reklam
Beslenme ve Diyet

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Günlük olarak ne kadar su içmeliyiz? Yeteri kadar su içmezsek vücudumuzda neler olur? Suyun faydaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Ne kadar su içmeliyiz?

Günde ne kadar su içmeliyiz? Muhtemelen sıcak havalarda dışarı çıktığınızda bol miktarda sıvı içmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak, termometrenin söylediği sıcaklık ne olursa olsun, susuz kalmamak ve yeteri miktarda su içmek günlük bir zorunluluktur.

Ne yazık ki, çoğumuz, özellikle yaşlı yetişkinler, yeteri miktarda su içmiyoruz. “Yaşlı insanlar, daha gençken hissettikleri kadar susuzluk hissetmiyorlar. Ayrıca, idrar söktürücü gibi sıvı kaybına neden olabilecek bir ilaç kullanıyorsanız, bu bir sorun olabilir.” diyor Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde böbrek uzmanı ve tıp profesörü olan Dr. Julian Seifter.

Su içmenin fayfaları nelerdir?

Su, vücuttaki her sistemin düzgün çalışmasını sağlar. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Özel Sağlık Raporu 6 Haftalık Sağlık Yeme Planı, suyun aşağıdaki gibi faydalarına dikkat çekiyor:

 • Hücrelere besin ve oksijen taşır
 • Mesanede bakteri oluşumunu önler
 • Sindirime yardımcı olur
 • Kabızlığı önler
 • Kan basıncını normalleştirir
 • Kalp atışını stabilize eder
 • Eklemleri daha sağlıklı tutar
 • Organ ve dokuları korur
 • Vücut ısısının düzenlenmesine yardım eder
 • Elektrolit (sodyum) dengesini korur

Vücudunuza bu görevleri yerine getirecek kadar su verilmesi, yeteri miktarda su içtiğiniz anlamına gelir. Her gün yeterince su içmezseniz, susuz kalma riskiniz vardır. Dehidrasyon uyarı işaretleri arasında zayıflık, düşük tansiyon, baş dönmesi, konfüzyon veya koyu renkli idrar bulunur.

Günlük olarak ne kadar su içmeliyiz?

günlük ne kadar su içmeliyiz

Genellikle sağlıklı bir insan günde yaklaşık sekiz bardak su içmelidir. Tiroid hastalığı ve böbrek, karaciğer veya kalp problemleri gibi belirli sağlık durumlarınız varsa çok daha fazla fazla su almak mümkündür. Ayrıca, steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, afyon ilaçları ve bazı antidepresanlar gibi su tutmanızı sağlayacak ilaçlar alıyorsanız da bol miktarda su içmeniz gerekmektedir.

Bu kategoriye girerseniz günde ne kadar su içmelisiniz? Bu konuda herkese uyan tek bir cevap yoktur. Doktorlar, su alımının bireyselleştirilmesi gerektiğini ve sizin için doğru miktardan emin değilseniz doktorunuza danışmanız gerektiğini söylüyor.

Anlayacağınız üzere, “ne kadar su içmeliyiz?” sorusunun cevabı değişkenlik gösterecektir. Sağlıklı bir insanın su ihtiyaçları bile değişecektir, özellikle egzersiz yaptığınız için veya sıcak bir günde dışarıda olduğunuz için ter yoluyla su kaybediyorsanız daha fazla suya ihtiyaç vardır. Bu durumlarda ne kadar su içmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Ancak sağlıklı insanlar için genel bir kural, günde en az sekiz bardak su içmek veya aşırı terliyorsanız daha fazla su içmektir.

Susuz kalmayı önlemek için ipuçları

Ne kadar su içmeliyiz cevabını öğrendikten sonra, sıvı ihtiyacınızı karşılayan tek şeyin su olmadığını da bilmelisiniz. Su içeren tüm içecekler günlük ihtiyaçlarınızı karşılar. Ayrıca, kafeinli içeceklerin veya alkollü içkilerin dehidrasyon yaptıkları bir efsanedir çünkü bunlar idrar yapmanızı sağlar. Genel olarak bunların aşırısı zararlı olsada, gün boyunca bu içeceklerden gelen sıvı hala toplam sıvı tüketimine net bir şekilde pozitif katkıda bulunur.

Tabii ki, suyun daha iyi bir seçim olmasının birçok nedeni vardır. Şekerli içeceklerin kilo alımı ve iltihaplanmaya yol açabileceğini unutmayın, bu da diyabet gibi hastalıklar geliştirme riskinizi artırabilir. Çok fazla kafein sizi sinirli yapabilir veya uyumanızı engelleyebilir. Alkol alımı da, kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde 1-2 içki ile sınırlı olmalıdır.

Dehidrasyonu önlemek için, gün boyunca aralıklarla su içmelisiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, birkaç saatte bir düzenli olarak su içmektir.

Ayrıca salata, meyve ve elma püresi gibi su açısından zengin gıdalardan da sıvı aldığınızı unutmayın.

Umarız “günlük olarak ne kadar su içmeliyiz?” sorusunun cevabını verebilmişizdir. Sağlıklı günler!


Kaynak ve ileri okuma:

 1. health.harvard.edu
 2. mayoclinic.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir