Üroloji

Sağ Kasıkta Bele ve Bacağa Vuran Ağrı Nasıl Geçer, Neden Olur?

Karın bitip bacakların başladığı bölgede yer alan kasık ağrısı, hamilelerde veya futbol, ​​koşu, hentbol gibi spor yapan kişilerde çok sık görülen bir belirtidir.

Bu tür bir ağrı genellikle, kasık bölgesindeki kas gerilmesi gibi fiziksel aktivite veya spordan kaynaklanan bir yaralanmanın sonucudur.

Kasık ağrısı, tetikleyici nedene bağlı olarak yavaş ya da aniden başlayabilir ve hafif ila şiddetli olabilir.

Kasık ağrısı neden olur?

1-Hamilelikte kasık ağrısı

Kadınlarda sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı, hamilelik sırasında oldukça yaygın görülür. Bunun nedeni, iki kasık kemiğini (sol ve sağ) birbirine bağlayan eklem olan kasık simfizini etkilemesidir. Hamilelik sırasında bağlar ve kaslar gevşeyip gerildikçe, bu hareket kasık simfizinin kararsız hale gelmesine ve kasık bölgesinde ağrıya neden olur.

2- Kas gerginliği veya yaralanması

Kas gerginliğinin neden olduğu kasık ağrısı genellikle sporla ilgili bir yaralanmadır. Bununla birlikte, kalça ekleminin garip bir hareketi iç uyluk kaslarının gerilmesine veya yırtılmasına neden olduğunda da ağrı olabilir.

3- Kasık fıtığı

Kasık fıtığının neden olduğu kasık ağrısı, kasık bölgesinde bir çekilme hissine benzer. Kasık fıtığı, yağ dokusu veya bağırsaklar karın duvarındaki zayıflamış veya yırtılmış bir alandan dışarı çıktığında olur. Kasık fıtığınız varsa, öksürürken veya nesneleri kaldırırken kasıkta donuk bir ağrı hissedebilirsiniz.

4- Testis torsiyonu

Testis torsiyonu cerrahi bir acil durumdur. Testis torsiyonu, testislere sinirleri taşıyan yapı büküldüğünde ve testise giden kan akışı kesildiğinde ortaya çıkar. Bu durum ise kasık ve testislerde şiddetli, aniden başlayan ağrıya neden olur.

bele ve bacağa vuran sağ kasık ağrısı

5- Kadınlarda yumurtalık kisti

Yumurtalık kisti, yumurtalıkların üzerinde veya içinde oluşan küçük sıvı cepleri gibi bazı karın rahatsızlıkları kasıktan geliyormuş gibi görünen ağrıya neden olabilir. Bu durumda kasık ağrısına ek olarak, karında şişlik, dışkılama sırasında, cinsel ilişki sırasında ağrı da hissedebilirsiniz.

Sağ taraftaki bir yumurtalık kisti kadınlarda sağ kasık ağrısı, sol taraftaki bir yumurtalık kisti kadınlarda sol kasık ağrısı şikâyetine neden olabilir.

6- Sinir sorunları

Alt omurgada sıkışmış bir sinir, kasık bölgesinde uyuşma ve karıncalanmanın yanı sıra kasık ağrısına neden olabilir. Bu duruma lomber radikülopati denir. Sinir sıkışması, kasıkta yanma veya batma hissine ve uyluk ortası ağrısına da neden olabilir.

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı neden olur?

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrı, genellikle siyatik sinir ağrısı olarak bilinen bir durumdan kaynaklanır. Siyatik sinir, kalçanızdan ayaklarınıza kadar uzanan bir sinirdir. Sağ bacak ve kalça bölgesinde de bulunan bu uzun sinirde oluşan herhangi bir sorun, sağ kasığınızdan aşağıya doğru yayılan bir ağrıya neden olabilir.

Sağ kasıkta bele ve bacağa vuran ağrının bir diğer yaygın nedeni de bel fıtığıdır. Bel fıtığının diğer bazı semptomları arasında bel ağrısı, beli hareket ettirmede zorluk, çabuk yorulma ve denge kaybı bulunur. Bel fıtığınız varsa ve şikayetleriniz geçmiyorsa, doktora görünmeniz gerekir.

Kasık ağrısı nasıl geçer?

Kasık ağrısı tedavisi genellikle evde istirahat, bölgeye buz uygulaması ve eczacıya danışarak alınan ağrı kesicilerin kullanımı ile yapılabilir. Ağrının geçmesi 3 günden fazla sürdüğünde, nedeni belirlemek ve nedene bağlı olarak antibiyotik, daha güçlü ağrı kesici kullanımı veya ameliyatla yapılabilecek uygun tedaviye başlanması için doktora danışılması önemlidir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
DOR NA VIRILHA – CAUSAS E TRATAMENTOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu