Sağlık Rehberi

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu yazıda tırnak batmasının nedenlerini, bu konuda evde neler yapabileceğinizi, tıbbi olarak ne gibi tedavilerin olduğunu ve tırnak batması için hangi doktora gitmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Ayak tırnağının bir köşesi aşağı doğru kıvrıldığında ve deriye battığında, genellikle ayak başparmağında tırnak batması gelişir. Semptomlar ağrı, şişme, kızarıklık ve sıcaklık olarak ortaya çıkabilir. Ayak tırnağı cildinizi delerse, cildinize bakteri girebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Sonunda cilt, tırnağın batık kısmı üzerinde kendini yenilemeye ve büyümeye başlayabilir.

Tırnak batmasını tedavi etmek için evde birkaç şey yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız veya şeker hastalığınız, dolaşım sorunlarınız veya ayak parmaklarınızda uyuşma varsa, ev ilaçlarını atlamalı ve doktora görünmelisiniz.

Tırnak batması nedenleri nelerdir?

Tırnak batmasına neden olan birçok durum vardır. Bunlardan birisi travmadır; örneğin, parmağınızı çarparsanız veya üzerine bir şey düşürürseniz veya birisi tırnağınızın üzerine basarsa tırnak batması gelişebilir.

Ayak tırnağının düşmesi, belirli sporlardan tekrarlayan baskı, mantar enfeksiyonu veya sedef hastalığı da tırnak batmasından sorumlu olabilir. Kalın veya kavisli ayak tırnakları da tırnak batmasına karşı özellikle hassastır. Bazı insanlar ise genetik olarak tırnak sorunları geliştirme eğilimindedir. Yanlış tırnak kesimi de tırnak batması nedenleri arasındadır.

Çok dar veya çok kısa ayakkabılar giyildiğinde de tırnak batması riski artar. Tırnak batmasını tetikleyebilecek bir diğer sorun da topuklu ayakkabılardır. Artan topuk yüksekliği, vücut ağırlığınızın çoğunu ayağın ön tarafına aktarır ve bir süre sonra tırnak batması ortaya çıkabilir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Semptomlarınız hafifse ve diyabet gibi karmaşık bir tıbbi durumunuz yoksa, evde koruyucu önlemlerle tedaviye başlayabilirsiniz.

Ayağınızı 15 dakika boyunca günde iki veya üç kez ılık suda bekletmek işe yarayabilir. Dilerseniz kullandığınız suya epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Ayağınız suda iken tırnağınızın kenarındaki (tırnak kıvrımı) cilde masaj da yapabilirsiniz.

İyileşene kadar mümkün olduğunca sandalet veya diğer alçak topuklu açık parmaklı ayakkabılar giymek de iyi gelecektir. Yakın parmaklı ayakkabılar giyseniz bile, ayakkabının ön tarafının parmakların serbestçe hareket etmesine izin verdiğinden emin olmalısınız.

Tırnak batmasını doktorlar nasıl tedavi eder?

Ayak tırnağı enfekte olursa veya üç ila beş günlük koruyucu bakımdan sonra bile daha iyi olmazsa, doktora görünmenizin vakti gelmiş demektir. Enfeksiyon için oral antibiyotik almanız gerekebilir veya doktorunuzun tırnağın batık kısmını çıkarması gerekebilir. Tekrarlayan tırnak batmanız varsa, profesyonel olarak tırnağınızın çıkarılması gerekebilir.

Tırnak batması nasıl önlenir?

  1. Ayak parmaklarında yeterli alan sağlayan alçak topuklu ayakkabılar giymeye özen gösterin.
  2. Ayak parmaklarınızın serbestçe hareket etmesini sağlayan çoraplar veya nemi emen çorapları tercih edin.
  3. Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun, ayağınız nemli iken çorap giymeyin.
  4. Ayak tırnaklarınızı keserken ayak tırnağı makası kullanın (tırnak makası değil).
  5. Ayak tırnaklarınız özellikle kalınsa, ayak tırnağı kıskacı adı verilen yaylı bir alet deneyin.
  6. Ayak tırnaklarınızı, ayak parmağınızın kıvrımına göre kesin ve ayak tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

Tırnak batması için hangi doktora gidilir?

Tırnak batması için gideceğiniz doktor öncelik olarak aile hekimi olmalıdır. Çünkü çoğu tırnak batması vakası ciddi değildir ve aile hekiminiz gereken çözümü sunacaktır. Eğer tırnak batması enfekte olduysa veya sizi endişelendiriyorsa, o hâlde gitmeniz gereken doktor bir dermatoloji uzmanıdır.


Kaynak
Foot health: What to do about an ingrown toenail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu