Tıbbi Farmakoloji

Borik Asit Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Borik asit nedir?

Borik asit, konjunktivit, dermatit ve çıban gibi bakteri veya mantarların neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antiseptik, antifungal ve büzücü etkiye sahip bir maddedir.

Borik asit, bakteriyel vajinoz ve tekrarlayan kandidiyazis gibi tekrarlayan vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca borik asit kozmetik, gargara, oje ve sabun üretiminde de kullanılabilmektedir.

Bununla birlikte, bu ilaç toksik olabilir ve bu yüzden bazı durumlarda kullanılmaması gerekir. Bu nedenle borik asit sadece bir hekimin yönlendirmesi ve gözetimi altında kullanılmalıdır.

Borik asit ne için kullanılır?

Borik asit, genellikle vajinada uygun asit dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Vajinanın maya enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olmak ve kaşıntı ve yanma gibi semptomları hafifletmek için kullanılır.

Bu ilaç başka amaçlar için de kullanılabilir; hangi amaç için ne şekilde kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

Borik asit nasıl kullanılır?

Borik asidin kullanım şekli, uygulama yerine ve ilacın özelliklerine göre değişir, başlıcaları şunlardır:

1- Borik asit suyu

Borik asit suyu, %3 borik asit içeren bir solüsyondur. Bu solüsyon birkaç damla pamuk veya steril gazlı beze sürülerek, işlem yapılacak bölgedeki cilde uygulanır. Gün içerisinde kaç defa uygulayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

2- Vajinal borik asit

Bakteriyel vajinoz ve kandidiyaz tedavisi için borik asit, genellikle 7 ila 10 gün boyunca günde bir kez uygulanır. Vajina tedavisi için borik asiti toz şeklinde veya krem şeklinde kullanabilirsiniz. Günde kaç defa uygulayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

3- Borik asit yumurtası

Bu borik asit tedavisi vajinal yumurta şeklindedir. Gece yatmadan önce vajina içine 1 adet vajinal yumurtanın jinekolog tarafından belirlenen tedavi süresi boyunca uygulanması tavsiye edilir. Borik asit vajinal yumurtanın kullanımı sırasında yakın temastan kaçınılması önerilir.

Borik asit yan etkileri nelerdir?

Borik asitin olası yan etkileri arasında vajinal yanma ve akıntı, göz kuruluğu ve tahrişi, mide bulantısı, kusma, karın krampları, mavi/yeşil ishal, kurdeşen, ciltte soyulma, düşük tansiyon ve uyuşukluk yer alır.

Ayrıca vajinal yumurta formundaki borik asit, özellikle yanlış veya jinekoloğun belirttiğinden daha uzun süre kullanıldığında, vajinal florada değişikliklere neden olduğundan, diğer vajinal enfeksiyonların riskini artırabilir.

Önemli notlar

Borik asit çocuklar için uygun değildir. Borik asit vücudun geniş bölgelerine ve deride yara veya yanık, gözlerde kesik gibi yaralanmaların varlığında uygulanamaz. Ayrıca borik asit ağızdan alınmamalıdır.

Borik asit vajina yumurtası vajinal florada dengesizliğe neden olabileceği ve var olan bir enfeksiyonu kötüleştirebileceği için, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Ácido bórico: para que serve, como usar e efeitos colaterais

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu