Sağlıklı Yaşam

Ne Kadar Su İçmeliyiz? Günlük Su İçme Miktarı Nedir?

Günlük olarak ne kadar su içmeliyiz? Yeteri kadar su içmezsek vücudumuzda neler olur? Suyun faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Ne kadar su içmeliyiz?

Günde ne kadar su içmeliyiz? Muhtemelen sıcak havalarda dışarı çıktığınızda bol miktarda su ve sıvı tüketmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, termometrenin söylediği sıcaklık ne olursa olsun, susuz kalmamak ve yeteri miktarda su içmek günlük bir zorunluluktur.

Ne yazık ki, çoğumuz özellikle yetişkinler, yeteri miktarda su içmemektedir. Uzmanlar, yetişkinlerin daha gençken hissettikleri kadar susuzluk hissetmediklerini dolayısıyla su içmeyi ihmal ettiklerini ifade ederken, idrar söktürücü gibi sıvı kaybına neden olabilecek bir ilaç kullanımında susuzluğun önemli bir sorun olabileceğini de dile getirmektedir.

Su içmenin faydaları nelerdir?

Su, vücuttaki her sistemin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Suyun faydaları arasında genel olarak sayılabilecek maddeler şunlardır:

 • Hücrelere besin ve oksijen taşır
 • Mesanede bakteri oluşumunu önler
 • Sindirime yardımcı olur
 • Kabızlığı önler
 • Kan basıncını normalleştirir
 • Kalp atışını stabilize eder
 • Eklemleri daha sağlıklı tutar
 • Organ ve dokuları korur
 • Vücut ısısının düzenlenmesine yardım eder
 • Elektrolit (sodyum) dengesini korur

Vücudunuzun bu görevleri yerine getirmesi, yeteri miktarda su içtiğiniz anlamına gelir. Her gün yeterince su içmediğinizde, dehidrasyon meydana gelme riskiniz oluşur. Dehidrasyon uyarı işaretleri arasında zayıflık, düşük tansiyon, baş dönmesi, kafa karışıklığı (konfüzyon) veya koyu renkli idrar bulunur.

Günlük olarak ne kadar su içmeliyiz?

Genellikle sağlıklı bir insan, günde yaklaşık sekiz bardak su içmelidir. Tiroid hastalığı ve böbrek, karaciğer veya kalp problemleri gibi belirli sağlık durumlarınız varsa, çok daha fazla su tüketmeniz gerekebilir. Ayrıca, steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ve bazı antidepresanlar gibi su tutmanızı sağlayacak ilaçlar alıyorsanız, bol miktarda su içmeniz gerekmektedir.

Bu kategoriye girdiğinizde veya günde ne kadar su içmeniz konusunda herkese uyan tek bir cevap yoktur. Uzmanlar, su alımının bireyselleştirilmesi gerektiğini ve sizin için doğru miktardan emin değilseniz doktorunuza danışmanız gerektiğini ifade etmektedir.

Dolayısıyla ”ne kadar su içmeliyim?” sorusunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Sağlıklı bir insanın su ihtiyacı yaptığı aktivitelere göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle egzersiz yaptığınızda veya sıcak bir günde dışarıda olduğunuzda, ter yoluyla su kaybettiğiniz için daha fazla su tüketmeniz gerekecektir. Ancak sağlıklı insanlar için genel bir kural, günde en az sekiz bardak su içmektir. Aşırı terliyorsanız bu miktar daha da fazlalaşabilir.

Susuz kalmayı önlemek için ipuçları

Ne kadar su içmeliyim?’in cevabını öğrendikten sonra, sıvı ihtiyacınızı karşılayan tek şeyin su olmadığını da bilmelisiniz. Su içeren tüm içecekler, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Ayrıca, kafeinli içeceklerin veya alkollü içkilerin dehidrasyon yaptıkları bir efsanedir çünkü bu içecekler idrar yapmanızı sağlar. Genel olarak bu içeceklerin aşırı tüketimi zararlı olsa da gün boyunca bu içeceklerden gelen sıvı tüketimi, vücudun sıvı ihtiyacına net bir şekilde katkıda bulunur.

Tabii ki, suyun daha iyi bir seçim olmasının birçok nedeni vardır. Şekerli içeceklerin tüketiminin, kilo alımına ve iltihaplanmaya yol açabileceğini unutmayın. Bu da diyabet gibi hastalıklar geliştirme riskinizi artırabilir. Çok fazla kafein tüketimi, sizi daha agresif yapabilir veya uyumanızı da engelleyebilir. Alkol alımı da kadınlar için günde bir içki, erkekler için günde 1-2 içki ile sınırlı olmalıdır.

Dehidrasyonu önlemek için, gün boyunca belirli aralıklarla su içmelisiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, birkaç saatte bir düzenli olarak su içmektir. Salata, meyve ve elma püresi gibi su açısından zengin gıdalardan da sıvı aldığınızı unutmayın, ayrıca bu tür yiyecekleri gerek sıvı alımı açısından gerekse sağlıklı bir metabolizma açısından tüketmeye çalışın.

Umarız “ne kadar su içmeliyim?” sorusunun cevabını verebilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.

Su içmek: Video (Prof. Dr. Murat Aksoy


Kaynak ve ileri okuma:

 1. health.harvard.edu
 2. mayoclinic.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu