Ortopedi ve Travmatoloji

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur? 7 Önemli Neden ve Tedavisi

Ayak bileği ağrısı

Ayak bileği ağrısı, ayak bileklerinin herhangi bir bölgesinde hissedilen ağrıdır. Ayak bileği ağrısının en yaygın nedeni ise, ayak bileğinin burkulmasıdır. Kemikleri bağlayan dokular yırtıldığında veya aşırı gerildiğinde burkulma meydana gelir.

Çoğu ayak bileği burkulması yan tarafta meydana gelir ve ayak bileğinizin dışının yere doğru bükülmesine neden olur. Bu hasar o bölgedeki bağları uzatır veya yırtılmasına neden olur. Burkulmuş bir ayak bileği genellikle yaklaşık 7-14 gün boyunca şişer ve ağrı meydana gelir. Bununla birlikte, ciddi bir yaralanmanın tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Ayak bileği ağrısı neden olur?

1- İltihaplı romatizma hastalığı

Romatoid artrit olarak da bilinen iltihaplı romatizma hastalığı, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı eklemlere saldırdığı bir durumdur. Bağışıklık sisteminin yanlış saldırısıyla ilişkili hastalıklara otoimmün hastalıklar denir ve iltihaplı romatizma hastalığı da bunlardan biridir.

Eğer ayak bileğiniz böyle bir durumdan mustaripse, muhtemelen her iki tarafta da ayak bileği ağrısı yaşarsınız. İltihaplı romatizmada ağrı, ayak parmaklarınızdan başlar ve ayak bileklerinize doğru uzanır.

İltihaplı romatizma hastalığı nasıl tedavi edilir?

İltihaplı romatizma hastalığının tedavisi genellikle fizik tedavi (fizyoterapi) ile başlar. Bu tedavide bir fizyoterapistle beraber çeşitli egzersizler yapabilirsiniz veya fizyoterapistiniz yapmanız gereken egzersizleri size öğretebilir. Ayrıca, doktorunuz ağrınızı hafifletmek için çeşitli aletler kullanmanızı isteyebilir veya çeşitli ilaçlar reçete edebilir.

2- Lupus (kelebek hastalığı)

Lupus da tıpkı iltihaplı romatizma hastalığı gibi otoimmün bir hastalıktır, yani vücudun bağışıklık sistemi sağlıklı dokulara saldırır. Lupusun en yaygın ve bilinen semptomu, ciltte kelebek benzeri döküntüler olmasıdır.

Lupus olan insanlarda yaygın görülen semptomlardan bir diğeri de ayak bileği ağrısı da dahil olmak üzere eklem ağrılarıdır. Lupus, eklemlerinizde sıvı birikmesine yol açarak böbrek sorunlarına da neden olabilir.

Lupus nasıl tedavi edilir?

Lupus tedavisi, doktorunuz tarafından yaşadığınız semptomlara veya şikayetlerinize bağlı olarak belirlenecektir. Doktorunuz sizde lupus teşhis ederse, çeşitli ilaçlar reçete edebilir, beslenme düzeninizde değişiklikler yapmanızı isteyebilir veya egzersiz yapmanızı önerebilir.

3- Kireçlenme (osteoartrit)

Eklem dediğimiz yerler, iki kemiğin birleştiği yerlerdir. Kıkırdak ise bir yastık görevi görerek iki kemiğin sorunsuzca hareket etmesini sağlayan dokudur. Kireçlenme, bu dokuda meydana gelen bir tahriş veya iltihaplanmadır ve ayak bileği ağrısının da yaygın bir nedenidir.

Kireçlenme meydana geldiğinde, kemikler hareket ederken birbirine sürter ve bu da çeşitli sorunlara neden olabilir. Eğer kireçlenme ayak bölgesinde meydana gelmişse, bu durumda ayak bileği ağrısı yaşamanız da olasıdır.

Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz, kireçlenmeyle ilgili şikayetlerinizi azaltmak için iltihap önleyici haplar veya streoid iğneleri reçete edebilir. Doktorunuz ayak bileğinizi daha rahat hareket ettirebilmeniz için çeşitli aletler kullanmanızı veya fizik tedavi almanızı isteyebilir. Daha ciddi durumlarda ameliyat olmanız gerekebilir.

ayak bileği ağrısı neden olur

4- Gut hastalığı

Gut hastalığı, eklemlerinizde ürik asit kristallerinin birikmesinden kaynaklanan yaygın bir iltihap durumudur. Gut hastalığı en çok ayak baş parmağını etkiler ve etkilenen kişi çoğu zaman şiddetli ayak baş parmağı ağrısı yaşar.

Gut hastalığı bazı durumlarda ise şiddeti değişebilen ayak bileği ağrısına veya ayağınızın çeşitli bölgelerinde ağrıya neden olabilir.

Gut hastalığı nasıl tedavi edilir?

Gut hastalığınız varsa öncelikle bol bol dinlenmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Gut tedavisi için doktorunuz, şikayetlerinizi azaltması açısından çeşitli ilaçlar reçete edebilir. Gut hastalığı tedavisinde egzersiz de oldukça etkilidir. Bir beslenme uzmanından gut diyeti hakkında bilgi almak işinize yarayabilir.

5- Aşil tendiniti

Ani bir gerilme nedeniyle bacak kaslarınızı topuğunuza bağlayan aşil tendonunda yırtılma olabilir. Bu yırtılma ise daha sonra aşil tendinite, yani aşil tendonun iltihaplanmasına neden olabilir.

Bu durum meydana geldiğinde ayak bileğinizin arkası şişebilir, ayak bileği ağrısı yaşayabilir veya topuğunuzun üstü hassas ve sıcak olabilir. Aşil tendinitle ilgili şikâyetler en çok sabahları ve egzersizden sonra ortaya çıkma eğilimindedir.

Aşil tendiniti nasıl tedavi edilir?

Aşil tendinitinde en önemli şey dinlenmektir, zaten bunu size doktorunuz da söyleyecektir. Ayrıca doktorunuz ibuprofen gibi çeşitli iltihap önleyici ilaçlar da reçete edebilir.

Çeşitli egzersizler de iyileşmenize katkı sağlayacaktır, ancak hangi egzersizleri yapacağınız konusunda doktorunuza veya bir fizyoterapiste danışmanız gerekir. Daha ciddi durumlarda ameliyat olmanız gerekebilir.

6- Bursit

Ayak bileğinizde, tendonlar ve kemikler arasındaki boşluğu dolduran iki sıvı dolu keseler vardır. Bu keselere bursa denir; bursit denilen durum ise bu keselerin iltihaplanmasıdır. Bursit, ayak bileği ağrısı yaşamanızın da olası bir nedenidir.

Bursit; eklem iltihabından, aşırı kullanımdan, yüksek topuklu ayakkabılardan veya sağlıksız yaşam tarzından kaynaklanabilir. Bursitiniz varsa, ayak bileğinizi sert, hassas, sıcak ve şişmiş gibi hissedilebilirsiniz.

Bursit nasıl tedavi edilir?

Bursit için en iyi tedavi dinlenme, buz torbası, etkilenen eklemi sarma/sıkıştırma ve etkilenen ayağı yüksekte tutmaktır. Doktorunuza danışarak ağrı ve şişliği azaltmak için ilaçlar da alabilirsiniz. Ayrıca, bir fizik tedavi uzmanına danışarak işinize yarayacak egzersizler de öğrenebilirsiniz.

7- Skleroderma

Skleroderma, cildinizin ve bağ dokularınızın kalınlaşmasına neden bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Skleroderma bir eklem çevresindeki dokuları etkilediğinde, ağrı ve sertlik hissedebilirsiniz. Eğer skleroderma ayağınızı etkilemişse, ayak bileği ağrısı yaşamanız da muhtemeldir. Skleroderma ayrıca kaslarınızı zayıflatabilir ve sindirim, kalp ve böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Skleroderma nasıl tedavi edilir?

Sklerodermayı yok edebilecek bir tedavi yoktur. Mevcut skleroderma tedavisi, şikayetlerinize bağlı olarak değişecektir. Eğer hastalık böbreklerinizi etkilemişse tedavi böbreklere yönelik, eğer hastalık cildinizi veya sindirim sisteminizi etkilemişse tedavi de cildinize ve sindirim sisteminize yönelik olacaktır.

Sonuç olarak

Ayak bileği ağrısı birçok durumdan kaynaklanabilir. Ayak çevresinde ağrıya neden olabilecek şeylerin birçoğu basittir ve endişelenmeye gerek yoktur. Yeterince dinlenerek ve gerekirse buz torbası uygulayarak şikayetinizi en aza indirebilirsiniz. Eğer ağrınız geçmiyorsa, ağrınıza başka semptomlar da eşlik ediyorsa veya çeşitli nedenlerden dolayı sizi endişelendiriyorsa, doktora görünmeniz gerekir.

Ayak bileği ağrısı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Why Your Ankle Hurts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu