Sağlıklı Yaşam

Elmanın İnsan Sağlığına 13 Şaşırtıcı Faydası

Elma, Asya kökenli bir meyvedir ve yedi binden fazla farklı türü vardır. Bu türlerin her birinin kendine has özellikleri olsa da benzer beslenme özellikleri vardır. Elmalar oldukça lezzetlidir ve hastalıkları önlemek için vücudu uyaran önemli besinlere sahiptir.

Elma tüketmek, dengeli bir yaşam sürmeye ve hastalıklardan uzaklaşmaya yardımcı olur. Elmanın hem posası hem de kabuğu C vitamini, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller, ayrıca çözünür lif ve güçlü bir antioksidan olan kersetin açısından zengindir.

İşte madde madde elmanın faydaları:

1. Beyin fonksiyonunu iyileştirir

Elmanın faydaları beynimiz için müthiş katkılar sağlar. Kuersetin (elmada bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri), beyin hücrelerinin oksidasyonu ve iltihaplanmasının neden olduğu hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olan bileşiklerden biridir. Ayrıca elmalar, sinir sistemini koruyan B vitaminleri, C vitamini ve fosforik asit içerir.

2. Kalp sağlığına iyi gelir

Elma tüketenlerin kardiyovasküler problemlere sahip olma riski daha azdır. Bunun nedeni, meyvenin yüksek kolesterol seviyelerini düşüren çözünür lif içermesidir. Ayrıca elma antioksidan etkileri olan ve kan basıncını düşürebilen polifenollere de sahiptir.

Varşova Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar, elmalarda bulunan flavonoidlerin kan basıncını düşürerek, kolesterol oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan görevi görerek kalp hastalıklarını önlediğini kanıtlamıştır.

3. Şeker hastalığı riskini azaltır

Çeşitli araştırmalar, elma yemeyi daha düşük tip 2 diyabet riskiyle ilişkilendirmiştir. California Eyalet Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma incelemesine göre, günde bir elma yemek, şeker hastalığına yakalanma riskini %28 oranında azaltmaktadır.

Haftada sadece birkaç elma yiyenler bile şeker hastalığından önemli ölçüde korunmaktadır. Ayrıca elmada bulunan polifenollerin pankreasın beta hücrelerine doku hasarını önlediğine inanılmaktadır. Pankreas, vücutta insülin üretir ve genellikle tip 2 diyabetli kişilerde düzgün çalışmaz.

4. Kabızlıkla mücadele eder

Elmanın faydaları kabızlıkla mücadele etmenize yardımcı olur. Çünkü bol miktarda lif tüketmek kabızlığı gidermenin basit bir yöntemidir ve elmalar, yüksek lif içeriği nedeniyle bu sorunu önlemek için idealdir. Elmanın lif içerdiğinden daha iyi faydalanmak kabuğuyla birlikte tüketmek önemlidir. Elmalar, prebiyotik görevi gören ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olan bir lif türü olan pektin içerir.

5. Kanser önleyici özellikleri vardır

Public Health Nutrition adlı bilimsel dergide, İtalya’daki Perugia Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından günde bir elma tüketen kişilerin çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu kanıtlayan bir araştırma yayınlanmıştır. Bu sonuca varmak için araştırmacılar 40 araştırmayı değerlendirdi ve elmanın akciğer kanseri, bağırsak kanseri, ağız, sindirim sistemi ve hatta meme kanseri riskini azalttığını fark ettiler.

6. Astımla mücadele eder

Elmalar, akciğerleri oksidatif hasardan koruyabilen antioksidanlar açısından zengindir. California Eyalet Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma, daha fazla elma yiyen kadınların astım geliştirme riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

Günde büyük bir elma yemek, hastalık olasılığını %10 oranında azaltmaktadır. Yayınlanan aynı araştırmaya göre elma, bağışıklık sistemini düzenler ve elma kabuğunda bulunan kuersetin nedeniyle iltihaplanmayı azaltır.

7. Diş ve diş eti sağlığını korur

Elmanın faydaları diş ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur. Elmadaki lif dişlerinizi temizlerken, anti bakteriyel özellikleri bakteri ve virüslerin ağzınıza bulaşmasını önler. Ek olarak, elmalar tükürük salgısını (alkali bir bileşik) uyararak bakterilerin ağızda çoğalma ve büyüme yeteneğini azaltır, bu da ağız sağlığınızı korumak için muhteşemdir. Bu faydaları kanıtlayan araştırma Plos One dergisinde yayınlanmıştır.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Elmalar, bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü besinler içerir. Elmada, gereksiz atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan lifler vardır. Ayrıca elma, vücudun direnç geliştirmesine yardımcı olan harika bir C vitamini kaynağıdır. İçerdiği C vitamini sayesinde vücudu soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan da korur.

9. Göz hastalıklarını önler

Elma, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt ve glokom gibi bazı göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Elma ayrıca gece körlüğünün tedavisine katkıda bulunmanın yanı sıra gözleri güçlendirir ve görüşü iyileştirir. Elmalar, serbest radikallerin göz üzerindeki etkisini azaltan ve göz hastalıklarını önleyen flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengindir.

10. Kemik sağlığını destekler

Elma, kemik yoğunluğu ve kemik gücü üzerinde faydalı etkisi olan meyveler arasındadır. Elmanın faydaları, kemik bozulması ve kemik kırılması riskinin artması olan kemik erimesine karşı koruma sağlar. Düzenli olarak elma tüketen insanlar, kemikleri inşa etmek ve korumak için gerekli bir mineral olan kalsiyumu daha az kaybederler.

11. Yüksek kolesterolü düşürür

Elmalar, vücuttaki kötü kolesterolü azaltan doğal bir lif olan pektin içerir. Yapılan bir araştırma, elma tüketiminin sağlıklı deneklerde kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics tarafından yapılan bir araştırma ise, elma tüketmenin menopoz dönemi öncesi kadınlarda kolesterolü düşürdüğünü de göstermiştir.

12. Yaşlanmayı geciktirir

Elma, antioksidanlar ve anti-enflamatuar olarak işlev gören bitkisel besinler olan tanenler ve flavonoidler açısından zengindir. Bu nedenle sık sık elma tüketenler vücudun erken yaşlanmasını geciktirir. Ayrıca meyvede bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin oluşumu da en aza indirilir.

13. Mide problemlerini giderir

Elmanın faydaları midemize de iyi gelir. Elmadaki lif, doğrudan mide mukozasının korunmasında etkili olan bir jel oluşturur. Bu sayede mide zarının iltihaplanması olan gastritin rahatsızlığını giderir. Elma; kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağı olduğu için mide asidinin yemek borusuna yükselmesiyle ortaya çıkan asit reflü semptomlarını da hafifletir.

Yemekten sonra veya yatmadan önce bir elma yemek, bu asidi nötralize ederek midede sağlıklı bir ortam yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu