Sağlıklı Yaşam

Haşlanmış Patatesin 14 Önemli Faydası

Haşlanmış patatesin faydaları

Haşlanmış patatesin faydaları saymakla bitmez. Çünkü içindeki vitaminler ve mineraller bir hayli fazladır. Patatesler özellikle potasyum, fosfor, B vitaminleri ve C vitamini açısından doğal olarak zengindir. Ayrıca, Patateslerin kalori ve yağ oranı düşüktür ve yüksek lif içeriği kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olur.

Haşlanmış patatesin faydaları nelerdir?

Haşlanmış patates, başta potasyum, fosfor, B kompleks vitaminleri ve C vitamini olmak üzere vitamin ve mineraller açısından doğal olarak zengindir. Kalori ve yağ bakımından düşüktür ve yüksek lif içeriği kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Yaygın inanışın aksine, patatesler doğaları gereği şişmanlatıcı değildir.

İşte madde madde haşlanmış patatesin faydaları:

1- İnflamasyonu azaltır

Haşlanmış patatesin faydaları arasındaki ilk maddemiz, patatesin iltihabı azaltma etkisidir. Birçok beslenme uzmanına göre hem haşlanmış hem de normal patatesler alkalize edici ve antienflamatuardır (iltihap önleyici). Patatesler, mide ülserlerini yatıştırır, mide asitliğini azaltır, mide ekşimesine iyi gelir ve eklem iltihabını önlemeye yardımcı olur.

2- Kan basıncını düzenler

haşlanmış patates faydaları

Evet, haşlanmış patatesin faydalarının kan basıncı üzerinde pozitif etkileri vardır. Ancak, kızarmış bir patatesin aynı faydayı sağlamadığını da belirtmek gerekir. Haşlanmış patatesler kan basıncı düşürmeye yardımcı kimyasallar olan klorojenik asit ve antosiyaninler açısından zengindir. Bol sulu ve besleyici bir haşlanmış patatesin yaklaşık 100 kalorisi vardır ve bu, yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorununa iyi gelebilecek iyi bir orandır.

3- Sakinleştirici etkisi vardır

Patateslerin sakinleşmeniz üzerinde de etkisi vardır. Özellikle haşlanmış patates, sinirleri sakinleştirmeye yardımcı doğal yatıştırıcı özelliklere sahip bir amino asit olan triptofanla bakımından zengindir. L-triptofan bir amino asittir. L-triptofan, vücudumuzun doğal olarak yapamadığı için esansiyel bir amino asit olarak adlandırılır. Patates gibi yiyeceklerden alınmalıdır.

4- Kalp sağlığını destekler

Haşlanmış patatesin faydalarının bir diğer özelliği de kalp hastalıklarına iyi gelmesidir. Patatesin sıfır kolesterol içerdiğini biliyor muydunuz? Doğru, patateslerin kolesterolü yoktur. Ama pişirildiği yağ ve kolesterol yüklü içerikler, kalp için bir tehdit oluşturur. Aslında patatesler, kalbi iyileştiren antioksidan ve antosiyaninler ile kalbiniz için harikalar yaratabilir. Ayrıca, patatesler kalp sağlığı için mükemmel olan lif, potasyum ve C ve B6 vitaminlerini içerirler.

5- Beyin sağlığına iyi gelir

Patateslerde bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit genel bilişsel sağlığın artmasına yardımcı olabilir. Uzmanlar, bu asidi Alzheimer hastaları üzerinde faydalı etkileri olduğunu düşünüyorlar. Patateste bulunan bir dizi vitamin ve mineral (çinko, fosfor ve B vitaminleri de dahil) beynin işlevini olumlu yönde etkiler. B6 vitamini, nörolojik sağlığı korumak için özellikle kritiktir.

6- Sindirime yardımcı olur

Hem haşlanmış hem de normal patates, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle ekleyerek bağırsak düzenini destekler. Haşlanmış patates ayrıca ishal durumunda hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir. Çünkü patates, ishal sırasında aşırı derecede kaybedilen bir mineral olan potasyum bakımından zengindir.

7- Kaliteli uyumanızı sağlar

Haşlanmış patatesin faydaları arasında uyku kalitemizi iyileştirmesi de vardır. Doğal olarak haşlanmış patates içeriğinde bulunan triptofan, iyi bir uyku sağlayan doğal bir yatıştırıcıdır. Ayrıca patateslerdeki potasyum kas gevşetici olarak da işlev görür, bu da daha rahat bir uyku ve rahatlama sağlar.

8- Adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletir

Bazı çalışmalara göre, patates suyu adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Patatesin yüksek karbon içeriği, vücuttaki serotonin üretimini daha da artıran triptofan seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur (serotonin ayrıca mutluluk hormonu olarak da adlandırılır). Serotonindeki bu ani yükselme ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur ve kaygıyı azaltır.

9- Kemikleri güçlendirir

Haşlanmış patatesin faydaları kemik sağlığımıza da katkılar sağlar. Haşlanmış patatesler, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olduğu için, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Patateste bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko, kemik yapısının ve kuvvetinin oluşumuna ve korunmasına katkıda bulunur.

haşlanmış patates

Haşlanmış patatesin cilde faydaları nelerdir?

Hem normal hem de haşlanmış patatesin mükemmel kolajen artırma yeteneğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Basit bir patates yüz maskesi, akne ve siyah nokta gibi diğer cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Bir cilt uzmanı, kırışmaya ve cilt sorunlarına eğilimli ciltler için patatesi ve patates suyunu nasıl kullanabileceğinizi aşağıda maddeler halinde vermiştir:

10- Göz torbaları ve kabarık gözler

Haşlanmış patatesin faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir. Aynı zamanda cilde ve yüze de muazzam yararlar sağlar. Örneğin, aşağıdaki yöntem göz torbasına ve gözdeki kabarmalara iyi gelir.

  • Çiğ bir patates soyun ve büyük parçalara ayırın.
  • Daha sonra ise bir bez veya havlu alın ve patates parçasını içine sarın ve yavaşça koyu halkalarınızın üzerine yerleştirin.
  • 20 dakika bekletin.
  • Daha sonra gözlerinizi suyla yıkayın.

11- Çizgiler ve kırışıklıklar

Kırışıklıklardan az da olsa kurtulmak için, etkilenen bölgeye biraz soğumuş haşlanmış patates suyu uygulayın ve sonuçları kendiniz görün. Ayrıca cilde ince bir tabaka şekilde çiğ patates püresi de uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dakika bekletin ve daha sonra su ile durulayın.

12- Ölü deri hücreleri

Haşlanmış patatesin cilde faydaları ölü deri hücrelerini temizler. Patates cildinizdeki ölü hücreleri temizlemek ve onları dökmek için harikalar yaratabilir. Antioksidan içeriğinden dolayı bu konuda oldukça etkilidir. Cildinize veya yüzünüze, özellikle haşlanmış patates suyunu soğuduktan sonra uygulamak, ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cildinizi gençleştirmeye yardımcı olabilir.

13- Cilt kuruluğu

C vitamini açısından zengin olan patatesler, kuru bir cildi (cilt kuruluğu) içeriden besleyerek tedavi etmeye yardımcı olabilir. Rendelenmiş patates ve yarım çay kaşığı lor püresi yapın. Yüzünüze uygulayın ve 20-25 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Daha iyi sonuç almak için bunu düzenli olarak yapabilirsiniz.

14- Güneş yanıkları

Soğumuş haşlanmış patates suyu veya sadece iki kesilmiş patates dilimi, güneş yanıklarını etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir. Patates dilimleri, tercihen soğuk olacak şekilde cildinizin etkilenen bölgelerine uygulanabilir. Biraz patates suyunuz varsa etkilenen bölgeye bu suyu da uygulayabilirsiniz. Bu, güneşte yanmış cildinize soğutma hissi verir ve hasarlı cildinizi onarmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak

Yukarıdaki maddelerde de gördüğünüz üzere, patates, patates suyu ve diğer patates ürünlerinin, genel sağlığa ve cilt sağlığına mükemmel etkileri vardır. Ancak çok ender de olsa bazı durumlarda yan etkilerle karşılaşılabilir. Böyle durumlarda doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Benefits Of Potatoes: 14 Incredible Benefits Of This Super Vegetable That You May Not Have Known7 Health and Nutrition Benefits of Potatoes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu