Üroloji

Sol Testis Ağrısı Neden Olur? 7 Önemli Neden

Sol testis ağrısı neden olur? Neyin belirtisidir? Ciddi bir durum mudur? Hangi semptomlara dikkat etmek gerekir? Ne zaman doktora görünmeli? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Neden sağ değil de sadece sol testis ağrısı?

Neden sağ değil de sadece sol testis ağrısı yaşadığınızı merak edebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu testislerinizi etkilediğinde hem sağ hem de sol tarafta ağrı belirtilerinin hissedileceğini düşünebilirsiniz. Ancak birçok koşul, semptomları yalnızca bir tarafta tetikleyebilir. Bunun nedeni, sol testisinizin anatomisinin sağdakinden biraz farklı olmasıdır.

Testis ağrısı nedenleri ve tedavisi nelerdir?

Özellikle sol testisiniz, damar problemlerinin neden olduğu varikosel ve testisin skrotum (testis torbası) içinde bükülmesi olan testis torsiyonu gibi bir dizi duruma karşı daha savunmasızdır. Sol testis ağrısı yaşıyorsanız, yaygın bazı nedenleri, eşlik edebilecek semptomları ve ne zaman doktora muayene olmanız gerektiğini öğrenmek faydanıza olacaktır.

Sol testis ağrısı neden olur?

1. Varikosel

Vücudunuzun her yerinde, oksijen açısından zengin kanı kalpten kemiklere, dokulara ve organlara ileten atardamarlarınız var. Oksijeni tükenmiş kanı kalbe ve akciğerlere geri taşıyan damarlarınız da vardır. Testisinizdeki bir damar genişlediğinde buna varikosel denir.

Bacaklarınızdaki varisli damarlar gibi, varikoseller de testis torbanızın derisinin altında şişkin damarlar olarak görünebilir. Sol taraftaki damar daha aşağı sarktığı için varikosel sol testiste oluşmaya meyillidir. Bu, o damardaki valflerin kanı vücuda doğru itmeye devam etmesini biraz daha zorlaştırır ve bu durumda sol testis ağrısı ortaya çıkabilir.

Varikosel nasıl tedavi edilir?

Varikosel tedavisine ihtiyacınız olmayabilir, ancak ağrı veya doğurganlık sorunlarına neden oluyorsa tedavi seçeneklerini bir ürologla görüşmelisiniz. Ameliyat, etkilenen damarın genişlemiş kısmındaki kan akışını kapatabilir ve onu diğer damarlara yönlendirebilir. Ameliyat genellikle ağrıyı gidermede ve sağlıklı testis fonksiyonunu geri kazanmada başarılıdır.

2. Orşit

Orşit, genellikle bir virüs veya bakteriyel enfeksiyon tarafından tetiklenen testislerin iltihaplanmasıdır ve orşitin nedeni en sık görülen nedeni kabakulak virüsüdür. Orşit bazı durumlarda klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir.

Orşitiniz varsa, sağ veya sol testis ağrısı yaşayabilirsiniz ve ağrınız çevre bölgelere de yayılabilir. Ağrıya ek olarak, testis torbanızın şişmesi ve ısınması da mümkündür. Ayrıca, orşit durumunda cilt kırmızıya dönebilir ve testis torbası normalden daha sıkı veya daha hassas hissedilebilir.

Orşit nasıl tedavi edilir?

Orşit için tedavi seçenekleri altta yatan nedene bağlıdır. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan orşit antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Kabakulak gibi bir virüsün genellikle kendini çözmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu durumda reçetesiz ağrı kesici ilaçlar semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

3. Spermatosel

Spermatosel, testisin üst kısmından sperm taşıyan tüpte oluşan içi sıvı dolu bir kisttir. Tek taraflı veya her iki testiste de spermatosel gelişebilir. Kist küçük kalırsa, hiçbir zaman herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Eğer büyürse, testisinizde ağrı yaşayabilirsiniz ve testisiniz ağırlaşabilir.

Kist testisinizin sol tarafındaysa, sol testis ağrısı yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir kiste dair şüpheniz varsa, doktorunuza görünmelisiniz. Spermatosellerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Spermatosel endişelenecek bir durum değildir, eğer herhangi bir semptomunuz yoksa, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Spermatosel nasıl tedavi edilir?

Kistiniz varsa ve ağrı yaşıyorsanız, spermatoselektomi adı verilen cerrahi bir prosedür kisti çıkarabilir. Ancak cerrahi tedavi doğurganlığı etkileme riski taşır, bu nedenle bazı durumlarda ameliyat olacak erkeklerin çocuk yapma işini bitirmeleri beklenir.

4. Testis torsiyonu

Tıbbi bir acil durum olarak kabul edilen testis torsiyonu, spermatik kord (testisleri testis torbasında desteklemeye yardımcı olan bir tüp) testis içinde büküldüğünde ve bunun neticesinde kan akışını kesildiğinde meydana gelir. Testis torsiyonu altı saat içinde tedavi edilmezse, etkilenen erkeğin testisini kaybetme riski vardır.

Testis torsiyonun nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi nelerdir?

Testis torsiyonunun en yaygın nedenlerinden biri çan klapesi deformitesi adı verilen bir durumdur. Çan klapesi deformitesi ile doğan birinin testisleri sıkıca yerinde tutan bir spermatik kord yerine testislerin daha serbest hareket etmesini sağlayan bir kord vardır ve bu durum da riski artırır. Testis torsiyonu genellikle sol tarafı etkiler ve sol testis ağrısına neden olur. Ağrı genellikle aniden ve şişlikle birlikte ortaya çıkar.

Testis torsiyonu nasıl tedavi edilir?

Testis torsiyonu cerrahi olarak tedavi edilmelidir, ancak acil servis doktoru kordonu geçici olarak elle çözebilir. Cerrahi bir operasyon, gelecekteki bükülmeyi önlemek için testisin dikişlerle testis torbasının iç duvarına sabitlenmesini içerir. Çan klapesi deformitesi teşhis edilirse, ameliyatı yapan doktor torsiyon olmasa bile diğer testisi testis torbasına sabitleyebilir.

5. Hidrosel

Testis torbasının içinde, her testisi ince bir doku tabakası çevreler. Bu kılıfı sıvı veya kan doldurduğunda, bu duruma hidrosel denir. Bu durum meydana geldiğinde genellikle testis torbası şişer ve bazen bu durum sağ veya sol testis ağrısı yapabilir. Sağ veya sol tarafta ya da her iki tarafta da hidrosel gelişebilir.

Hidrosel bebeklerde daha sık görülmektedir ve genellikle doğumdan bir yıl kadar sonra kendi kendine düzelme eğilimindedir. Ancak testis bölgesinde iltihaplanma veya yaralanma, erkek çocuklarda ve yetişkin erkeklerde hidrosel oluşmasına neden olabilir.

Hidrosel nasıl tedavi edilir?

Hidroselin çıkarılması için ameliyat gerekebilir. Hidroselektomi adı verilen bu ameliyattan sonra testis çevresinden sıvı veya kan alınması gerekebilir. Hidrosel çıkarıldıktan sonra bile tekrar oluşabileceğinden, takip randevuları ve düzenli olarak kendi kendine muayene önerilmektedir.

6. Yaralanma

Testisler spor, kavga veya çeşitli türlerdeki kazalarda yaralanmalara karşı savunmasızdır. Sol testis sağdakinden daha fazla sarkma eğiliminde olduğundan, sol taraf yaralanmaya karşı biraz daha savunmasızdır, bu nedenle yaralanmadan sonra sol testis ağrısı hissetmeniz muhtemeldir.

Testislerde hafif bir travma zamanla ve buz torbası uygulayarak hafifleyen geçici ağrıya neden olabilirken, daha ciddi yaralanmalar bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Eğer yaralanma nedeniyle hidrosel oluşumu veya testis yırtılması varsa, doktor müdahalesi gerekecektir.

Yaralanma nasıl tedavi edilir?

Testisin ciddi şekilde hasar gördüğü durumlarda testisi kurtarmak ve komplikasyonları önlemek için ameliyat gerekebilir. Daha hafif yaralanmalar bir veya iki gün boyunca reçetesiz alınabilen ağrı kesici ilaçlarla ve kişisel bakım önlemleriyle tedavi edilebilir.

7. Testis kanseri

Testislerde kanser hücreleri oluştuğunda buna testis kanseri denir ve bu durumda kanser vücudunuzun başka bir yerine yayılsa bile tanı testis kanseridir. Bir erkeğin neden bu tür kanser geliştirdiği her zaman açık değildir. Aile sağlığı geçmişinizde testis kanseri olması sizi de risk altına sokan önemli bir faktördür, ancak risk faktörü olmayan biri de testis kanseri geliştirebilir.

Testis kanseri genellikle ilk olarak bir doktor tarafından fizik muayene sırasında fark edilir. Çünkü testiste tesadüfen fark edilen bir yumru veya şişlik, kanserli bir tümörü gösterebilir. Testis kanseriniz varsa ilk başta ağrı hissetmeyebilirsiniz; bu nedenle testis kanseri genellikle geç fark edilir. Sol testis ağrısı yaşıyorsanız ve testis kanserine dair bir şüpheniz ve semptomunuz varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz akıllıca bir karar olacaktır.

Testis kanseri nasıl tedavi edilir?

Testis kanseri tedavisi, kanserin tipine ve evresine bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak tedaviler ameliyat, radyasyon tedavisi ve kemoterapi tedavisidir. Cerrahi tedavide ameliyat yoluyla testisin kanserli bölgesi çıkarılır. Radyasyon tedavisinde kanserli bölgeye radyasyon verilir. Kemoterapi tedavisi çeşitli ilaçlarla gerçekleştirilir.

Sonuç olarak

Sol testis ağrısı rahatsız edici olabilir, ancak çoğu zaman acil bir durum değildir ve kendi başına kısa süre içinde geçer. Ancak sol testis ağrısı aniden ortaya çıktıysa, şiddetliyse ve yüksek ateş ve idrardan kan gelmesi gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, doktor kontrolü şarttır. Testis ağrısıyla ilgili herhangi bir şüphe durumunda bir üroloji uzmanına başvurmak, her zaman yapılacak en akıllıca şeydir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu