reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki sanıldığının aksine çoğu zaman zararlı bir durum değildir. Ancak bunu güvenli bir şekilde yapmalısınız ve kaçınmanız gereken şeyleri bilmelisiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında, büyüyen bebeğiniz üçüncü üç aylık dönemde sizi duyabilecek mi? Büyük ihtimalle duyacak! Ama iyi haber şudur ki; tüm sesler boğuktur ve bebeğiniz hiçbir dildeki konuşmayı anlayamaz.

Hamilelikte cinsel ilişki sizin için artık bir istek olmaktan çıkmış da olabilir. Bu normaldir. Bunun nedeni hormonlarınızdan yeni vücudunuza alışmaya kadar her şey olabilir.

Klinik cinsellik terapisti ve lisanslı evlilik ve aile terapisti Holly Richmond, “Tipik olarak, ikinci üç aylık dönem altın noktadır” diyor. “Sabah bulantılarının en kötüsü sona erdi ve karnınız hızla büyüyor. Üçüncü üç aylık dönemde, büyüyen bir göbek, cinselliği daha tuhaf hale getirebilir.

Ancak hamilelikte cinsel ilişki söz konusu olduğunda temel nokta gayet basittir: “Keyifli ve karşılıklı rıza olduğu sürece tüm ilişkiler iyidir” diyor Richmond.

Hamilelik sırasında duygusal olabilirsiniz veya ilişki istemekten çok uzak bir şey hissedebilirsiniz. Ancak hamile olmanın ve cinsel olarak aktif olmanın mümkün olmadığını düşünme tuzağına düşmeyin.

Hamilelikte cinsel ilişki güvenli midir?

Doktorunuzun veya ebenizin cinsel ilişkiye girmemek için kesin, belirli nedenleri olmadıkça, kesinlikle güvenlidir. Eğer gebelikte ilişki hakkında aklınızda soru işaretleri varsa, bunu doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Şu anda, hamilelikte cinsel ilişkinin zararlı olmadığı bilgisinin tadını çıkarın. Muhtemelen size iyi bile gelecektir.

Üroloji ve kadın sağlığı uzmanı olan Dr. Aleece Fosnight, “Hamilelik sırasında orgazm olan kadınlar sakinleştirici hormonlardan ve artan kardiyovasküler kan akışından yararlanır ve bu faydalar bebeğe de geçer” diyor.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında önemli bilgiler

hamilelikte cinsellik

Hormonlar nedeniyle bazı kadınlar vajinalarının daha az “sıkı” olduğunu hissedebilir. Artan yağlanma ve hormonlarda bir değişim gibi bir dizi faktör buna neden olabilir.

Diğerleri pelvik taban kaslarını çok sıkı bulabilir (çünkü genital bölge daha hassas hale gelebilir) ve bu da penetratif (giriş-çıkış) ilişkiyi düpedüz rahatsız edebilir.

Bunun için Dr. Fosnight, içeri girmeden önce ön sevişme veya öpüşmeyle ısınmak için daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ediyor. Ayrıca, penetrasyon olmadan da güvenli bir şekilde ilişkiye girebilirsiniz. (Kaynak)

Daha kolay orgazm olabilirsiniz

Bir psikolog ve sertifikalı cinsel terapisti olan Stephanie Buehler, “Bazı kadınlar, kan akışı ve hormonlar nedeniyle hamilelik sırasında (hatta ilk kez) orgazm olabilir” diyor.

Ama resmin tamamı bu değildir. Unutmayın ki, hamilelik sırasında vücudunuz değişir ve her gün, hafta ve ay bir öncekinden farklı olabilir.

Cinsel organınız daha hassas olabilir

Hormonal değişiklikler nedeniyle, bazı kadınlar cinsel iştahlarının doyumsuz olduğunu fark edebilir ve tatmin olmakta zorlanabilir. Peki bunu tetikleyen şey nedir?

Dr. Fosnight, hamilelik sırasında meydana gelen yüzde 50 artan kan akışının buna neden olabileceğini söylüyor. Bu kan aynı zamanda vulvaya, vajinaya, klitorise ve pelvise giderek dokuları doldurur. Kişiye bağlı olarak, zevkli, rahatsız edici veya ikisinin arasında bir yerde hissettirebilir.

Dr. Fosnight, “Erkekler ilk üç aylık dönemde bile vajinada daha fazla dolgunluk hissettiğini söyleyebilir” diyor.

Daha fazla ıslaklık hissedebilirsiniz

Evet, kendinizi daha fazla ıslanmış hissedebilirsiniz. Çoğunlukla bakterilerle ve bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için artan salgıların ve daha fazla kayganlığın meydana gelmesi yaygındır.

Vücudunuz daha hassas olabilir

Süt üretimine hazırlanırken, göğüs şekliniz ve boyutunuz değişebilir ve bir veya iki boyut daha büyük sütyen takabilirsiniz. Bunların haricinde kişiden kişiye farklılık gösterecek vücut hassasiyeti de meydana gelebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki söz konusu olduğunda, karın üzerindeki basıncı ve ağırlığı koruyan pozisyonlara bağlı kalmakta fayda vardır. Bunlar muhtemelen siz ve partneriniz için daha rahat olacaktır.

Partnerinizi sırtınızdan uzak tutacak pozisyonları tercih etmelisiniz. Bu, sersemlik ve diğer sorunlara yol açabilecek potansiyel kan akışı sıkışmasından kaçınmaya yardımcı olur.

Ekstra konfor için cinsel ilişki yastıkları, kayganlaştırıcı ve oyuncaklar kullanabilirsiniz. Cinsel ilişki, her zaman maksimum zevk için içeri girmeyi gerektirmez. Fantazinize bağlı olarak birçok yöntem deneyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde nerede olursanız olun, hamilelikte karşılaşılan zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini bulmak, bir süre ve pozisyon denemesi gerekebilir, bunu unutmayın.

Hamilelikte cinsel ilişki için kaygılanmayı bırakın

Hamile olmak ve cinsellik birbirini dışlamaz. Dr. Rosara Torrisi, “Bebek gelmeden hemen önce zaten o erotik enerjinin bir kısmı yok olacaktır, bu yüzden hamilelik döneminiz fazla ilerlemeden cinsel ilişkinin tadını çıkarabilirsiniz” diyor.

Aslında, şu anda zevk aldığınız deneyimler ve esneklik, ilişkinizin onlarca yıldır cinsel açıdan tatmin edici olmasına yardımcı olabilir.

Hamilelik ve ilişki boyunca değişmeyen tek şey değişimdir. Dr. Torrisi “Bir şey artık zevkli olmadığında, şimdi zevkli olanı bulmak için yeni yolculuğunuza başlayın” diyor.

Hamilelikte cinsel ilişki için ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışmakta her zaman fayda vardır:

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında sık sorulan sorular

gebelikte cinsel ilişki

Hamilelikte ilişki bebeğe zarar verir mi?

Basitçe söylemek gerekirse, hayır. Dr. Fosnight, “Penetrasyon (giriş-çıkış) sırasında rahim biraz hareket edebilir ve siz onu hissedersiniz” diyor. Böyle olunca da bebeğe bir şey olduğundan korkabilirsiniz ancak korkukacak bir şey yok.” Aslında rahim, hamilelik sırasında normalden daha hareketlidir.

Dr. Fosnight, “Bebek süper korumalı ve içeri giren ve çıkan şeyler konusunda gerçekten seçici olan kendi filtre sistemine sahiptir” diyor. Pelvik dinlenmeniz için doktorunuzdan talimat almadıysanız, cinsel ilişkiye girmenizin bir sakıncası yoktur.”

Yetersiz serviks veya plasenta previa gibi sorunlar için doktor tarafından pelvik istirahat verilebilir.
Bununla birlikte, bir araştırma, erkeklerin yüzde 80’inin “bebeğe zarar vermekten” endişe duyduğunu ortaya koymuştur. (Kaynak) Cinsel terapisti Richmond, gerekirse eşinizi bir sonraki doktor randevunuza getirmenizi öneriyor. Bir uzmandan böyle bir şeyin olmayacağını duymak onları rahatlatabilir.

Hamilelikte ilişki düşüklere neden olur mu?

Hamilelikte cinsel ilişki, düşük yapmaya neden olmaz. Düşükler genellikle normal olarak gelişmeyen bir fetüsün sonucudur. 2011 yılında yapılan bir çalışma, düşükle cinselliğin bağlantısının olmadığını ve ayrıca cinsel ilişkinin düşük riskli gebeliklerde erken doğuma neden olmadığı sonucuna varmıştır. (Kaynak)

Aslında cinsel ilişki, doğuma bile yardımcı olabilir. “Bazı çiftler, kadın doğum yapana kadar cinsel ilişkide bulunuyor” diyor cinsellik terapisti Buehler. “Tıbbi bir neden olmadıkça veya eşlerden biri veya her ikisi de ilgisiz değilse, çiftler istediklerini yapabilirler.

Bununla birlikte, yeni veya birden fazla partnerle cinsel ilişkide bulunuyorsanız, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanmalısınız. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, erken doğum, düşük ve diğer ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek potansiyel pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilir.

Hamilelikte ilişki sonrası kanama normal mi?

Bu durumlarda herhangi bir endişeyle ilgili olarak doktorla konuşmak her zaman en iyisidir. Ancak hemen çıldırmanıza da gerek yoktur. Hamilelik değişiklikleri nedeniyle rahim ağzınız hassastır ve kolayca tahriş olup kanamaya neden olabilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte ilişkiye girmek acıtır mı?

Hassas göğüsler ve meme uçları sizi daha arzu edilebilir gösterebilir. Ancak bazı kadınlar fazla duyarlı olduğu için, ilişki acı verici olabilir. Cinsellik terapisti Buehler, “Kan akışı ve hormonlar klitorisi de çok hassas hale getirebilir” diyor. Partnerinizin isteği üzerine partnerinize bu durumu açıkça belirtebilir ve size saygı duymasını bekleyebilirsiniz. Unutmayın, her şey karşılıklı güzeldir.

Hamilelikte geceleri ilişki rüyaları görmek normal midir?

hamilelikte cinsel rüya

Evet, pek çok kadın hamileyken harika ıslak rüyalar görürler ve de uyku orgazmları yaşar. Cinsellik terapisti Richmond, “Daha yüksek östrojen seviyeleri ve artan kan akışı nedeniyle bu bir güzelliktir” diyor. “Danışanlarımdan birkaçı bunu biraz endişeyle bildirdiler, sonra onlara normal olduğunu ve büyük olasılıkla doğum yaptıktan sonra azalacağını söylediğimde çok sevindiler, bu yüzden keyfini çıkarın!

Hamilelikte farklı pozisyonlar bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

Dr. Fosnight, bebeğin cinsiyetiyle ilgili pek çok yaygın hamilelik efsanesi olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu tür masalların arkasında hiçbir bilim olmadığını da vurguluyor. Herhangi bir pozisyonla bebeğin cinsiyetinin hiçbir bağlantısı yoktur.

Hamilelikte ilişki için neden arzulu hissetmiyorum?

Hamilelik tüm kadınlar için çok eşsiz bir deneyimdir. Sürekli değişen hormonlarla ve yeni bir vücuda alışırken, arzuyu karmaşıklaştırabilecek birçok değişiklik vardır ve bu yüzden hamilelikte cinsel ilişki arzusu duymayabilirsiniz.

Birkaç araştırmaya göre, birçok kadın üçüncü trimesterde arzunun ve cinsellik ihtiyacının azaldığını söylüyor. (Kaynak) Yorgunluk ve sabah bulantısı geçse de, bazı engeller hormonlarınızla ve psikolojik durumunuzla ilgili olabilir.

Hamilelik aynı zamanda hamile kişi ve eşi için psikolojik ve cinsel bir keşif zamanı da olabilir. O yüzden, eşinize hissettiğiniz şeyleri söyleyebilir ve anlayış bekleyebilirsiniz. Eşler unutmamalıdır ki, bir çocuğa sahip olmak kolay değildir.

8 ve 9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?

Gelişmekte olan bebeğiniz, rahminizdeki amniyotik sıvı ve rahmin güçlü kasları tarafından korunur. Erken doğum veya plasenta problemleri gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece, hamileliğin 8. veya 9. ayında cinsel aktivite bebeğinizi etkilemeyecektir. Ancak her zaman kendinizi ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek pozisyonları tercih etmelisiniz.

Bebek doğduktan sonra ne zaman ilişkiye girebilirim?

Bir çalışmada belirtildiği gibi, standart öneri yaklaşık altı haftadır. (Kaynak) Çok az komplikasyonu olan kadınlar, yırtılma veya enfeksiyon olmadığı sürece, genellikle bundan önce tekrar cinselliğe başlayabilirler.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnant-sex
  2. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/sex-in-pregnancy/
  3. https://www.webmd.com/baby/guide/sex-and-pregnancy
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/sex-during-pregnancy/art-20045318

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir