Nefroloji

Sol Böbrek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sol böbrek ağrısı nedir?

Böbrekler göğüs kafesinin altında, omurganın her iki tarafında bulunmaktadır ve sol taraftaki böbrek sağ taraftakinden biraz daha yüksektedir. Bu fasulye şeklindeki organlar, idrar sisteminin bir parçası olarak vücudunuzdaki atıkları filtreler ve başka birçok önemli işleri de vardır.

Sol böbrek ağrısı, sol tarafınızda keskin bir ağrı veya donuk bir ağrı gibi duyumsanabilir. Beraberinde üst sırt ağrınız olabilir veya ağrı midenize yayılabilir.

Sol böbrek ağrısı, böbrek haricinde başka birçok nedenden dolayı da olabilir. Örneğin, çevredeki kas veya doku zedelenmesi, eklem sorunları gibi tıbbi durumlarda da böbreğiniz ağrıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Böbrek ağrısı da dahil olmak üzere birçok böbrek sorunu, çok hafif tedaviler ile veya hiç tedavi olmaksızın iyileşir, ancak diğer semptomları izlemek ve doktorunuzu ne zaman ziyaret edeceğinizi bilmek önemlidir.

Sol böbrek ağrısı neden olur?

1- Dehidrasyon (susuzluk)

Yeterince su içmemek bir veya iki böbrekte ağrıya neden olabilir. Su kaybı; terleme, kusma, ishal veya çok fazla idrar çıkışı nedeniyle meydana gelebilir. Şeker hastalığı gibi durumlar da vücuttaki suyun azalmasına neden olabilir. Şiddetli veya kronik susuzluk böbreklerinizde atık oluşturarak böbrek ağrısına neden olabilir.

Vücuttaki susuzluğun belirtileri şunlardır:

 • Yanlarda veya sırtta ağrı ve rahatsızlık
 • Halsizlik ve kendini yorgun hissetmek
 • Artan yemek yeme ihtiyacı
 • Konsantrasyon zorluğu

Dehidrasyon nasıl tedavi edilir?

Vücudunuzu susuz bırakmamak için bol bol su içmelisiniz. Daha fazla sıvı içmenin yanı sıra taze meyve ve sebze gibi su açısından zengin besinler de yiyebilirsiniz. Kahve ve diğer kafeinli içecek alışkanlığınız varsa da ekstra su içmeniz gerekir.

Ne kadar suya ihtiyacınız olduğu yaşınıza, yaşadığınız iklime, yediğiniz şeylere ve diğer faktörlere bağlıdır. Susuz olup olmadığınızı tahmin etmek için idrarınızın rengini kontrol edebilirsiniz. Koyu sarı idrar, muhtemelen daha fazla suya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

2- Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar da sağ ve sol böbrek ağrısının yaygın bir nedenidir. Örneğin mesanede veya üretrada (idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüp) bir idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebilir. İdrar yolu enfeksiyonu bir veya iki böbreğe yayılabilir ve böbreklerde ağrı yapabilir.

Böbrekleri etkileyen bir diğer enfeksiyon da böbrek enfeksiyonu olarak bilinen durumdur. Böbrek enfeksiyonuna piyelonefrit de denir. Böbrek enfeksiyonu açısından en fazla kadınlar – özellikle hamile kadınlar – daha yüksek risk altındadır. Bunun nedeni kadınların üretralarının daha kısa olmasıdır.

Sol böbrek ağrısı bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, aşağıdaki gibi semptomlarınız olabilir:

Enfeksiyonlar nasıl tedavi edilir?

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünmeniz önerilir. Erken tedavi böbrek enfeksiyonu için çok önemlidir. Enfeksiyon tedavisi için doktorunuz büyük olasılıkla antibiyotik reçete edecektir. Erken tedavi önemlidir çünkü tedavi edilmeyen böbrek enfeksiyonu böbreklere zarar verebilir.

3- Böbrek taşları

Böbrek taşları, böbreklerin içinde biriken küçük, sert kristallerdir. En yaygın böbrek taşları tuzlardan ve kalsiyum gibi minerallerden oluşur. Böbrek taşı hareket ettiğinde veya idrar yoluyla vücuttan atıldığında ağrıya neden olabilir. Bu durumda böbrek ve çevresindeki diğer bölgelerde de ağrı hissedebilirsiniz.

Böbrek taşı belirtileri şunları içerir:

 • Sırt ve yanlarda şiddetli ağrı
 • Mide ve kasıkta keskin ağrı
 • Tesislerde ağrı
 • Ateş ve/veya titreme
 • Mide bulantısı ve/veya kusma
 • İdrar yaparken ağrı
 • İdrarda kan olması (pembe, kırmızı veya kahverengi renk)
 • Bulanık veya güçlü kokulu idrar
 • İdrar yapma zorluğu

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir?

Böbrek taşları çok acı verici olabilir, ancak genellikle zararlı değillerdir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Çoğu böbrek taşı, ağrı kesici ilaçlarla küçük bir tedaviye ihtiyaç duyar. Bol su içmek de taşın geçmesine yardımcı olur. Tıbbi tedavi, böbrek taşlarını kırmaya yardımcı olmak için ses dalgalarını kullanmayı içerir.

4- Böbrek kistleri

Kist, yuvarlak, sıvı dolu bir kesedir. Böbrek kistleri, böbreklerde bir veya daha fazla kist oluştuğunda meydana gelir. Basit kistler kanserli değildir ve normalde herhangi bir semptoma neden olmaz.

Böyle bir kist çok büyürse, kistin hangi tarafta olduğuna bağlı olarak sağ veya sol böbrek ağrısı hissedebilirsiniz. Ayrıca bir kist mikrop kaparsa veya patlarsa sorunlara neden olabilir.

Böbrek kistinin belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Yüksek ateş
 • Yanlarda ve sırtlarda ağrı
 • Üst karın ağrısı

Not: Büyük bir böbrek kisti, hidronefroz adı verilen ağrılı bir komplikasyona neden olabilir. Bu durum meydana geldiğinde, kist idrar akışını bloke ederek böbreğin şişmesine neden olur.

Böbrek kistleri nasıl tedavi edilir?

Büyük bir kistiniz varsa, doktorunuz onu çıkarmak için basit bir prosedür önerebilir. Bu, kisti boşaltmak için uzun bir iğne kullanmayı içerir. Genellikle genel veya lokâl anastezi altında yapılır. Daha sonra, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için muhtemelen antibiyotik almanız gerekecektir.

5- Polikistik böbrek hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı, bir veya iki böbrekte çok sayıda kist olmasıdır. ABD Ulusal Böbrek Vakfı, polikistik böbrek hastalığının böbrek yetmezliğinin en yüksek dördüncü nedeni olduğunu söylemektedir.

Polikistik böbrek hastalığı, tüm cinsiyet ve ırk fark etmeksizin tüm yetişkinlerde olabilir. Semptomlar genellikle 30 yaş ve üzerinde başlar. Bu hastalık tipik olarak her iki böbreği de etkiler, ancak bazen yalnızca bir tarafı etkileyerek sağ böbrek ağrısına veya sol böbrek ağrısına neden olabilir.

Polikistik böbrek hastalığının belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Yanlarda ve sırtta ağrı
 • Sık yaşanan böbrek enfeksiyonları
 • Mide/karın şişmesi
 • Yüksek kan basıncı
 • Çarpıntı

Polikistik böbrek hastalığı nasıl tedavi edilir?

Mevcut tedavi, ilaçlar ve diyetle kan basıncını kontrol etmeyi içerir. Ayrıca mesane veya böbrek enfeksiyonları için antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Antibiyotikler, böbreğin daha fazla hasar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Diğer tedavi seçenekleri arasında, ağrı yönetimi ve bol su içmek vardır. Ciddi durumlarda, polikistik böbrek hastalığı olan bazı kişilerin böbrek nakline ihtiyacı olabilir.

6- Böbrek iltihapları

Böbrekleri etkileyebilen bazı iltihaplar vardır ve bunlar da sol böbrek ağrısına neden olabilir. Böbrek iltihapları şeker hastalığı ve lupus gibi diğer kronik hastalıklardan kaynaklanabilir. Şiddetli veya uzun süreli iltihap böbrek hasarını tetikleyebilir.

Böbrek iltihaplarının semptomları böbrek ağrısının yanı sıra aşağıdakileri içerir:

 • Pembe veya koyu renkli idrar
 • Köpüklü idrar çıkışı
 • Mide, yüz, eller ve ayaklarda şişme
 • Yüksek kan basıncı

Böbrek iltihapları nasıl tedavi edilir?

Böbrek iltihabının tedavisi nedene bağlıdır. Örneğin, şeker hastalığınız varsa, ilaçlar ve diyetle kan şekeri düzeylerini kontrol etmek iltihabı yenmeye yardımcı olabilir. Böbrekleriniz çok iltihaplıysa, doktorunuz çeşitli ilaçlar da reçete edebilir.

7- Böbreğe giden kanın tıkanması

Böbreğe giden kanın tıkanmasına renal enfarktüs veya renal ven trombozu denir. Bu, böbreğe ve böbrekten gelen kan akışı aniden yavaşladığında veya durduğunda olur. Bunun için kan pıhtısı da dahil olmak üzere çeşitli nedenler vardır.

Böbreğe giden kan akışı tıkanıklıkları tipik olarak bir tarafta olduğu için, sol taraftaki bir tıkanma muhtemelen sol böbrek ağrısı olarak yaşanacaktır.

Böbreğe giden kan akışının tıkanmasına dair belirtiler şunlardır:

 • Sırtta veya yanlarda ağrı
 • Karın bölgesinde hassasiyet
 • İdrardan kan gelmesi

Böbreğe giden kan akışının kısıtlanması nasıl tedavi edilir?

Böbreğe giden kanın tıkanması, böbrek hasarına neden olabilir. Tedavi tipik olarak pıhtılaşma önleyici ilaçları içerir. Bu ilaçlar kan pıhtılarını çözer ve tekrar oluşmasını engeller. Pıhtı önleyici ilaçlar tablet şeklinde alınabilir veya doğrudan pıhtı içine enjekte edilebilir. Nadir durumlarda, kan pıhtısını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

8- Böbrek kanaması

Böbrek kanaması böbreklerde hissedilen ağrının ciddi bir nedenidir ve bu durum sağ veya sol böbrek ağrısı olarak hissedilebilir. Hastalık, yaralanma veya böbrek bölgesine bir darbe alınması böbrek kanamasına neden olabilir.

Böbrek kanamasının olası belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Yanlarda ve belde ağrı
 • Mide ağrısı ve şişme
 • İdrardan kan gelmesi
 • Mide bulantısı ve kusma

Böbrek kanaması nasıl tedavi edilir?

Ağrı kesici ve yatak istirahati küçük böbrek kanamalarının iyileşmesine yardımcı olur. Ciddi durumlarda, kanama şoka yol açarak düşük tansiyona, titremeye ve hızlı kalp atışına neden olabilir. Ciddi durumlarda acil tedavi, kan basıncını yükseltmek için bazı sıvılar almayı içerir. Daha ciddi böbrek kanamalarını durdurmak için ise ameliyat gerekebilir.

9- Böbrek kanseri

Böbrek kanseri böbreklerde başlayan bir kanser türüdür. Bir veya her iki böbrekteki sağlıklı hücreler kontrolden çıktığında ve bir yumru (tümör olarak adlandırılır) oluşturduğunda böbrek kanserinden bahsedilir.

Böbrek kanseri, sağ veya sol böbrek ağrısının olası nedenleri arasındadır. Böbrek kanseri tipik olarak erken evrelerde hiçbir belirti göstermez, belirti ilerleyen evrelerde ortaya çıkar.

Böbrek kanserinin olası belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Yanlarda veya sırtta ağrı
 • İdrarda kan olması
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk

Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir?

Diğer kanser türleri gibi böbrek kanseri de kemoterapi ilaçları ve radyasyon tedavisi ile tedavi edilir. Bazı durumlarda, bir tümörü veya tüm böbreği çıkarmak için ameliyat da gerekli olabilir.

Sol böbrek ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Sol böbrek ağrınız şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza görünmeniz önerilir. Başka belirtiler varsa da doktor kontrolü oldukça önemlidir.

Aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız da yine doktora gitmeniz önerilir:

 • Yüksek ateş
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrarda kan olması
 • Mide bulantısı ve/veya kusma

Doktorunuz, sol böbrek ağrısının nedenini bulmak için aşağıdaki gibi taramalar ve testler önerebilir:

Not: Sol böbrek ağrısının çoğu nedeni tedavi edilebilir ve böbrek hasarına veya komplikasyona neden olmaz. Bununla birlikte, mümkün olduğunca erken tedavi almak önemlidir.

Sol böbrek ağrısıyla ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu