Sağlık Rehberi

Menopoz Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Menopoz, bir kadının son adetinden sonra ortaya çıkan fizyolojik dönemdir. Bu noktada, adet ve yumurtlama döngüleri sona erer ve vücut, östrojen ve progesteron hormonlarını yavaş ve kademeli olarak üretmeyi bırakır. Bu dönemde gerçekleşen pek çok değişiklik, cinsel arzuyu değiştirmek de dahil olmak üzere, kadınları farklı şekillerde etkileyebilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl geçer?

40 yaş civarı kadınlarda doğurganlık azalmaya başladığında, menopoz öncesi belirtiler görülebilir. Perimenopoz olarak adlandırılan bu geçiş döneminde semptomlar, kendilerini genellikle daha hafif bir biçimde gösterebilir. Derideki değişikliklere ek olarak, sıcak basması, adet düzensizliği, kan akışının azalması veya artması, ortaya çıkabilecek ve zaman geçtikçe daha fazla ortaya çıkma eğiliminde olan bazı belirtilerdir. Menopoz başlangıcı ancak, son adet döneminden 1 yıl sonra düşünülebilir, çünkü bu aralıkta bir kadın ara sıra da olsa adet görebilir. Perimenopoz dönemi yaklaşık olarak 4 yıl sürer ve artık adet görülmemesiyle birlikte bu dönem son bulur.

Menopoz döneminde; baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk ve libido eksikliği gibi çok yaygın olmayan semptomlar dahil olmak üzere, kadınların hoş olmayan semptomlar yaşadığı, yoğun bir hormonal salınım söz konusudur. Bu süreçte menopoz, cinsel isteği azaltmaktadır.

Üreme döngüsünün sona ermesiyle artık üretilmeyen hormonlar libidoyu etkileyebilir. Yaşlanmayla birlikte vücut çok akıllıca bir şekilde, bu yeni duruma uyum sağlamak için, bir ara verilmesini ister. Bu açıdan vücutta bazı belirtiler ortaya çıkabilir ve ilk anda cinsel yaşamı sürdürmek zorlaşabilir. Belirtiler arasında; vajinal kuruluk, cinsel organlarda tahriş, cinsel ilişki sırasında ağrı, göğüslerde hassasiyet görülebilir.

Tipik olarak erkeklerin cinsiyet hormonu olarak rol oynamasına rağmen, kadınlarda da bulunan androjen hormonunun üretiminin azalması, kadınların cinsel arzusunu doğrudan etkilemektedir. Androjen hormonu, cinsel isteğin uyarılmasının yanı sıra kadınlarda kemik yoğunluğunun ve kas kütlesinin korunmasında da önemli rol oynar.

Psikolojik faktörler de cinsel isteğin azalmasına neden olabilir. Bu dönemde birçok kadın kendini daha az çekici hisseder ve vücutlarından memnuniyetsizlik duyar. Ayrıca, partnerinin beklentilerini karşılamadığı için, sıklıkla suçluluk duygusuna kapılır. Bu dönem kadınların çoğu, cinsel arzularının kaybolmasının nedenini çok iyi anlayamamaktadır. Yaşadıkları değişimin olumsuz getirileri nedeniyle, bazı kadınlar partnerlerinin kendilerini terk edilebileceği korkusuyla yaşamaktadır. Bu tür durumlarda profesyonel bir yardım, kadınların cinsel isteğinin yeniden kazanılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca psikolojik faktörlerin olumsuz etkilerini en aza indiren tedavi yöntemlerinin uygulanmasını da sağlayabilir.

Menopozda cinsel isteği artırmanın yolları

Her şeyden önce, cinsel istek eksikliğinin nedenlerini belirlemek için, uzman bir profesyonelden yardım almak gerekir. Sorun sadece hormonlardaki düşüşten veya psikolojik sorunlardan kaynaklanıyorsa; hormonlarla ilgili ilaç tedavisinin veya psikolojik süreçlerle ilgili tedavilerin başlatılmasıyla birlikte sorun giderilebilir.

Diğer bir strateji de yaşam tarzınızı iyileştirmektir. Pilates, yoga, koşu, dans vb. aktiviteler, fiziksel ve zihinsel canlılığı artırmaya yardımcı olur. Kendinize iyi bakmanız özgüveninizi de arttırır. Bu yanında kendinizi çekici hissetmenize izin vermeli ve ilişki sırasında düşüncelerinizi partnerinize ifade etmekten utanmamalısınız. Cinsel ilişki sırasında, kendi cinselliğinize ve zevkinize odaklamalı, fantezileriniz varsa bunları partnerinizle paylaşmalısınız. Bütün bunların hepsi cinsel arzunuzu yeniden alevlendirmeye yardımcı olabilir.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
A menopausa reduz o desejo sexual?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu