reklam
Nöroloji

Başın Sağ Tarafına Bıçak Gibi Giren Ağrı

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı normal midir? Neden olur? Tetikleyiciler nelerdir? Ne kadar ciddidir? Doktor kontrolü ne zaman gereklidir? Geçmesi için ne yapılabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı normal midir?

Baş ağrıları, kafa derinizin sağ tarafı, kafatasınızın tabanı ve boynunuz, dişleriniz veya gözleriniz dahil olmak üzere farklı alanlarda donuk bir zonklama veya yoğun bir ağrı ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca bazı baş ağrıları, başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı olarak da kendini gösterebilir.

Baş ağrıları rahatsız edici olsa da, “beyin ağrısı” olmaları pek olası değildir. Beyin ve kafatasının sinir uçları yoktur, bu nedenle doğrudan ağrıya neden olmazlar. Bunun yerine, uyku eksikliğinden kafein yoksunluğuna kadar çok çeşitli faktörler baş ağrılarını etkileyebilir ve başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrıya neden olabilir.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı: Nedenler

Yaşam tarzı faktörleri

Baş ağrıları en çok aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

 • Stres
 • Tükenmişlik
 • Düzensiz beslenme
 • Boyundaki kas problemleri
 • Uzun süreli ağrı kesici kullanımı

Enfeksiyon ve alerjiler

Sinüs enfeksiyonları ve alerjiler de başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı olarak tanımlanabilir veya genel bir baş ağrısına neden olabilir. Sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanan baş ağrıları, elmacık kemiklerinizin ve alnınızın arkasında baskı ve ağrıya yol açan iltihaplanmanın sonucudur.

Aşırı ilaç kullanımı

Baş ağrısını tedavi etmek için aşırı ilaç kullanımı aslında başın sağ tarafına bıçak gibi ağrı olarak tanımlanan bir baş ağrısına veya genel bir baş ağrısına neden olabilir. Bu, en sık görülen ikincil baş ağrısı bozukluğudur ve yaklaşık olarak insanların yüzde beşini etkiler. Aşırı ilaç kullanımı baş ağrıları uyandıktan sonra daha kötü olma eğilimindedir.

Nörolojik nedenler

 1. Oksipital nevralji: Boynunuzun üst kısmındaki omurgada, kaslardan kafa derinize uzanan iki oksipital sinir vardır. Bu sinirlerden birinin tahrişi, ateş, elektrik veya karıncalanma gibü hissedilen ağrılara neden olabilir. Çoğu zaman ağrı başınızın sadece bir tarafında olacaktır.
 2. Temporal arterit: Bu, kafanıza ve beyninize kan sağlayan arterlerin iltihaplanması veya hasar görmesi durumudur. Bu basınç görme bozukluğu, omuz veya kalça ağrısı, çene ağrısı ve kilo kaybı gibi diğer semptomlara neden olabilir.
 3. Trigeminal nevralji: Trigeminal nevralji, yüzünüzden beyninize duyu taşıyan siniri etkileyen kronik bir durumdur. Yüzünüzdeki en ufak bir uyarı, bir ağrı atağını tetikleyebilir.

Diğer nedenler

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı, daha ciddi tıbbi bir sorunun da belirtisi olabilir. Bu sorunlar arasında kafa darbesi, anevrizma, iyi huylu ve kötü huylu tümörler bulunur. Bu yüzden teşhis için her zaman erken davranılmalıdır.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı: Türler

Her birinin farklı nedenleri ve semptomları olan farklı baş ağrısı türleri vardır ve bu türlerden herhangi biri başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrıya neden olabilir. Hangi tür baş ağrısına sahip olduğunuzu bilmek, doktorunuzun nedeni daha kolay teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Gerilim baş ağrıları

Gerilim baş ağrıları, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 75’inde görülen en yaygın baş ağrısı türüdür. Genellikle başın her iki tarafını da etkilerken, tek taraflı da olabilir ve başınızın sadece bir tarafında meydana gelebilirler. Gerilim baş ağrısı, başınız sıkışıyormuş gibi hissedilebilir ve omuzları ve boynu da etkileyebilir.

Migren baş ağrıları

Migren başınızın bir veya iki tarafında meydana gelebilir ve ışık ve ses hassasiyeti, mide bulantısı ve kusma, bulanık görme veya parestezi ile sonuçlanabilir. Şiddetli bir zonklama ve nabız atıyormuş gibi hisssedilir.

Migrenden önce veya migren sırasında, bazı insanlar çoğunlukla görsel olan “auralar” yaşarlar. Auraların pozitif veya negatif belirtileri olabilir. Pozitif semptomlar, merkezi sinir sisteminin aktivasyonundan kaynaklanır. Pozitif semptom örnekleri şunları içerir:

 • Zikzak görme veya ışık parlamaları gibi görme bozuklukları
 • Kulak çınlaması veya sesler gibi işitsel problemler
 • Yanma veya ağrı gibi duyusal sorunlar
 • Sarsıntı veya tekrarlayan hareketler gibi motor anormallikler

Negatif belirtiler görme kaybı, işitme kaybı veya felç gibi işlev kaybı olarak kendini gösterir.

Küme baş ağrıları

Küme baş ağrıları genellikle ağrılıdır ve başınızın yalnızca bir tarafını içerir, bu yüzden başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı olarak da hissedilmesi mümkündür. Ayrıca yüzünüzün etkilenen tarafında huzursuzluk, soluk veya kızarmış cilt, etkilenen gözde kızarıklık ve burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Küme baş ağrıları genellikle şiddetlidir; boyun, yüz ve omuz bölgelerinde de ağrı hissedilebilir.

Kronik baş ağrıları

Kronik baş ağrıları ayda 15 veya daha fazla gün ortaya çıkar. Kronik olarak ortaya çıkan baş ağrısı türleri gerilim baş ağrıları veya kronik migren olabilir. Kronik baş ağrılarınız varsa, nedeni teşhis etmek için doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı: Doktor kontrolü

Nadir durumlarda, baş ağrıları acil bir semptom olabilir. Bir travma sonrası baş ağrısı yaşarsanız veya aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle birlikte baş ağrınız varsa hemen tıbbi yardım almanız önerilir:

 • Ateş
 • Boyun tutulması
 • Zayıflık
 • Görme kaybı
 • Çift ​​görme
 • Bulanık görme
 • Hareket ederken veya öksürürken artan ağrı

Baş ağrısı ani ve şiddetliyse, geceleri sizi uyandırıyorsa veya giderek kötüleşiyorsa doktorunuzu ziyaret etmeniz akıllıca olaraktır.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı: Teşhis

Baş ağrılarınızın sıklığında veya şiddetinde bir değişiklik yaşıyorsanız, doktorunuzu görmeniz gerekecektir. Doktorunuzu görmeye gittiğinizde, fizik muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi ve yaşayabileceğiniz herhangi bir semptomu soracaktır.

Aşağıdaki sorulara cevap vererek doktor randevunuza hazırlanabilirsiniz:

 • Ağrı ne zaman başladı?
 • Başka hangi semptomları yaşıyorsunuz?
 • Baş ağrısı ilk semptom mu?
 • Baş ağrısını ne sıklıkla yaşıyorsunuz?
 • Ailenizde baş ağrısı, migren veya diğer ilgili tıbbi durumların geçmişi var mı?
 • Herhangi bir belirgin tetikleyici fark ettiniz mi?

Doktorunuz size kesin bir teşhis koymak için muhtemelen farklı testler yapacaktır. Yapabilecekleri testler aşağıdakileri içerir:

 • Omurilik veya beyin enfeksiyonlarını, toksinleri veya kan damarı problemlerini aramak için kan testleri
 • Enfeksiyonları, tümörleri, beyninizdeki kanamaları ve beyin hasarını teşhis etmeye yardımcı olabilecek beyninizin kesitsel bir görünümünü elde etmek için bilgisayarlı tomografi taraması
 • Beyin ve sinir sisteminizdeki anormallikler, beyninizdeki kanamalar, felçler, kan damarlarıyla ilgili sorunlar ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere kan damarlarının ve beyninizin ayrıntılı görüntülerini ortaya çıkarmak için manyetik rezonans görüntüleme (emar)

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı: Tedavi

Baş ağrısını hızlı bir şekilde gidermek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Boynun arkasına sıcak bir kompres uygulayın
 • Ilık bir duş alın
 • Baş, boyun ve omuzlardaki gerilimi azaltmak için duruşunuzu iyileştirin
 • Özellikle ışıklar, sesler veya kokular baş ağrısına veya göz yorgunluğuna neden oluyorsa, ortamdan çıkın ve yeni bir ortama gidin
 • Yorgunlukla ilgili baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmak için hızlı bir şekerleme yapın
 • Saçınız at kuyruğu, örgü veya topuz halindeyse saçınızı gevşetin
 • Dehidrasyonu önlemek için daha fazla su için

Ayrıca eczacınıza danışarak aspirin veya ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar da alabilirsiniz. Ancak kronik baş ağrılarınız varsa bu ilaçlara güvenmekten kaçınmalısınız. Fizik tedavi de, boyun problemlerinden kaynaklanan gerilim baş ağrılarını veya servikojenik baş ağrılarını tedavi etmenin başka bir yoludur.

Boynunuzdaki kas gerginliği sinirlere baskı yaparak başın arkasına bıçak gibi giren ağrıya neden olabilir. Bu durumda bir fizyoterapist bölgeyi manipüle etmeye yardımcı olabilir ve sıkı egzersiz programları ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir.

Sonuç olarak

Başınızın veya yüzünüzün sadece bir tarafında ağrıya neden olan farklı tipte baş ağrıları vardır. Birçoğunun iyi huylu nedenleri vardır ve kendi başlarına giderler. Duruşunuzu yönetmek, daha fazla su içmek veya gözlerinizi dinlendirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri baş ağrınıza yardımcı olabilir.

Baş ağrılarınız günlük hayatınızı etkiliyorsa doktorunuzdan randevu almanız önerilir. Çünkü nazı durumlarda başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı daha ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Sadece bir doktor baş ağrınızın nedenini teşhis edebilir ve daha ciddi durumları ekarte edebilir. Doktorunuz ayrıca ağrıyı yönetmenin ve gelecekteki baş ağrılarını önlemenin yollarını da size bildirecektir.


Kaynak:

Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir