Tıbbi Farmakoloji

Budesonid Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Budesonid nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kimler kullanmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Budesonid nedir?

Budesonid, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilacın etkin maddesidir. Budesonid etkin maddesini içeren ilaçlar, hastalığın kendisini direkt olarak iyileştirmez, ancak ağrı ve ishal gibi hastalık semptomlarını başarıyla iyileştirebilir. Budesonid, antienflamatuvar bir ilaçtır, vücudun doğal savunma tepkisini (bağışıklık tepkisi) azaltarak çalışır.

Budesonid doz bilgisi

Budesonid’in normal dozu 8 hafta boyunca günde bir kez 9 miligramdır. Doz genellikle tedavinin son 2-4 haftasında azaltılır. Ancak, budesonid her zaman tam olarak doktorun söylediği şekilde alınmalıdır. Çünkü her insanın sağlık koşulları aynı olmayabilir ve bu yüzden her insan için standart bir doz yoktur.

Budesonid nasıl kullanılır?

Aşağıdakiler genel bilgilendirmedir, ilacınızı nasıl kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almanız gerekir:

  • Budesonid genellikle sabahları, kahvaltıdan yarım saat veya bir saat sonra günde bir kez alır.
  • Kapsüller genellikle bir bardak su ile yutulur. Kapsüller kırılmamalı, çiğnenmemeli veya ezilmemelidir. Çünkü kapsüller, ilacın ince bağırsağın alt kısmında ve kalın bağırsağın ilk kısmında yavaşça salınması üzere tasarlanmıştır. Kapsüllerin kırılması, çiğnenmesi veya ezilmesi tüm içeriğin bir anda salınmasına neden olacak ve yan etki riskini artıracaktır.
  • Yutma güçlüğü çekiliyorsa, kapsüller açılabilir ve içindekiler elma sosu ile karıştırılarak hemen içilebilir. Kapsüllerin içeriğini ezmemek veya çiğnememek önemlidir.
  • Ara sıra doz unutulursa, kaçırılan dozu telafi etmek gerekmez. Sadece bir sonraki dozu doğru zamanda almak yeterlidir.
  • İlacın tam etki göstermesi 2 ila 4 hafta sürebilir, bu yüzden sabırlı olunmalıdır.
  • İlaç alımı aniden durdurulmamalıdır, böyle bir istek varsa doktora danışılmalı ve doktorla beraber karar verilmelidir.

Budesonid hakkında önemli bilgiler

Bu ilacı kullanırken aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Budesonid alırken greyfurt suyu içmemek en iyisidir. Çünkü greyfurt suyundaki doğal bir kimyasal, kan dolaşımınızdaki ilaç miktarını arttırır ve bu da yan etki riskinizi artırabilir.
  • Herhangi bir nedenden dolayı başka ilaç alınması gerekiyorsa, ilacı reçete eden doktora kullanılan diğer tüm ilaçlar söylenmelidir.
  • Budesonid almak, her tür enfeksiyon riskini artırabilir. Su çiçeği, kızamık gibi bulaşıcı bir hastalığı olan biriyle temasa geçilirse veya farklı şikâyetler varsa, doktora görünmek gerekir.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Budesonide DR-ER 9 Mg Tablet,Delayed And Extended Release Glucocorticosteroids - Uses, Side Effects, and MoreBudesonide capsules

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu