Sağlıklı Yaşam

Elma Sirkesi Zayıflatır mı? (Sirke Gerçekten Kilo Verdirir mi?)

Elma sirkesi

Elma sirkesi, ezilmiş, damıtılmış ve daha sonra fermente edilmiş elmalardan elde edilir. Elma sirkesi küçük miktarlarda tüketilebilir veya ek olarak alınabilir. Yüksek düzeyde asetik asit veya belki de diğer bileşikler, elma sirkesinin sözde sağlık yararlarından sorumlu olabilir. Elma sirkesinin ne kadar kullanılacağına dair öneriler değişse de genellikle yemeklerden önce veya yemekle birlikte 1 ila 2 çay kaşığı arasında tüketilir.

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Varsayılan iyileştirici özellikleri için birçok sağlık ürününde sirke içeren bileşikler kullanılmıştır. Elma sirkesi haşereleri öldürmek için, vücudu temizlemek için, antibiyotik olarak ve hatta iskorbüt için bile tedavi olarak kullanılmıştır. Artık kimse elma sirkesini antibiyotik olarak kullanmazken (en azından kimse kullanmamalı), şimdi insanlar şu soruyu sormaya başladı: Elma sirkesi gerçekten zayıflatır mı?

Obez sıçanlarda ve farelerde yapılan çalışmalar, elma sirkesindeki asetik asidin yağ birikimini önleyebileceğini ve metabolizmayı iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

İnsanlarla ilgili en çok alıntı yapılan araştırma, her gün 1 veya 2 yemek kaşığı sirke içeren içecek tüketen 175 kişinin 2009 yılındaki denemesidir. 2009 yılındaki bu araştırmada, sirke içenlerde sirke içmeyenlere göre üç ay sonra orta derecede kilo kaybı ve daha düşük trigliserit seviyeleri vardı.¹

Başka bir küçük çalışma, sirke tüketiminin yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmeyi desteklediğini, ancak bunu mide bulantısına neden olarak yaptığını bulmuştur. Bu çalışmaların hiçbiri özellikle elma sirkesi üzerinde durmamıştır, zayıflama konusunda tek başına hiçbir şey yeterli değildir.

Başka bir bilimsel çalışmada rastgele seçilen 39 çalışma deneği, 12 hafta boyunca elma sirkesi ile sınırlı kalorili bir diyet veya elma sirkesi olmadan sınırlı kalorili bir diyet uygulamak üzere ikiye ayrıldı. Her iki grup da kilo verirken elma sirkesi tüketen grup daha fazla kilo verdi.²

Genel olarak, sirke tüketiminin (elma sirkesi olsun ya da olmasın) aşırı kilo vermenin güvenilir, uzun vadeli bir yolu olduğuna dair bilimsel kanıtlar kesin değildir. Kilo vermek için elma sirkesi savunucuları arasında bile elma sirkesinin ne zaman içileceği veya günde ne kadar elma sirkesinin ideal olduğu belirsizdir.

Elma sirkesiyle zayıflamak zararlı mıdır?

Bu doğal zayıflama yöntemi için çok az risk var gibi görünüyor, bu nedenle abartmadığınız sürece elma sirkesini denemenin bir sakıncası yoktur. Ancak elma sirkesi hakkında bilmeniz gereken başka hususlar da vardır.

Elma sirkesini ölçülü olarak kullanmak güvenli olsa da aşırıya kaçındığında aşağıdakiler gibi yan etkiler ortaya çıkabilir:

  1. Elma sirkesi kullanmadan önce seyreltilmelidir. Yüksek asitliği nedeniyle içildiğinde diş minesine zarar verebilir ve dişleri aşındırabilir. Bu nedenle salata sosu bileşeni olarak tüketmek daha iyi bir yol gibi görünmektedir.
  2. Elma sirkesinin düşük potasyum seviyelerine neden olduğu veya potasyum seviyelerini kötüleştirdiği bildirilmiştir. Bu husus, potasyumu düşürebilen ilaçlar (yüksek tansiyonu tedavi etmek için alınan yaygın diüretikler gibi) alan kişiler için özellikle önemlidir.
  3. Elma sirkesi insülin seviyelerini değiştirebilir. Bu yüzden özellikle şeker hastalığı olan insanlar elma sirkesi kullanırken dikkatli olmalıdır.

Sonuç olarak

Kilo vermeye çalışıyorsanız, beslenme düzeninize sadece elma sirkesi eklemek muhtemelen işe yaramayacaktır. Aslında, google aramalarında sık sık karşınıza çıkan hızlı kilo verme diyetlerinin gerçeklik payı çok azdır ve birçoğu abartıdır.

Bu yüzden kulağa gerçek olamayacak kadar abartılı gelen kilo verme diyetlerine şüpheyle yaklaşmalısınız. Zayıflamak isteyen insanların vereceği en doğru karar, bir beslenme uzmanından rehberlik almak olacaktır.

Elma sirkesi zayıflatır mı? (Video)


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass, and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects2- Beneficial effects of Apple Cider Vinegar on weight management, Visceral Adiposity Index and lipid profile in overweight or obese subjects receiving restricted calorie diet: A randomized clinical trial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu