Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır? (Gebe Kadınların Bilmesi Gerekiyor)

Hamilelikte cinsel ilişki sanıldığının aksine çoğu zaman zararlı bir durum değildir. Ancak bunu güvenli bir şekilde yapmalısınız ve kaçınmanız gereken şeyleri bilmelisiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında özellikle büyüyen bebeğiniz için endişelenebilirsiniz. Bunun yanında cinsel ilişki için bir istek de duymayabilirsiniz. Her iki durum da son derece normaldir. Bütün bu durumların asıl nedeni vücudunuzda yaşanan hormonal değişimlerdir.

Klinik cinsellik ve aile terapistleri, sabah bulantılarının sona erdiği ve karnınızın hızla büyüdüğü üçüncü üç aylık dönemde, vücudunuzdaki fiziksel ve hormonal değişimlerin neticesinde cinsel hayatınızın da değişime uğrayacağını ifade etmektedir. Ancak terapistler, hamilelikte cinsel ilişkinin merkezinde partnerlerin ilişkiden keyif almalarının ve karşılıklı rızanın olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Hamilelik sırasında duygusal olabilir, cinsel olarak kendinizi aktif hissedebilir ve çeşitli duygu değişimlerini yaşayabilirsiniz. Ancak hamilelikte cinsel istek duymanız son derece normaldir, dolayısıyla hamilelikte cinsel olarak aktif olmanın mümkün olmadığı tuzağına düşmeyin. Böylesi düşüncelerden utanmak yerine, duygularınız kabul edin ve kendinizi yargılamayın.

Hamilelikte cinsel ilişki güvenli midir?

Doktorunuzun, cinsel ilişkiye girmemeniz için kesin talimatı olmadıkça, cinsel ilişki yaşamanız kesinlikle güvenlidir. Eğer gebelikte ilişki hakkında aklınızda soru işaretleri varsa, bunu doktorunuza sormaktan asla çekinmeyin.

Üroloji ve kadın sağlığı uzmanları, hamilelik sırasında orgazm olan kadınların, sakinleştirici hormonlardan ve artan kardiyovasküler kan akışından yararlandığını ve vücudundaki bu yararlı değişimlerin bebeğe de geçtiğini ifade etmişlerdir. Dolayısıyla bebeğinize herhangi bir olumsuz etkisi yoktur, ancak partnerinizin sizi iyi hissettirmesi ve nazik olması da son derece önemlidir.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında önemli bilgiler

Hormonlar nedeniyle bazı kadınlar vajinalarının daha az sıkı olduğunu hissedebilir. Artan yağlanma ve hormonlardaki bir dizi değişim buna neden olabilir. Diğer kadınlar ise, pelvik taban kaslarını çok sıkı bulabilir. Çünkü hamilelikte genital bölge daha hassas hale gelir, bu da cinsel ilişki sırasında kadınları rahatsız edebilir.

Bunun için, cinsel ilişki öncesi ön sevişme veya öpüşmeyle başlamak, rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilir. Vücudunuz gevşediğinden, herhangi bir kasılma veya gerginlik hissetmeyecek ve acı hissiniz de azalacaktır. Ayrıca, penetrasyon olmadan da güvenli bir şekilde ilişkiye girebilirsiniz. [1]

Daha kolay orgazm olabilirsiniz

Psikologlar ve cinsel terapistler bazı kadınların, kan akışı ve hormonlar nedeniyle hamilelik sırasında rahatlıkla (belki ilk kez) orgazm olabildiklerini ifade etmişlerdir. Ancak resmin tamamı bu değildir. Unutmayın ki, hamilelik sırasında vücudunuz değişime uğrar ve her gün, hafta ve ay bir öncekinden farklı olabilirsiniz.

Cinsel organınız daha hassas olabilir

Hormonal değişiklikler nedeniyle, bazı kadınlar cinsel isteklerinin fazlasıyla artığını fark edebilir ve tatmin olmakta zorlanabilirler. Peki bu durumu tetikleyen şey nedir?

Doktorlar, hamilelik sırasında meydana gelen artan kan akışının (%50 artış) buna neden olabileceğini ifade etmektedirler. Artan kan artışı, aynı zamanda vulvaya, vajinaya, klitorise ve pelvise giderek dokuları uyarmaktadır. Dolayısıyla kişi bu duruma bağlı olarak, aşırı istekli, rahatsız veya bu iki duygunun arasında bir yerde kendini hissedebilir.

Daha fazla ıslaklık hissedebilirsiniz

Evet, kendinizi daha fazla ıslanmış hissedeceksiniz. Çünkü hamilelikte vücudunuz, bakterilerle ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak için salgı üretimini artırır. Bu durumda daha fazla kayganlığın meydana gelmesi son derece yaygın görülmektedir.

Vücudunuz daha hassas olabilir

Vücudunuz bebeğiniz için süt üretimine hazırlanırken, göğüs şekliniz ve boyutunuz değişebilir. Bu durumda bir veya iki beden daha büyük sütyen takabilirsiniz. Bunların haricinde kişiden kişiye farklılık gösterecek vücut hassasiyeti de meydana gelebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

hamilelikte cinsel ilişkiye girmek
Hamilelikte cinsel ilişkiye girmekle ilgili görseldir. (Kaynak: ShutterStock)

Hamilelikte cinsel ilişki söz konusu olduğunda, karın üzerindeki basıncı ve ağırlığı koruyan pozisyonlara bağlı kalmakta fayda vardır. Bu pozisyonlar muhtemelen siz ve partneriniz için, daha rahat olacaktır.

Cinsel ilişki sırasında, sizi zorlamayan ve rahatsız hissettirmeyen pozisyonları tercih etmelisiniz. Bazı pozisyonlar, sersemlik ve diğer sorunlara yol açabilecek kan akışı sıkışmasına yola açabilir. Ekstra konfor için, kayganlaştırıcı ve cinsel ilişki için üretilen oyuncakları kullanabilirsiniz. Cinsel ilişki, her zaman maksimum zevk almanızı gerektirmez. İsteklerine bağlı olarak birçok yöntemi deneyebilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonların bazıları, sizin için daha kolay ve rahatlatıcı olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında; kadının üstte yer aldığı pozisyon (cowgirl) veya partnerlerin hafif yan yatarak ilişkiye girebildikleri kaşık pozisyonu (spooning) da denenebilir. Yine de en çok zevk alacağınız pozisyonu, deneme yanılma yoluyla bulacağınızı da bilmeniz gerekir.

Hamilelikte cinsel ilişki için kaygılanmayı bırakın

Hamile olmak ve cinsellik birbirini dışlamayan iki durumdur. Terapistler, bebek gelmeden bir süre önce hamilelikte cinsel isteğin azalacağını, bu yüzden hamilelik döneminiz fazla ilerlemeden bu durumun keyfini çıkarmanız gerektiğini ifade etmektedir. Aslında, hamileliğiniz sırasında zevk aldığınız deneyimler ve yaşadığınız değişim, ilişkinizin cinsel açıdan tatmin edici olmasına da yardımcı olabilir. Dolayısıyla endişe etmeyi bırakmalısınız.

Hamilelikte cinsel ilişki için ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışmakta her zaman fayda vardır:

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Basitçe söylemek gerekirse, hayır. Penetrasyon sırasında rahim biraz hareket edebilir ve sizde onu hissedebilirsiniz. Böyle olunca da bebeğe bir şey olduğundan korkabilirsiniz ancak korkulacak bir şey yoktur. Aslında rahim, hamilelik sırasında normalden daha hareketlidir.

Ayrıca, bebeğiniz yüksek korumalı ve seçici geçirgenliğe sahip kendi filtre sistemine sahip olan amniyon kesesi içinde bulunmaktadır. Dolayısıyla doktorunuzdan talimat almadıysanız, cinsel ilişkiye girmenizin bir sakıncası yoktur.”

Bununla birlikte, yetersiz serviks veya plasenta previa gibi sorunlardan dolayı, doktorunuz cinsel ilişki yasağı veya bazı kısıtlamalar getirebilir. Yine de yapılan bir araştırma, erkeklerin yüzde 80’inin bebeğe zarar vermekten endişe duyduğunu ortaya koymuştur. [2] Bu yüzden, gerekirse eşinizi bir sonraki doktor randevunuza götürmeniz ve bir uzmandan böyle bir şeyin olmayacağını duyması partneriniz için daha iyi olabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Hamilelikte cinsel ilişki, düşük yapmaya neden olmaz. Düşükler genellikle normal olarak gelişmeyen bir fetüsün sonucudur. 2011 yılında yapılan bir çalışma, düşükle cinselliğin bağlantısının olmadığını ve ayrıca cinsel ilişkinin düşük riskli gebeliklerde erken doğuma neden olmadığı sonucuna varmıştır. [3]

Aslında cinsel ilişki, doğuma yardımcı bile olabilir. Yine de cinsel ilişki sırasında herhangi bir enfeksiyonundan korunmak için prezervatif kullanmalısınız. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar; erken doğum, düşük ve diğer ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek potansiyel pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama normal mi?

Bu durumlarda herhangi bir endişeyle ilgili olarak doktorla konuşmak her zaman en iyisidir. Ancak hemen endişelenmenize de gerek yoktur. Hamilelikte yaşadığınız vücut değişiklikleri nedeniyle rahim ağzınız hassas hale gelir. Dolayısıyla kolayca tahriş olup kanamaya neden olabilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek acıtır mı?

Bazı kadınlar daha fazla duyarlı olduğu için, ilişki acı verici olabilir. Cinsellik terapistleri, hamilelikte artan kan akışı ve hormonlar nedeniyle, kadınların klitorisinin de çok hassas hale getirebileceğini ifade etmektedir. Partnerinize bu durumu açıkça belirtmeli ve size saygı duymasını beklemelisiniz.

Hamilelikte neden cinsel istek duymuyorum?

hamilelikte cinsellik
Hamilelikte cinsellikle ilgili görseldir. (Kaynak: ShutterStock)

Hamilelik tüm kadınlar için çok eşsiz bir deneyimdir. Sürekli değişen hormonlarla ve yeni bir vücuda alışırken, isteğinizi karmaşıklaştırabilecek birçok değişiklik yaşayabilirsiniz, bu yüzden de hamilelikte cinsel istek duymayabilirsiniz.

Birkaç araştırmaya göre, birçok kadın üçüncü trimesterde (son üç ay) cinsel isteğin ve cinsellik ihtiyacının azaldığını söylemektedir. [4] Yorgunluk ve sabah bulantısı geçse de bazı engeller hormonlarınızla ve psikolojik durumunuzla ilgili olabilir.

Hamilelik aynı zamanda hamile kadınlar için psikolojik olarak da değişime uğradıkları bir süreçtir. O yüzden, eşinize hissettiğiniz şeyleri söyleyebilir ve anlayış bekleyebilirsiniz. Eşler unutmamalıdır ki, bir çocuğu dünyaya getirmek kolay değildir.

8 aylık veya 9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?

Gelişmekte olan bebeğiniz, rahminizdeki amniyotik sıvı ve rahmin güçlü kasları tarafından korunmaktadır. Erken doğum veya plasenta problemleri gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece, hamileliğin 8. veya 9. ayında cinsel ilişkiye girmeniz bebeğinizi etkilemeyecektir. Ancak her zaman kendinizi ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek pozisyonları tercih etmelisiniz.

Bebek doğduktan sonra ne zaman ilişkiye girebilirim?

Bir çalışmada belirtildiği gibi, standart öneri yaklaşık altı haftadır. Çok az komplikasyonu olan kadınlar, yırtılma veya enfeksiyon olmadığı sürece, genellikle bundan önce tekrar cinselliğe başlayabilirler.

Hamilelikte cinsellik: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
1- Sensate Focus2- Sexuality During Pregnancy: What Is Important for Sexual Satisfaction in Expectant Fathers?3- Sex in pregnancy4- The Effects of Pregnancy on Sexual Life

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu