reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanı ağrısı neden olur? Sabahleyin kalkınca olması normal midir? Ciddi bir durum mudur? Geçmesi için ne yapmalıyız? Ne zaman doktora görünmeliyiz? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Ayak tabanı ağrısı ciddi midir?

Ayak tabanı ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve aslında en yaygın neden, hızlı iyileşen bir lezyon olan plantar fasiittir. Plantar fasiit, sürekli ve uzun saatler yüksek topuklu ayakkabı giymekten veya sağlıksız ayakkabılarla uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanabilir.

Ayak tabanı ağrısının yaygın bir diğer nedeni, koşu sırasında bu bölgede bulunan tendon ve bağların gerilmesidir. Bu durumda, koşarken, sabahleyin kalkınca veya yürürken ayak tabanında ağrı hissetmek yaygındır.

Ayrıca saatlerce ayakta durmak, sandalet veya parmak arası terlik giymek de ayak tabanı ağrısına neden olabilir ve bu durumda ayak banyosu yapmak bu rahatsızlığı hafifletmenin harika bir yoludur.

Ayak tabanı ağrısı neden olur?

Ayak tabanı ağrısı, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

1- Topuk dikeni

ayak tabanı ağrısı topuk dikeni

Topuk dikeni, ayak tabanımızda yer alan kısa kasları topuk kemiğine bağlayan fasya adındaki liflerde yırtılma veya kopma sonucu ortaya çıkan bir inflamasyondur.

Topuk dikeni genellikle sabahleyin yataktan kalkar kalkmaz veya oturduğunuz yerden kalkmanızla birlikte başlayan ayak tabanı ağrısıdır. Topuk dikeni, etkilenen kişinin ayaklarının üstüne basamaması gibi can sıkıcı problemlere neden olabilir.

Topuk dikeni, sağlıksız ayakkabı türlerinden, uzun süre ayakta durmaktan, fazla kilodan kaynaklanabilir. Topuk dikeni ağrısı nedeni genellikle ayağa binen yükle yakından bağlantılıdır.

Ne yapmalı?

Topuk dikenlerini hafifletmek için silikon ortopedik tabanlık kullanımı, germe egzersizleri ve ayak masajı yapılabilir. Bir ortopedist veya fizyoterapist tarafından, tam olarak size uygun bir şekilde bir tedavi belirlenebilir. Ek olarak, ender de olsa bazı durumlarda ameliyat da gerekebilir.

2- Fasya iltihabı

Fasya, ayak tabanındaki tendonları çevreleyen ve plantar fasiit olarak da adlandırılan iltihaplanma dokusudur. Fasya iltihabı uzun yürüyüşler, çok sıkı ayakkabı giyme, sık sık topuklu ayakkabı giyme veya fazla kilonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Fasya iltihabı, ayak ağrısı, ayak tabanı ağrısı, ayakta yanma hissi ve yürürken rahatsızlık gibi ortaya çıkabilecek bazı belirtilerle birlikte hissedilebilir. Semptomlar geçmezse, kesin tanı ve uygun tedavi bir ortopedist veya fizyoterapiste görünmek önemlidir.

Ne yapmalı?

Fasya iltihabının tedavisi yavaş ilerler ve semptomları hafifletmeyi ve kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Tedaviyi tamamlamanın bir yolu olarak, daha hızlı iyileşmeyi desteklemek için anti-enflamatuar ve analjezik ilaçların ve fizik tedavi seanslarının kullanılması gerekebilir.

3- Ayak burkulması

Ayak burkulması, koşu ve yarış sporcularında en sık görülen yaralanmalardan biridir. Ayak bileğindeki burkulma, bölgedeki bağların aşırı gerilmesine neden olur, bu da bağların yırtılması ile sonuçlanabilir ve ayak tabanı ağrısı, ayak bileği ağrısı, şişme ve yürüme güçlüğü gibi semptomlara neden olabilir.

Ne yapmalı?

Ayak bileği burkulmasından kaynaklanan ağrı ve şişliği gidermek için bölgeye yaklaşık 20 dakika soğuk kompres yapılabilir. Ancak semptomlar devam ederse, ayağı hareketsiz hale getirmek gerekebilir ve bunun için hastaneye gitmek önemlidir.

4- Aşırı fiziksel aktivite

Aşırı fiziksel aktivite, egzersize bağlı olarak bölgedeki doku ve tendonların iltihaplanmasına neden olarak ağrı ve rahatsızlığa neden olabileceğinden, ayak tabanı ağrısının bir nedeni olabilir.

Ne yapmalı?

Bu durumda yapılacak en iyi şey, ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmek ve ılık veya soğuk su kullanarak ayak banyosu yapmaktır. Ayrıca ayak masajı yaptırmak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

5- Düz tabanlık

ayak tabanı ağrısı düz taban

Düz tabanlık, ayaklarınızın iç kısmındaki kemerler düzleştiğinde, ayağa kalktığınızda ayak tabanınızın tamamının yere temas ettiği bir durumdur. Normalde ayak tabanı kavislidir, ancak düz tabanlık durumunda bu kavis kaybolmuştur.

Yaygın ve genellikle ağrısız bir durum olan düz tabanlık, çocukluk döneminde kemerler gelişmediğinde ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda ise düz tabanlık, bir yaralanma sonucu, aşınma ve yıpranma gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Ne yapmalı?

Bu durumda öncelikle yapılması gereken, tanı için değerlendirilebilmeniz ve en iyi tedavinin belirlenmesi için bir ortopedist ve bir fizyoterapistten rehberlik istemektir. Bir fizyoterapist veya ortopedist, sizin için en uygun tedaviyi belirleyecektir.

6- Yanlış adım atma

Kişinin yere nasıl bastığına bağlı olarak ayağın bir kısmında aşırı yüklenme olabilir. Aşırı yüklenme sonucu topuk ağrısı, ayak tabanı ağrısı, ayak parmaklarında ağrı meydana gelebilir.

Ne yapmalı?

Ağrıyı hafifletmek için çeşitli egzersizler yapılabilir ve bu etkili bir yöntemdir. Egzersizlerin yanı sıra, postür ve pozisyonu iyileştirmeye de yardımcı olan, global postural yeniden eğitim de bu konuda işe yarayacaktır.

7- Bir bacağın kısa olması

Bir bacak diğerinden 1 santimetre veya daha büyük olduğunda bir bacağın diğerinden daha kısa olduğu kabul edilir ve fark ne kadar büyükse, kişinin hissettiği rahatsızlık da o kadar fazladır. Bacak kemikleri kısa olduğunda veya eşit olmadığında bu durum ayak ve ayak tabanı ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrısı, diz sorunları ve yürüme güçlüğü gibi bazı semptomlara yol açar.

Ne yapmalı?

Kişinin komplikasyonlardan kaçınmak için ortopedist ve fizyoterapistten rehberlik alması önemlidir. Bacakların uzunluğunu eşitlemek için özel tabanlık kullanımı, bazı durumlarda fizyoterapi seansları ve ameliyat olabilir.

Ayak tabanı ağrısı nasıl geçer?

Ayak tabanı ağrısının evde tedavisine iyi bir örnek, ayakkabıyı çıkarmak ve basit bir esnetme yaparak, eli ayak parmaklarını kavrayacak şekilde konumlandırarak karnınıza doğru getirmektir. Beklenen etkiyi elde etmek için parmaklar yaklaşık 1 dakika bu pozisyonda tutulmalı ve bu hareket en az 3 kez tekrarlanmalıdır.

Ayak masajı yapmak da ayak tabanı ağrısından kurtulmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bunu yapmak için, ayaklara biraz nemlendirici krem ​​sürün ve elin ve baş parmakların en yumuşak kısmıyla, en ağrılı bölgelerde daha fazla uygulayarak ayağın her yerine biraz bastırın.

Ayak tabanı ağrısı nasıl önlenir?

Ayak tabanındaki rahatsız edici ağrıyı önlemek için ideal olan, doktorun önerdiği veya sizin uyguladığınız tedaviyi düzenli olarak sürdürmektir. Ayrıca, gerçekten rahat olan kaliteli ayakkabılar giymek de çok önemlidir. İdeal ayakkabı hafif olmalı, ayağa tam oturmalı, kauçuk tabanlı ve küçük topuklu olmalıdır.

Koşu sırasında ayak tabanı ağrısı çekenler için koşu ayakkabısına ek olarak, örneğin koşu bandında, kumda veya iyi bir asfaltta koşmak da önemlidir.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir