Sağlıklı Yaşam

Yer Fıstığı Faydaları Nelerdir, Zararları Var mıdır? Yer Fıstığı Nelere İyi Gelir?

Yer fıstığının faydaları var mıdır?

Yer fıstığı faydaları pek bilinmese de yer fıstığı temel besinler açısından zengindir ve kavrulmuş veya ham olması faydalarından yararlanmak için engel değildir. Yer fıstığının kalorisi yüksektir ve 20 amino asidin tamamını içerir, bunların en bol olanı bağışıklık sistemini güçlendiren ve uyaran arginin adı verilen bir bileşendir.

Yer fıstıkları birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan çeşitli vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri bakımından da zengindirler. Yer fıstığı kalp sağlığını geliştirebilir, kilo vermeye yardımcı olabilir, safra kesesi taşlarını önleyebilir ve şeker hastalığının kontrolüne yardımcı olabilir.

Yer fıstığının kalp sağlığına faydaları

Yer fıstığı yemek, çeşitli kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu konuda yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarda yer fıstığının kötü kolesterol olan LDL kolesterol seviyelerini düşürebileceği ve iyi olan HDL kolesterol seviyelerini artırabileceği bulunmuştur.

Kötü (LDL) kolesterol, kan damarlarında plak oluşumuna neden olur ve yer fıstığı bunu önleyebilir. Sıçanlar üzerinde yapılan başka bir bilimsel çalışmada, yer fıstığının kalp hastalığına neden olan iltihabı azaltabileceği de bulunmuştur.

Yer fıstığının kilo vermek için faydaları

Yer fıstığı kilo verme yolculuğunuza da yardımcı olabilir. Çünkü yer fıstığı insana enerji veren ve uzun süre yok hissettiren yoğun bir gıdadır. Yer fıstığı uzun süre tok hissettirdiği için, gün içinde gereksiz atıştırmalıkların da önüne geçerek ekstra kilo almanızı önleyecektir.

Ayrıca, yer fıstığı yediğiniz için “acaba kilo alır mıyım?” diye endişelenmenize de gerek yoktur. Çünkü yer fıstığını içerdiği zengin besin değerinden dolayı isteseniz de çok fazla, yani kilo alacak kadar yiyemezseniz.

Yer fıstığının safra taşlarına faydaları

Yer fıstığı tüketimi, daha düşük safra taşı riski ile bağlantılıdır ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Harvard tıp fakültesinde yürütülen bilimsel bir araştırmada, yer fıstığı tüketenlerde safra taşı riskinin daha az olabileceği bilimsel olarak gösterilmiştir.

Ayrıca, düzenli olarak yer fıstığı tüketen kadınların da safra kesesi ile ilgili daha az sorun yaşayabileceği (çeşitli nedenlerden dolayı safra kesesinin çıkarılması gibi) düşünülmektedir.

Yer fıstığının şeker hastalığına faydaları

Yer fıstığı tüketimi şeker hastaları için de harikalar yaratır. Dünyanın birçok yerindeki sağlık uzmanları, yer fıstığını şeker hastaları için bir süper gıda olarak adlandırıyorlar ve bunun birçok sebebi vardır.

Örneğin, bunun bir nedeni, şeker hastaları yemeklerine biraz yer fıstığı eklediğinde, bu ek yer fıstığının sağlıklı şeker seviyelerinin korunmasına yardımcı olmasıyla ilgilidir. Bir diğer nedeni yer fıstığının, lif, arginin, niasin, folat ve E vitamini gibi çok değerli besinler içermesiyle ilgilidir.

Yer fıstığının kansere faydaları

Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda, yer fıstığının düzenli tüketimi, özellikle bağırsak kanserinde azalmayla ilişkilendirilmiştir. Bunun en önemli nedeni, yer fıstığının izoflavonlar, resveratrol ve fenolik asit gibi kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek besinler içermesiyle ilgilidir.

Hollanda’da yapılan başka bir bilimsel araştırmada, yer fıstığı alımının, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Yer fıstığının erkekler için faydaları

Yer fıstığı tüketiminin, özellikle erkeklerde iktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon konusunda etkili olabileceği düşünülmektedir. Yer fıstığının bu faydası bilimsel olarak kanıtlanamasa da yer fıstığının içinde bulunan arginin‘in erkeklere bu konuda yardımcı olabileceğine dair görüşler vardır.

Birçok erkek sertleşme konusunda yer fıstığının işe yaradığını söylese de bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Yer fıstığının enerji artırıcı faydaları

Yer fıstığı, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan zengin bir protein ve lif kaynağıdır. Yer fıstığının protein içeriği, toplam kalorisinin yaklaşık %25’i kadardır. Yer fıstığındaki bu lif ve protein kombinasyonu, vücuda düzenli bir enerji salınımını kolaylaştırmak eve enerjiyi artırmak için sindirim sürecini yavaşlatır. Eğer sizler de enerjinizi artırmak istiyorsanız, günlük olarak ölçülü bir şekilde yer fıstığı tüketebilirsiniz.

Yer fıstığının Alzheimer hastalığına faydaları

Yer fıstığı gibi niasin bakımından zengin yiyecekler, Alzheimer hastalığına ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeye (bunama gibi) karşı koruma sağlayabilir. Yer fıstığı, mükemmel bir niasin ve E vitamini kaynağıdır ve bunların her ikisi de Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.

Örneğin, 65 yaş ve üstü 4000 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada, yer fıstığındaki niasin‘in bilişsel düşüş oranını yavaşlattığı gösterilmiştir.

Yer fıstığının cilde faydaları

Yer fıstığı cildimize de güzellikler katabilir. Anekdot niteliğindeki kanıtlara göre, yer fıstığı tüketimi cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir. Yer fıstığında bulunan E vitamini, magnezyum ve çinko ise bakterilerle savaşarak cildinizin ışıldamasını sağlayabilir. Ayrıca, yer fıstığında bulunan bir antioksidan olan beta-karoten ise cilt sağlığını iyileştirmeye ve cildinizi güzelleştirmeye yardımcı olabilir.

Yer fıstığının saça faydaları

Evet, yanlış duymadınız, yer fıstığı saçlarımızı da güzelleştirebilir. Yer fıstığı ve saçla ilgili bilimsel araştırmalar çok sınırlı olsa da birçok insan yer fıstığının saç sağlığını desteklediğini iddia etmektedir. Aslında bu doğru olabilir çünkü, yer fıstığı bol miktarda protein ve amino asit içerir. Yer fıstığının bu içeriği saç sağlığına da muazzam katkılar sağlayacaktır.

Yer fıstığının zararları var mıdır?

Yer fıstığının genellikle herhangi bir zararı yoktur ve ölçülü olarak yer fıstığı tüketmek genellikle güvenlidir. Ancak çok nadir de olsa yer fıstığı tüketimi bazı insanlarda alerjik bir reaksiyonu tetikleyerek çeşitli semptomlara neden olabilir. Eğer yer fıstığına alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, ilk başta çok az miktarda yer fıstığı yiyerek kendinizi test edebilirsiniz.

Yer fıstığı faydaları: Video

Yer fıstığı faydalarıyla ilgili videodur.

Sonuç olarak

Yer fıstığı, birçok sağlık yararı olan, besin değeri açısından zengin bir kuruyemiştir. Birkaç rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilecek çok sayıda vitamin, mineral ve bitki bileşiği içerirler. Yer fıstığı ayrıca kalp sağlığını geliştirmeye, kilo vermeye ve safra kesesi taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, yer fıstığının kalori içeriği yüksektir, bu yüzden fazla kalori almak istemeyen insanlar yer fıstığından uzak durmalıdır. Ayrıca, yer fıstığı ender de olsa bazı insanlarda alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Yer fıstığına alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, yer fıstığı tüketmemelisiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Peanuts: 12 Health Benefits, Nutrition, And Possible Side Effects

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu