reklam
Göz Hastalıkları

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Damlası var mıdır? Hangi sorunlara yol açar? Göz kuruluğuna ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Göz kuruluğu nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşlarınız gözleriniz için yeterli yağlama sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşları birçok nedenden dolayı yetersiz olabilir. Örneğin, yeterli gözyaşı üretmezseniz veya düşük kaliteli gözyaşı üretirseniz göz kuruluğu oluşabilir.

Göz kuruluğu olan insanlar gözlerinde rahatsızlık hisseder. Göz kuruluğunuz varsa, gözlerinizde batma veya yanma hissi oluşabilir. Uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya bir bilgisayar ekranına birkaç saat baktıktan sonra bazı durumlarda göz kuruluğuyla karşılaşabilirsiniz.

Göz kuruluğu için tedaviler sizi daha rahat hale getirebilir. Bu tedaviler yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlalarını içerebilir. Göz kuruluğunun semptomlarını kontrol etmek için muhtemelen bu önlemleri süresiz olarak almanız gerekecektir.

Göz kuruluğu nedenleri

Göz kuruluğu gözyaşı eksikliğinden kaynaklanır. Gözyaşlarınız su, yağlar ve mukusun karmaşık bir karışımıdır. Bu karışım gözlerinizin yüzeyinin pürüzsüz ve berrak olmasına ve gözlerinizi enfeksiyondan korumaya yardımcı olur.

Bazı insanlar için göz kuruluğunun nedeni gözyaşı üretiminin azalmasıdır. Diğerleri için gözyaşı buharlaşmasında artış veya gözyaşı içeriğinde bir dengesizlik vardır.

Azalan gözyaşı üretimi

Yeterli gözyaşı üretemediğinizde göz kuruluğu oluşabilir. Bu durum için tıbbi terim keratokonjonktivit sikka’dır. Gözyaşı üretiminin azalmasının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Yaşlanma
 • Diyabet, romatoid artrit, lupus hastalığı, skleroderma, Sjogren sendromu, tiroid bozuklukları ve A vitamini eksikliği gibi bazı tıbbi durumlar
 • Antihistaminikler, dekonjestanlar, hormon replasman tedavisi, antidepresanlar ve yüksek tansiyon, akne, doğum kontrolü ve Parkinson hastalığı için ilaçlar dahil bazı ilaçlar
 • Lazer göz ameliyatı (bu prosedürle ilgili göz kuruluğu belirtileri genellikle geçicidir)
 • İnflamasyon veya radyasyondan kaynaklanan gözyaşı bezi hasarı

Artmış gözyaşı buharlaşması

Gözyaşı buharlaşmasının artmasının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Rüzgar, duman veya kuru hava
 • Daha az sıklıkta göz kırpma (örneğin bir şeye konsantre olduğunuzda, bilgisayarda okurken, araba sürerken veya çalışırken)
 • Kapakların dışa dönmesi (ectropion) ve kapakların içe dönmesi (entropion) gibi göz kapağı problemleri

Gözyaşı bileşiminde dengesizlik

Gözyaşı filminin üç temel katmanı vardır: yağ, su ve mukus. Bu katmanlardan herhangi biriyle ilgili sorunlar göz kuruluğuna neden olabilir. Örneğin, göz kapaklarınızın kenarındaki küçük bezler (meibom bezleri) tarafından üretilen yağ filmi tıkanabilir.

Kimler risk altındadır?

Göz kuruluğu ile karşılaşma olasılığını artıran faktörler şunlardır:

 • 50 yaşından büyük olmak: Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalır. Gözlerin kuruması 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır.
 • Kadın olmak: Gözyaşı eksikliği kadınlarda, özellikle hamilelik nedeniyle doğum kontrol hapları kullanarak veya menopoz döneminde hormonal değişiklikler yaşarlarsa daha yaygındır.
 • Vitamin eksikliği: Karaciğer, havuç ve brokoli içinde bulunan A vitaminini düşük almak veya balık, ceviz ve bitkisel yağlarda bulunan omega-3 yağ asitleri düşük bir diyetle beslenmek de bir risk faktörüdür.
 • Kontakt lens kullanımı: Kontakt lens kullanmak bazı durumlarda göz kuruluğuna neden olabilir.

Göz kuruluğu belirtileri

göz kuruluğu belirtileri

Genellikle her iki gözü de etkileyen belirtiler şunları içerebilir:

 • Gözlerde batma, yanma veya kaşıntılı bir his
 • Gözlerinizin içinde veya etrafında lifli mukus
 • Işığa duyarlılık
 • Göz kızarıklığı
 • Gözlerde bir şey olduğu hissi
 • Kontakt lens kullanma zorluğu
 • Araba sürüşü ile ilgili zorluklar
 • Vücudun göz kuruluğunun tahrişine yanıtı olan göz sulanması
 • Bulanık görme veya göz yorgunluğu

Ne zaman doktora görünmeli?

Kırmızı, tahriş, yorgun veya ağrılı gözler de dahil olmak üzere uzun süreli göz kuruluğu belirtileri varsa doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz, gözlerinizi neyin rahatsız ettiğini belirlemek için bazı adımlar atabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Göz kuruluğu teşhisi

Göz kuruluğunun nedenini belirlemek için kullanılabilecek testler ve prosedürler şunları içerir:

 • Kapsamlı bir göz muayenesi: Genel sağlığınızın ve göz sağlığınızın eksiksiz bir geçmişini içeren bir göz muayenesi, doktorunuzun nedeni teşhis etmesine yardımcı olabilir.
 • Gözyaşlarınızın hacmini ölçme: Doktorunuz Schirmer testi kullanarak gözyaşı üretiminizi ölçebilir. Bu testte, kurutma kağıdı şeritleri alt göz kapaklarınızın altına yerleştirilir. Beş dakika sonra doktorunuz gözyaşlarınızla ıslatılmış şerit miktarını ölçer.
 • Gözyaşlarınızın kalitesini belirleme: Diğer testler, gözlerinizin yüzey durumunu belirlemek için göz damlalarında özel boyalar kullanır.

Göz kuruluğu tedavisi

Ara sıra veya hafif göz kuruluğu semptomları olan çoğu insanlar için düzenli olarak reçetesiz göz damlaları (yapay gözyaşı) kullanmak yeterlidir. Belirtileriniz kalıcı ve daha ciddi ise, başka seçenekleriniz de vardır. Uygulanacak tedavi göz kuruluğuna neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Bazı tedaviler, göz kuruluğuna neden olan bir durumu veya faktörü tersine çevirmeye veya yönetmeye odaklanır. Diğer tedaviler, gözyaşı kalitenizi artırabilir veya gözyaşlarınızın gözlerinizden hızla boşalmasını engelleyebilir.

Kuru gözlerin altında yatan nedeni tedavi etmek

Bazı durumlarda, altta yatan bir sağlık sorununun tedavisi, göz kuruluğunun semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir ilaç gözlerde kuruluğa neden oluyorsa, doktorunuz bu yan etkiye neden olmayan farklı bir ilaç önerebilir.

Dışa dönük kapaklar (ectropion) gibi göz kapağı rahatsızlığınız varsa, doktorunuz sizi göz kapaklarının plastik cerrahisinde (oküloplastik cerrah) uzmanlaşmış bir göz cerrahına yönlendirebilir. Romatoid artritiniz varsa, doktorunuz sizi bir romatoloğa yönlendirebilir.

İlaç tedavisi

Göz kuruluğu için kullanılan reçeteli ilaçlar şunları içerir:

 • Göz kapağı iltihabını azaltmak için ilaçlar: Göz kapaklarınızın kenarı boyunca iltihaplanma, yağ bezlerinin gözyaşlarınıza yağ salmasını önleyebilir. Doktorunuz iltihabı azaltmak için antibiyotik önerebilir. Antibiyotikler genellikle ağızdan alınır, ancak bazıları göz damlası veya merhem olarak kullanılır.
 • Kornea iltihabını kontrol etmek için göz damlaları: Gözlerinizin yüzeyindeki iltihaplanma, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç olan siklosporin veya kortikosteroid içeren reçeteli göz damlaları ile kontrol edilebilir. Kortikosteroidler olası yan etkiler nedeniyle uzun süreli kullanım için ideal değildir.
 • Yapay gözyaşı gibi çalışan göz ekleri: Orta ila şiddetli göz kuruluğu semptomlarınız varsa ve yapay gözyaşları yardımcı olmazsa, başka bir seçenek de açık bir pirinç tanesi gibi görünen küçük bir göz eki olabilir. Günde bir kez, hidroksipropil selüloz ekini alt göz kapağınızla göz kürenizin arasına yerleştirirsiniz. Ek parça yavaş yavaş çözülür ve gözlerinizi yağlamak için göz damlalarında kullanılan bir maddeyi serbest bırakır.
 • Gözyaşı uyarıcı ilaçlar: Kolinerjik adı verilen ilaçlar gözyaşı üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar hap, jel veya göz damlası olarak mevcuttur. Olası yan etkiler arasında terleme bulunur.
 • Kendi kanınızdan yapılmış göz damlaları: Bunlara otolog kan serumu damlaları denir. Başka bir tedaviye yanıt vermeyen şiddetli göz kuruluğu semptomlarınız varsa, bu bir seçenek olabilir. Bu göz damlalarını yapmak için, kırmızı kan hücrelerini çıkarmak için bir kan örneği işlenir ve daha sonra bir tuz çözeltisi ile karıştırılır.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Diğer prosedürler

Göz kuruluğunu tedavi etmek için kullanılabilecek diğer prosedürler şunlardır:

 • Gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanallarınızı kapatmak: Doktorunuz gözyaşlarınızın gözünüzden çok hızlı ayrılmasını önlemek için bu tedaviyi önerebilir. Bu, normalde gözyaşlarını boşaltmaya yarayan gözyaşı kanallarınızı kısmen veya tamamen kapatarak yapılabilir. Gözyaşı kanalları küçük silikon tapalarla (punktal tapalar) takılabilir ve ayrıca bunlar çıkarılabilir. Ayrıca, gözyaşı kanalları ısı kullanan bir prosedürle takılabilir. Bu, termal koter denilen daha kalıcı bir çözümdür.
 • Özel kontakt lens kullanma: Gözlerinde kuruluk olan insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış yeni kontakt lensler hakkında doktorunuza danışabilirsiniz. Şiddetli göz kuruluğuna sahip bazı insanlar, gözlerin yüzeyini koruyan ve nemi hapseden özel kontakt lensleri tercih edebilir. Bunlara skleral lensler veya bandaj lensleri denir.
 • Yağ bezlerinin engelini kaldırma: Günlük kullanılan sıcak kompresler veya göz maskeleri tıkanmış yağ bezlerinin temizlenmesine yardımcı olabilir. Termal titreşim cihazı, yağ bezlerinin tıkanmasını önlemenin başka bir yoludur, ancak bu yöntemin sıcak kompreslere göre herhangi bir avantaj sağlayıp sağlamadığı açık değildir.
 • Işık tedavisi ve göz kapağı masajı kullanma: Yoğun darbeli ışık terapisi ve göz kapak masajı adı verilen bir tekniğin şiddetli göz kuruluğuna sahip insanlara yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Göz kuruluğuna ne iyi gelir?

göz kuruluğuna ne iyi gelir

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç olsa da, bazı alternatif tıp yaklaşımları göz kuruluğu semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki şeylerin yararları ve riskleri hakkında yine de doktorunuza danışmakta fayda vardır.

İşte madde madde göz kuruluğuna iyi gelen şeyler:

 • Yağ asitleri: Diyetinize omega-3 yağ asitleri eklemek, göz kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar takviye olarak alınabilir ve keten tohumu, somon ve sardalye gibi gıdalarda bulunur.
 • Hint yağı göz damlaları: Bu göz damlaları gözyaşı buharlaşmasını azaltarak semptomları iyileştirebilir.
 • Akupunktur: Bazı insanlar akupunktur tedavisinden sonra gözde kuruluk semptomlarının iyileştiğini görmüştür.
 • Gözlerinize ılık bir bez uygulayın: Temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Bezi beş dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerinde tutun. Soğuduğunda bezi ılık suyla ıslatın. Kirleri çözmek için bezi kirpiklerin tabanı da dahil olmak üzere göz kapaklarınızın üzerine hafifçe sürün.
 • Göz kapaklarınızda hafif bir sabun kullanın: Bebek şampuanı veya başka bir yumuşak sabun kullanın. Temizleyiciyi temiz parmak uçlarınıza koyun ve kapalı gözlerinize kirpiklerin tabanının yakınında hafifçe masaj yapın. Sonra tamamen durulayın.

Göz kuruluğu önlenebilir mi?

Gözde kuruluk problemiyle karşılaşırsanız, semptomlarınıza neden olma olasılığı en yüksek olan durumlara dikkat etmelisiniz. Ardından belirtilerinizi önlemek için bu durumlardan kaçınmanın yollarını bulun. Örneğin:

 • Gözlerinize hava üflemekten kaçının: Saç kurutma makinelerini, araba ısıtıcılarını, klimaları veya fanları gözlerinize doğru tutmayın.
 • Havaya nem ekleyin: Kışın, bir nemlendirici makinesi iç mekan havasına nem ekleyebilir.
 • Korumalı güneş gözlüğü veya diğer koruyucu gözlükler kullanın: Rüzgar ve kuru havayı engellemek için gözlüklerin üstlerine ve yanlarına güvenlik kalkanları eklenebilir.
 • Uzun görevler sırasında göz molaları verin: Görsel konsantrasyon gerektiren bir şey okuyorsanız veya yapıyorsanız, periyodik göz molaları verin. Gözlerini birkaç dakika kapatın. Ya da gözyaşlarınızı gözlerinize eşit olarak yaymak için birkaç saniye art arda göz kırpın.
 • Çevrenizin farkında olun: Yüksek rakımlarda, çöl alanlarında ve uçaklarda hava son derece kuru olabilir. Böyle bir ortamda zaman geçirirken, gözyaşlarınızın buharlaşmasını en aza indirmek için gözlerinizi bir seferde birkaç dakika sık sık kapatmak yararlı olabilir.
 • Bilgisayar ekranınızı göz hizasının altına getirin: Bilgisayar ekranınız göz seviyesinin üzerindeyse, ekranı görüntülemek için gözlerinizi daha geniş açacaksınız. Bilgisayar ekranınızı göz hizasının altına getirin, böylece gözlerinizi geniş açmazsınız. Bu, göz kırpmaları arasındaki gözyaşlarınızın buharlaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
 • Sigarayı bırakın ve dumandan kaçının: Sigara içiyorsanız, doktorunuzdan sizin için işe yaraması muhtemel bir sigarayı bırakma stratejisi geliştirme konusunda yardım isteyin. Sigara içmiyorsanız, içen insanlardan uzak durun. Duman gözde kuruluk semptomlarını kötüleştirebilir.
 • Yapay gözyaşlarını düzenli olarak kullanın: Kronik göz kuruluğunuz varsa, gözlerinizi ıslak tutmak için gözleriniz iyi olduğunda bile reçete edilen göz damlalarını kullanın.

Göz kuruluğu komplikasyonları

Gözlerinde kuruluk problemi olan insanlar aşağıdaki komplikasyonları yaşayabilir:

 • Göz enfeksiyonları: Gözyaşlarınız gözlerinizin yüzeyini enfeksiyondan korur. Yeterli gözyaşı olmadan, göz enfeksiyonu riskinde artış olabilir.
 • Gözlerinizin yüzeyinde hasar: Gözdeki kuruluk tedavi edilmezse, göz iltihabına, korneal yüzeyin aşınmasına, korneal ülsere ve görme sorunlarına yol açabilir.
 • Azalan yaşam kalitesi: Kuru gözler, okuma gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/dry-eye
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-eyes/symptoms-causes/syc-20371863
 3. https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-dry-eyes

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleebilirsiniz:

Dr. Feride Öztuna

Dr. Feride Öztuna Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde tamamlayıp Göz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Katarakt, akıllı mercek uygulamaları, göz kapağı hastalıkları, refraktif cerrahi, vitroretinal cerrahi, kontakt lens, lazer cerrahisi alanlarına ilgi duyup, çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir