reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir sıkışması, belirli koşullarda sinire çok fazla baskı uygulandığında ortaya çıkan bir durumdur. Belirtileri arasında ağrı, karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü sayılabilir. Semptomlar, hangi sinirin etkilendiğine bağlı olarak vücudun sadece bir kısmını etkiler. Sinir iletim çalışmaları tanıyı doğrulamaya yardımcı olur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sinir sıkışması nedir?

Sinir sıkışması, kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu basınç sinirin işlevini bozarak ağrı, karıncalanma, uyuşma veya güçsüzlüğe neden olur. Vücudunuzdaki bazı bölgelerde herhangi bir sinir sıkışması oluşabilir. Örneğin, alt omurganızdaki fıtıklaşmış bir disk sinir köküne baskı uygulayarak bacağınızın arkasına yayılan ağrıya neden olabilir.

Aynı şekilde, bileğinizdeki sıkışmış bir sinir elinizde ve parmaklarınızda ağrı ve uyuşukluğa yol açabilir (buna karpal tünel sendromu denir). Yani sinir sıkışması; elde, kolda, bilekte, belde ve daha birçok yerde olabilir. Dinlenme ve diğer konservatif tedavilerle, çoğu insan birkaç gün veya hafta içinde sinirde sıkışma probleminden kurtulur. Ancak bazı durumlarda ağrıyı gidermek için ameliyat da gerekebilir.

Sinir sıkışması nedenleri

Çevreleyen dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç (sıkıştırma) uygulandığında sinir sıkışması meydana gelir.

Bazı durumlarda, bu doku bir sinir kökünü sıkıştıran fıtıklaşmış bir omurilik durumunda olduğu gibi kemik veya kıkırdak olabilir. Diğer durumlarda, kas veya tendonlar bu duruma neden olabilir.

Karpal tünel sendromu durumunda, tünel içindeki şişmiş tendon kılıfları, tüneli daraltan genişlemiş kemik veya kalınlaşmış ve dejenere olmuş bir bağ da dahil olmak üzere karpal tünelin median sinirinin sıkışmasından çeşitli dokular sorumlu olabilir.

Aşağıdaki bazı durumlar, dokunun bir siniri veya sinirleri sıkıştırmasına neden olabilir:

 • Yaralanma
 • Romatoid artrit veya bilek artriti
 • Tekrarlayan işlerden kaynaklanan stres
 • Hobiler veya spor etkinlikleri
 • Şişmanlık

Bir sinir sadece kısa bir süre sıkışırsa, genellikle kalıcı bir hasar olmaz. Basınç tahliye edildikten sonra sinir fonksiyonu normale döner. Bununla birlikte, basınç devam ederse, kronik ağrı ve kalıcı sinir hasarı oluşabilir.

Kimler risk altındadır?

Aşağıdaki faktörler sinir sıkışması olma riskinizi artırabilir:

 • Cinsiyet: Kadınların muhtemelen daha küçük karpal tünellere sahip olması nedeniyle karpal tünel sendromu geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Kemik mahmuzları: Travma veya osteoartrit gibi kemik kalınlaşmasına neden olan bir durum kemik mahmuzlarına neden olabilir. Kemik mahmuzları omuriliği sertleştirebilir ve sinirlerinizin seyahat ettiği alanı daraltabilir, sinirleri sıkıştırabilir.
 • Romatizmal eklem iltihabı: Romatoid artritin neden olduğu iltihaplanma, özellikle eklemlerinizdeki sinirleri sıkıştırabilir.
 • Tiroid hastalığı: Tiroid hastalığı olan kişilerde karpal tünel sendromu riski daha yüksektir.

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Diyabet: Diyabetli insanlarda sinir sıkışması riski daha yüksektir.
 • Belirli işler: Montaj hattı çalışması gibi tekrarlayan el, bilek veya omuz hareketleri gerektiren işler veya hobiler, sinir sıkışmasını olasılığını artırır.
 • Obezite: Fazla kilo sinirlere baskı yapabilir.
 • Gebelik: Hamilelikle ilişkili su ve kilo alımı sinir yollarını şişirebilir, sinirlerinizi sıkıştırabilir.
 • Uzun süreli yatak istirahati: Uzun süre yatmak sinir sıkışması riskini artırabilir.

Sinir sıkışması belirtileri

sinir sıkışması belirtileri

Sinir sıkışması belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Etkilenen sinir bölgesinde hissizlik veya azalmış his
 • Dışa doğru yayılabilen keskin ağrı veya yanma hissi
 • Karıncalanma, iğne batma hissi (parestezi)
 • Etkilenen bölgede kas zayıflığı
 • Bir ayak veya elin “uykuya daldığını” hissetme

Ayrıca, sinir sıkışmasından kaynaklanan sorunlar uyurken daha da kötü olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Sinir sıkışması belirtileri birkaç gün devam ederse, dinlenme ve reçetesiz ağrı kesiciler gibi kişisel bakım önlemlerine cevap vermiyorsa doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Sinir sıkışması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz ilk olarak belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Daha sonra sinir sıkışmasından şüpheleniyorsa, bazı testlerden geçebilirsiniz.

Bu testler aşağıdakileri içerebilir:

 • Sinir iletim çalışması: Bu test cildinize yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla elektriksel sinir uyarılarını ve kaslarınızda ve sinirlerinizde çalışmasını ölçer. Çalışma, sinirden küçük bir akım geçtiğinde sinir sinyallerinizdeki elektriksel impulsları ölçer. Test sonuçları doktorunuza sinirin hasarlı olup olmadığını bildirir.
 • Elektromiyografi (EMG): Bir EMG sırasında, doktorunuz cildinizden çeşitli kaslara bir iğne elektrodu yerleştirir. Test, kaslarınızın kasılmaları ve hareketsiz kalmaları durumunda elektriksel aktivitelerini değerlendirir. Test sonuçları, kaslara giden sinirlerde hasar olup olmadığını doktorunuza bildirir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Manyetik rezonans görüntüleme, vücudunuzun ayrıntılı görüntülerini birden fazla düzlemde üretmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Bu test, doktorunuz sinir kökü sıkışması olduğundan şüpheleniyorsa kullanılabilir.
 • Yüksek çözünürlüklü ultrason: Ultrason, vücudunuzdaki yapıların görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışması sendromlarını teşhis etmek için yararlıdır.

Sinir sıkışması tedavisi

sinir sıkışması tedavisi

Sinir sıkışması için en sık önerilen tedavi, etkilenen bölge için dinlenmedir. Doktorunuz sizden kompresyona neden olan veya ağırlaştıran tüm aktiviteleri durdurmanızı isteyecektir.

Sıkışan sinirin konumuna bağlı olarak, bölgeyi hareketsiz hale getirmek için bir atel veya desteğe ihtiyacınız olabilir. Karpal tünel sendromunuz varsa, doktorunuz gündüzün yanı sıra geceleri de atel takmanızı önerebilir, çünkü bilekler uyku sırasında sık sık esner ve uzar.

Fizik tedavi

Bir fizyoterapist, sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için etkilenen bölgedeki kasları güçlendiren ve geren egzersizleri öğretebilir. Ayrıca siniri ağırlaştıran aktivitelerde değişiklikler önerebilir.

İlaç tedavisi

İbuprofe veya naproksen sodyum gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağızdan veya enjeksiyonla verilen kortikosteroid enjeksiyonları da ağrı ve iltihabı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Ameliyat

Sıkışmış sinir konservatif tedavilerle birkaç haftadan birkaç aya kadar düzelmezse, doktorunuz tedavi etmek için ameliyat önerebilir. Ameliyat türü sıkışan sinirin konumuna bağlı olarak değişir.

Ameliyat, örneğin, omurgadaki kemik mahmuzlarının veya fıtıklaşmış bir diskin bir kısmının çıkarılmasını veya sinirin bileğin içinden geçmesi için daha fazla alan sağlamak için karpal bağın kesilmesini içerebilir.

Sinir sıkışması önlenebilir mi?

Aşağıdaki önlemler sinir sıkışmasını önlemenize yardımcı olabilir:

 • Yanlış konumlamlardan uzak durun. Bacaklarınızı çaprazlamayın veya uzun süre herhangi bir pozisyonda uzanmayın.
 • Güç ve esneklik egzersizlerini düzenli olarak egzersiz programınıza dahil edin.
 • Tekrarlanan etkinlikleri sınırlayın ve bu etkinliklerle uğraşırken sık sık ara verin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://neurosurgerycnj.com/peripheral-nerve/nerve-entrapment/
 2. https://emedicine.medscape.com/article/249784-overview
 3. https://www.healthline.com/health/nerve-compression-syndrome

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir