Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur? Hamilelikte Akıntı Normal midir?

Hamilelikte akıntı

Hamilelikte vücut hızlı bir şekilde değişmeye ve hormonlar harekete geçmeye başladığında, hamilelikte akıntı gibi vücudunuzda pek çok reaksiyonla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan biri vajinadaki sıvılar ve akıntılardır. Gebeliğin erken dönemlerinde, akıntının olası birçok nedeni olabilir. Hamilelikte akıntının bu nedenleri öğrenmek ne zaman ve nerede ne yapmanız gerektiği hakkında size birçok ipucu sağlayacaktır.

Hamilelikte akıntı nedir?

Hormonlardaki artış, vücuttaki östrojen seviyelerinin artmasına ve vajinaya ekstra kan akışına sebep olur. Hamilelikte akıntı, vajinanın yanı sıra vajinal duvarlardan gelen ve eski vajinal hücreleri içeren normal salgıları içermektedir. Akıntı miktarı ve sıklığı, her kadın için farklı olabilir.

Hamilelikte akıntı normal midir?

Hemen hemen tüm kadınlarda hamilelikte akıntı oluşabilir ve bu durum oldukça normaldir. Akıntı birkaç nedenden dolayı olabilir.

Hamilelik sırasında rahmin ağzı (serviks) ve vajinal duvarlar yumuşamaya başlar ve vajinadan rahme kadar giden yollarda, enfeksiyonların önlenmesini sağlamak için akıntı miktarı artar. Hamileliğin sonuna doğru, akıntı miktarı daha da artar, dolayısıyla idrarla karıştırılabilir.

Hamileliğinizin son haftasında akıntınızda kalın mukus (salgı) ve biraz kan çizgileri olabilir. Bu durum yaygın görülür ve hamilelik sırasında rahim ağzında bulunan mukusun ortadan kalkmasıyla oluşur. Bu durum vücudunuzun doğum için hazırlanmaya başladığının bir işaretidir ve doğumdan önceki günlerde böyle şeyler normal karşılanır.

Hamilelikte artan akıntı gebeliğin normal bir parçasıdır, ancak buna dikkat etmek de gerekir. Doktorunuzu düzenli olarak görmeniz ve konuyla ilgili bilgilendirmeniz önemlidir.

Hamilelikte sarı akıntı

Hamilelikte sarı akıntı genellikle bir enfeksiyon belirtisidir ve her zaman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bu durum bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan, yani vajinada doğal olarak bulunan bakterilerin aşırı çoğalarak dengesinin bozulması olabilir. Hamilelikte kötü kokulu sarımsı bir akıntı, genital bölgede eşlik eden kaşıntı veya yanmaya da neden olabilir.

Böyle bir enfeksiyonun varlığı, karnınızdaki çocuğunuz için herhangi bir tehlike oluşturmaz, ancak enfeksiyon yine de tedavi edilmelidir. Çünkü nadir de olsa bazı enfeksiyonlar gebelikle ilgili komplikasyonlara yol açabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı

Hamilelikte kahverengi akıntı; kadınların kendileri veya bebekleri ile ilgili bir sorun olabileceği konusunda en çok korkutan akıntı türüdür. Hamilelikte kahverengi akıntı, çoğu zaman sümüksü kıvamdadır, çoğu durumda da zararsızdır.

Hamilelik sırasında rahim ağzı, hormon dalgalanmaları ve artan kan akışı nedeniyle özellikle hassaslaşır. Bu durum, cinsel ilişki veya jinekolojik muayene sırasında kolayca kanama yapabileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla bu gibi durumların sonrasında, iç çamaşırınızda kahverengi akıntı olduğunu fark etmeniz gayet normaldir.

Nadir durumlarda hamilelik sırasında kahverengi akıntı, düşük veya dış gebelik (ektopik gebelik) belirtisi olabilir. Bu durumda, kahverengi akıntıya ağrı ve kramplar eşlik eder. Bu nedenle böyle bir durumda tedbir olarak ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için; en kısa zamanda doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Hamilelikte yeşil akıntı

Hamilelikte kaşıntı veya kötü bir kokuyla birlikte yeşil renkte bir akıntı, enfeksiyon belirtisidir ve derhal bir doktor tarafından muayene edilerek, tedavi edilmelidir. Yeşil renk; virüslerin, bakterilerin veya mantarların varlığına işaret edebilir. Doktorunuz, bunun hangi enfeksiyon türü olduğunu veya cinsel yolla bulaşan hastalık olup olmadığını açıklayabilir. Doktorunuz gerekli teşhisi koyduktan sonra, uygun tedaviyi başlatacaktır.

Hamilelikte beyaz akıntı

Vücudunuzdaki hormonal dalgalanmalar, rengi berrak veya süt beyazı arasında değişebilen artan akıntı üretir. Akıntı bazen yoğun kıvamda gelebilir, bu durum tamamen normaldir. Hamilelikte beyaz akıntı rahminizin büyümesiyle birlikte rahim ile dış dünya arasında, ek bir koruyucu bariyer oluşturarak vücudunuzun enfeksiyona karşı koruması için salgılanmaktadır.

Hamilelikte sümüksü akıntı

Beklenen doğum tarihinden birkaç gün önce, birçok kadın iç çamaşırlarında sümüksü bir akıntı fark eder. Bu salgı, yakın zamanda gerçekleşecek olan doğumun bir işaretidir ve bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur.

Hamilelik süresince mukus tıkacı, rahim ağzına giden yolu tıkar, rahmi mikroplardan ve bakterilerden korur. Doğumdan birkaç gün önce rahim ağzı biraz açılır, mukus tıkacı gevşer ve sümüksü akıntı sızmaya başlar. Bazen salgının üzerinde biraz kan olabilir ancak bu endişelenecek bir şey değildir.

Hamilelikte akıntı nedenleri

Yüksek östrojen seviyelerinin yanı sıra, hamile kadınların karşılaşabileceği akıntıların başka nedenleri de vardır.

Bunlardan bazıları aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Östrojen baskınlığı

Yüksek östrojen seviyeleri, hamilelikte akıntının daha fazla miktarda oluşacağı anlamına gelir. Östrojen seviyelerinde artışa yol açan diğer faktörler; aşırı vücut yağı, stres, düşük lifli beslenme ile hatta zayıf bir bağışıklık sistemi olabilir. Dolayısıyla bu koşullar vajinadan akıntının fazla gelmesine neden olabilir.

Anormal vajinal akıntının nedeni östrojen baskınlığı ise doktorunuz ilaç yazabilir.

2- Mantar enfeksiyonları

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemde, mantar enfeksiyonları yaygın görülebilir, çünkü hormonlar vajinal durumu oldukça etkilemektedir. Candida albicans denilen mantar türü vajinal maya enfeksiyonuna neden olur, mantar vücutta çoğalmaya başlar. Bu enfeksiyon; yoğun beyaz renkte kötü kokulu bir akıntıya, vajinal kaşıntıya, kızarıklığa veya vulva şişmesine neden olabilir.

Akıntı rengi her kadında değişiklik gösterebilir. Doktorunuz bebeğinize zarar vermeyecek bu enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ilaçlar reçete edecektir.

3- Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinal florasında bulunan iyi ve kötü bakteriler arasındaki denge bozulduğunda ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Kötü bakterilerin aşırı çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkan bakteriyel vajinoz; hamilelikte farklı renklerde akıntıya sebebiyet verebilir.

Bu durum; kaşıntı ve şişmeyle birlikte sarı ya da yeşil renkte, yoğun ve kötü kokulu bir akıntıyla kendini göstermektedir. Böyle bir enfeksiyon; erken doğum yapmanıza, bebeğinizin kilosunun düşük olmasına ve zamanında tedavi edilmediği takdirde hamilelik sonrası bazı enfeksiyonlara neden olabilir.

4- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Anormal akıntıların en yaygın nedeni olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar; anne ve çocuk için çok yüksek bir risktir. Vajinal hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi, erken doğuma ve hatta bebeğin düşük doğum ağırlığı ile doğmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu gibi durumlara dikkat etme ve en ufak bir şüphede doktorunuza başvurmalısınız.

Frengi, bel soğukluğu ve klamidya cinsel hastalıklardan bir kaçıdır. Böyle bir durumdan şüphelendiğiniz takdirde, cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmanız gerekebilir.

5- Amniyotik sıvı sızması

Hamilelikte akıntıların bazıları amniyotik sıvı olabilir. Doğuma hala uzaksanız, erkenden amniyotik sıvı sızdırıyor olabilirsiniz. Doğurma gününe yakınsanız, doğum suyunuz gelmeye başlıyor olabilir. Her iki durumda da akıntı çok açık sarı (veya sarımsı bir renk tonu), ince veya sulu olacak, bir damla veya biraz daha fazla olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca akıntının kokusu tatlı olabilir veya kokusuz da olabilir.


Bunlar hamilelik sırasında bazı akıntıların olası nedenleridir. Bazen herhangi bir enfeksiyon nedeninden kaynaklanmayan durumlardan da akıntı oluşabilir. Rahatsız iç çamaşırı giyilmesi veya hijyenik olmayan ürünler kullanılması nedeniyle de akıntınız olabilir.

Ancak akıntınız anormal ise bununla birlikte kaşıntı, kötü koku ve vajinal ağrı gibi belirtileriniz varsa, bir doktora görünmelisiniz. Tıbbi testler durumunuzun teşhis edilmesine yardımcı olur, ardından doktorunuz gerekli tedaviyi başlatacaktır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hamilelikte akıntı miktarınız giderek artıyorsa, durumunuzu doktorunuza bildirmelisiniz. Hamilelikte herhangi bir vajinal kanamanız varsa, doktorunuza acilen başvurmalısınız. Çünkü bu tür bir durum, düşük veya plasentayla ilgili ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Aşağıdaki durumları yaşadığınız takdirde en kısa sürede doktorunuza görünmeniz gerekir:

 • Farklı renklere sahip akıntılar sürekli geliyorsa
 • Akıntı özellikle kan rengindeyse
 • Garip kokuyorsa
 • Kaşıntı veya ağrı hissediyorsanız
 • Anormal derecede karın ağrısı yaşıyorsanız

Sağlıklı vajinal akıntı; açık, beyaz veya sarımsı renkte olmalı, hoş olmayan kokular içermemelidir. Akıntı renkliyse, garip kokuyorsa, kaşıntı veya ağrı hissediyorsanız; vajinal bir enfeksiyonunuz olabilir.

En yaygın enfeksiyon, doktorunuzun kolayca tedavi edebileceği pamukçuktur. Hamilelikte pamukçuk ilaçları kullanmamalısınız. Pamukçuk olduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak doktorunuzla konuşmalısınız. Ayrıca elastik pamuklu iç çamaşırı giyerek, pamukçuğun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte parfümlü sabun veya banyo ürünlerinden kaçınmanız da gerekir.

Hamilelikte akıntı tedavisi

Maya enfeksiyonları antifungal tabletler, kremler, merhemler veya fitillerle tedavi edilir. Bakteriyel ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hamilelik sırasında güvenli kabul edilen antibiyotiklerle tedavi edilir.

Tedavinin süresi semptomların şiddetine bağlıdır. Tedaviyi ne kadar erken alırsanız, pelvik inflamatuar hastalık gibi komplikasyonlara neden olan enfeksiyon olasılığı o kadar az olur.

Tedavinin seyrini takip etseniz bile, enfeksiyonla başa çıkmak için evde gerekli özeni göstermek, gelecek bazı olumsuz durumları önlemek için iyidir.

Hamilelikte akıntıyı önleme

Aşağıdaki önerilen yöntemler, hamilelikte anormal vajinal akıntıya bağlı rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilir:

 • Akıntının emilmesi ve kuru kalmanız için günlük ped kullanın.
 • İdrar ve bağırsak hareketlerinizden sonra, önden arkaya doğru silinerek vajinal bölgeyi sağlıklı tutun.
 • Cinsel organlarınızı yumuşak sabunla yıkayın ve kurutun.
 • Vajinadaki bakteri seviyelerini değiştirebileceği ve maya enfeksiyonlarını arttırabileceği için, sıcak banyo ve duş alımından kaçının.
 • Kokulu sabunlar, tuvalet kâğıdı, hijyen spreyleri kullanmaktan ve dar iç çamaşırı giymekten kaçının.
 • Ekstra rahatlık için pamuklu ve esnek bir iç çamaşırı giyin.
 • Vajinal bölgenizi yıkamak için kimyasal içerikli ürünleri asla kullanmayın.
 • Vajinada kaşıntı hissediyorsanız, durumu daha da kötüleştirebileceğinden kaşıma dürtünüzü kontrol etmeye çalışın.
 • Yoga ve meditasyon yaparak stresten uzak durmaya çalışın.

Temel hijyen kurallarına uymak, düzenli uyku uyumak, sağlıklı beslenmek ve sık sık su tüketmek sadece vajinal sağlık için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de iyidir.

Çoğu kadın hamilelikte akıntıya sahiptir. Bu nedenle akıntının ne zaman normal olduğunu ve ne zaman olmadığını bilmek önemlidir. Vajinal enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikle anormal akıntı semptomlarına dikkat edin ve komplikasyonları önlemek için doktorunuzun önerdiği tedavinin dışına çıkmayın.

Hamilelikte kahverengi akıntı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Vaginal Discharge During Pregnancy2- Vaginal Discharge During Pregnancy: What’s Normal?3- Vaginal Discharge During Pregnancy (Leukorrhea)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu