Sağlıklı Yaşam

Pancarın Faydaları Nelerdir? Kırmızı Pancarın (ve Suyunun) 7 Faydası

Pancarın faydaları

Pancarın faydaları bir hayli fazladır. Çünkü özellikle kırmızı pancar, C vitamini, betalain, karotenoidler ve flavonoidler gibi vücuttaki fazla serbest radikallerle savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Kırmızı pancarın faydalarının birçoğundan sorumlu olan antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin zarar görmesini önleyebilir, kanser ve bazı kronik hastalıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kırmızı pancar ve pancar suyu ayrıca optimal miktarda nitrik oksit içerir. Kırmızı pancarda bulunan nitrik oksit kan damarlarının gevşemesini destekler, böylelikle kan dolaşımını kolaylaştırarak kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Nitrik oksit ayrıca antrenman sırasında performansı artırmaya da yardımcı olabilir.

Kırmızı pancarın besin değeri

100 gram çiğ kırmızı pancarın besin değeri şu şekildedir:

BesinMiktar
Kalori43
Protein1.61 g
Karbonhidrat9.56 g
Lif2.8 g
Şeker6.76 g
Kalsiyum16 mg
Magnezyum24 mg
Demir0.8 mg
Fosfor40 mg
Potasyum325 mg
Sodyum78 mg
C vitamini4.9 mg
B6 vitamini0.067 mg
A vitamini2 mcg
E vitamini0.04 mg
K vitamini0.2 mcg
Kaynak: FoodData Central

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

kırmızı pancarın faydaları

1- Kırmızı pancarın yüksek tansiyona faydaları

Birçok bilimsel çalışma, pancar yedikten sonra oluşan nitrik oksitteki artışın sağlıklı insanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, pancardaki nitrik oksitin kan damarlarının gevşemesine yardımcı olması ve böylece yüksek tansiyon seviyesini düşürmesidir.

Yüksek tansiyonu olan kişiler için günde bir bardak pancar suyu içmek veya salatalara eklemek, daha sağlıklı kan basıncı seviyelerin korunmasına yardımcı olacaktır.¹

2- Kırmızı pancarın kansızlığa faydaları

Çeşitli bilimsel araştırmalar kırmızı pancar suyunun sağlıklı kan üretimini desteklediğini bulmuştur. Bunun nedeni, kırmızı pancarın sağlıklı kan üretimi sağlamak için vücudun farklı bölgelerinde oksijen taşımaya yardımcı olan çok sayıda demir ve folik asit içermesidir.²

Ayrıca, pancar suyu kadınlarda adet sorunlarının ve menopoz semptomlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

3- Kırmızı pancarın enerji veren faydaları

Kırmızı pancar suyu içmek veya pancar yemek, daha az efor sarf ederek daha hızlı ve daha uzun süre spor yapmanızı sağlayabilir. Kırmızı pancardaki besinler ekstra nitrat ve demir takviyesi sağlarken size anında enerji artışı sağlar.

Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Dergisi’nde 2016 yılında yapılan bir araştırma, 30 sporcu erkeğe, 100 değişen dozlarda pancar suyu veya plasebo verdi. Sonuç olarak, kırmızı pancar suyu alanlar, plasebo alanlara göre daha az iltihaplanma, daha hızlı kas iyileşmesi yaşamış ve daha az ağrı bildirmiştir.³

4- Kırmızı pancarın antioksidan olarak faydaları

Besinlerin antioksidan özellikleri, hücreleri hasara karşı korumaya yardımcı olur ve insan sağlığına zararlı olan serbest radikallerden korunmaya katkı sağlar. Vücudun içinde serbest radikal seviyeleri yükselirse, DNA’nıza ve hücre yapınıza zarar verebilecek oksidatif strese neden olabilirler.

Bilimsel araştırmalar, kırmızı pancarın iltihabı bastırmaya, osteoartrit (kireçlenme) ağrısını önemli ölçüde hafifletmeye yardımcı olan rutin, epikateşin ve kafeik asit gibi antioksidanlarla dolu olduğunu kanıtlıyor.

5- Kırmızı pancarın kabızlığa faydaları

Kırmızı pancar lif bakımından yüksek bir gıdadır. Lif, kabızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmak için sindirim süreçlerinizi düzenlemede ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmada oldukça faydalıdır. Kırmızı pancarda bulunan betalainler, genel sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olduğu düşünülen bir besindir.

Bu gibi nedenlerden dolayı, kırmızı pancar suyu içmek veya haşlanmış kırmızı pancar yemek, kabızlıktan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir.

6- Kırmızı pancarın beyne faydaları

Kırmızı pancar, cinsiyet hormonlarının üretimi ile ilgili olan, beyin fonksiyonunu ve konsantrasyon gücünü artırmaya yardımcı olan önemli miktarda bor içerir.

Aslında, sağlıklı bir beyin fonksiyonunu sürdürmek ve demanstan (hafıza, iletişim ve düşünmede bozulma belirtileri) korunmak için kırmızı pancar oldukça etkilidir. Pancarda bulunan nitrik oksit ve bor, yaşlandıkça kan akışını hızlandırmak ve bilişsel işlevi desteklemek için faydalıdır.

kırmızı pancar faydaları

7- Kırmızı pancarın cinselliğe faydaları

Aslında kırmızı pancarın doğal bir viagra olarak kullanılması yeni bir keşif değildir. Erektil disfonksiyonu bir afrodizyak olarak tedavi etmek için halk arasında kullanılması Roma dönemine kadar uzanır.

O dönemden bugüne kadar kırmızı pancar ve pancar suyu doğrudan kadın ve erkek cinsel sağlığına fayda sağlamak için kullanılmıştır. Kırmızı pancarın ve kırmızı pancar suyunun cinselliğe olan bu faydası, içerdiği yüksek miktardaki nitrat ile bağlantılı görünmektedir.

Pancar pekmezi faydaları nelerdir?

Pekmez, iyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır ve aynı zamanda şeker içerir. Buna ek olarak, niasin (B-3 vitamini), B-6 vitamini, tiamin ve riboflavin gibi çeşitli vitaminler sunar. Hem yağ hem de lif bakımından çok düşüktür. Pekmez, yoğun besin içeriği nedeniyle oldukça sağlıklıdır. [6]

Kırmızı pancar nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar çiğ veya pişmiş olarak salatalarda, meyve sularında, ezmelerde, çorbalarda ve keklerde tüketilebilir. Ancak birçok faydasından sorumlu bir antioksidan olan betalain, yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde kaybolduğu için ham şekline öncelik verilmesi önerilir. Kırmızı pancar yaprakları patates kızartmasında, omletlerde, çorbalarda, turtalarda ve gözlemelerle birlikte de tüketilebilir.

Bununla birlikte, çiğ kırmızı pancar yüksek miktarda oksalik asit içerir, bu madde çok miktarda tüketildiğinde böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırır. Bu nedenle, böbrek taşlarından kaçınmak için kırmızı pancarı sadece ölçülü olarak tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kırmızı pancarın zararları nelerdir?

Kırmızı pancarı ve pancar suyunu kontrollü olarak ölçülü tüketmek çoğu insan için güvenlidir. Kırmızı pancar bazen idrar ve dışkıyı pembe veya kırmızı yapar ve böyle bir durumda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü zararsız ve geçici bir durumdur. Önemli bir not olarak, çok fazla kırmızı pancar yemek, böbrek hastalığını daha da kötüleştirebilir ve düşük kalsiyum seviyelerine neden olabilir.

Kırmızı pancar şeker hastalığına iyi gelir mi?

Evet, kırmızı pancar vücudun insülin ve glikoz seviyelerini etkili bir şekilde düzenler. Bu şu demektir: Pancar şeker hastalığını kontrol altında tutan fitokimyasallar açısından zengin ve nişastalı olmayan bir sebzedir. Ayrıca pancarda bol miktarda bulunan nitratlar insülin direncini de azaltır.

Özet

Kırmızı pancarın faydaları bir haylidir. Kırmızı pancar içinde sayısız besin maddesi içerir, bu nedenle pancar; kabızlık, şeker hastalığı ve kansızlık gibi birçok sağlık sorununa iyi gelir. Kırmızı pancarın yaşlanma karşıtı bir sebze olduğunu da unutmamak gerekir. Kırmızı pancar yemek veya pancar suyu içmek genellikle güvenlidir, sadece ölçülü olarak tükettiğinizden emin olmanız gerekir.

BONUS: Zencefilli ananaslı pancar tarifi

İhtiyacın olacak şeyler:

  • Bir dilim doğranmış ananas
  • 200 ml buzlu su
  • 80 gram çiğ pancar
  • 1 cm taze zencefil
  • Yarım limon suyu

Nasıl hazırlanır?

Malzemeleri iyice yıkayın, pancarı soyun ve küpler halinde kesin. Tüm malzemeleri bir karıştırıcıya koyun ve 2 dakika karıştırın. Daha sonra ise servis edin.

Pancarın faydaları: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Dietary Nitrate from Beetroot Juice for Hypertension: A Systematic Review2- The role of beta vulgaris (beetroot) in hemoglobin (Hb) elevating in patients with Anemia due to iron deficiency3- Dietary Nitrate Supplementation Improves Exercise Tolerance by Reducing Muscle Fatigue and Perceptual Responses4- The Potential Benefits of Red Beetroot Supplementation in Health and Disease5- Antiplatelet effects of dietary nitrate in healthy volunteers: Involvement of cGMP and influence of sex☆6- IMPRESSIVE BENEFITS OF MOLASSES

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu