Sağlıklı Yaşam

Elma Sirkesi Nedir? Evde Doğal (Organik) Elma Sirkesi Yapımı ve Diğer Bilgiler

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, ezilmiş elmaların fermente edilmiş suyudur. Elma sirkesi asetik asit, B vitaminleri ve C vitamini gibi besinler içerir. Elma sirkesi, salata soslarında ve yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesi dünyanın birçok bölgesinde ilaç olarak da kullanılmıştır. Çünkü, örneğin elma sirkesi yiyeceklerin bağırsaktan emilme şeklini değiştirerek yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi yapımı

Elma sirkesi yapımıyla ilgili harika bir videodur.

Organik (doğal) elma sirkesi nasıl anlaşılır?

Organik ürünler söz konusu olduğunda, bir etiket size her zaman farkı söylemeyebilir. Yine de organik ve organik olmayan elma sirkesinin nasıl işlendiği konusunda önemli farklılıklar vardır.

 1. Filtreleme:
  Organik elma sirkesi filtrelenmez. Filtreleme, tüm partikülleri ve tortuları gidererek organik olmayan elma sirkesine net bir görünüm kazandırır. Organik elma sirkesini elinize alıp baktığınızda hafif bulanıklık fark edeceksinizdir. Bunun nedeni, fermantasyon sürecinden gelen maya ve bakterilerin filtrelenmemiş olmasıdır. Maya ve bakterilerin, organik elma sirkesinin sağlık yararlarının çoğunu içerdiğine inanılmaktadır.
 2. Pastörizasyon:
  Organik olmayan elma sirkesi pastörize edilir. Üretici, zararlı bakterileri öldürmek ve ürüne daha uzun raf ömrü sağlamak ve korumak için sirkeyi ısıtır. Organik elma sirkesi en saf halindedir – ısıtılmamıştır veya arıtılmamıştır. Bu sayede tüm doğal bakterileri, canlı enzimleri ve besinleri bozulmadan kalır.

Elma sirkesi içmek zayıflatır mı?

Elma sirkesinin kilo kaybı için etkili olması muhtemel gibi görünmemektedir. Elma sirkesin savunucuları, sayısız sağlık yararına sahip olduğunu ve yemeklerden önce az miktarda içmenin veya takviye almanın iştahı azaltmaya ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Ancak, bu iddialar için çok az bilimsel destek vardır. Kilo vermek için elma sirkesi hakkındaki çalışmalar, çeşitli insan grupları arasında sürekli olarak önemli ve sürdürülebilir kilo kaybı göstermemiştir.¹

Elma sirkesi diz ağrısına iyi gelir mi?

Elma sirkesi, diz eklemindeki mineral birikimlerini ve zararlı toksinleri çözmeye yardımcı olan alkalileştirici bir etkiye sahiptir.

Ek olarak, elma sirkesi dizdeki ağrıyı azaltmaya ve hareketliliği artırmaya yardımcı olan eklem yağlayıcılarının (sinovyal sıvı) yenilenmesine yardımcı olur.

Diz ağrısını azaltmak için iki çay kaşığı elma sirkesini iki bardak suyla karıştırıp bu karışımı gün boyunca yudumlayabilir veya her gün yatmadan önce içebilirsiniz.²

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları genel olarak şöyledir:

 1. Kilo vermeye yardımcı olur.
 2. Şeker hastalarında kan şekeri seviyelerini dengeler.
 3. Sindirim sistemi sağlığını iyileştirir.
 4. Kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 5. Karaciğer sağlığını destekler.
 6. Mantar ve bakteri gelişimini azaltır.
 7. Yaşlanmayı geciktirir.
 8. Akne/sivilce tedavisinde etkilidir.
 9. Asit reflüyü tedavi etmede etkilidir.

Elma sirkesi içmek zararlı mıdır?

Elma sirkesinin zararları yok denilebilir, elma sirkesini ölçülü şekilde içmek ve kullanmak genellikle güvenlidir. Ancak çok fazla elma sirkesi tüketmek aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 1. Mide boşalmasını geciktirebilir ve mide bulantısına neden olabilir.
 2. İştahı azaltabilir ve aç olsanız bile tokluk hissi verebilir.
 3. Potasyum seviyelerini düşürebilir.
 4. Diş minesinin aşınmasına neden olabilir.
 5. İçerdiği asitten dolayı boğaz yanmasına neden olabilir.
 6. Cilt üzerinde kullanıldığında yanıklara neden olabilir.

Not: Ayrıca, elma sirkesi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden herhangi bir ilaç alıyorsanız, elma sirkesinin güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir.

Sonuç olarak

Bilimsel araştırmalar kesinlik göstermese de elma sirkesinin sağlığa birçok potansiyel faydası vardır. Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olabilir, kan şekeri seviyelerinizi dengeleyebilir ve çeşitli hastalıklardan korunmanızı sağlayabilir.

Elma sirkesi içmek ve kullanmak genellikle güvenlidir, ancak ölçülü olarak tüketmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, elma sirkesi almadan önce doktorunuza danışmanız önerilir, çünkü elma sirkesi kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Drinking apple cider vinegar for weight loss seems far-fetched. Does it work?2- Apple Cider Vinegar For Knee Pain: Try It To Believe It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu