Sağlıklı Yaşam

Armutun Faydaları Nelerdir? 10 Önemli Faydası

Armutun faydaları

Armut, insanların yeterince dikkat etmediği meyveler arasındadır ve tam da bu yüzden armutun faydaları tam olarak bilinmez. Bazı insanlar bu meyveyi elmanın ‘çirkin üvey kız kardeşi’ olarak adlandırsa da güzel kardeşiyle hemen hemen aynı besin ve mineralleri içerir.

Armut, içinde sağlıklı lifler bulunan hafif bir meyvedir. Armut; çözünür lifler, bitki bileşikleri, bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Armut meyvesini kısaca tanımlarsak, tüm besin maddelerini kolesterolsüz, yağsız, 100 kalorilik bir pakette toplayan enfes bir meyvedir.

Armutun besin değeri, kalorisi içindeki vitaminler

Ortalama bir armutun (100 gramlık) besin değeri ve kalorisi aşağıdaki gibidir:

  • Kalori: 57
  • Karbonhidratlar: 15 gram
  • Toplam Yağ: 0,1 gram
  • Protein: 0,4 gram
  • Diyet lifi: 3,1 gram

Ayrıca armutta aşağıdaki vitaminler vardır:

Armutun faydaları nelerdir?

1. Kemik sağlığını iyileştirir

Armutun faydalarının ilk maddesi, kemiklerimizi sağlıklı tutmasıdır. Armut, kemik sağlığında çok önemli olan önemli miktarlarda bakır, kalsiyum, fosfor, manganez ve magnezyum içerir. Bu mineraller insan için çok küçük miktarlarda gerekli olabilir, ancak kemikleri güçlü tutmada çok önemli rol oynar.

Osteoporoz (kemik erimesi) gibi rahatsızlıkları olan kişilerin, kemik mineral kaybını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu için diyetlerine armut eklemeleri tavsiye edilir. Armut, kemiklerinizin büyümesi için, iltihaplanmaya ve diğer koşullara karşı korunmak için yeterli mineral almanızı sağlar.

2. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

Armut, flavonoidler ve antioksidan bileşenler açısından zengindir. Armutun faydalarını inceleyen araştırmalar, armutun iltihap önleyici özelliklerinin iltihaplanma ile ilişkili şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Gut semptomlarından, artrit gibi romatizmal rahatsızlıklardan ve benzeri durumlardan etkilenen kişiler, semptomları hafifletmek, kötüleşmelerini önlemek ve böylece yaşam kalitesini iyileştirmek için armut yemelidir.

Ayrıca, inflamasyon ile şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve hatta kanser gibi hastalıklar arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteren birkaç çalışma olduğu da akılda tutulmalıdır. İltihaplanmanın önüne geçen ve armutta bulunan C ve K vitamini gibi besinler de iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

armut faydaları

3. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur

Armut, demir ve bakır içeriği yüksek olduğu için anemi gibi mineral eksikliklerinden etkilenen hastalar için çok faydalı olabilir. Vücuttaki artan demir seviyeleri, kırmızı kan hücrelerinin sentezini artırır.

Öte yandan vücutta artan bakır seviyeleri, temel minerallerin sentezini ve demirin sisteme emilimini kolaylaştırır. Vücudunuz organları desteklemek için yeterli minerale sahip olduğunda, kas zayıflığını, bilişsel bozuklukları, yorgunluğu ve organ sistemi arızalarını önleyebilirsiniz.

Doktorların çocuklara ve yetişkinlere, yeterli miktarda bakır ve demir açısından zengin gıdaları eşit olarak tüketmelerini önermesinin nedeni budur. Armut yiyerek bu temel minerallerin önemli bir yüzdesini vücudunuza sağlamış olursunuz.

4. Kalp sağlığını destekler ve iyileştirir

Armutun faydaları kalp sağlığıyla da ilişkilidir. Armutun kalp sağlığı üzerindeki etkisini vurgulayan birçok çalışma ve araştırma yayınlanmıştır. Bu araştırmalara göre inme riski ile ters orantılı olan meyvelerden biri de armuttur.

Armut meyvesinin potasyum içeriği yüksek olduğu için bu, meyvenin kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu, vücudun tüm bölgelerindeki organlara oksijen sağlamaya yardımcı olan artan kan akışıyla sonuçlanır.

Organların bu oksijenlenmesi, vücudunuzun etkin işlevlerini destekler. Kalp hastasıysanız veya kalp rahatsızlıklarını önlemek istiyorsanız, günlük armut yemekten çekinmemelisiniz. Ayrıca armuttaki yüksek lif içeriği de kalp sağlığını destekler.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Armutun faydaları, bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle de ilgilidir. The American Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir çalışmada, armutta bulunan C vitamini ve A vitamininin bağışıklığı güçlendirmede fayda sağladığı bulunmuştur. Armut, harika bir antioksidan olarak çalışan zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Antioksidanlar, bağışıklık sistemi için kritik olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmaya yardımcı olur. Sonuç olarak bu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzun grip, soğuk algınlığı, mide bulantısı ve hafif hastalıklar gibi durumlardan korunmasını sağlar. Ayrıca armut, serbest radikallerin neden olabileceği herhangi bir hasarı da önler.

6. Şeker hastalığının riskini azaltmakla bağlantılıdır

Farklı armut çeşitleri vardır. Kırmızı armut çeşitlerinin diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Armut, diyabetle doğrudan ilişkili olan antosiyanin açısından zengin bir meyvedir.

Armutun faydalarını araştıran bir inceleme sırasında, haftada beş veya daha fazla porsiyon kırmızı armut tüketen 200.000’den fazla kişinin tip 2 diyabet yaşama olasılığının %23 daha az olduğu bulunmuştur. Öte yandan, bir laboratuvar deneyi, armut kabuğunun hem anti-inflamatuar hem de anti-diyabet etkileri sergileyen antosiyaninler içerdiğini bulmuştur.

Ayrıca, armut lifli bir meyve olduğu için sindirim sürecini yavaşlatır ve vücudunuza karbonhidratları parçalamak ve emmek için daha fazla zaman tanır. Sonuç olarak, kan şekeri seviyeleriniz uygun şekilde düzenlenir ve potansiyel olarak diyabeti kontrol etmenize ve önlemenize yardımcı olur.

7. Bağırsak sağlığını destekler

Yukarıda belirtildiği gibi, armut, sindirim sağlığı için gerekli olan mükemmel bir lif kaynağıdır. Aslında lif armutun faydaları arasındaki birçok şeyden sorumludur. Çünkü lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi, dışkıyı kabartarak ve yumuşatarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olduğu için önemlidir.

Tek bir armut, günlük lif ihtiyacınızın %22’si olan yaklaşık 6 gram lif içerir. Yani günde bir armut yiyerek sindirim sisteminizi düzene sokabilirsiniz. Ayrıca, çözünür lifler sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemekten sorumludur. Sağlıklı bağırsak bakterileri, gelişmiş bağışıklık ve sağlıklı yaşlanma anlamına gelir.

armut

8. Kilo vermeye yardımcı olur

Armutun faydaları, kilo vermek isteyenlere de göz kırpmaktadır. Çünkü armut, kilo verme yolculuğunuzda önemli rol oynar. Kilo vermeye yeni başlayanlar için armutlar, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan lif içeriği bakımından zengindir. Ayrıca armut, kalorisi düşük birkaç meyveden biridir, bu sayede kalori alımınızı takip etmenizi sağlar.

Öte yandan, meyvenin su içeriği yüksektir, bu da onu hacim olarak yüksek, ancak kalori olarak düşük bir yapar. Son olarak armut, sağlıklı kilo vermek için çok önemli olan sağlıklı sindirime yardımcı olur. Kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur ve bildiğimiz gibi, sağlıklı bir sindirim sistemi sağlıklı kilo kaybıyla bağlantılıdır.

9. Kanser önleyici özelliklere sahiptir

Armutun faydalarıyla ilgili bu yazımızdaki belki de en önemli madde, armutun kanser önleyici özelliğidir. Armuttaki antioksidan, özellikleri vücudumuzda kansere neden olan hücreleri öldürme potansiyeline sahiptir. Antioksidanlar, kanserin önlenmesiyle bağlantılı olan anti-kanserojen aktiviteleriyle ünlüdür.

Bazı araştırmalara göre armutta bulunan flavonoidler ve sinnamik asitler gibi bitkisel besinler kanser riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri temizleyerek yeni ve sağlıklı hücre büyümesine izin verecek şekilde çalışır.

10. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

Armut iyi bir C vitamini kaynağıdır ve bu nedenle yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Askorbik asit (yani c vitamini), vücudun hücresel yapılarının ve çeşitli organlardaki yeni dokuların sentezlenmesine yardımcı olur. Böylece yanık veya kesik olduğunda hasarlı bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yaralıysanız, hızlı bir şekilde iyileşmek için ölçülü şekilde armut yiyebilirsiniz.

Armutun cilde ve saça faydaları

Armutun faydaları sadece genel sağlıkla ilgili değildir. Aynı zamanda armutun cilde ve saça da faydaları vardır.

A vitamini en çok yönlü besindir; cildi, saçı ve tırnakları sağlıklı ve güzel tutmak için faydalıdır. Armut, cildinizi ve saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek iyi miktarda A vitamini içerir. A vitamini, armutun faydaları hususunun birçoğundan sorumludur. Ayrıca armut, insan sağlığına birçok faydası olan zeaksantin ve lutein gibi besinler açısından da zengindir.

Armutun içindeki A vitamini de dahil olmak üzere pek çok şey yaşlılık lekelerini ve kırışıklıkları azalttığı için cildin genç kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt ve saç istiyorsanız, A vitamini alımınızı artırmalısınız. Armut, A vitaminini bolca içeren ve önerilen günlük alım miktarınıza ayak uydurmanızı sağlayan meyvelerden biridir.

Özet olarak

Armut, beslenme planınıza dahil etmek için sağlıklı bir seçenektir. Sadece çok sayıda sağlık yararı sunmakla kalmazlar, aynı zamanda lezzetli bir tada sahiptirler.

Beslenmenin bu kadar önemli hale geldiği bu günlerde, size gerekli tüm mineralleri ve vitaminleri doğal olarak sağlayan gıdalara odaklanmanız çok önemlidir.

Kalbinizi sağlıklı tutmaktan sindirim sağlığınızı iyileştirmeye kadar, armut bizim için bir nimettir ve maksimum sağlık faydalarını elde etmek için onu beslenme planımıza dahil etmeliyiz.


Kaynak:


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu