reklam
Nöroloji

Menenjiom Nedir?

Menenjiom, kafatasının içinde beyin ve omuriliği kaplayan zarlar üzerinde oluşan bir tümördür. Spesifik olarak, tümör, meninks adı verilen üç zar tabakası üzerinde oluşur. Bu tümörler genellikle yavaş büyür. %90 kadarı iyi huyludur (kanserli değildir). Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Menenjiom nedir?

Menenjiom, beyninizi ve omuriliği çevreleyen zarlar olan meninkslerden kaynaklanan bir tümördür. Teknik olarak bir beyin tümörü olmamasına rağmen, beyne bitişik olmasından dolayı sinir ve damarları sıkıştırabildiği için bu kategoriye dahil edilir. Menenjiom, kafada en sık görülen tümör türüdür.

Bu tür tümörlerin çoğu çok yavaş büyür, çoğu zaman semptomlara neden olmadan yıllar boyunca büyür. Ancak bazı durumlarda, bitişik beyin dokusu, sinirler veya damarlar üzerindeki etkileri ciddi sakatlığa neden olabilir.

Bu tür tümöerler en sık kadınlarda görülür ve sıklıkla daha ileri yaşlarda bulunur, ancak her yaşta bir menenjiom oluşabilir.

Çoğu menenjiom yavaşça, çoğu zaman belirgin bir belirti olmadan büyüdüğü için, her zaman acil tedavi gerektirmezler ve sadece zaman içinde izlenmeleri gerekebilir.

Menenjiom nedenleri

Bu tür tömere neyin neden olduğu açık değildir. Doktorlar, bir şeyin menenjiom tümörüne yol açarak kontrolden çıkmasını sağlamak için meninkslerinizdeki bazı hücreleri değiştirdiğini bilirler.

Bunun miras aldığınız genler, hormonlar (kadınlarda daha sık meydana gelme ile ilişkili olabilir) nedeniyle meydana gelip gelmediği, radyasyona veya diğer faktörlere önceden maruz kalmanın nadir örneği büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu tür tümörlerin cep telefonu kullanımı ile ilişkili olarak ortaya çıktığı iddiasını destekleyecek de sağlam bir kanıt yoktur.

Kimler risk altındadır?

Bu tür tümörler için risk faktörleri şunları içerir:

 • Radyasyon tedavisi: Kafayı radyasyona maruz bırakan radyasyon tedavisi menenjiom riskini artırabilir.
 • Kadın hormonları: Menenjiomlar kadınlarda daha yaygındır ve bu durum doktorları kadın hormonlarının rol oynayabileceğine inanmaya yönlendirir. Bazı çalışmalar ayrıca meme kanseri ve hormonların rolü ile ilgili bu tümörlerin riski arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürmektedir.
 • Kalıtsal sinir sistemi bozukluğu: Nadir görülen bozukluk olan nörofibromatozis menenjiom ve diğer beyin tümörleri riskini artırır.
 • Obezite: Yüksek vücut kitle indeksi birçok kanser türü için belirlenmiş bir risk faktörüdür ve birkaç büyük çalışmada obez kişiler arasında daha yüksek tümör olasılığı gözlenmiştir. Ancak obezite ve menenjiomlar arasındaki ilişki açık değildir.

Menenjiom belirtileri

menenjiom belirtileri

Bu tür tümörlerin belirtileri tipik olarak yavaş yavaş başlar ve ilk başta farkedilmesi zor olabilir. Beynin veya nadiren omurganın ve tümörün bulunduğu yere bağlı olarak, belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Çift veya bulanık görme gibi görme değişiklikleri
 • Zamanla kötüleşen baş ağrısı
 • Kulaklarda işitme kaybı veya çınlama
 • Hafıza kaybı
 • Koku kaybı
 • Nöbetler
 • Kollarınızda veya bacaklarınızda zayıflık

Ne zaman doktora görünmeli?

Bu tümörlerin tetiklediği belirtilerin çoğu yavaş gelişir, ancak bazen bir menenjiomlar acil bakım gerektirir. Aşağıdaki durumlar varsa acil yardım istemelisiniz:

 • Ani nöbetler
 • Vizyonunuzda veya hafızanızda ani değişiklikler

Zamanla kötüleşen baş ağrıları gibi sizi ilgilendiren kalıcı semptomlarınız varsa doktorunuzu görmelisiniz.

Birçok durumda, bu tür tümörler belirgin semptomlara neden olmadığından, bunlar sadece kafa travması, felç veya baş ağrısı gibi tümörle ilgisi olmayan nedenlerle yapılan görüntüleme taramalarının bir sonucu olarak keşfedilir.

Menenjiom teşhisi

Bu tür tümörlerin tanısı koymak zor olabilir, çünkü tümör genellikle yavaş büyür. Semptomlar her kişide farklı olabilir ve diğer sağlık durumlarıyla karıştırılabilir veya normal yaşlanma belirtileri olarak düşünülebilir.

Birincil doktorunuz bir menenjiomdan şüphelenirse, nörolojik durumlarda uzmanlaşmış bir doktora (nörolog) yönlendirilebilirsiniz.

Tanı koymak için, bir nörolog kapsamlı bir nörolojik muayene ve ardından aşağıdakiler gibi görüntüleme testi gerçekleştirecektir:

 • Bilgisayarlı tomografi taraması: BT taramaları, beyninizin tam resminin kesitsel görüntülerini oluşturan X-ışınlarını alır. Bazen resmi daha iyi çıkarmak için iyot bazlı bir boya kullanılır.
 • Manyetik rezonans görüntüleme: Manyetik rezonans görüntüleme çalışması ile manyetik alan ve radyo dalgaları beyninizdeki yapıların kesitsel görüntülerini oluşturmak için kullanılır. MRG taramaları beyin ve menenjiomların daha ayrıntılı bir resmini sunar.

Bazı durumlarda, diğer tümör tiplerini ekarte etmek ve menenjiom tanısını doğrulamak için bir tümör örneğinin incelenmesi (biyopsi) gerekebilir.

Menenjiom tedavisi

menenjiom tedavisi

Aldığınız tedavi, aşağıdakileri içeren birçok faktöre bağlıdır:

 • Tümörün büyüklüğü ve yeri
 • Tümörün büyüme veya agresiflik oranı
 • Yaş ve genel sağlık
 • Tedavi hedefleri

Bekle ve gör yaklaşımı

Bu tür tümörü olan herkes için acil tedavi gerekli değildir. Belirtilere neden olmayan küçük, yavaş büyüyen bir menenjiom tedavi gerektirmeyebilir.

Planda tedaviye gerek duyulmuyorsa, tümörünüzü değerlendirmek ve büyümekte olduğuna dair işaretler aramak için periyodik olarak beyin taramalarınız olacaktır.

Doktorunuz tümörünüzün büyüdüğünü ve tedavi edilmesi gerektiğini belirlerse, birkaç tedavi seçeneğiniz vardır.

Cerrahi tedavi

Menenjiomunuz semptomlara neden oluyorsa veya büyüdüğünü gösteren belirtiler gösteriyorsa, doktorunuz ameliyat önerebilir.

Cerrahlar tümörü tamamen çıkarmak için çalışırlar. Ancak bu tür bir tümör beyindeki veya omurilikteki birçok hassas yapının yakınında meydana gelebileceğinden, tümörün tamamını çıkarmak her zaman mümkün değildir. Bu durumlarda, cerrahlar tümörü mümkün olduğunca çoğunu çıkarmaya çalışırlar.

Ameliyattan sonra ihtiyacınız olan tedavi türü, birkaç faktöre bağlıdır.

 • Görünür bir tümör kalmazsa, daha fazla tedavi gerekli olmayabilir. Ancak, periyodik takip taramalarınız olacaktır.
 • Tümör iyi huyluysa ve sadece küçük bir parça kaldıysa, doktorunuz sadece periyodik takip taramaları önerebilir. Bazı durumlarda, küçük kalan tümörler stereotaktik radyocerrahi adı verilen bir radyasyon tedavisi ile tedavi edilebilir.
 • Tümör atipik veya malign ise, muhtemelen radyasyona ihtiyacınız olacaktır.

Cerrahi tedavi, enfeksiyon ve kanama gibi riskler oluşturabilir. Ameliyatınızın spesifik riskleri menenjiomunuzun bulunduğu yere bağlı olacaktır. Örneğin, optik sinir çevresinde oluşan bir tümörü çıkarmak için cerrahi, görme kaybına yol açabilir. Cerrahınıza ameliyatınızın belirli risklerini sorabilirsiniz.

Radyasyon tedavisi

Tümör cerrahi olarak tamamen çıkarılamazsa, doktorunuz ameliyattan sonra radyasyon tedavisi önerebilir.

Radyasyon tedavisinin amacı kalan menenjiom hücrelerini yok etmek ve tümörün tekrarlama olasılığını azaltmaktır. Radyasyon tedavisi, tümör hücrelerine yüksek güçlü enerji ışınlarını hedeflemek için büyük bir makine kullanır.

Radyasyon tedavisindeki ilerlemeler, tümöre karşı radyasyon dozunu arttırırken sağlıklı dokuya radyasyon dozunu azaltır. Menenjiomlar için radyasyon tedavisi seçenekleri şunları içerir:

 • Stereotaktik radyocerrahi, kesin bir noktada birkaç güçlü radyasyon ışını hedefleyen bir radyasyon tedavisidir.
 • Fraksiyone stereotaktik radyoterapi, 30 gün boyunca günde bir tedavi gibi zaman içinde küçük fraksiyonlarda radyasyon sağlar.
 • Yoğunluk ayarlı radyasyon tedavisi, tümör bölgesine yönlendirilen radyasyonun yoğunluğunu değiştirmek için bilgisayar yazılımı kullanır.
 • Proton ışını radyasyonu, tümörü hedef alan radyoaktif protonları kullanarak çevredeki dokuya verilen hasarı azaltır.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi (kemoterapi) bu tür tümörleri tedavi etmek için nadiren kullanılır, ancak cerrahi ve radyasyona cevap vermeyen vakalarda kullanılabilir.

Bu tür tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kabul edilen bir kemoterapi yaklaşımı yoktur, ancak araştırmacılar şu anda moleküler olarak hedeflenen yaklaşımları araştırmaktadır.

Alternatif tıp

Alternatif tıp tedavileri menenjiomları tedavi edemez, ancak bazıları tedavinin yan etkilerinden kurtulmaya yardımcı olabilir veya bir tümörün stresiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yararlı olabilecek alternatif tıp tedavileri şunları içerir:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Masaj
 • Meditasyon
 • Müzik terapisi
 • Gevşeme egzersizleri

Yukarıdaki seçenekleri doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Menenjiom komplikasyonları

Bir menenjiyom ve tedavisi, genellikle cerrahi ve radyasyon tedavisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir:

 • Konsantrasyon zorluğu
 • Hafıza kaybı
 • Kişilik değişiklikleri
 • Nöbetler

Doktorunuz bazı komplikasyonları tedavi edebilir ve diğer komplikasyonlarla başa çıkmanıza yardımcı olması için sizi farklı uzmanlara yönlendirebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.cancer.gov/rare-brain-spine-tumor/tumors/meningioma
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/meningioma/symptoms-causes/syc-20355643
 3. https://www.webmd.com/cancer/brain-cancer/meningioma-causes-symptoms-treatment

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir