Tıbbi Farmakoloji

Prozac Yan Etkileri Nelerdir? Prozac’ın 10 Yaygın Yan Etkisi

Etkin maddesi fluoksetin olan Prozac, seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen gruba ait bir antidepresandır. Bu ilaç, beyinde serotonin adı verilen bir kimyasalın aktivitesini artırarak çalışır. Prozac; depresyon, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), bulimia nervoza, adet öncesi disforik bozukluk ve panik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılabilir.

En yaygın görülen Prozac yan etkileri şunları içerir:

1- Uykusuzluk

Birçok antidepresan gibi, Prozac da uykusuzluğa neden olabilir. Çünkü bu antidepresan beyninizdeki serotonin miktarını yükseltir ve serotonin, ruh halinin düzenlenmesi ve uyku da dahil olmak üzere vücuttaki birçok sürece dahil olur.

Benzer antidepresanlar ile karşılaştırıldığında, Prozac daha enerji verici olma eğilimindedir. Bu nedenle, uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorluk çekebilirsiniz. Bundan dolayı, doktorlar antidepresanların sabahları alınması tavsiye ederler.

Prozac’ı sabah saatlerinde almanıza rağmen uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz farklı bir antidepresan düşünebilir veya ilacınızın dozunu düşürebilir.

2- Baş ağrısı

Baş ağrısı, antidepresanların yaygın bir yan etkisidir ve Prozac bir istisna değildir. Birçok insan için, vücudunuz ilaca alıştıkça bu durum düzelebilir. Ancak baş ağrıları rahatsız edici hale gelirse, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Geçmeyen baş ağrısı durumunda doktorunuz ibuprofen veya asetaminofen gibi ilaçlar reçete edebilir.

Baş ağrısının vücudunuzdaki düşük sodyum seviyelerinin (hiponatremi olarak adlandırılır) bir işareti olabileceğini de unutmamak gerekir. Bu, yaşlı yetişkinlerde ve idrar söktürücü (su hapları) kullanan kişilerde daha yaygın olma eğilimindedir. Böyle bir şüpheniz varsa, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

3- Uyuşukluk

Bazı insanlar Prozac alırken uyumakta zorluk çekse de diğerleri uyuşukluk yaşayabilir. Bu nedenle, araba kullanmak gibi uyanıklık ve yüksek dikkat gerektiren aktiviteler yapmadan önce ilacın sizi nasıl etkilediğini görmek önemlidir.

Antidepresan kullanırken hissettiğiniz uyuşukluk zamanla düzelebilir. Ancak uyuşukluk ve benzeri bir durum günlük hayatınızı etkiliyorsa, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Doktorunuz, ilacı alma saatinizde bir değişiklik önerebilir.

4- Anksiyete ve sinirlilik

Uykusuzluğa ek olarak, kaygı ve sinirlilik de Prozac’ın diğer aktive edici yan etkileri arasındadır. Bu yan etkiler genellikle tedavinin erken dönemlerinde ortaya çıkar ve zamanla düzelir. Ancak bazı insanlar için bu yan etkiler yoğun olabilir ve panik ataklara neden olabilir.

Prozac’ı alırken ruh haliniz veya davranışınızdaki herhangi bir değişikliği doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Nadir olmakla birlikte, bu duygular intihar düşünceleri veya davranışları gibi daha ciddi sorunlarla örtüşebilir.

5- Mide bulantısı

Diğer antidepresanlarda pek görülmese de Prozac kullanırken mide bulantısı da hissedebilirsiniz. Mide bulantısı özellikle tedavinin ilk birkaç haftasında ortaya çıkma eğilimi gösterir ve zamanla düzelmesi gerekir.

Prozac yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir. Ancak ilacı aldıktan sonra mideniz bulanıyorsa, yardımcı olup olmadığını görmek için ilacınızı yemekle birlikte almayı deneyebilirsiniz. Mide bulantınız hala geçmezse veya kötüleşirse, doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Prozac yan etkileri

6- Cinsel sorunlar

Prozac da dahil olmak üzere antidepresan kullanan insanlarda cinsel sorunlar yaygın olarak rapor edilmektedir. Antidepresan kaynaklı cinsel sorunlar arasında azalmış cinsel dürtü, boşalma veya orgazm sorunları ve erektil disfonksiyon vardır.

Cinsel yan etkiler bazı insanlar için zamanla iyileşebilir ancak bazı insanlar için iyileşmeyebilir. Prozac alırken herhangi bir cinsel sorun fark ederseniz, durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Bazı durumlarda, doktorunuzun ilacınızı değiştirmesi gerekebilir.

7- Daha yüksek kanama riski

Prozac gibi antidepresanlar, özellikle mide kanaması riskinizi artırabilir. Eğer kanama belirtileri fark ederseniz, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Doktora görünmeniz diğer semptomlar arasında olağandışı morarma, dışkınızda kan veya siyah veya katran rengi dışkı vardır.

Prozac’ı kanama riskini artıran diğer ilaçlarla birlikte alıyorsanız, kanama riski daha da artacaktır. Kanama riskini artıran ilaçlar arasında nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) ve aspirin gibi kan incelticiler yer alır.

8- Yoksunluk sendromu

Bir antidepresan almayı aniden bırakırsanız veya dozunuzu çok hızlı düşürürseniz, yoksunluk sendromu yaşayabilirsiniz. Geçici olmasına rağmen bu, grip benzeri semptomlar, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Diğer antidepresanlara kıyasla Prozac vücudunuzda daha uzun süre kalır. Bu nedenle, Prozac’ta diğer antidepresanlara kıyasla bu sendromu daha geç hissedebilirsiniz. Yoksunluk sendromu yaşamamak için, doktorunuza danışmadan herhangi bir antidepresanı bırakmamanız önemlidir.

9- Serotonin sendromu

Serotonin sendromu, beyninizde çok fazla serotonin olduğunda meydana gelebilecek bir durumdur. Nadir olmasına rağmen, antidepresan kullanırken bu durumu yaşamak mümkündür. Prozac’ı serotonin seviyelerini yükselten diğer ilaçlarla birleştirirseniz, serotonin sendromu yaşamanız daha olasıdır. Bu ilaçlara örnekler arasında diğer antidepresanlar, sarı kantaron ve bazı ağrı kesici ilaçlar yer alır.

Serotonin sendromunun belirtileri arasında terleme, ellerde titreme ve hızlı kalp atışı yer alır. Serotonin sendromu kafa karışıklığına, yüksek ateşe ve kontrolsüz hareketlere de neden olabilir. Serotonin sendromuyla ilgili herhangi bir belirtiniz varsa, doktorunuza görünmeniz gerekir.

10- İntihar düşünceleri ve davranışları

Prozac’ı depresyonun yönetilmesine yardımcı olması için alıyorsanız, belirtileriniz iyileşmeden önce kötüleşebilir. Yaygın olmamakla birlikte, özellikle 25 yaşın altındaki kişilerde intihar düşünceleri ve davranışları ortaya çıkabilir.

İntihar ve kendine zarar verme davranışları veya düşünceleri, özellikle tedavinin ilk aşamalarında ortaya çıkma eğilimindedir. Ruh halinizde veya davranışınızda değişiklikler fark ederseniz, bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
10 Prozac Side Effects You Should Know About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu