa, bu durumda doktorunuz manyetik rezonans görüntüleme (emar) prosedürüne veya bilgisayarlı tomografiye ihtiyaç duyabilir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kuyruk sokumu ağrısı tedavisinde genellikle, reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler işe yarayabilir. Kuyruk sokumu ağrısı için reçetesiz kullanılabilen ilaçlar arasında ibuprofen ve narkopsen içeren ilaçlar bulunur; bu konuda eczacınız size yardımcı olacaktır.

Ayrıca, yaralı bir kuyruk sokumu iyileşirken oturmak için bir donut yastık (simit şeklinde) kullanmak gibi basit önlemlerle de ağrı kendi kendine iyileşebilir.

Geçmeyen ağrılar için doktorunuz tarafından reçete edilen daha güçlü ağrı kesicilere ihtiyacınız olabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı tedavisi ayrıca fizik tedavi veya ciddi vakalarda ameliyatı da içerebilir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı egzersizleri nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısını anında geçirecek herhangi bir tedavi olmasa da bazı egzersiz türleri ve esneme hareketleri ağrıya neden baskıyı hafifletmeye yardımcı olarak sizi rahatlatabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri konusunda en etkili şey, çeşitli yoga pozisyonlarıdır. Eğer hamileyseniz ve kuyruk sokumu ağrınız varsa, o zaman sizin için en iyi egzersiz esneme hareketleridir. Ancak, egzersize rağmen ağrınız geçmiyorsa veya egzersizden sonra kötüleşiyorsa, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Kuyruk sokumu kemiğinizde ağrı varsa ve aldığınız önlemlere rağmen geçmiyorsa, doktora görünmeniz ve muayene olmanız önemlidir. Çünkü, ağrınızı tetikleyen şey tedavi edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durum olabilir.

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Kuyruk sokumu ağrısının çoğu nedeni ciddi olmadığından, aile hekiminiz ağrı için size gereken tedaviyi sağlayacaktır. Ancak daha ciddi veya ağrınızın geçmediği durumlarda, gitmeniz gereken doktor ortopedi ve travmatoloji uzmanıdır.

Kuyruk kemiği ağrısının potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Kuyruk sokumu ağrısı komplikasyonları altta yatan hastalığa, bozukluğa veya duruma bağlı olarak değişebilir. Nadir durumlarda, kuyruk sokumu ağrısının tedavi edilmeyen komplikasyonları yaşamı tehdit edebilir.

Kuyruk kemiği ağrısının tedavisindeki bir gecikme, geri alınamayan fonksiyon kaybına neden olabilir. Tedavi planınızı dikkatlice uygulamalı ve devam eden semptomları doktorunuza bildirmelisiniz.

Tedavi edilmeyen kuyruk sokumu sorunları, aşağıdakiler gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Dışkılama sorunları
 • İdrar yapma sorunları
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • His ve hareket kaybı

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Tailbone Pain

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu