reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur?

Koltuk altı ağrısı, kas sorunlarından, lenfödemden, meme kanserinden ve daha başka birçok şeyden kaynaklı olabilir. Bazı nedenler ciddi değildir ve kendiliğinden geçer. Ancak arkasında ciddi nedenler de olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Koltuk altı ağrısı ciddi midir?

Eğer sağ, sol veya her ikisinde de koltuk altı ağrısı yaşıyorsanız, bunun nedeni tıraş etmeden sonraki cilt tahrişinden, lenfödemden veya meme kanseri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Koltuk altı ağrısının bazı nedenleri ciddi değilken ve çeşitli önlemlerle geçerken, bazen ise altta yatan daha ciddi tıbbi durumların işareti olabilir. Bu yüzden, koltuk altı ağrısına eşlik edebilecek belirtilere de dikkat etmek gerekir.

Ağrınızın olası nedenleri ve tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

Koltuk altı ağrısı neden olur?

Koltuk altı ağrınız geçici bir şeyden kaynaklanabilir veya daha ciddi bir durum için bir uyarı işareti olabilir.

Sağ veya sol taraflı koltuk altı ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1- Kas gerginliği

Aşırı kullanım veya yaralanma nedeniyle koltuk altı ağrısına neden olabilecek birkaç göğüs ve kol kası vardır. Bu kaslardan herhangi biri hasar gördüğünde veya aşırı yorulduğunda koltuk altı ağrısına neden olabilir. Göğüs, üst kol kaslarından veya bağlantılı diğer kaslardan herhangi biri burkulursa veya iltihaplanırsa, koltuk altındaki ağrıyı hissedebilirsiniz. Bazı durumlarda beyzbol ve tenis gibi sporlar da geçici olarak koltuk altı ağrısına neden olabilir.

2- Cilt durumu

Kollarınızın altına tıraş veya ağda yapmak cildinizi tahriş edebilir. Bazı deodorantlar veya çamaşır deterjanları alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu, kontakt dermatit adı verilen bir kızarıklığa neden olabilir. Bu cilt rahatsızlıkları genellikle küçük ve geçici sorunlardır.

Döküntüler, şişlikler ve diğer cilt sorunları da daha ciddi sağlık sorunlarının bir sonucu olabilir. Örneğin, hidradenitis suppurativa adlı deri enfeksiyonu, kollarınızın altında sivilce gibi görünür, ancak gerçekten yara izine neden olabilecek çok daha ciddi bir sorundur.

3- Zona hastalığı

Zona hastalığı, koltuk altı ağrısına neden olabilen cilt ile ilgili bir durumdur. Bir virüsün yaydığı bir enfeksiyondur. Zona, genellikle sırtınızda, göğsünüzde veya kollarınızın altında görülen pullu, rahatsız edici bir kızarıklığa neden olur. Virüs ayrıca yanma veya karıncalanma hissine de neden olabilir.

4- Şişmiş lenf düğümleri

Lenfatik sisteminiz, vücutta bulunan bir düğüm veya bez ağıdır. Lenf, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bir sıvıdır. Vücudun her iki yanında koltuk altına yakın bir konsantrasyonda lenf düğümleri vardır. Soğuk algınlığı veya grip olmanız durumunda lenf düğümleriniz şişebilir ve hassaslaşabilir. Koltuk altı ağrısına neden olabilecek çeşitli lenfatik rahatsızlıklar da vardır.

Örneğin lenfödem, bir lenf düğümünde tıkanma olduğunda ve içindeki sıvı biriktiğinde meydana gelir. Bu şişlik çok acı verici olabilir. Lenfödem durumu sonrasında, meme kanseri tedavisini veya kanserli hale gelmiş olabilecek bazı lenf düğümlerinin çıkarılması gerekebilir. Diğer bir durum olan lenfadenopati de lenf düğümlerinin büyümesine neden olur. Bu lenfadeniti denilen lenfatik sistemin bir enfeksiyonudur.

5- Meme kanseri

Meme kanseri erken dönemlerinde genellikle ağrısızdır, ancak kolunuzun altında veya göğsünüzde ağrı veya yumru hissederseniz, doktora görünmekte her zaman fayda vardır. Rahatsızlığın nedeni iyi huylu bir büyüme olabilir veya endişelenecek bir şey olmayabilir, ancak yine de kontrol edilmelidir.

6- Periferik arter hastalığı

Periferik arter hastalığı, kol ve bacaklardaki küçük arterlerin daralmasıdır. Bu, daha az oksijenli kanın uzuvlarınızın kaslarına ve dokusuna ulaşmasına neden olur. Oksijensiz kaslar ağrır. Bir veya iki kolunuzda periferik arter hastalığı varsa, koltuk altınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Koltuk altı ağrısı ve eşlik eden olası belirtiler

sol koltuk altı ağrısı

Koltuk altı ağrınızın nedenine bağlı olarak belirtileriniz oldukça farklı olabilir.

İltihaplı kıl kökleri veya zona gibi cilt rahatsızlıkları, belirgin kızarıklıklara veya diğer görünür semptomlara neden olacaktır.

Lenf düğümü bozuklukları, koltuk altında şişmeye neden olabilir. Diğer lenf düğümleri etkilenirse, karın veya bacaklarda da ağrı veya şişlik yaşayabilirsiniz.

Meme kanseri belirtileri, memenin şekli ve boyutundaki değişiklikleri içerebilir. Peau d’orange olarak bilinen göğüs derisinde çukurlaşma ve meme ucunun görünümünde değişiklikler de meydana gelebilir.

Ne zaman ve hangi doktora görünmeli?

Bir kas gerginliğine bağlı koltuk altı ağrısı, kaslarınızı birkaç gün dinlendirdikten sonra kendi kendine iyileşebilir. Şişlik veya yumru varlığı gibi başka semptomlarınız varsa, doktorunuza görünmelisiniz.

Lenf düğümü bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir hematoloğa veya kanserden şüpheleniliyorsa bir meme kanseri uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Kolunuzun altında bir kızarıklık veya başka cilt problemleri görürseniz, bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Bir lenf nodu bozukluğundan şüpheleniyorsanız ve ateş veya tıkanıklık gibi semptomlarınız varsa, lenf düğümlerinizle ilgili bir solunum yolu enfeksiyonunuz olabilir.

Çoğu durumda, herhangi bir durumun erken teşhisi ve tedavisi daha iyi sonuçlara yol açacaktır. Ağrı kasla ilgili geçici bir sorunsa, teşhis konulması da bazı endişeleri hafifletebilir.

Birkaç günden fazla süren koltuk altı ağrınız varsa veya şişme veya kızarıklık gibi başka semptomlar varsa da hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

Koltuk altı ağrına hangi doktor bakar?

Öncelikle aile hekiminize muayene olmalısınız. Daha sonra lenf nodu bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir hematoloğa veya kanserden şüpheleniliyorsa bir meme kanseri uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Koltuk altınızda bir kızarıklık veya başka cilt problemleri görürseniz, bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

Koltuk altı ağrısı nedenleri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz koltuk altınızı muayene edecek ve sahip olduğunuz diğer semptomları soracaktır.

Ayrıca koltuk altı ağrısının ne zaman başladığını bilmek de isteyecektir. Teşhise yardımcı olmak için boğazınızı, kulaklarınızı ve cildinizi de inceleyebilir.

Bir lenf nodu bozukluğu veya meme kanserinden şüpheleniyorsa, bir kan testine ve muhtemelen bir lenf düğümünden veya varsa bir yumrudan doku biyopsisine ihtiyacınız olabilir. Kan testi, tam bir kan sayımıdır. Gerektiğinde farklı testlere de ihtiyacınız olacaktır.

Koltuk altı ağrısı nasıl geçer?

sağ koltuk altı ağrısı

Gergin bir kasın tedavisi genellikle ilk birkaç gün buz ve dinlenmeyi gerektirir. Ağrı azaldıkça, bölgedeki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olmak için ısı uygulayabilirsiniz. Ayrıca, hafif esneme hareketleri de dolaşımı artırabilir.

Zona tedavisi, virüsü yok etmek ve semptomları kontrol altında tutmak için asiklovir ve famsiklovir gibi antiviral ilaçları içerebilir.

Ağrı çok fazlaysa, kapsaisin kremi veya lidokain gibi uyuşturan ilaçlar gerekli olabilir.

Hidradenitis suppurativa adlı deri hastalığı, antibiyotikler ve akne ile mücadele ilaçları ile tedavi edilir. Durum ilaçlara cevap vermezse, ameliyat gerekli olabilir.

Şişmiş lenf düğümlerinin tedavisi, nedene bağlıdır. Bakteriyel bir enfeksiyon antibiyotik gerektirirken, viral bir enfeksiyon genellikle kendi kendine çözülmesi için zamana ihtiyaç duyar. Bazen koltuk altının etkilenen kısmına uygulanan ılık, ıslak bir bez ağrıyı azaltabilir.

Ağrı meme kanserinin bir semptomuysa, tedavi tümörü veya etkilenen lenf düğümlerini cerrahi olarak çıkarmayı, kemoterapiyi ve radyasyon tedavisini içerebilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Koltuk altı ağrısı önlenebilir mi?

Meme kanserini veya lenfatik bozuklukları önlemek neredeyse imkansız olabilir, ancak yıllık kontrollere girmek erken teşhis koymaya yardımcı olabilir.

Koltuk altı ağrısının diğer nedenleri birkaç önlemle önlenebilir. Örneğin, egzersiz yaparak ve ağırlık kaldırarak kasın çekilmesini önleyebilirsiniz.

Zona aşısı yaş geçtikçe, özellikle yüzde 100 etkili değildir, ancak büyük ölçüde virüs tarafından enfeksiyon riskini azaltabilir.

Kontakt dermatit gibi daha az ciddi cilt sorunları, cildinizi rahatsız edebilecek deodorantlar, ter önleyici ürünler veya deterjanlar değiştirilerek önlenebilir.

Genel olarak yağı, teri ve kiri hapsedebilecek alanlarda iyi bir cilt hijyeni uygulamak her zaman önemlidir. Koltuk altlarınızı temiz tutun ve bir kızarıklık veya başka bir sorun fark ederseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünün.

Özet olarak

Zona veya kas çekilmesi gibi koltuk altı ağrısı durumuna neden olabilen birçok durum yönetilebilir ve genellikle geçicidir, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Meme kanseri veya lenf düğümlerinizle ilgili sorunlar yaşamı tehdit edebilir, ancak tedavi seçenekleri hayatta kalma olasılıklarını artırmaya devam ediyor. Bu, özellikle kanserin erken aşamalarında teşhis edilip tedavi edilmesi durumunda geçerlidir.

Ağrı birkaç günden uzun sürerse doktorunuza görünmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/armpit-pain
  2. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/armpit-pain-causes#1
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/317736

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir