Sağlıklı Yaşam

Protein İçeren Besinler Nelerdir? Protein Değeri En Yüksek 10 Besin

Protein içeren besinlerin neler olduğunu bilmek önemlidir. Çünkü protein, kas kütlesi oluşturmak ve vücuttaki birçok kimyasal reaksiyonu kolaylaştırmak için gerekli olan önemli bir makro besindir. Diğer iki makro besin olan yağlar ve karbonhidratlar da eşit derecede önemlidir ve proteinle beraber insan sağlığı için gereklidir.

Protein içeren besinlerden bazıları şunlardır:

siyah fasulye

1- Siyah fasulye

Siyah fasulye, lif ve protein açısından zengin bir karbonhidrat kaynağıdır. 100 gram siyah fasulye 21,6 gram protein sağlar ve bu oran da onu sağlıklı beslenmenin büyük bir parçası yapar. Fasulye de dahil olmak üzere genel olarak baklagiller demirle de doludur.

Ek olarak, siyah fasulye iyi bir magnezyum, tiamin, potasyum ve folat kaynağıdır. Siyah fasulyedeki tüm bu besinler insan sağlığı için oldukça önemlidir ve doğum kusurları da dahil olmak üzere birçok problemin önüne geçebilir.

yulaf ezmesi

2- Yulaf

Yulaf, diğer yaygın tahıllardan daha fazla protein içerir, 100 gram yulafta 17 gram protein vardır. Yulaf, çoğu bitki kaynağı gibi dokuz temel amino asidin tümünü içermese de yine de yüksek kaliteli bir gıda olarak kabul edilir.

Ham yulafın hazırlanması kolaydır ve ona ekleyeceğiniz şeylerle şeker oranını da kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca yulaf tam tahıldır ve yulaf gibi tam tahıllar kolesterol seviyelerini düşürmeye, inflamatuar hastalık riskini azaltmaya ve şeker hastalığını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

kinoa
Protein içeren besinlerden biri olan kinoa görselidir.

3- Kinoa

Kinoa, özellikle et yemeyenler için bitkisel protein kaynakları olarak kullanılır. Kinoayı genellikle et tüketmeyen insanlar tercih etse de aslında her insan için uygundur. Kinoa, içerdiği protein ve diğer besinler sayesinde sağlığımıza çok yönlü katkılar sunar.

Çoğu bitki ürünü esansiyel amino asitlerin sadece bir kısmını içerirken, kinoa tam vejetaryen proteinlerden biridir. Yüz gram pişmiş kinoa, 4.4 gram protein sağlar.

guava

4- Guava

Meyveler genellikle protein kaynağı olarak pek bilinmez, ancak guava protein açısından en zengin meyvelerden biridir. Guava meyvesi ayrıca C vitamini ve likopen de içerir. Guavalardan elde edilen likopen gibi karotenoidler, gözü ışığa bağlı hasara, katarakt gelişimine ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruyabilir. 100 gram guavada yaklaşık 2.6 gram protein vardır.

antep fıstığı

5- Antep fıstığı

Antep fıstığı, 100 gram başına 20 gram protein içeren, yararlı besinlerle dolu harika bir atıştırmalıktır. Antep fıstığının kalorisi biraz yüksektir ama aynı zamanda lif, B6 vitamini, demir, fosfor ve E vitamini bakımından zengindir. Antep fıstığının tek dezavantajı, paketlenmiş seçeneklerin çoğu tuzlu olduğu için sodyum içeriğinin yüksek olmasıdır. Düşük sodyumlu veya sodyumsuz seçenekler sizin için daha iyi olacaktır.

kenevir tohumu

6- Kenevir tohumu

Vejetaryen beslenmeyi tercih eden insanlar için kenevir tohumları yüksek miktarda bitki bazlı protein sunar. Bu tohumlardaki kalorilerin yaklaşık yüzde 25’i proteinden gelir. Kenevir, birçok bitki bazlı protein kaynağında bulunmayan esansiyel amino asitleri de sağlar. Kenevir protein tozu, bir başka popüler ve eksiksiz protein kaynağıdır, ancak kenevir tozu alırken içeriğine dikkat etmeli ve katkısız olanları tercih etmelisiniz.

keten tohumu

7- Chia ve keten tohumu

Hem chia hem de keten tohumları, esansiyel omega-3 yağ asitleriyle birlikte makul miktarda protein içerir. Bu tohumlar, genel sağlığı ve refahı korumaya yardımcı olan şahane birer besin kaynaklarıdır. Chia tohumları tatsız, keten tohumları ise cevize benzer bir tada sahiptir.

İkisini de inceleyen bir araştırma, keten tohumlarının 30 gram başına 8 gramdan biraz daha yüksek bir protein içerdiğini, chia tohumlarının ise 4.7 gram protein içerdiğini göstermektedir.

badem

8- Badem

Badem; lif, kalsiyum, E vitamini ve niasin açısından zengin, inanılmaz derecede sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu lezzetli kuruyemişin yararları bununla sınırlı değildir, yaklaşık 23 adet badem 6 gram oranında, yüksek oranda protein içerir. Bademler yağlı olsa da bu yağların üçte ikisi kalp açısından sağlıklı olan tekli doymamış yağlardır. Birçok bilimsel araştırma, işlem görmemiş bademlerin daha fazla protein içerdiğini göstermektedir.

mercimek

9- Mercimek

Mercimek, protein açısından zengin olmasıyla dikkat çeken bir baklagil türüdür. Mercimeklerin yüzde 25’i proteindir, bu da onları sığır ve kuzu eti gibi etlere mükemmel bir alternatif haline getirir. Araştırmalar, mercimek bazlı unların ve kuru konsantrelerin yüksek besin değerine sahip olduğunu göstermektedir. Mercimek ve patates çorbası, patateslerden ekstra protein almanızı sağlayan popüler bir tariftir.

kabak çekirdeği

10- Kabak çekirdeği

Kabar çekirdekleri de yüksek düzeyde protein içeren harika gıdalardan biridir. Kabak çekirdeği protein haricinde de insan sağlığına bol miktarda fayda sağlar. Çünkü kabak çekirdeğinde bol miktarda demir, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mikro besinler vardır. Kabak çekirdeğini salatanıza ve yulafınıza ekleyebilir veya sade bir şekilde afiyetle yiyebilirsiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
15 of the Best High Protein Foods16 Delicious High Protein Foods

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu