Nöroloji

Başın Sağ Tarafına Bıçak Gibi Giren Ağrı Nasıl Geçer, Neden Olur?

Baş ağrısı

Baş ağrısı, baş veya yüzün herhangi bir bölgesinde hissedilen ağrı veya rahatsızlıktır. Baş ağrıları; ağrının yeri, yoğunluğu ve baş ağrılarının ne sıklıkta meydana geldiği açısından büyük farklılıklar gösterir. Örneğin, bazen hafif şiddetli sol baş ağrısı yaşayabileceğiniz gibi, bazen de şiddetli bir şekilde sağ baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Baş ağrısı türleri nelerdir?

1- Migren baş ağrıları

Migren; şiddetli ve sıklıkla diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür. Araştırmacılar migren ağrısının, beyindeki arterlerin daralmasına ve ardından genişlemesine yol açan anormal beyin aktivitesinin sonucu olduğuna inanıyor. Mide bulantısı, kusma, ses ve ışığa duyarlılık gibi çeşitli semptomlar migren ataklarına eşlik edebilir.

2- Gerili baş ağrıları

Gerilim tipi baş ağrısı, genellikle alnınızda sıkı bir bant varmış hissi veren, baş ve boyun çevresinde baskı hissettiren, hafif ila orta şiddette ağrıya neden olan bir baş ağrısı türüdür. Bu baş ağrısı türü günlük yaşamın stresinden, göz yorgunluğundan veya kötü duruştan kaynaklanabilir. Rutin aktivitelerle kötüleşmez ve genellikle hastaları günlük aktivitelerinden alıkoymaz.

3- Küme baş ağrıları

Küme tipi baş ağrısı, tekrarlayan bir düzende ortaya çıkan çok şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Küme baş ağrısında küme Öneri yok bilinen sık ataklar, haftalardan aylara kadar sürebilir. Etkilenen bireyler genellikle baş ağrılarının durduğu bir remisyon (semptomların olmadığı) dönemi yaşar. Bu süre zarfında aylarca ve bazı durumlarda yıllarca küme tipi baş ağrısı yaşamayabilirler.

Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrıları birincil ve ikincil olarak sınıflandırılır.

 • Birincil baş ağrısı, baş ağrısının kendisinin ana tıbbi sorun olduğu anlamına gelir. Birincil baş ağrıları kas gerginliği veya belirli yiyeceklerden sonra ortaya çıkabilir. Birincil baş ağrısına katkıda bulunan diğer faktörler arasında ilaçlar, dehidrasyon veya hormonal değişiklikler yer alır.
 • İkincil bir baş ağrısı, altta yatan başka bir tıbbi durumla ilgilidir. Örneğin, boyun yaralanması, göz problemleri, çene, diş veya sinüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları ikincil baş ağrısı türleridir.

Baş ağrısı belirtileri nelerdir?

Baş ağrısı belirtileri baş ağrısı tipine bağlıdır. Baş ağrısı sıklığı ve semptomların yoğunluğu da kişiden kişiye değişebilir.

Baş ağrısıyla ilgili ortaya çıkan belirtilerden bazıları şunları içerir:

 • Baş ağrısının yavaş başlaması
 • Başın her iki tarafının ağrıması
 • Ağrının donuk olması
 • Bıçak saplanır gibi baş ağrısı
 • Kafada bant veya mengene varmış hissi
 • Ağrının diğer bölgelere yayılması
 • Ağrının şiddetinin değişiklik göstermesi

Not: Baş ağrısının belirtileri diğer durumlara veya tıbbi sorunlara benzeyebilir. Bu yüzden dolayı, özellikle geçmeyen baş ağrıları için doktorunuza muayene olmanız önerilir.

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı

Başın sağ tarafına bıçak gibi giren ağrı genellikle migren, gerilim veya küme tipi baş ağrısından kaynaklanır. Sağ taraflı bir baş ağrısı ayrıca eklem iltihabı veya trigeminal nevralji gibi kronik sağlık durumlarının bir belirtisi olabilir. Çok nadir olmakla birlikte, başın sağ tarafında ağrı olması bazen de beyin kanaması gibi daha ciddi bir sorundan dolayı kaynaklanabilir.

Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısının etkili tedavisi, ne tür bir baş ağrınız olduğuna bağlıdır ve şunları içerebilir:

 • Belirli yiyecek, içecekler, uykusuzluk ve oruç gibi bilinen tetikleyicilerden kaçınmak
 • Sağlıklı beslenmek, gerekirse beslenme alışkanlıklarını değiştirmek
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Sessiz, karanlık bir ortamda dinlenmek
 • İlaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde almak
 • Stresten uzak durmaya çalışmak ve stres yönetimi öğrenmek

Migren ve küme baş ağrıları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere özel ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir:

 • Durdurucu ilaçlar
  Doktorunuz tarafından reçete edilen bu ilaçlar, devam etmekte olan bir baş ağrısını durdurmak için kafadaki sinirlerdeki ve kan damarlarındaki spesifik reseptörler üzerinde hareket eder.
 • Kurtarma ilaçları
  Baş ağrısını durdurmak için reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler gibi çeşitli ilaçları içerir.
 • Önleyici ilaçlar
  Baş ağrılarının başlangıcını azaltmak için doktorunuzun önerdiği şekilde almanız gereken ilaçlardır.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
HeadacheWhat a Headache on the Right Side Means

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu