İç Hastalıkları

Göbek Çevresine Bastırınca Ağrı Neden Olur? 15 Önemli Neden

Göbek çevresine bastırınca ağrı olmasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı durumlarda hissedilen ağrı hafif veya aralıklı olabilir, bazen de keskin ve şiddetli olabilir. Yine de göbek çevresinde hissedilen ağrı genellikle kendiliğinden geçer.

Ancak ağrınız uzun süre devam ederse görmezden gelmemelisiniz, çünkü hazımsızlık veya kabızlık gibi bazı sorunların tedavisi kolay olsa da diğer nedenler ciddi mide sorunları olabilir. Göbek çevresindeki ağrının tedavisi altta yatan nedenlere bağlıdır.

İşte göbek çevresine bastırınca ağrı olmasının 15 olası nedeni:

1- Ameliyat sonrası ağrı

Karın ameliyatı sonrası göbek çevresine bastırınca ağrı olması normaldir ve iyileşmesi zaman alır. Genellikle doktorlar bu ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar reçete ederler. Ancak ateş, şişlik veya başka olağandışı belirtiler fark ederseniz doktorunuza bildirmelisiniz.

Bazı hastalar ameliyattan haftalar sonra normal olmayan göbek ağrısı yaşarlar. Bu, olası bir enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir. Herhangi bir komplikasyondan şüphelenmeniz durumunda hemen bir doktora danışmalısınız.

2- Gebelik

Hamilelik, kadın vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getirir. Aydan aya kilonuz artmaya ve karnınız dışarı çıkmaya başlar. Karındaki bu büyüme karın ağrısı ile birlikte göbek çevresine bastırınca ağrı hissedilmesine neden olabilir ve bu normaldir. Yine de bu durumda doktora görünmek sizi rahatlatacaktır.

Nadir durumlarda, göbek fıtığı hamile kadınlarda göbek ağrısının bir nedenidir. Göbek fıtığı obez kadınlarda ve birden fazla ameliyat geçirenlerde sık görülür. Belirtiler göbek deliğinde ağrı, göbek deliğine yakın şişlik, mide bulantısı ve kusma olabilir.

3- Fıtık

Fıtık, karın dokusunda bir yırtılmadır ve ağır yük kaldırdığınızda ortaya çıkar. Ağır cisimleri kaldırmak doğrudan göbek ve karın bölgesine baskı yapar ve bu da fıtığa neden olur. Böyle bir durumda göbek çevresine bastırınca ağrı meydana gelebilir ve ağrının şiddeti kişiye ve duruma göre değişir.

Fıtık kendi kendine kaybolmaz, bu yüzden tıbbi tedavi şarttır. Fıtığı tedavi etmek için muhtemelen ameliyata ihtiyacınız olacaktır.

4- Mide ülseri

Mide, yiyecekleri sindirmek ve işlemek için asit üretir. Midede asit miktarı arttığında, mide asiti astardan dışarı püskürür ve mide ülseri ile sonuçlanır. Bu ülserler karında ve göbek deliğinde şiddetli ağrıya neden olur.

Ülserler tedavi edilmezse iç kanama bile meydana gelebilir. Mide ülserleri (ve buna bağlı göbek ve çevresindeki ağrı) kendi kendine geçmez. Bu nedenle vakit kaybetmeden tıbbi tedavi almak önemlidir.

5- İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. İYE, çoğu durumda, cinsel aktivitenin sonucudur. İYE semptomları arasında idrar yaparken ağrı, sırta ve göbek deliğine uzanan karın ağrısı vardır.

Tipik bir idrar yolu enfeksiyonundan daha tehlikeli olan bir İYE türü vardır: sistit. Sistit vücudun diğer bölgelerine de yayılır. Bu nedenle İYE şüphesinde doktora başvurmak çok önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonları ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki iki bağlantıdan öğrenebilirsiniz:

  1. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu
  2. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu

6- Safra taşları

Karın ağrısı, safra kesesi taşlarının ilk göstergesidir. Sürekli safra kesesi atakları geçirdiğinizde hissedilen ağrı göbek çevresine kadar uzanır. Bu acı genellikle çok şiddetli ve dayanılmazdır.

Bazı durumlarda safra taşları tedavisi için safra kesenizin alınmasını içeren bir ameliyat olmanız gerekebilir. Ancak panik yapmayın, insanlar safra kesesi olmadan da sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.

7- Apandisit

Apandisit, karnınızın sağ alt tarafındaki kolonunuzdan çıkıntı yapan parmak şeklindeki bir kese olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Apandisit, sağ alt karın bölgesinde ağrıya neden olur. Ancak çoğu insanda ağrı göbek çevresinde başlar, göbek çevresine bastırınca ağrı yapar ve daha sonra ağrı hareket eder.

Apandisitin diğer semptomlar arasında mide bulantısı, kusma, ateş, şişkinlik ve kabızlık veya ishal vardır.

8- Bakteriyel enfeksiyon

İnsan vücudunda bazı iyi bakteriler ve bazı kötü bakteriler vardır. Kötü bakteriler bağırsağa girerken enfeksiyona neden olabilir ve göbek çevresinde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Kötü bakteriler, kontamine yiyecekleri tükettiğinizde veya enfekte bir kişiyle temas ettiğinizde bulaşabilir. Yavaş yavaş mide ve ince bağırsakta mide yaraları oluşmaya başlar ve bu da mide kanseri riskini artırabilir. Mide enfeksiyonu çevredeki organlara yayılmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

9- Pankreas sorunları

Pankreasın görevi vücutta enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda şeker bulunmasını sağlamaktır. Pankreas sorunlarının ilk belirtilerinden biri, pankreasın düzgün çalışmadığını gösteren göbek deliği ve göbek çevresine bastırınca ağrı hissedilmesidir.

Pankreas sorunları arasında pankreatit, kronik pankreatit, akut pankreatit veya pankreas kanseri bulunur. Pankreas sorunları bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

10- Hazımsızlık

Hazımsızlık (veya mide rahatsızlığı da denir) karnınızın üst tarafında hissedilen rahatsızlıktır. Hazımsızlığın, belirli bir hastalıktan ziyade, yemek yemeye başladıktan hemen sonra karın ağrısı ve tokluk hissi gibi belirli semptomları vardır.

Hazımsızlık ayrıca çeşitli sindirim hastalıklarının da bir belirtisi olabilir. Ağrı, reçetesiz alınabilen ilaçlar veya kendi başınıza alabileceğiniz önlemlerle geçtiği için doğru ilaç için eczacınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz.

11- İnce bağırsak sorunları

Crohn hastalığı veya huzursuz bağırsak sendromu gibi ince bağırsak bozuklukları göbek çevresine bastırınca ağrıya neden olur ve bu ağrı bazen oldukça şiddetli olabilir.

Bu gibi sorunlar kronik bir durumdur ve günlük hayatınızı önemli derecede engelleyebilir. Bu nedenle, doğru teşhis ve tedavi için bir gastroenteroloğa danışmanız önemlidir.

12- Yaralanma veya kas ağrısı

Herhangi bir sakatlığınız varsa, ağır şeyler kaldırıyorsanız veya yanlış şekilde egzersiz yapıyorsanız, tüm bunlar göbek deliği ağrısına ve göbek çevresine bastırınca ağrıya neden olabilir. Herhangi bir yaralanmayı önlemek için, doğru egzersiz ve ağırlıkları doğru kaldırmak önemlidir.

Göbek deliğindeki kas ağrısı veya yaralanma ağrısının iyileşmesi biraz zaman alacaktır. Doğru tedaviyi almak için doktorunuza danışmanız iyileşme sürenizi azaltacaktır.

13- Divertükülit

Divertiküloz, sindirim sisteminizde küçük, şişkin keseler (divertikül) geliştiğinde oluşur. Bu keselerden biri veya daha fazlası iltihaplandığında veya enfekte olduğunda, bu duruma divertikülit denir.

Bu keselerde normalde bir problem görülmez, ancak şişer veya enfekte olursa, karında başlayan ve göbek deliği çevresine yayılan ağrı hissedilebilir.

14- Kabızlık

Kabızlık, bir kişinin rahatsız edici, seyrek ve sert dışkı hareketlerine sahip olduğu bir durumdur. Kabızlık göbek çevresine bastırınca ağrı da dahil olmak üzere karın bölgesinde çeşitli ağrılara neden olabilir.

Kabızlığın en yaygın nedenleri arasında rutinde bir değişiklik, günlük diyette yeterli lif bulunmaması, yeterli sıvı olmaması ve egzersiz eksikliği sayılabilir. Reçetesiz laksatifler kısa vadede iyidir, ancak sorun devam ederse doktorunuzdan tavsiye almanız önerilir.

15- Pelvik inflamatuar hastalık

Pelvik inflamatuar hastalık genellikle kadınlarda görülen bir hastalık türüdür. Bu hastalıktan etkilenen kadınların üreme organı bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan sonra şişebilir.

Göbek deliğine bastırınca ağrı gibi karın ağrısı türleriyle birlikte hasta ateş, cinsel ilişki sırasında ağrı veya olağandışı genital akıntı gözlemleyebilir. Doğru teşhis ve tedavi için doktor kontrolü önemlidir.

Göbek çevresine bastırınca ağrı olmasıyla ilgili video


Kaynak
15 Reasons Why Your Belly Button Hurts When Pressed

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu