İç Hastalıkları

Yeşil Kusmak Neyin Belirtisidir? Sarı, Siyah, Kırmızı Kusmak Neden Olur? (Önemli)

Yeşil kusmak tıpkı normal kusma gibi, vücuda yabancı madde veya mikroorganizma girdiğinde veya vücut dengesinin bozulduğu durumlarda, vücudun normal olarak gösterdiği tepkilerinden biridir. Ancak kusma, bazen mide hastalıklarının bir belirtisi de olabilir. Özellikle uzun süredir kusma sorununuz varsa, diğer problemlerinizin yanı sıra dehidrasyonu önlemek için mümkün olan en kısa sürede sorununuzun nedeni belirlenerek tedavi edilmelidir.

Kusmak neyin belirtisidir, neden olur?

Kusmuk rengi; sağlık durumunuzu hakkında bilgi verebilir. Grip veya açlık durumunda kusmuk renginiz yeşil veya sarı görünümde olabilir. Siyah veya kırmızı renkteki kusmuk, sindirim sistemi organlarında kanamaya neden olan ciddi sindirim hastalıklarının varlığında görülebilir. Bununla birlikte yemek borusundaki özofagus varislerinde olduğu gibi, aktif kanama durumunda kırmızı kusmuk ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, kusma sıklıkla meydana geliyorsa veya başka semptomlarla ilişkiliyse, durumunuzun değerlendirilmesi ve en uygun tedaviyi almak için bir doktora veya gastroenteroloğa gitmeniz önemlidir.

Siyah kusmak

Siyah kusma; mide ülseri, Crohn hastalığı, mide veya bağırsak kanserinin neden olduğu üst veya alt gastrointestinal kanamadan gelen sindirilmemiş kan nedeniyle oluşabilir. Baş dönmesi, soğuk terleme, sıvı veya kanlı dışkı gibi diğer semptomlar ilişkili olabilir.

Yapılması gerekenler: Siyah kusmuk durumunda, testlerinizin yapılması ve altta yatan nedeninin belirlenmesi için mümkün olan en kısa sürede doktora gitmeniz gerekir. Böylece uygun tedaviye başlayabilirsiniz. Gerekli görüldüğü takdirde kan nakli, ilaç tedavisi ve hatta cerrahi operasyon yapılabilir.

Sarı veya yeşil kusmak

Sarı veya yeşil kusma; esas olarak midede bulunan safra sıvısının salınımını gösterir. Genellikle açlık dönemleri, bağırsak tıkanıklığı, sarı veya yeşil yiyecek ve içeceklerin tüketimi nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, soğuk algınlığı ve grip olan çocuklarda daha sık görülür.

Normalde sarı veya yeşil kusmak, ciddi bir durumu temsil etmez. Bazı durumlarda sadece midenin boş olduğunun bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte, kusmaya başka semptomlar eşlik ettiğinde veya çok sık meydana geldiğinde ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir, dolayısıyla bir doktora görünmek önemlidir.

Yapılması gerekenler: Yeşil kusmanın sık görüldüğü veya diğer semptomlarla ilişkili olduğu durumlarda gastroenterolog veya bir hekime danışılmalıdır. Ek olarak; su, hindistancevizi suyu, ev yapımı içecekler gibi bol miktarda sıvı tüketmek, dehidrasyondan ve sıvı kaybından kaçınmanız açısından önemlidir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeninizin olması semptomlarınızın şiddetlenmesini engelleyebilir.

Kırmızı veya pembe kusmak

Kırmızı veya pembe kusma; esas olarak yemek borusu varisleri, gastrit, yemek borusu iltihabı, ülserler ile mide veya yemek borusundaki tümörlerin neden olabileceği üst sindirim sisteminden gelen kanın varlığından kaynaklanır. Bu kanama küçük veya büyük miktarlarda olabilir ancak her zaman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Yapılması gerekenler: Kırmızı veya pembe kusma durumunda hemen acil servise gitmelisiniz. Çünkü kanamanın neden olduğu yemek borusu varisleri, çeşitli önlemlerle veya konservatif (tıbbi takip ve ilaç tedavisi) olabilen yöntemlerle tedavi edilebilir.

Sonuç olarak

Yeşil kusmak dahil olmak üzere, kusmanın hemen hemen her türlü renkteki görünüm, vücudunuzda yolunda gitmeyen bir durumun belirtisidir. Kısa süreli kusma, yediğiniz herhangi bir yiyeceğin veya içeceğin midenizde oluşturduğu bir reaksiyonun sonucudur. Ancak geçemeyen yeşil kusma ve giderek kötüleşerek, ek semptomların da belirdiği kusma durumunda, altta yatan hastalığınızın bir belirtisi olabileceğini unutmayın.

Ayrıca kusma durumunda, susuz kalmamanız önemlidir çünkü vücudunuz susuz kaldığında dehidrasyona yol açan hızlı elektrolit kaybına uğrayabilirsiniz. Böylesi bir durum yaşamınızı tehdit edebileceğinden, en kısa sürede doktora görünmeniz gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Causas de vómito negro, amarillo, verde y rojo (y qué hacer)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu