reklam
Beslenme ve Diyet

Kilo Vermek İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanılır mı?

Kilo vermek için hindistan cevizi yağı faydalı mıdır? Zayıflamamıza yardımcı olur mu? Konu hakkında bilimsel araştırmalar ne diyor? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kilo vermek için indistan cevizi yağı kullanılır mı?

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının faydasının vaatleri harika görünse de, araştırmalar o kadar net değildir.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için ne yapmak gerekir?

Birkaç çalışma, hindistancevizi yağının kilo vermedeki yararına baktı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bazı çalışmalar katılımcıların vücut kitle indeksinde ve bel boyutunda bir azalma olduğunu bildirirken, diğerlerinde bir değişiklik yoktur.

Çalışmaların tamamı kısa süreli olmuştur ve çalışmaların Hindistan cevizi yağını düşük kalorili diyet ve egzersiz planının bir parçası olarak değerlendirdiğini belirtmek önemlidir. Sadece diyetinize eklerseniz, kilo vermek için Hindistan cevizi yağının yararlı bir etkisi olacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi ağacının kurutulmuş meyvesinden elde edilir. Yağ olarak adlandırılmasına rağmen, oda sıcaklığında esasen katıdır. Hindistan cevizi yağı neredeyse yüzde 100 yağdır ve bunun yüzde 82 ila 92’si doymuş yağdır. Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı 11 gram doymuş yağ içerir.

Tüm yağlar aynı değildir

hindistan cevizi yağı ile kilo vermek

Yağlar doymuş veya doymamış olarak nitelendirilebilir. Doymuş yağlar ayrıca kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitlerine ayrılabilir. Bu tür yağların vücutta farklı etkileri vardır. Uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, orta zincirli yağ asitleri doğrudan kan dolaşımına emilir. Kan kolesterolünü uzun zincirli yağ asitleri kadar yükseltmezler ve vücudun yağ dokusunda uzun zincirli yağ asitleri kadar kolayca depolanmış görünmezler.

Hindistan cevizi yağı, hem orta zincirli hem de uzun zincirli yağ asitleri içerdiği için ilgi çekicidir. Zaten bu yüzden de kilo vermek için Hindistan cevizi yağı ünlenmiştir. Bununla birlikte birincil bileşen, laurik asittir. Yapısına ve işlevine bağlı olarak, laurik asit, orta zincirli bir yağ asidi gibi, bazı şekillerde ise uzun zincirli bir yağ asidi gibi davranarak ortada kalır.

Orta zincirli yağ asitleri ve sağlık yararları ile ilgili birçok çalışma, laurik asit içermeyen, kısmen Hindistan cevizi yağı veya diğer bitkisel yağlardan elde edilen üretilmiş yağlarla yapılmıştır. Bu nedenle, Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında orta zincirli trigliserit yağları adı verilen yağlarla yapılan çalışmalara dayanarak sonuç çıkarmamak önemlidir.

Diğer araştırma bulguları

hindistan cevizi yağı ile zayıflamak

Kilo vermek için Hindistan cevizi yağını inceleyen araştırmacılar ayrıca Hindistan cevizi yağının kan kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisine de baktılar. Hindistan cevizi yağı, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-kötü) kolesterolü yükseltiyor gibi görünmektedir, ancak et veya tam yağlı süt ürünleri gibi uzun zincirli yağ asitleri içeren yiyecekler kadar yükseltmiyor.

Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-iyi) kolesterolü artırabileceğini göstermektedir, ancak bunun kalp hastalığı üzerinde yararlı bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Diyet yağlarıyla ilgili tüm kanıtlar, kardiyovasküler risk faktörlerinin yönetimi için doymuş yağlar veya Hindistan cevizi yağı yerine zeytin, kanola, aspir veya ayçiçek yağı gibi doymamış yağların kullanılmasını desteklemektedir.

Hindistan cevizi yağı ayrıca diyetinize kalori de ekler, bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı başına yaklaşık 120 kalori ekler. Bu nedenle kalori kontrollü bir diyet ve fiziksel aktivite ile kullanılmazsa kilo vermek için Hindistan cevizi yağı bir işe yaramayacaktır.

Sonuç olarak

Hindistan cevizi yağının potansiyel faydaları hakkında yapılan araştırmalar önemli sorular sorar, ancak net sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken. Hindistan cevizi yağının kilo kaybı, kan kolesterolü ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkisini anlamak için daha geniş çalışma grupları ve uzun vadeli takip ile daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu sonuçların beslenme ve sağlık hakkındaki genel bilgilerle karşılaştırılması gerekmektedir.

Hindistan cevizi yağını ölçülü tüketmek sağlığınıza büyük zarar vermeyecek olsa da, kilo vermek için Hindistan cevizi yağı tek başına yardımcı olmayacaktır. Hindistan cevizi yağının aromasından hoşlanıyorsanız, genel olarak sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak onu idareli kullanabilirsiniz. Başarılı, uzun vadeli kilo kaybı için temel şeylere bağlı kalın. Kilo vermek için etkili şeyler arasında, düzenli fiziksel aktivite ve genel olarak kalori kontrolü, sağlıklı beslenme planı, meyveler sebzeler vardır.


Kaynak:

  1. mayoclinic.org

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir