Ayak Bileği Ağrısı

Ayak bilek kemiklerinin, bağların veya tendonların ve birkaç artritin yaralanması veya hasar görmesi ayak bileği ağrısına neden olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ayak Bileği Ağrısı
06.12.2020
A+
A-

Ayak bileği ağrısı nedir?

Sağlık bilimleri enstitüsüne göre ayak bileği burkulması ayak bileği ağrısı nedenleri arasında başı çekmektedir, tüm ayak bileği yaralanmalarının yüzde 85’ini oluşturuyor.

Kemikleri bağlayan dokular yırtıldığında veya aşırı gerildiğinde burkulma meydana gelir. Çoğu ayak bileği burkulması, ayağınız yuvarlandığında ortaya çıkan yan ayak burkulmalarıdır ve dış ayak bileğinizin yere doğru bükülmesine neden olur. Bu eylem bağları uzatır veya yırtılmasına neden olur.

Burkulmuş bir ayak bileği genellikle yaklaşık 7-14 gün boyunca şişer ve ağrı meydana gelir. Bununla birlikte, ciddi bir yaralanmanın tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Ayak bileği ağrısının nedenlerini ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kimlerde görülür?

Her yaştan insan ayak bileği ağrısı yaşayabilir. Bu ağrı genellikle kazara düşme veya spor yaralanmasından kaynaklanır. Sporcularda ve yirmi dört yaşın altındaki aktif erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ilgili ağrı, otuz yaşın üzerinde olanlarda daha da yaygındır.

Ayak bileği ağrısı neden olur?

Yukarıda da söylediğimiz gibi, burkulma, ayak bileği ağrısı nedenleri arasında en yaygın görülen şeydir. Burkulmalara genellikle ayak bileği yuvarlandığında veya istemsiz bir şekilde büküldüğünde neden olur ve bazen topuk ağrısı da yapabilir.

Böylece dış ayak bileği yere doğru hareket eder ve ayak bileğinin kemiklerini bir arada tutan bağları yırtar. Ayak bileğinin yuvarlanması da kıkırdağa veya ayak bileğinizin tendonlarına zarar verebilir ve bu bazen ayak altı ağrısı da yapabilir.

Ayrıca ayak bileği neden olur sorusunun cevabı aşağıdakilerden biri de olabilir:

 • Aşil tendiniti
 • Aşil tendon rüptürü
 • Avulsiyon kırığı
 • Ayak kırılması
 • Eklem iltihabı
 • Gut hastalığı
 • Osteoartrit
 • Yalancı gut hastalığı
 • Psoriatik artrit
 • Reaktif artrit
 • Romatoid artrit
 • Septik artrit
 • Tarsal tünel sendromu

Gut, vücutta ürik asit biriktiğinde ortaya çıkar. Bu normalden daha yüksek ürik asit konsantrasyonu (vücudun eski hücrelerin normal parçalanmasının bir yan ürünü) eklemlerde birikerek ayak bileği ağrısı yapabilir.

Yalancı gut hastalığı durumunda eklemlerde kalsiyum birikintilerinin oluştuğu benzer bir durumdur. Hem gut hem de yalancı gut belirtileri ağrı, şişme ve kızarıklığı içerir. Artrit ayrıca ayak bileği ağrısına neden olabilir. Artrit, eklemlerin iltihaplanmasıdır.

Çoklu artrit tipleri ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir, ancak en yaygın osteoartrittir. Osteoartrit genellikle eklemlerdeki aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır. Yaşlı insanlarda osteoartrit gelişme olasılığı daha yüksektir.

Septik artrit, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyonun neden olduğu artrit türüdür. Ayak bilekleri enfekte olmuş bölgelerden biriyse, ayak bileklerinde ağrıya neden olabilir.

Ağrının nedeni nasıl teşhis edilir?

Ayak bileği ağrısı ciddi boyutta ise doktorunuz ağrının başlangıcını ve ağrı başladığında ne yaptığınızı sorarak başlayacaktır. Yürüyor muydunuz, spor mu yapıyordunuz, yoksa buna benzer şeyler mi yapıyordunuz?

Doktor daha sonra bileğinize bakacak ve fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca, ağrı nedeninin burkulma veya kırılma olup olmadığını görmek için röntgen de isteyebilir.

Bazı durumlarda, ayak bileği ekleminden sıvı almak, enfeksiyonu veya diğer altta yatan koşulları kontrol etmek için gerekli olabilir.

Ayak bileği ağrısı nasıl geçer?

Kendi başınıza ağrıyı kesemiyorsanız veya reçetesiz ağrı kesiciler acıyı dindirmiyorsa diğer seçeneklere bakmanın zamanı gelmiş demektir.

Ortopedik ayakkabı tabanı, ayak veya ayak bileği ateli, eklemlerinizi yeniden hizalamanıza, ağrı ve rahatsızlığı uzak tutmanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur. Farklı boyutlarda ve sertlik derecelerinde bulunan tabanlar, ayağın farklı kısımlarını destekler ve vücut ağırlığını yeniden dağıtır, böylece ağrı kesici etki sağlar.

Bir ayak bileği ateli de aynı şekilde çalışır. Bu diş telleri gibi farklı boyut ve destek seviyelerinde mevcuttur. Bazıları normal ayakkabılarla giyilebilirken, diğerleri biraz daha kapsayıcıdır, hem ayak bileğini hem de ayağı kapsayan bir alçıya benzemektedir. Eczanelerde ve bazı mağazalarda birkaç çeşit mevcut olsa da, uygun şekilde takılması için bir doktora danışmak en iyisidir.

Ağrı ve iltihabı azaltmak için steroid enjeksiyonları kullanılabilir. Enjeksiyonlar, etkilenen bölgedeki şişmeyi, sertliği ve ağrıyı azaltan kortikosteroid adı verilen bir ilaç içerir.

Enjeksiyonların çoğu sadece birkaç dakika sürer ve birkaç saat içinde rahatlama sağlarken, etkilerin 3 ila 6 ay sürdüğü söylenir. En iyi yanı, bu aynı gün evde dinlenmenizi sağlayan cerrahi olmayan bir prosedürdür.

Ancak, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Bazı ciddi durumlarda, cerrahi operasyonda gerekebilir.

Ayak bileği ağrısına ne iyi gelir?

Ayak bileği ağrısı yaşıyorsanız evde tedavi etmek için aşağıda sıraladıklarımızı uygulayabilirsiniz:

 • Dinlenme: Ayak bileğinize ağırlık vermekten kaçının. İlk birkaç gün mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışın. Yürümeniz veya hareket etmeniz gerekiyorsa koltuk değneği veya baston kullanın.
 • Buz uygulamak: Ayak bileğinize bir seferde en az 20 dakika, buzlanma seansları arasında 90 dakika olacak şekilde bir torba buz koyarak başlayın. Yaralanmadan sonra 3 gün boyunca günde üç ila beş kez bunu yapın. Bu şişlik ve uyuşukluğun azalmasına yardımcı olur.
 • Bandajla sıkıştırmak: Yaralı bileğinizi elastik bir bandajla sarın. Ayak bileğinizin uyuşmaması veya ayaklarınıza kanın gitmesini engellememek için çok fazla sıkı sarmayın.
 • Yükseğe koymak: Mümkün olduğunda, ayak bileğinizi bir yastık yığını veya başka bir destek yapısı üzerinde kalp seviyesinden yukarıda tutun.

Doktora ne zaman görünmeli?

Çoğu ayak bileği burkulması evde bakım ile iyileşirken, yaralanmanın ciddi olup olmadığı ve ne kadar süreyle ağrının devam ettiği önemlidir.

Aşırı şişlik veya morarma yaşayanların yanı sıra, önemli derecede ağrı kaldırmadan da bölgede ağrı hissedebiliyorsa doktora görünmek en iyisidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, ilk birkaç gün boyunca herhangi bir iyileşme olmazsa muhakkak doktora görünmelisiniz.

Ayak bileği ağrısı nasıl önlenir?

Egzersiz yapmadan önce ısınmak, yaptığınız spora veya herhangi bir şeye göre uygun ayakkabılar giymek ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak da ayak bileği yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir ayak bileği yaralanması geçirirseniz, dinlenmek ve doktorunuzun talimatlarına uymak en kısa sürede iyileşmenize yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Ayak bileği ağrısı genellikle burkulma gibi yaygın yaralanmalar veya artrit, gut veya sinir hasarı gibi tıbbi durumlar sonucu meydana gelir. Rahatsızlık genellikle 1-2 hafta boyunca şişlik ve morarma şeklinde gelir.

Bu süre zarfında, dinlenmeye çalışın, ayağınızı yüksekte tutun ve ayak bileğinizi ilk birkaç gün boyunca günde üç ila beş kez buzlayın. Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar da biraz rahatlama sağlayabilir.

Ancak bundan sonra ağrı hala devam ederse, özel ayak bileği aletlerinden ve ayakkabılarından cerrahiye kadar tüm seçeneklerinizi gözden geçirmek için doktora gitmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/symptoms/ankle-pain/basics/definition/sym-20050796
 2. https://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-ankle-problems-pain
 3. https://www.nhs.uk/conditions/foot-pain/ankle-pain/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.