Sağlıklı Yaşam

Kilo Vermek İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanılır mı?

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağı faydalı mıdır? Zayıflamamıza yardımcı olur mu? Konu hakkında bilimsel araştırmalar ne diyor? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağı kullanılır mı?

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, Hindistan cevizi yağının faydasının vaatleri harika görünse de bu konuda yapılan araştırmalar o kadar da net sonuçlar göstermemektedir. Ancak yine de kilo vermek için Hindistan cevizi yağı değerlendirilmesi gereken bir gıdadır.

Hızlı kilo vermek için ne yapmak gerekir?

Birkaç araştırmacı, Hindistan cevizi yağının kilo vermedeki yararlarını araştırarak, yaptıkları deney sonucunda elde ettikleri sonuçları ortaya koymuştur. Bu sonuçlarda, deneye katılan bazı katılımcıların vücut kitle indeksinde ve bel çevresinde bir azalma olduğunu bildirirken, diğerlerinde bir değişiklik olmadığını göstermiştir.

Haftada 1 kilo vermek için ne yapmalı?

Çalışmaların tamamı kısa süreli olduğunu belirtmekle birlikte, yapılan çalışmalarda Hindistan cevizi yağını düşük kalorili diyet ve egzersiz planıyla beraber kullanıldığını ve değerlendirildiğini belirtmek önemlidir. Sadece beslenme düzeninize eklemeniz halinde, Hindistan cevizi yağının yararlı bir etkisinin olacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Neden kilo veremiyorum?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi ağacının kurutulmuş meyvesinden elde edilir. Yağ olarak adlandırılmasına rağmen, oda sıcaklığında esasen katıdır. Hindistan cevizi yağı neredeyse yüzde 100 yağdır ve yüzde 82 ila 92’si doymuş yağdan oluşmaktadır. Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 11 gram doymuş yağ içermektedir.

Tüm yağlar aynı değildir

Yağlar; doymuş veya doymamış olarak nitelendirilir. Doymuş yağlar ayrıca kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitlerine ayrılabilir. Bu tür yağların vücutta farklı etkileri vardır. Uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, orta zincirli yağ asitleri doğrudan kan dolaşımında emilir. Kandaki kolesterolü uzun zincirli yağ asitleri kadar yükseltmezler ve vücudun yağ dokusunda uzun zincirli yağ asitleri kadar kolayca depolanamazlar.

Hindistan cevizi yağı hem orta zincirli hem de uzun zincirli yağ asitlerini içerdiği için ilgi çekicidir. Zaten bu özelliğinden dolayı kilo vermek için Hindistan cevizi yağı ünlenmiştir. Bununla birlikte asıl etken Hindistan cevizi yağında da yer alan, laurik asittir. Yapısına ve işlevine bağlı olarak laurik asit, orta zincirli bir yağ asidi gibi, bazı şekillerde ise uzun zincirli bir yağ asidi gibi davranabilir.

Orta zincirli yağ asitleri ve yararlarıyla ilgili birçok çalışma, laurik asit içermeyen veya diğer bitkisel yağlardan elde edilen yağların incelenmesi sonucunda yapılmıştır. Bu nedenle, Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında orta zincirli trigliserit yağları adı verilen yağlarla yapılan çalışmalara dayanarak, sonuç çıkarmamak önemlidir.

Diğer araştırma bulguları

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağını inceleyen araştırmacılar ayrıca, Hindistan cevizi yağının kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisini de gözlemlemişlerdir. Hindistan cevizi yağı, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-kötü) kolesterolü yükseltiyor gibi görünmektedir, ancak et veya tam yağlı süt ürünlerinin sahip olduğu uzun zincirli yağ asitleri kadar yükseltmediği ortaya konulmuştur.

Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-iyi) kolesterolü artırabileceğini göstermektedir, ancak bunun kalp hastalığı üzerinde yararlı bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Kalp ve damar hastalığı olan veya risk faktörlerine sahip olan kişiler için yapılan bütün araştırmalar; doymuş yağ veya Hindistan cevizi yağı yerine; zeytin, kanola veya ayçiçeği yağı gibi doymamış yağların kullanılmasını desteklemektedir.

Hindistan cevizi yağı ayrıca beslenme düzeninize kalori de eklemektedir. Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı tek başına yaklaşık 120 kaloriye denk gelmektedir. Bu nedenle kalori kontrollü bir diyet ve fiziksel aktiviteyle birlikte kullanılmazsa, Hindistan cevizi yağı bir işe yaramayacaktır.

Sonuç olarak

Hindistan cevizi yağının potansiyel faydaları hakkında yapılan araştırmalar önemli sorular sormaktadır. Ancak henüz net sonuçlar çıkaran çalışmalar veya kilo verildiğini gösteren net kanıtlar ortaya konulmamıştır. Hindistan cevizi yağının; kilo kaybı, kan kolesterolü ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkisini anlamak için, daha geniş çalışma gruplarına ve uzun vadeli takiple daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kısa vadeli olarak elde edilen sonuçların, beslenme ve sağlık hakkındaki genel bilgilerle karşılaştırılması gerekir.

Hindistan cevizi yağını ölçülü tüketmek sağlığınıza büyük zarar vermez ancak kilo vermenize de tek başına yardımcı olmaz. Hindistan cevizi yağının aromasından hoşlanıyorsanız, genel olarak sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak Hindistan cevizi yağını tüketebilirsiniz. Başarılı, uzun vadeli kilo kaybı için temel stratejilere bağlı kalmaya çalışın. Kilo vermek için etkili temel yöntemler arasında; düzenli fiziksel aktivite, kalori kontrolü, sağlıklı beslenme planı, meyve ve sebze tüketimi yer almaktadır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Coconut oil for weight loss: Does it work?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu