reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesinin olası birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları önemli değildir ve kendi başına alabileceğiniz önlemlerle giderilir. Bazıları daha ciddidir ve teşhis ve tedavi gerektirir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi olur mu?

Kadınlarda saç dökülmesi yapabilecek çok sayıda neden vardır. Tıbbi durumlardan hormonal değişikliklere ve strese kadar her şey bunun nedeni olabilir. Temel nedeni bulmak her zaman kolay değildir, ancak bazı olasılıklar ve yapabileceğiniz şeyler vardır.

İlgili yazı: Saç dökülmesi hakkında her şey

Kadınlarda bölgesel saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi, nedene bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Zamanla ani saç dökülmesi veya kademeli bir incelme fark edebilirsiniz. Fark ettiğiniz değişiklikleri veya yaşadığınız semptomları izlemek için bir günlük tutmak faydalı olabilir.

Bölgesel bazı belirtiler şunları içerir:

 • Genel incelme: Başın üst kısmındaki kademeli incelme, en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Erkekler saç çizgisinin azaldığını görme eğilimindeyken, kadınlar genellikle açık alanların genişlediğini fark ederler.
 • Kel noktalar: Dairesel veya düzensiz olabilirler. Boyut olarak madeni paralara benzeyebilir ve genellikle kafa derisinde görünürler. Saç dökülmeden hemen önce cildiniz kaşıntılı veya ağrılı olabilir.
 • Tararken dökülme: Özellikle duygusal veya fiziksel travma sonrasında çok ani saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Saç yıkarken veya tararken hızlı bir şekilde dökülebilir ve genel olarak incelmesine yol açabilir.
 • Tam kayıp: Bazı tıbbi durumlarda, özellikle kemoterapi gibi tıbbi tedavilerde, aniden ve tüm vücudunuzda aynı anda saç dökülmesi fark edebilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri

Alopesi kısaca “saç dökülmesi” anlamına gelir ve bulaşıcı değildir. Genetik faktörlerden saç bakımı uygulamalarına veya bağışıklık sistemini saç köklerine saldırması için tetikleyen herhangi bir şeyin neden olduğu çeşitli türler vardır.

 • Androgenetik alopesi: Genetik faktörler veya aile sağlığı geçmişinden kaynaklanan kadın tipi kellik veya saç dökülmesidir. Bu, kadınlarda görülen saç dökülmesinin en sık nedenidir.
 • Alopesi areata: Saçkıran olarak da bilinen bu tür, baş veya vücutta aniden meydana gelen yamalı saç dökülmesidir. Sadece bir yerde veya birden fazla bölgede olabilir.
 • Sikatrisyel alopesi: Skarlaşma yoluyla geri dönüşü olmayan saç dökülmesine neden olan bir grup durumdur. Saç dökülür ve folikül yeri skar dokusu ile değiştirilir.
 • Travmatik alopesiler: Saç şekillendirme uygulamaları sonucunda saçların dökülmesine neden olur. Saçı boyamak veya düzeltmek için sıcak taraklar, fön makineleri, düzleştiriciler veya belirli kimyasallar kullanıldıktan sonra meydana gelir.

Kadınlarda saç dökülmesi neden olur?

kadınlarda saç dökülmesi neden olur

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri genel olarak aşağıdakiler gibidir:

Kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen hastalıklar

Bazı tıbbi durumlar, tiroid sorunları gibi hormonların bozulması yoluyla doğrudan kadınlarda saç dökülmesi yapabilir. Saçkıran gibi cilt sorunları veya çölyak hastalığı gibi otoimmün hastalıklar da saç dökülmesini tetikleyebilir.

Saç dökülmesine neden olabilecek tıbbi durumlar şunları içerir:

Kadınlarda hastalıkların tetiklediği saç dökülmesi semptomları

Saç dökülmeniz altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, aşağıdaki gibi bir dizi başka semptom da yaşayabilirsiniz:

 • Hipotiroidizm yorgunluktan kilo almaya, kas güçsüzlüğünden eklem şişmesine kadar her şeye neden olabilir.
 • Saçkıran, kafa derisinde pullu ve ağrılı gri veya kırmızı lekelere neden olabilir.
 • Çölyak hastalığı ağız ülserlerinden baş ağrısına, deri döküntülerinden anemiye kadar her şeye neden olabilir.
 • Hodgkin hastalığı ateş, gece terlemeleri ve lenf düğümlerinde şişme gibi semptomlara neden olabilir.

Nedeni tam olarak belirlemeye yardımcı olmak için doktorunuz saç dökülmesinin yanı sıra yaşadığınız diğer semptomları da dikkate alacaktır. Bu, fizik muayeneden kan testlerine ve kafa derisi biyopsilerine kadar her şeyi içerebilir.

Çölyak hastalığı gibi bazı durumlar kalıtsal olabilir. Ailenizde saç dökülmesine neden olan bir durum varsa, bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Menopoz ve hormon dengesizlikleri

Kadınlar menopoz sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının üretiminin azalması nedeniyle saç dökülmesi yaşayabilir. Bu değişiklikler aynı zamanda adet döngüsü düzensizliği, cilt kuruluğu, gece terlemeleri, kilo alımı ve vajinal kuruluk gibi semptomlara da yol açar. Vücut üzerindeki bu ilave stres, saç dökülmesini de kötüleştirebilir. Bazı kadınlar hormonal doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra saçlarını döktüklerini fark edebilir. Neden? Yine, her türlü hormonal değişiklik, özellikle düşen östrojen seviyeleri, saçın yaşam döngüsünü geçici olarak bozabilir.

Kadınlarda farklı stres türleri saç dökülmesi yapabilir

Duygusal veya fiziksel stres altında oldukları zamanlar kadınlarda saç dökülmesi meydana gelebilir. Ailede bir ölüm, büyük bir ameliyat veya ciddi bir hastalık gibi şeyler vücudun saç üretimi gibi belirli süreçleri durdurmasına neden olabilir. Stresli bir olayın meydana geldiği zaman ile saç dökülmesini görebileceğiniz zaman arasında yaklaşık üç aylık bir gecikme vardır, bu nedenle tetikleyiciyi hemen farketmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, saçlarınız inceliyorsa, hayatınızda önemli ölçüde strese neden olabilecek farklı olayları veya durumları düşünebilirsiniz. Strese bağlı saç dökülmesi genellikle geçicidir. Çoğu zaman bir süre sonra saçlar yeniden uzamaya başlar.

Kadınlarda saç dökülmesi yapan ani ama geçici şeyler

İkinci en yaygın saç dökülmesinin nedeni telojen (TE) olarak adlandırılır. Bu geçicidir ve saçları uzatan ve dinlenme durumunda olan foliküllerin sayısında bir değişiklik olduğunda meydana gelir. Örneğin kadınlar doğumdan sonraki aylarda veya başka bir stresli olayda saçlarını kaybedebilir. TE genellikle vücudu şok edebilecek ve saçın yaşam döngüsünü bozabilecek herhangi bir şeyden kaynaklanır. Değişikliğin etkilerini fark etmeden önce üç aya kadar önemli bir gecikme olabilir.

TE saç dökülmesinin olası tetikleyicileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Ciddi enfeksiyon
 • Kronik hastalık
 • Duygusal stres
 • Diyetler, protein eksikliği, yeme bozuklukları vesaire

Retinoidler, beta blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri, antidepresanlar ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçları almak da TE’ye yol açabilir. İyi haber şu ki, bu tip saç dökülmesi tipik olarak geri dönüşümlüdür ve sonunda saçlar tekrar uzamaya başlayacaktır.

Kadınlarda saç dökülmesi ve B vitamini eksikliği

Bazı vitamin ve minerallerin eksik olması da kadınlarda saç dökülmesi veya saçların incelmesine neden olabilir. Bazı dermatologlar, yeterince kırmızı et yememenin saç dökülmesini etkileyebileceğine inanmaktadır. Kırmızı et ve diğer hayvansal besinler, saç ve vücut büyümesini destekleyen bir mineral olan demir açısından zengindir. Kadınlar zaten adet sırasında kan kaybından dolayı demir eksikliğine yatkındır, bu nedenle diyette yeterince demir almamak eksikliğe neden olabilir. Anoreksiya nervoza gibi yeme bozuklukları da vitamin eksikliklerine ve saçların incelmesine neden olabilir. Özellikle saçı etkilediği düşünülen eksiklikler arasında çinko, amino asit L-lisin, B-6 ve B-12 bulunur.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl geçer?

kadınlarda saç dökülmesi nasıl geçer

Gebelik veya menopoz gibi stres veya hormonal değişikliklerin neden olduğu saç dökülmesi herhangi bir tedavi gerektirmeyebilir. Bunun yerine, vücut alıştıktan sonra saç kaybı muhtemelen kendi kendine duracaktır.

Besin eksiklikleri, eksiklik altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanmadığı sürece, genellikle takviyelerin ötesinde tıbbi tedavi gerektirmez. Saç dökülmesine neden olan herhangi bir tıbbi durum, yalnızca semptomlarını değil, tüm durumu ele almak için doğrudan tedavi edilmelidir.

Bununla birlikte, kadın tipi kellik ve diğer alopesilerin neden olduğu saç dökülmesi için bir dizi olası ilaç ve tedavi vardır. Tam sonuçları görmek için aylarca/yıllarca bir veya birkaç tedavi kombinasyonu kullanmanız gerekebilir.

Östrojen tedavisi

Önceki yıllarda olduğu kadar yaygın kullanılmasa da hormon replasman tedavisi androjenik alopesi için bir tedavi olabilir. Bu tedavi, azalan hormon seviyelerini desteklemek için östrojen hormonu sağlamaya odaklanır. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, bu ilacı kullanıyorlarsa ve ayrıca oral kontrasepsiyon almak istiyorlarsa, doktorlarıyla konuşmalıdır.

Spironolakton

Spironolakton, hormonları etkileyerek kadınlarda saç dökülmesini tedavi etmeye çalışır. Spesifik olarak, androjen reseptörlerine bağlanır ve vücudun testosteron işlemesini azaltır. Tüm araştırmacılar bu tedavinin, etkili bir şekilde çalıştığı konusunda hemfikir değildir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bunu kadınlarda saç dökülmesi tedavisi için etiketlememiştir.

Tretinoin

Topikal tretinoin, bazen androjenik alopesi için kombinasyon tedavisi olarak kullanılır. Bu tür ilaçları doktorunuzun rehberliğinde kullanmanız önemlidir. Bazen ciddi yan etkilerle karşılaşılabilir.

Kortikosteroidler

Alopesi areata nedeniyle saç dökülmesi yaşayan kadınlar, doktorun önerisiyle etkilenen bölgede birden fazla bölgeye enjekte edilen kortikosteroidlerle tedaviyi düşünebilir. Saç uzaması dört hafta içinde farkedilebilir ve tedavi her dört ila altı haftada bir tekrarlanabilir. Enjeksiyonların yan etkileri arasında cilt atrofisi veya kafa derisinin incelmesi yer alır.

Anthralin

Alopesi areatalı kadınlarda antralin hem güvenli hem de etkilidir. Evde, günde bir kez, sadece beş dakika kadar kısa bir süreyle başlayarak veya bir saat kadar uzun sürelerle uygulanabilir. Uygulamadan sonra saç derisi soğuk su ile durulanmalı ve sabunla temizlenmelidir. Yeni saç büyümesi iki ila üç ayda belli olabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Sonuç olarak

Kadınlarda saç dökülmesi normalden fazla ise, en iyisi nedenini bulmak ve tedaviye daha erken başlamaktır. Doktorun önerdiği bazı ilaçlar belirli saç dökülme türlerinin ele alınmasına yardımcı olabilir. Bazı durumlarda diğer sağlık koşulları saç dökülmesine neden olabilir, bir doktora danışmak önemlidir. Saç dökülmenizin nedenini teşhis edebilmeleri ve sizinle bir tedavi planı oluşturabilmeleri için semptomlarınız hakkında aile doktorunuz veya bir dermatologla görüşmelisiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak
healthline.com

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir