Ortopedi ve Travmatoloji

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur, Neyin Belirtisidir?

Ayak tabanı ağrısı ciddi midir?

Ayak tabanı ağrısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve bu nedenlerin çoğu basit nedenlerdir. Ayak tabanı ağrısı yapabilen en yaygın neden topuk dikenidir ve topuk dikeni genellikle kısa süre içinde iyileşecektir.

Başka bir yaygın neden ise, bölgedeki tendon ve bağların gerilmesiyle ilgilidir. Gerilmeyle ilgili bir sorun varsa, genellikle koşarken, yürürken veya sabah kalkınca ayak tabanı ağısı hissetmeniz normaldir.

Ayak tabanında hissedilen ağrının bir diğer yaygın nedeni ise, sağlıksız ayakkabılar ve/veya sandaletler giymekle ilgilidir.

Ayak tabanı ağrısı neden olur?

Ayak tabanı ağrısı, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

1- Topuk dikeni

Topuk dikeni, ayak tabanınızda yer alan kısa kasları topuk kemiğine bağlayan fasya adındaki liflerde yırtılma veya kopma sonucu ortaya çıkan bir iltihaplanma biçimidir.

Topuk dikeni genellikle sabahleyin yataktan kalkar kalkmaz veya oturduğunuz yerden kalkmanızla birlikte başlayan ayak tabanı ağrısıdır. Topuk dikeni, ayaklarınızın üstüne basamama gibi can sıkıcı problemlere neden olabilir.

Topuk dikeni, sağlıksız ayakkabı türlerinden, uzun süre ayakta durmaktan, fazla kilodan kaynaklanabilir. Topuk dikeni ağrısı nedeni genellikle ayağa binen yükle yakından bağlantılıdır.

Topuk dikeni varsa ne yapmak gerekir?

Topuk dikenlerini hafifletmek için rahat ve ortopedik tabanlık kullanımı, germe egzersizleri ve ayak masajı yapılabilir. Doktorunuz ihtiyaca göre farklı tedaviler de belirleyebilir. Daha ciddi bir durumunuz varsa ameliyat olmanız gerekebilir

2- Ayak burkulması

Ayak burkulması, koşu ve yarış sporcularında en sık görülen yaralanma türlerinden biridir. Ayak bileğindeki burkulma, bölgedeki bağların aşırı gerilmesine neden olur, bu da bağların yırtılması ile sonuçlanabilir. Ayak bileği bölgesindeki bağların yırtılması ise ayak tabanı ağrısı, ayak bileği ağrısı, şişme ve yürüme güçlüğü gibi semptomlara neden olabilir.

Ayak burkulması olmuşsa ne yapmak gerekir?

Ayak bileği burkulmasından kaynaklanan ağrı ve şişliği gidermek için bölgeye yaklaşık 20 dakika buz torbası uygulanabilir. Ancak semptomlar devam ederse, ayağı hareketsiz hale getirmek gerekebilir ve bunun için hastaneye gitmek önemlidir.

3- Aşırı fiziksel aktivite

Aşırı fiziksel aktivite, egzersize bağlı olarak bölgedeki doku ve tendonların iltihaplanmasına neden olarak ağrı ve rahatsızlığa neden olabileceğinden, ayak tabanı ağrısının bir nedeni olabilir. Aşırı derece fiziksel egzersiz yapan biriyseniz, muhtemelen ayak bileğiniz bu yüzden ağrıyordur.

Aşırı fiziksel aktivite yapanlar ne yapmalıdır?

Bu durumda yapılacak en iyi şey, ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmek ve ılık veya soğuk su kullanarak ayak banyosu yapmaktır. Ayrıca ayak masajı yaptırmak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

ayak altı ağrısı

4- Düz tabanlık

Düz tabanlık, ayaklarınızın iç kısmındaki kemerler düzleştiğinde, ayağa kalktığınızda ayak tabanınızın tamamının yere temas ettiği bir durumdur. Normalde ayak tabanı kavislidir, ancak düz tabanlık durumunda bu kavis kaybolmuştur.

Yaygın ve genellikle ağrısız bir durum olan düz tabanlık, çocukluk döneminde kemerler gelişmediğinde ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda ise düz tabanlık, yaralanma sonucu veya aşınma ve yıpranma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Düz tabanlık varsa ne yapmak gerekir?

Bu durumda öncelikle yapılması gereken, tanı ve en iyi tedavinin belirlenmesi için bir ortopedist ve bir fizyoterapistten rehberlik istemektir. Bir fizyoterapist veya ortopedist, sizin için en uygun tedaviyi belirleyecektir.

5- Yanlış adım atma

Yere nasıl bastığınıza bağlı olarak, ayağın bir kısmında aşırı yüklenme olabilir. Aşırı yüklenme sonucu topuk ağrısı, ayak tabanı ağrısı, ayak parmaklarında ağrı meydana gelebilir. İnsanlar genellikle yere nasıl bastığına pek dikkat etmese de uzun süre ayağı yere yanlış basmak çeşitli ortopedik sorunlara neden olabilir.

Yanlış adım atmada ne yapmak gerekir?

Ağrıyı hafifletmek için çeşitli egzersizler yapılabilir, egzersiz etkili bir yöntemdir. Egzersizlerin yanı sıra, postür ve pozisyonu iyileştirmeye de yardımcı olan, global postural yeniden eğitim denilen bir eğitim de bu konuda işe yarayacaktır.

6- Bir bacağın kısa olması

Bir bacak diğerinden 1 santimetre veya daha uzun olduğunda, bir bacağın diğerinden daha kısa olduğu kabul edilir. Böyle bir durumda uzunluk/kısalık farkı ne kadar büyükse, kişinin hissettiği rahatsızlık da o kadar fazladır. Bacak kemiklerinin birinin kısa olduğunda veya uzun olduğunda bu durum ayak ve ayak tabanı ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrısı, diz sorunları ve yürüme güçlüğü gibi bazı semptomlara yol açar.

Bacak kısalığı/uzunluğu varsa ne yapmak gerekir?

Böyle bir durumunuz varsa, komplikasyonlardan kaçınmak için bir ortopedist ve fizyoterapistten rehberlik almanız önemlidir. Bacakların uzunluğunu eşitlemek için özel tabanlık kullanmanız gerekebilir. Bazı durumlarda ise fizik tedavi seansları ve ameliyat olabilir.

Ayak tabanı ağrısı nasıl geçer?

Ayak tabanı ağrısını iyileştirmek için yapılacak en iyi şeylerden birisi, ayak tabanı egzersizleri yapmaktır. Yapılacak en iyi ve en basit egzersizlerden biri, ağrıyan ayak tabanınıza bir tenis topu koymak ve ayaklarınızla topu bir ileriye bir geriye hareket ettirmektir. Bu egzersizi gün içinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Ayak masajı yapmak da ayak tabanı ağrısından kurtulmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bunu yapmak için, ayaklarınıza ve elinize biraz nemlendirici krem ​​sürün ve daha sonra ayak tabanınızı iyice ama acıtmadan ovun.

Ayak tabanı ağrısı nasıl önlenir?

Ayak tabanındaki rahatsız edici ağrıyı önlemek için ideal olan, doktorunuzun önerdiği veya sizin uyguladığınız tedaviyi düzenli olarak sürdürmektir. Ayrıca, gerçekten rahat olan kaliteli ayakkabılar giymek de çok önemlidir. İdeal ayakkabı hafif olmalı, ayağa tam oturmalı, kauçuk tabanlı ve küçük topuklu olmalıdır.

Koşu sırasında ayak tabanı ağrısı çekenler için koşu ayakkabısına ek olarak, örneğin iyi bir koşu bandında, kumda veya iyi bir asfaltta koşmak da önemlidir.

Ayak tabanı ağrısı: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Bottom of Foot Pain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu