Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adetliyken İlişkiye Girilir mi? Reglken İlişkiye Girmek Doğru mudur?

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Riskleri ve zararları nelerdir? Faydaları var mıdır? Adetliyken hamile kalınabilir mi? Regl döneminde cinsel ilişkiye girerken korunmak gerekir mi? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Adetliyken ilişkiye girilir mi?

Doğurganlık yıllarınız boyunca, ayda bir adet dönemi geçireceksiniz ve özellikle dini endişeleriniz yoksa, regl iken ilişkiye girmek genellikle bir endişe nedeni olmamalıdır. Adetliyken ilişkiye girmek biraz karışık bir durum olsa da genellikle güvenlidir. Adet dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek aslında adet kramplarından kurtulmak da dahil olmak üzere birkaç avantaj dahi sağlayabilir. Bu yüzden, bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Adetliyken ilişkiye girmek doğru mudur?

Adetliyken ilişkiye girmenin yanlış bir yönü yoktur. Aşağıda da göreceğiniz üzere regl iken cinsel ilişkiye girmek sizin in birkaç fayda bile sunabilir:

1. Kramplardan kurtulma

Orgazmlar adet kramplarını hafifletebilir. Adet krampları, rahminizin astarını serbest bırakmak için kasılmasının bir sonucudur. Orgazm olduğunuzda rahminizin kasları da kasılır ve sonra serbest bırakılırlar. Bu salıverme, dönem kramplarından biraz kurtulmanızı sağlayacaktır. Adetliyken ilişkiye girmek aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin adı verilen kimyasalların salınmasını da tetikler. Ayrıca, cinsel aktiviteye girmek zihninizi meşgul eder ve bu da adet rahatsızlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

2. Adet dönemini kısaltma

Regl iken ilişkiye girmek, adet dönemlerinizi kısaltabilir. Bir orgazm sırasında kas kasılmaları rahim içeriğini daha hızlı dışarı iter ve bu daha kısa adet süreleriyle sonuçlanabilir.

3. Artan cinsel dürtü

Hormonal dalgalanmalar sayesinde cinsel enerjiniz adet döneminiz boyunca değişir. Pek çok kadın yumurtlama sırasında cinsel dürtülerinin arttığını söylerken, ki bu sizin adetinizden yaklaşık iki hafta öncedir, diğerleri ise adet dönemlerinde de daha fazla cinsel dürtü hissettiklerini ve cinsellikten fazla zevk aldıklarını bildirmektedir.¹

4. Doğal kayganlaştırıcı

Birçok kadın adetliyken cinsel ilişkiye girmek istemezler. Hatta bazıları bunun adet ağrısını şiddetlendireceğini bile düşünür. Ancak aslında bu tamamen yanlıştır; çünkü adet dönemindeki kan, aslında kayganlaştırıcı görevi görür cinselliği daha da kolaylaştırır.

5- Baş ağrısı giderici

Yapılan araştırmaya göre kadınların birçoğu adet döneminde migren tarzı baş ağrıları yaşamaktadır.² Adet migreni olan kadınların çoğu tam aksini düşünse de yapılan araştırmalarda regl iken ilişkiye girmek kadınlarda baş ağrılarının hafiflediği vurgulanmaktadır.³

Adetliyken ilişkiye girmek ve olası yan etkiler

Adetliyken ilişkiye girmenin en büyük dezavantajı kanın etrafa bulaşma riskidir. Özellikle yoğun bir kan akışınız varsa size, eşinize ve çarşaflara kan bulaşabilir. Yatağı kirletmenin yanı sıra, kanama kendinizi kötü hissetmenize de neden olabilir. Ortalığı kirletmekten duyulan kaygı, ilişkinin eğlencesinin bir kısmını veya tamamını alabilir.

Regl iken ilişkiye girmekle ilgili bir başka endişe, HIV veya hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun yayılma riskidir. Bu virüsler kanda yaşar ve enfekte kanla temas yoluyla yayılabilirler. Ancak her cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, cinsel hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir. (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yazımız ilginizi çekebilir.)

Adet döneminde cinsellik yaşamayı planlıyorsanız ve tampon kullanıyorsanız, tamponu önceden çıkarmanız gerekir. Unutulmuş bir tampon, ilişki sırasında vajinanızın içine o kadar itilebilir ki, çıkarılması için bir doktora görünmeniz gerekebilir ve bu birçok kadının istemediği bir şeydir.

Adet döneminde hamile kalınır mı?

regl iken ilişkiye girmek
Adetliyken hamile kalma şansınız çeşitli faktörlere bağlıdır.

Gebe kalmaya çalışmıyorsanız, adet döngünüzün hangi bölümünde olursanız olun, korunma yöntemi kullanmak iyi bir fikirdir. Adetliyken cinsel ilişkiye girerek gebe kalma olasılığınız çok daha düşüktür, ancak bu zamanda bile gebe kalmanız hala mümkündür.

Birçok kadın normal zamanda gebe kalır, yani adet olacağı tarihten 14 gün önce. Yine de her kadının döngü uzunluğu farklıdır ve döngü uzunluğunuz aylık olarak değişebilir. Kısa bir adet döneminiz varsa, adet döneminiz boyunca hamile kalma riskiniz daha yüksektir.

Ayrıca spermin vücudunuzda yedi güne kadar canlı kalabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yani, 22 günlük bir döngünüz varsa ve adet döneminizden hemen sonra yumurtlarsanız, sperm hala üreme sisteminizdeyken hamile kalma riskiniz vardır.

Adetliyken sağlıklı bir şekilde ilişkiye girmek

Korunmak, sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı da koruyacaktır. CYBH sadece regl döneminde bulaşmaz, adetli değilken de cinsel enfeksiyonlar kapabilirsiniz. Sizin ve eşinizin cinsel enfeksiyonlardan korunması için her zaman lateks prezervatif kullanmasında fayda vardır. Sizde veya eşinizde lateks alerjisi varsa, kullanabileceğiniz başka korunma biçimleri de vardır. Bu konuda eczacınızdan veya doktorunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz.

Adetliyken ilişkiye girmek için ipuçları

Adet döneminde cinsel münasebeti daha rahat bir deneyim haline getirmek için işte birkaç ipucu:

  1. Partnerinize karşı açık ve dürüst olun. Partnerinize regl iken ilişkiye girmek konusunda ne hissettiğinizi söyleyin ve bu konuda ne hissettiğini sorun. Herhangi biriniz tereddüt ediyorsanız, rahatsızlığın arkasındaki nedenleri konuşun.
  2. Bir tampon kullanıyorsanız, ilişkiye başlamadan önce onu çıkarın.
  3. Kan sızıntısının bulaşmasını önlemek için yatağa koyu renkli bir havlu açın. Tamamen kaçınmak için duşta veya banyoda ilişkiye girin.
  4. Daha sonra temizlenmek için yatağın yanında ıslak bir mendil bulundurun.
  5. Partnerinize lateks prezervatif taktırın. Bu sizi hamileliğe ve CYBH’lere karşı koruyacaktır.
  6. Her zamanki cinsel konumunuz rahatsız ediyorsa, farklı bir şey deneyin. Örneğin, partneriniz arkanızdayken yan yatmayı denemek isteyebilirsiniz.

Özet olarak

Adet döngünüzün cinsel yaşamınızı durdurup durdurmasına siz karar verin. Küçük bir hazırlık çalışması yaparsanız, bu beş gün boyunca cinsel ilişki, ayın geri kalanında olduğu kadar eğlenceli olabilir. Adetliyken cinsel ilişkiye girmek daha da heyecanlı olabilir ve daha fazla hoşunuza gidebilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1234

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu