Göğüs Hastalıkları

Sol Kaburga Altında Ağrı Neden Olur? Derin Nefes Alırken Sol Kaburga Altında Ağrı

Sol kaburga altında ağrı olması ne demektir?

Kaburga olarak da bilinen göğüs kafeniz, vücudunuzun sağında 12 ve solunda 12 olmak üzere 24 kaburgadan oluşur. Görevleri, altlarında bulunan organları korumaktır. Sol tarafta buna kalp, sol akciğer, pankreas, dalak, mide ve sol böbrek dahildir.

Sol taraftaki organlardan herhangi biri enfekte olduğunda, iltihaplandığında veya yaralandığında, sol kaburga altında ağrı hissedilebilir ve hatta hissedilen ağrı çevresine yayılabilir.

Not: Nedene bağlı olarak, keskin, donuk veya bıçak gibi bir ağrı hissedebilirsiniz. Çoğu durumda, sol kaburga altında ağrı zararsızdır ve tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanır.

Sol kaburga altında ağrı neden olur?

1. Kostokondrit

Kostokondrit, kaburgalarınızı göğüs kemiğinize bağlayan kıkırdağın iltihaplanması anlamına gelir. Kostokondrit, aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

Kostokondrit genellikle göğüs kafesinizin sol tarafında hissedilen keskin, bıçak gibi bir ağrıya neden olur. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya kaburgalarınıza bastığınızda ağrı daha da kötüleşir.

2. Pankreatit

Pankreas vücudun sol üst kısmında ince bağırsağın yakınında bulunan bir bezdir. Pankreas, parçalamaya yardımcı olmak için enzimleri ve sindirim sularını ince bağırsağa salgılar. Pankreatit, pankreasınızın iltihaplanması anlamına gelir.

Pankreas iltihaplanmasının nedenleri şunlar olabilir:

Pankreatitin neden olduğu ağrı genellikle yavaş başlar ve yemekten sonra yoğunlaşır. Pankreas iltihabına bağlı sol kaburga altında ağrı gelip gidebilir veya sürekli olabilir.

Pankreatitin ek semptomları şunları içerir:

3. Dalak ile ilgili sorunlar

Dalağınız vücudunuzun sol tarafının üst kısmında, göğüs kafenizin yakınında bulunur. Dalak, eski veya hasarlı kan hücrelerinin çıkarılmasına ve enfeksiyonla savaşan beyaz hücrelerin üretilmesine yardımcı olur.

Splenomegali olarak da adlandırılan dalak büyümesi, genellikle küçük bir miktar yemek yedikten sonra dolgunluk dışında herhangi bir belirti neden olmaz. Bununla birlikte, dalağınız yırtılırsa, muhtemelen sol kaburga altında ağrı hissedeceksinizdir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeyler dalak büyümesine neden olabilir:

 • Mononükleoz (Epstein-Barr virüsünün neden olduğu enfeksiyon) gibi viral enfeksiyonlar
 • Sifiliz gibi bakteriyel enfeksiyonlar
 • Sıtma gibi paraziter enfeksiyonlar
 • Kan hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları

Dalağınız yırtılırsa, dokunduğunuzda bölgede hassasiyet fark edebilirsiniz. Ayrıca muhtemelen şunları da yaşayacaksınızdır:

 • Düşük kan basıncı
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görüş
 • Mide bulantısı

Dalak enfarktüsü varsa da sol kaburga altında ağrı hissedebilirsiniz. Dalak enfarktüsleri, dalağın bir kısmının nekrotize olduğu veya “öldüğü” nadir durumlardır. Bu, genellikle bölgedeki bir travmanın veya arter tıkanıklıklarının bir sonucu olarak kan akışı tehlikeye girdiğinde olur. Tıbbi kontrol gerektiren bir durumdur.

4. Gastrit

Gastrit, aynı zamanda göğüs kafenizin sol tarafına yakın olan mide zarınızın iltihaplanması anlamına gelir. Gastritin diğer semptomları arasında mide yanması, mide ağrısı ve üst karnınızda rahatsız edici bir dolgunluk hissi bulunur.

Gastrite aşağıdakiler neden olabilir:

 • Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
 • Reçetesiz bazı ilaçların sık kullanımı
 • Alkol bağımlılığı (alkolizm)

5. Böbrek taşı veya enfeksiyonu

Böbrekler üriner sistemin parçasıdır. Omurganızın her iki tarafında bulunurlar, ancak iltihaplandıklarında veya enfekte olduklarında ağrı öne doğru yayılabilir. Sol böbrekler herhangi bir şekilde zarar gördüğünde, sol böbrek ağrısı ve sol kaburga altında ve sırtta ağrı hissedebilirsiniz.

Böbrek taşları, taşlara dönüşen sertleşmiş kalsiyum ve tuz birikintileridir. Böbreklerinizden çıkıp mesanenize doğru yol alırken kramp şeklinde bir ağrıya neden olabilirler.

Sol kaburga altında ağrı hissedilmesine ek olarak, böbreklerdeki taşlar şunlara da neden olabilir:

Böbrek enfeksiyonları, idrar yolunuzdaki bakteriler böbreklerinize girdiğinde ortaya çıkar. Böbrek taşları da dahil olmak üzere idrar akışınızı engelleyen herhangi bir şey böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Böbrek enfeksiyonunun ek belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma

6. Perikardit

Kalbiniz perikard adı verilen sıvı dolu bir kese ile çevrilidir. Perikardit, bu kesenin iltihaplanmasını ifade eder. Perikard iltihaplandığında kalbinize sürtünerek sol kaburgalarınızın yakınında ağrıya neden olabilir.

Bazı insanlar bu ağrıyı sol kaburga altında ağrı olarak tarif edebilir. Ağrı, donuk bir ağrı veya genellikle uzanırken daha kötü olan bıçak gibi bir ağrı gibi olabilir.

Perikarditin olası nedenleri arasında aşağıdakiler vardır:

 • Enfeksiyon
 • Yaralanma
 • Bazı kan sulandırıcı ilaçlar
 • Bazı nöbet önleyici ilaçlar

7. Plörezi

Plörezi, akciğerleri kaplayan dokunun iltihaplandığı bir akciğer hastalığıdır. Bu, genellikle akciğerdeki bir kan pıhtısı ile ilişkili bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonlardan ve kanser, travma veya pulmoner enfarktüsün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Sol taraftaki plörezi, sol göğüs kafesinin altında ağrıya neden olabilir, ancak ana semptom derin nefes alırken sol kaburga altında ağrı olarak tarif edilir.

Sol kaburga altında bastırınca ağrı neden olur?

Sol kaburga altında bastırınca ağrı hissedilmesine pankreas iltihabı, böbrek taşları veya mide iltihabı neden olabilir. Bununla birlikte, kalp, dalak, pankreas, akciğer veya sol böbrek gibi sol üst karın kadranında yer alan diğer organların yaralanmasıyla da sol kaburga bölgesinde bastırınca ağrı hissedebilirsiniz.

Sol kaburga altında ağrı: Teşhis

Sol göğüs kafesi çevresindeki ağrıya neyin neden olduğunu anlamak için doktorunuz öncelikle fizik muayene yapacaktır. Bu, özellikle kostokondrit nedeniyle herhangi bir şişme veya iltihaplanma belirtisi olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı olacaktır.

Ağrının bir kalp probleminden kaynaklanabileceğinden şüphelenirlerse, doktorunuz kalbinizdeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için bir elektrokardiyogram kullanabilir. Bu, altta yatan herhangi bir ciddi durumu dışlamaya yardımcı olacaktır.

Ardından, test için kan ve idrar örnekleri alabilirler. Bu sonuçları analiz etmek, doktorunuza böbrek sorunları, pankreatit veya gastrit belirtileri konusunda bilgi verebilir.

Doktorunuz gastritiniz olabileceğinden şüpheleniyorsa, mide zarınıza bakmak için bir dışkı örneği alabilir veya bir endoskop kullanabilir. Endoskop, ucunda bir kamera bulunan ve ağzınızdan sokulan uzun, esnek bir tüptür.

Sol kaburga altında ağrı olmasının nedeni hala net değilse, röntgen, bilgisayarlı tomografi taraması veya emar (manyetik rezonans görüntüleme) prosedürüne ihtiyacınız olabilir. Bu, doktorunuza organlarınızı ve fizik muayene sırasında ortaya çıkmayan herhangi bir iltihap bölgesini daha iyi görmesini sağlayacaktır.

Sol kaburga altında bastırınca ağrı neden olur?

Sol kaburga altında bastırınca ağrı hissedilmesine pankreas iltihabı, böbrek taşları veya mide iltihabı neden olabilir. Bununla birlikte, kalp, dalak, pankreas, akciğer veya sol böbrek gibi sol üst karın kadranında yer alan diğer organların yaralanmasıyla da sol kaburga bölgesinde bastırınca ağrı hissedebilirsiniz.

Sol kaburga altında ağrı nasıl geçer?

Sol kaburga altında ağrıyı tedavi etmek, bu durumu neyin tetiklediğine bağlı olarak değişir. Herhangi bir iltihaplanma türüyle ilgili bir ağrınız varsa, doktorunuz ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için muhtemelen antienflamatuar olarak bilinen bazı ilaçlar (ibuprofen gibi) almanızı önerecektir.

Bazı durumlarda, bakteriyel bir enfeksiyonu temizlemek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir. Örneğin, bir böbrek taşı vücudunuzdan tek başına düşmeyecek kadar büyükse, doktorunuzun onu ameliyat yoluyla çıkarması gerekebilir.

Sol kaburga altında ağrı için ne zaman doktora görünmek gerekir?

Kaburga bölgelerindeki hafif ağrılar genellikle ciddi bir şey olmasa da bazen tıbbi bir acil durumu işaret edebilir.

Sol kaburga altında ağrıya ek olarak aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz vakit kaybetmeden tıbbi yardım almanız önerilir:

Sonuç olarak

Vücudunuzun sol üst kısmındaki organların sayısı göz önüne alındığında, sol kaburga altında ağrı hissetmek nadir değildir ve bu ağrı çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir bir durumdan kaynaklanır.

Bununla birlikte, bu bölgede şiddetli, zamanla kötüleşen, 24 saatten uzun süren veya yukarıdaki ciddi semptomlardan herhangi biriyle ilişkili ağrınız varsa, altta yatan herhangi bir durumun tespit ve tedavisi için muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir.

Sol kaburga altında ağrıya ilgili video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
healthline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu